تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
10 درصد تخفیف، ویژه شب یلدا!

موزه‌های باستان‌شناسی استانبول کجاست؟

اگر تا به حال تابوت‌های مصری از دوران باستان را از نزدیک ندیده‌اید و یا برای‌تان جذاب است که قدیمی‌ترین شعر عاشقانه دنیا را که روی یک کتیبه سنگی نوشته شده، ببینید، حتما سری به موزه باستان‌شناسی استانبول بزنید. هزینه بلیط چقدر است و چطور می‌توان به این موزه دسترسی پیدا کرد؟ 

تور رایگان بافت قدیم استانبول

چرا موزه‌های باستان‌شناسی استانبول را ببینیم؟

این موزه بیش از یک میلیون اثر تاریخی را در خود جای داده و یکی از 5 موزه برتر باستان‌شناسی، در دنیا به حساب می‌آید. موزه باستان‌شناسی در استانبول قرار دارد. این موزه یا موزه‌ها! برای کسانی که در مدت زمانی کوتاه قصد سفر به استانبول را دارند حتما باید در لیست دیدنی‌هایشان قرار گیرد. اما چرا؟

موزه‌های باستان‌شناسی استانبول را بشناسیم

موزه یا موزه‌های باستان شناسی استانبول وابسته به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه است و در سمت محله سلطان احمد قرار گرفته. به دلیل معروف شدن توپکاپی و دولما باغچه از آثار دیدنی استانبول، توجه به موزه باستان‌شناسی از طرف گردشگران کمتر است. اما اگر اینجا را نبینید یکی از جذاب‌ترین موزه‌های دنیا را از دست داده‌اید.

ساختمان اصلی موزه باستان شناسی و مجسمه های داخل ساختمان از دوران یونان باستان

حالا شاید برایتان جالب باشد که بگوییم چرا به صورت جمع نام موزه باستان شناسی استانبول را می‌برند و می‌گویند موزه‌های باستان شناسی؟! مگر یک موزه بیشتر است؟ در واقع موزه باستان‌شناسی از ترکیب سه موزه تشکیل شده. موزه‌های آثار باستانی ترک، موزه آثار شرق و کاخ موزه کاشی یا قصر موزه کاشی همگی موزه‌هایی هستند که زیر نظر موزه باستان شناسی ترکیه فعالیت دارند.

مجسمه‌های یونان باستان در موزه باستان شناسی استانبول.

موزه آثار شرق:

در موزه آثار شرق کلکسیونی از آثار به جا مانده از شرق باستان را خواهید دید شامل مجموعه آثاری از بین‌النهرین و آناتولی، دیدنی‌هایی از مصر، آثاری از شبه جزیره عربستان پیش از ظهور اسلام و حتی کتیبه‌هایی از پادشاهی آرارات یا اورارتو. این آثار تاریخی تا پیش از زمان جنگ جهانی از سراسر ترکیه که تحت حاکمیت عثمانی‌ها بود، حفاری و کشف شدند و به استانبول آورده شدند. علت انتقال آنها به استانبول این بود که در آن زمان استانبول پایتخت عثمانی به شمار می‌رفت.

  • راهنمای سالن‌های موزه آثار شرق:

اگر علاقه‌مند به دیدن آثار تاریخی پیش از اسلام و متعلق به شبه‌جزیره عربستان هستید، به سالن 1 مراجعه کنید. تنها یک سالن متعلق به این آثار است. برای تماشای تمدن بین‌النهرین و دیدنی‌های متعلق به آن دوران چهار سالن با شماره های 3،4،5 و 6 در نظر گرفته شده است. سالن‌های 7،8 و 9 هم مخصوص آثار تاریخی آناتولی هستند و در نهایت سالن 2 آثار تاریخی مصر باستان را در خود جای داده است.

  • برخی آثار دیدنی در موزه آثار شرق:

1.ساعت سنگی:

ساعت سنگی مربوط به عربستانِ پیش از اسلام است. این ساعت از حفاری‌های شهر صالح به دست آمده. یک نیم دایره مقعر با شعاع‌های منظم

2.تابوت‌های مصر باستان:

تابوت‌های مصر باستان با شکل خاص و نوشته‌هایی که روی آنهاست همیشه برای کسانی که علاقه‌مند به تاریخ آن دوران هستند، جذابیت داشته است. در مصر باستان معتقد بودند که هنگام مرگ روح از بدن جدا می‌شود و ممکن است بعد از مدتی دوباره به جسم بازگردد. همین اعتقاد به زندگی دوباره بعد از مرگ تماشای این تابوت‌ها را جذاب کرده. سبک ساخت آنها و نوشته‌های روی آنها با این دیدگاه همخوانی دارد.

در موزه آثار شرق کلکسیونی از آثار به جا مانده از شرق باستان را خواهید دید. تابوت‌های مصر باستان از جذابیت‌های این موزه هستند.

3.لوگال دالو، مجسمه عبادت را از نزدیک ببینید

اگر حین بازدیدتان از موزه آثار شرق به مجسمه‌ای برخوردید که ژست بسیار مودبانه‌‎ای دارد و دست روی دست گذاشته، بدانید که نام آن لوگال دالو است. ژست این مجسمه نماد آداب رسمی در عبادت است. روی شانه این مجسمه هم به همین موضوع اشاره شده است و آن را مجسمه نیایش معرفی کرده‌اند.

مجسمه لوگال دالو در موزه باستان شناسی استانبول.

4.قدیمی‌ترین شعر عاشقانه دنیا را بخوانید!

موزه آثار شرق در موزه باستان‍شناسی استانبول میزبان سنگ‌نوشته‌ای است که قدیمی‌ترین شعر عاشقانه است. این سنگ نوشته و کتیبه عاشقانه مربوط به بابل است. این شعر عاشقانه احتمالا برای پادشاه سوشین از طرف یکی از کاندیداهای ازدواج با او نوشته شده است. ظاهرا این شعر برای مراسمی در زمان سال نو و برای برکت بخشیدن به سلطنت پادشاه نوشته شده است. در این مراسم این شعر عاشقانه همراه با موزیک و رقص خوانده می‌شده.

ترجمه بخشی از این شعر را با هم بخوانیم:

ای داماد، عشقِ قلبِ من

زیبایی شما بزرگ و مانند عسل شیرین  است

ای شیر! تو با ارزش‌ترین چیز در قلب منی

زیبایی شما بزرگ و مانند عسل شیرین  است

و...

قدیمی ترین کتیبه عاشقانه در موزه آثار شرق در استانبول.

قصر موزه کاشی:

در مقابل موزه باستان‌شناسی یک ساختمان دو طبقه قرار دارد که فاتح سلطان محمد آن را ساخته است. این قصر که در سال 1472 (قرن پانزدهم میلادی) ساخته شده از قدیمی‌ترین قصرهای دوران عثمانی است. قرن نوزدهم بود که به اینجا عنوان موزه همایون (موزه امپراطوری یا پادشاهی) دادند و از آن استفاده کردند. ستون‌ها و سبک ایوان این قصر و کاشیکاری آن نمونه‌ای از نفوذ سلجوقی‌ها در معماری دوران عثمانی است.

در بخش ورودی این قصر یک کتیبه نسبتا بزرگ قرار گرفته است. ورودی قصر موزه کاشی گنبدی شکل است و در اطراف اتاق‌ها قرار گرفته‌اند. کاشی‌های ساخت منطقه ایزنیک، از مهمترین آثار قصر موزه کاشی به حساب می‌آیند. در ورودی قصر رواقی با 14 ستون مرمرین قرار گرفته است. درا ین موزه می‌توانید بیش از 2000 اثر تاریخی مربوط به دوران سلجوقیان و عثمانی را تماشا کنید.

قصر موزه کاشی از قدیمی‌ترین قصرهای دوران عثمانی است.

موزه باستان شناسی استانبول (بنای اصلی):

بنای اصلی موزه باستان‌شناسی استانبول با سبک معماری نئوکلاسیک و اروپایی، ساخته معمار معروف فرانسوی الکساندر والوری است. این معمار علاوه بر ساخت ساختمان موزه باستان شناسی در ترکیه عمارت تاریخی "عفیف احمد پاشا" در استانبول را نیز طراحی و ساخته است. علاوه بر اینها چندین اثر دیگر از والوری در استانبول وجود دارد. در این ساختمان آثار تاریخی از یونان باستان مانند مجسمه‌های بسیار زیبای آن دوران را خواهید دید.

ساختمان اصلی موزه‌های باستان‌شناسی استانبول.

مجسمه‌های موزه باستان شناسی استانبول در ساختمان اصلی

بلیط موزه باستان‌شناسی را چطور تهیه کنم؟

خرید بلیط را می‌توانید قبل از ورود به موزه و بیرون آن از گیشه تهیه کنید. اما اگر موزه کارت داشته باشید می‌توایند با تخفیف از موزه‌های باستان‌شناسی دیدن کنید. قیمت بلیط در سال 2018، 30 لیر است. 

زمان بازدید از موزه در نیمه دوم سال: 9:00 الی 17:00 است و بلیط فروشی تا ساعت 16:00 انجام می‌شود.

زمان بازدید در نیمه اول سال: 9:00 الی 19:00 است. 

نکته مهم این که موزه‌های باستان شناسی دوشنبه‌ها تعطیل است. بنابراین هنگام برنامه‌ریزی برای بازدید از این موزه‌ها حتما این موضوع را در نظر بگیرید. 

راه‌های دسترسی به موزه باستان شناسی چطور است؟

 برای رسیدن به موزه باستان شناسی می‌توانید از ترموای کاباتاش - باجیلار استفاده کنید. در ایستگاه گلخانه پیاده شوید تا به موزه برسید. برای آشنایی با حمل و نقل عمومی در استانبول مطلب راهنمای حمل و نقل عمومی در استانبول را بخوانید. اگر دربخش آسیایی استانبول هستید از اسکله کادیکوی - امین اونو می‌توانید استفاده کنید و با اتوبوس‌های دریایی خود را به ترموای کاباتاش - باجیلار برسانید. برای آشنایی با اسکله‌های استانبول مطلب معرفی اسکله‌های استانبول را مرور کنید.

 

تور رایگان تکسیم تا پل گالاتا1397/09/25 | کد مطلب: 4339
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.