تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

مالیات سفر خارجی چیست و چقدر است؟

"مالیات سفر خارجی اخذ خواهد شد." این خبر شوک بزرگی برای صنعت گردشگری بود. براساس مصوبه مجلس در تاریخ 1 بهمن 1398 حالا گردشگران برای سفرهای خارجی باید مالیات پرداخت کنند. اما بعد از برطرف شدن ابهام‌ها نکته مهم این است که مالیات سفر خارجی با عوارض خروج از کشور یکی است. بنابراین علاوه بر مبلغ عوارض خروج از کشور نیازی نیست شما مبلغی به عنوان مالیات سفر خارجی پرداخت کنید. در حال حاضر عوارض خروج از کشور سال 99 افزایش یافته است. مالیات سفر خارجی یا همان عوارض خروج از کشور شامل همه تورهای خارجی حتی سفر به استانبول و تور ترکیه می‌شود. اما چه استثناهایی در این قانون وجود دارد؟ جزییات طرح مالیات سفر خارجی چیست؟

مالیات سفر خارجی شامل چه نوع سفرهایی است؟

مالیات سفر خارجی شامل تمام انواع سفرهای زمینی، هوایی و دریایی است. بنابراین انتخاب نوع وسیله نقلیه شما برای سفر تاثیری در پرداخت یا عدم پرداخت مالیات سفر خارجی ندارد. وجوه مالیات سفر خارجی از مسافران به عنوان در آمد عمومی اخذ و به حساب خزانه داری کل کشور واریز می‌شود.

مالیات سفر خارجی با عوارض خروج از کشور متفاوت است؟ 

مطابق صحبت آقای محمد مسیحی، معاون سازمان امور مالیاتی کشور مالیات سفر خارجی همان وجوهی است که از گذشته و در حال حاضر از مسافران عازم خارج از کشور مطابق ماده 45 قانون مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‎گردد. بنابراین این دو وجه دریافتی متفاوت از هم نیستند اما طبق گفته محمد مسیحی مالیات سفر خارجی همان مالیات بر ارزش افزوده است که اکنون بر روی تورهای خارجی اعمال می‌شود و مسافر باید آن را پرداخت کند. ایشان تاکید کردند: بنابراین مصوبه ای که اخیرا مجلس نهایی نموده است، همان وجوهی است که مطابق روال قانونی قبل وصول می گردید که البته معافیت‎هایی هم برای برخی اقشار جامعه در نظر گرفته شده است. بر اساس مصوبه جدید، بخش مالیات بر ارزش افزوده و عوارضی که شهرداری‌‌ها دریافت می‌کنند با یکدیگر ادغام و در پی آن لایحه مالیات بر ارزش افزوده ایجاد شده است. 

طبق گفته یکی از نمایندگان مجلس در واقع یک بند به قانون مالیات بر ارزش افزوده اضافه شده است که هر کجا در این قانون لفظ " عوارض" آماده است درآمد حاصل از آن به حساب شهرداری واریز شود و هر کجا لفظ" مالیات" آمده در آمد عمومی حاصل از آن به حساب خزانه عمومی واریز گردد. بنابراین طبق صحبت‌های نماینده تهران، تنها لفظ عوارض خروج از کشور به مالیات سفر خارجی تغییر پیدا کرده تا واریز مبلغ به حساب خزانه عمومی صورت گیرد. 

از آنجایی که تاکنون مبلغ جداگانه‌ای با نام مالیات سفر خارجی تعریف نشده به نظر می‌رسد مالیات سفر خارجی همان عوارض خروج از کشور بوده که تنها لفظ آن تغییر پیدا کرده. 

 

چه کسانی از پرداخت مالیات سفر خارجی معاف اند؟

 • افرادی که گذرنامه سیاسی و خدمت در اختیار دارند.
 • کارکنان وسایل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و همچنین خطوط پروازی.
 • دانشجویان در حال تحصیل در کشورهای خارجی، در صورتی که اجازه خروج دانشجویی داشته باشند.
 • بیمارانی با تایید وزارت بهداشت و با مجور برای درمان به خارج از ایران فرستاده شده‌اند.
 • کسانی که پروانه گذر مرزی در اختیار دارند و مرز نشینان.
 • جانبازانی که برای درمان باید سفر خارجی انجام دهند.
 • زائران اربعین حسینی به مقصد عراق.
 • ایرانی‌های مقیم خارج از کشور در صورتی که کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشته باشند.

مالیات سفر خارجی چقدر است؟ 

ازآنجایی مالیات سفر خارجی طبق آخرین گزارش‌ها همان عوارض خروج از کشور است شما می‌توانید با مراجعه به مطلب عوارض خروج از کشور99 از آخرین رقم پرداختی برای عوارض خروج از کشور مطلع شوید. 

 

 1399/08/25 | کد مطلب: 4742
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.