تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

معرفی بهترین موزه‌های تهران برای تهران‌گردی

برای تفریح و تهران‌گردی یکی از بهترین گزینه‌ها موزه‌های تهران هستند. برای همه پایتخت‌نشینان پیش آمده که کیلومترهای زیادی را طی کنند تا از بناهای تاریخی ایران بازدید کنند اما از گنجینه موزه‌های تهران غافل شده‌اند. تلفیقی از تاریخ، هنر، صنعت و خلاقیت ایرانیان در موزه‌های تهران به نمایش گذاشته شده که سالانه میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. ایام نوروز و تعطیلات رسمی کشور یکی از بهترین زمان‌ها برای آشنایی بیش‌تر با تاریخ و هنر ایرانی و گنجینه‌های ارزشمند آن هستند. اما موزه خوب در تهران کدام است؟ بهترین موزه‌های تهران چه موزه‌هایی هستند؟ ساعت بازدید از موزه‌های تهران چطور است و نحوه دسترسی کدام است؟ در این مقاله با تعدادی از این گنجینه‌های ارزشمند تهران آشنا خواهید شد.

تور تهران گردی

کاخ موزه گلستان در تهران

قدمت کاخ گلستان، از دیدنی‌ترین موزه‌های تهران، به دوران صفویه بازمی‌گردد. اما قسمت‌هایی که مربوط به دوره شاه‌عباس صفوی بوده، از بین رفته و قدمت قدیمی‌ترین قسمت کاخ به دوره زندیه می‌رسد. با این‌حال کاخ گلستان در دوران قاجار اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد. کاخ گلستان در طول تاریخ قاجار، شاهد اتفاقات مهمی از جمله تاج‌گذاری شاهان قاجار، گشایش مجلس یکم، برپایی مجلس مؤسسان و تاج‌گذاری رضاشاه بوده است. کاخ گلستان شامل بخش‌های مختلفی از قبیل شمس‌العماره، تالار سلام، تالار آینه، ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی و... است. کاخ گلستان در طول تاریخ دستخوش تغییرات زیادی بوده اما بیش‌ترین تغییرات این مجموعه در دوره ناصرالدین‌شاه و تحت تأثیر سفرهای او به اروپا بوده است.

کاخ گلستان در طول تاریخ قاجار، شاهد اتفاقات مهمی از جمله تاج‌گذاری شاهان قاجار، گشایش مجلس یکم، برپایی مجلس مؤسسان و تاج‌گذاری رضاشاه بوده است.

بازدید از بناهای کاخ گلستان مواجهه با بخشی از تاریخ ایران است، بازدید از موزه‌های کاخ گلستان را از دست ندهید.

موزه نگارخانه کاخ گلستان؛ شامل تابلوهای نقاشی ایرانی متعلق به دوره قاجار
موزه مخصوص کاخ گلستان؛ شامل اشیاء اهدایی به پادشاهان قاجار
موزه حوض‌خانه کاخ گلستان؛ شامل تابلوهای نقاشی اروپایی متعلق به دوره قاجار
موزه عکس‌خانه کاخ گلستان؛ حوض‌خانه عمارت بادگیرشامل عکس‌های قاجار
موزه مردم‌شناسی کاخ گلستان؛ شامل اشیاء مربوط به قوم‌شناسی ایران

تزئینات زیبای درون کاخ گلستان هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند.

درست است که این مجموعه به‌عنوان یک موزه خوب تهران، به‌خودی‌خود ارزش بازدید دارد، اما برای بازدید از این مجموعه دلیل دیگری هم وجود دارد. کاخ گلستان در سال ۲۰۱۳ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

آدرس کاخ گلستان: خیابان پانزده خرداد، ضلع شمالی میدان ارگ، کاخ گلستان

زمان بازدید از موزه: بهار و تابستان از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۸:۳۰ و پاییز و زمستان از ساعت ۹ تا ۱۸:۳۰

موزه زمان تهران کجاست؟

موزه زمان تهران کجاست؟ موزه زمان در واقع خانه‌ حسین خداداد از بازرگانان دوره قاجار است. این موزه اولین موزه ساعت در ایران است که شما را با دنیای ساعت‌هایی که روزانه بارها به آن نگاه می‌کنید آشنا می‌کنند. موزه زمان تاریخچه ساعت و گاه‌شماری را به نمایش می‌گذارد. این موزه در خانه‌ دو طبقه‌ حسین خداداد، یکی از موزه‌های خوب در تهران است. سیر تاریخی از ساعت‌های مکانیکی دیواری و مچی و آونگی در ساختمان موزه به نمایش گذاشته شده است. فضای بیرونی موزه نمای خانه‌ایست با معماری سنتی ایرانی اسلامی همراه با نقوش جذاب و گچبری‌های ظریف روی قاب پنجره و درهایش. رنگ ساختمان تقریبا سبز آبی است که البته آفتاب خورده و کمرنگ شده. محوطه ساختمان موزه زمان فضایی بزرگ و خوش آب‌وهواست که در آن ساعت‌های شنی، آفتابی، آبی و سوختی به نمایش گذاشته می‌شود. موزه زمان در یکی از مناطق خوش آب‌وهوای شمال تهران قرار دارد و بازدید از این موزه با  توجه به وجود کافه رستوران ریبار داخل آن، هم فال است و هم تماشا!

آدرس موزه زمان تهران: خیابان ولی‌عصر، ابتدای خیابان سرلشکر فلاحی (زعفرانیه)، نبش چهارراه پرزین بغدادی، پلاک ۱۲

زمان بازدید موزه زمان تهران: بهار و تابستان شنبه تا چهارشنبه ۹ تا ۱۹ و پنجشنبه و جمعه ۱۰ تا ۱۹ – پاییز و زمستان، شنبه تا چهارشنبه ۹ تا ۱۷ و پنجشنبه و جمعه ۱۰ تا ۱۷

این موزه اولین موزه ساعت در ایران است.

موزه ملی ایران در شهر تهران

از دوران پیش‌ از تاریخ چه تصوری دارید؟ موزه ملی ایران که یکی از مهم‌ترین موزه‌های تهران است، کمک می‌کند که بدانید پیش‌ازتاریخ زندگی چه رنگ و بویی داشت. این مجموعه شامل دو موزه «ایران باستان» و «باستان‌شناسی و هنر اسلامی ایران» است.

آثار موجود در موزه ایران باستان مربوط به کاوش‌های باستان‌شناسی هستند. قدیمی‌ترین شی موجود در موزه ایران باستان به دوران پارینه‌سنگی و پیش‌ازتاریخ بازمی‌گردد. در موزه ایران باستان از قدمت هنر ایران شگفت‌زده خواهید شد. ساختمان این موزه الهام گرفته از طاق کسری است و در اولین تصویر، مخاطبان را میخکوب می‌کند.

بخش دیگر موزه ملی ایران، موزه هنر اسلامی در سه طبقه و بر اساس پلانی الهام گرفته از کاخ ساسانی ساخته‌شده است. چیدمان آثار این موزه خوب در تهران، بر اساس زمان‌بندی تاریخی است.

موزه ملی ایران به دلیل نمایش آثار مهم تاریخی، به موزه مادر معروف است.

آدرس موزه ملی ایران: خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک

برنامه بازدید:‌ بهار و تابستان همه‌روزه از ساعت ۹ تا ۱۹- پاییز و زمستان همه‌روزه از ساعت ۹ تا ۱۷

 در موزه ایران باستان از قدمت هنر ایران شگفت‌زده خواهید شد.

موزه آبگینه شهر تهران

موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران از پربازدیدترین موزه‌های تهران است. این موزه در خیابان سی تیر و نزدیک به کاخ گلستان و موزه ایران باستان قرار دارد. بنای موزه آبگینه ساختمانی متعلق به دوره قاجار است که حدود ۳۰ سال محل کار قوام‌السلطنه وزیر احمدشاه قاجار بود. این ساختمان در طول زمان کاربری‌های متعدد داشته تا در سال ۱۳۵۵ برای بنای موزه خریداری می‌شود.

موزه آبگینه گنجینه‌ای از شیشه‌ها و سفالینه‌های ایران است و قدیمی‌ترین شیشه موجود در موزه از معبد چغازنبیل کشف شده است. در طراحی ویترین‌های مجموعه‌ از ستون‌های هخامنشی الهام گرفته‌شده که بر زیبایی موزه افزوده است. اشیای موزه بر اساس دسته‌بندی سفالینه‌ها و شیشه‌ها در تالارهای مختلف ساختمان به نمایش درآمده‌اند. قدمت هنر و صنعت ایرانی در این موزه شما را به ذوق می‌آورد.

آدرس موزه آبگینه: خیابان جمهوری، خیابان ۳۰ تیر

زمان بازدید موزه آبگینه: همه‌روزه از ساعت ۹ تا ۱۷ به‌جز دوشنبه‌ها و ایام سوگواری

موزه آبگینه گنجینه‌ای از شیشه‌ها و سفالینه‌های ایران است.

موزه جواهرات ملی تهران

موزه جواهرات ملی ایران یکی از شگفت‌انگیزترین موزه‌های تهران است. تلفیقی از تاریخ پرفرازونشیب ایران و ذوق و خلاقیت هنری ایرانیان، این موزه را بسیار دیدنی کرده است. گنجینه جواهرات ایران طی قرن‌های گذشته به این صورت گردآوری شده است. در گذشته هر چه خزانه شاهان از جواهرات و اشیای گران‌بها پرتر بود، شکوه و جلال پادشاهی هم بیش‌تر به چشم می‌آمد. ازجمله جواهرات معروف این موزه می‌توان به الماس دریای نور، تاج پهلوی، تخت طاووس و جقه نادری اشاره کرد.

طبق روایات تاریخی و بررسی تاریخ‌شناسان، تاریخچه گنجینه جواهرات ملی ایران از زمان شاهان صفوی آغاز شد. این گنجینه طی تاریخ تغییراتی داشت اما یکی از تغییرات بزرگ آن دزدیده شدن الماس «کوه نور» در زمان نادرشاه است.

در سال ۱۳۱۶ قانونی تصویب شد که به‌موجب آن گنجینه جواهرات ملی به بانک ملی ایران منتقل شد. پس از آن در سال ۱۳۳۹ با افتتاح بانک مرکزی ایران، خزانه جواهرات فعلی برای نگهداری به بانک مرکزی سپرده شد.

آدرس موزه جواهرات ملی: میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، خزانه جواهرات ملی

زمان بازدید موزه جواهرات ملی: روزهای شنبه تا سه‌شنبه از ساعت ۱۴ تا ۱۶:۳۰. این موزه در ایام تعطیل، تعطیل است.

به یاد داشته باشید که عکاسی در این موزه ممنوع است و از ورود کودکان زیر ۱۲ سال به موزه جواهرات ملی ممانعت می‌شود.

تاریخچه گنجینه جواهرات ملی ایران از زمان شاهان صفوی آغاز شد.

کاخ سعدآباد، کاخ تابستانی پادشاهان قاجار

اگر می‌خواهید در آب‌وهوای خوش از یک موزه خوب در تهران بازدید کنید، کاخ سعدآباد گزینه مناسبی است. کاخ سعدآباد در دوران قاجار ساخته شده و به‌عنوان کاخ تابستانی پادشاهان قاجار استفاده می‌شد. در زمان رضاشاه این کاخ به محل سکونت خاندان پهلوی تبدیل شد و بعد از آن نیز محمدرضاشاه مدتی در این کاخ زندگی کرد. مجموعه سعدآباد در شمال تهران قرار دارد و از شمال به رشته‌کوه البرز منتهی می‌شود. این مجموعه شامل ساختمان‌های متعددی است که در حال حاضر چندین موزه در ‌آن‌ها برپاست. کاخ ریاست جمهوری برای پذیرایی از مهمانان خارجی نیز در این مجموعه قرار دارد.

تعدادی از موزه‌های مجموعه سعدآباد که یکی از زیباترین موزه‌های تهران است، به شرح زیر است:

موزه برادران امیدوار، موزه چهره‌های ماندگار، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه ظروف سلطنتی، موزه فرشچیان، موزه هنر ملل و...

در بهار و تابستان که بهترین زمان بازدید از این موزه‌های تهران است، می‌توانید با قدم زدن در میان درختان سرو با بخشی از تاریخ ایران نیز آشنا بشوید. البته بازدید از مجموعه سعدآباد در پاییز و زمستان برفی نیز خالی از لطف نیست.

آدرس کاخ سعدآباد: تهران، میدان دربند، در شمال غربی میدان تجریش، انتهای خیابان طاهری، درب جنوبی مجموعه

برنامه بازدید کاخ سعدآباد: بهار و تابستان همه‌روزه از ساعت ۹ تا ۱۸:۴۵ – پاییز و زمستان همه‌روزه از ساعت ۹ تا ‍۱۷

یکی از موزه‌های دیدنی در مجموعه سعدآباد موزه استاد فرشچیان است.

موزه هنرهای معاصر در تهران

یکی از بهترین‌ موزه‌های تهران برای علاقه‌مندان به هنر مدرن موزه هنرهای معاصر تهران است. این موزه خوب در تهران در سال ۱۳۵۶ با طراحی کامران دیبا ساخته شد. دیبا از معماران معاصر ایران است که در طراحی این موزه با الهام از بادگیر‌های مناطق کویری ایران و ترکیب آن با طراحی داخلی موزه‌های مدرن، بنایی شکوهمند خلق کرد. موزه هنرهای معاصر دارای گنجینه ارزشمندی از هنر مدرن با بیش از ۳۰۰۰ اثر است. آثاری از هنرمندان به نام دنیا مانند وارهول، گوگن، رنوار، پیکاسو و... در این مجموعه نگهداری می‌شوند. موزه هنرهای معاصر در طول سال میزبان رویدادهای تجسمی تهران نیز هست. 

موزه هنرهای معاصر دارای گنجینه ارزشمندی از هنر مدرن با بیش از ۳۰۰۰ اثر است.

موزه هنرهای معاصر ۹ گالری دارد که ۳ گالری آن به نمایش آثار هنرمندان بزرگ می‌پردازند و ۶ گالری هم میزبان نمایشگاه‌های موقت هستند. معماری این فضاها به‌گونه‌ای است که تماشاگر از گالری اول تا گالری ۹ با شیب ملایمی هدایت می‌شود و درنهایت از گالری آخر با راهروی شیب‌دار مارپیچی به گالری اول منتهی می‌شود. اگر به تهران سفر کردید بازدید از این موزه را از دست ندهید. 

موزه هنرهای معاصر به موزه فرش نزدیک است و بازدید از موزه فرش نیز خالی از لطف نیست.

آدرس موزه هنرهای معاصر: خیابان کارگر شمالی، ضلع غربی پارک لاله

زمان بازدید موزه هنرهای معاصر: همه‌روزه از ساعت ۹ تا ۱۷:۴۵ و جمعه‌ها ۱۵ به بعد. موزه در روزهای شنبه تعطیل است.

خانه موزه مقدم

خانه موزه مقدم تهران از ارزشمندترین موزه‌های تهران است. زیبایی‌های این موزه محدود به ساختمان جذاب آن نیست و اشیای این موزه ارزش بالایی دارند. خانه مقدم تهران که در حال حاضر زیرمجموعه دانشگاه تهران است، متعلق به محمدتقی‌خان احتساب‌ الملک از درباریان قاجار بود. محسن، فرزند کوچک محمدتقی خان پس از تحصیل، به همراه همسر فرانسوی خود از فرنگ به ایران بازگشتند و در خانه پدری ساکن شدند. سکونت این فرزند خلف و همسرشان در خانه مقدم آغاز جمع‌آوری اشیای زیبای تاریخی و فرهنگی در این خانه بود. استاد مقدم به‌مرور اشیایی نظیر کاشی‌ها و سنگ و عناصر معماری متعلق به دوره‌های تاریخی ایران و اروپا را به‌مرور در خانه نصب کردند.

معماری زیبای این بنا در عین وحدت، معماری‌های مختلف ایرانی و اروپایی و آسیایی را به نمایش می‌گذارد. از بازدید این بنا غافل نشوید. رنگ و لعاب ساختمان‌ها در کنار درختان زیبایی که محسن مقدم و همسرشان کاشته‌اند، زیبایی منحصربه‌فردی به آن داده است. استاد مقدم به دلیل علاقه به فرهنگ و هنر این موزه را در سال ۱۳۵۱ وقف دانشگاه تهران کردند.

آدرس خانه موزه مقدم: خیابان امام خمینی، بعد از شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک ۲۵۱

زمان بازدید خانه موزه مقدم: همه‌روزه از ۹ تا ۱۷ به‌جز دوشنبه‌ها و تعطیلات رسمی

معماری زیبای این بنا در عین وحدت، معماری‌های مختلف ایرانی و اروپایی و آسیایی را به نمایش می‌گذارد.

موزه موسیقی تهران

موزه‌های تهران مجموعه‌ای از موزه‌ها برای علاقه‌مندان به همه‌ جنبه‌های هنر و تاریخ ایران‌ هستند. موزه موسیقی برای علاقه‌مندان به تاریخ موسیقی و سازهای ایرانی موزه‌ای بسیار جذاب است. ساختمان موزه موسیقی در طرح احیای ساختمان‌های قدیمی تهران، بازسازی و به موزه موسیقی فعلی تبدیل شد. در این موزه انواع سازهای کوبه‌ای، زهی، بادی و سنتی و نواحی به نمایش گذاشته شده است. در بخش‌های دیگر موزه می‌توانید با گنجینه صوتی و تصویری موسیقی ایران آشنا شوید و از هنر موسیقیدانان ایرانی مشعوف شوید. این موزه در منطقه تجریش و در شمال تهران واقع شده که می‌توانید در برنامه بازدید‌های خود از موزه‌های شمال تهران قرار دهید.

آدرس موزه موسیقی: میدان تجریش، خیابان شهید دربندی، سه‌راه تختی، کوچه نمازی، پلاک ۹

زمان بازدید موزه موسیقی: همه‌روزه از ۱۰ تا ۱۸ به‌جز شنبه‌ها

موزه موسیقی برای علاقه‌مندان به تاریخ موسیقی و سازهای ایرانی موزه‌ای بسیار جذاب است.1399/08/14 | کد مطلب: 4700
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
شبنم قزلو

لیسانس معماری علاقمند به سفر، ادبیات، سینما، تاریخ و هنر  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
شادی معینی
1398/12/04 11:29
خیلی جالب بود. تقریبا همه اطلاعات درباره موزه های تهران داخلش بود. من از کاخ گلستان و موزه زمان خیلی خوشم اومد. حتما میرم ببینم.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/12/05 10:08
دوست عزیز
سلام

خوشحالیم که مطلب موزه های تهران براتون کاربردی بوده. ممنون که وقت گذاشتین و نظرتون رو به ما گفتین.

با تشکر از پیام شما

برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.