تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

پروانه‌ها، حیات‌بخش ماداگاسکار

پروانه‌های ماداگاسکار از زیباترین مخلوقاتی هستند که می‌توان در این منطقه آنها را دید. موجوداتی رنگارنگ و شگفت انگیز که علاوه بر زیباتر کردن ماداگاسکار، نقشی مهم در حفظ حیات ماداگاسکار نیز دارند. در اینجا بیشتر درباره پروانه‌ها و کارهای مهمی که برای جنگل‌های ماداگاسکار می‌کنند گفته‌ایم.

تور ماداگاسکار

 

ماداگاسکار کجاست؟

ماداگاسکار یکی از خاص‌ترین مکان‌های جهان و دارای متنوع‌ترین حیات‌های روی زمین است. به دو دلیل عمده می‌توان وجود گونه‌های بومی در ماداگاسکار را توضیح داد: اول اینکه این جزیره ۱۸۰ میلیون سال پیش (حدود ۸۰ میلیون سال پیش از آنچه اکنون هند نامیده می‌شو)، از آفریقا جدا شده و میلیون‌ها سال انزوا، زمانی را برای یک مسیر تکاملی متفاوت و مجزا ایجاد کرده است. دلیل دیگر این است که ماداگاسکار از نظر جغرافیایی و جغرافیای زیست محیطی نیز تنوع دارد.

ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ دنیاست

چهارمین جزیره بزرگ جهان، (کمی بزرگتر از ایالت کالیفرنیامی‌باشد) دارای کوه‌ها، دشت‌ها، بیابان‌ها و ارتفاعات مختلف، آب و هوایی متنوع را به ماداگاسکار بخشیده است. اقلیم‌های ماداگاسکار، هرکدام با ویژگی‌های منحصر به فرد، با جنگل‌های سرسبز، بیابان‌های خشک، فلات‌ها، کوه‌های آبشاری و سواحل گرمسیری مشخص میزبان گونه‌های متفاوتی هستند. تا جایی که حدود 75 درصد از گونه‌های موجود در این جزیره در هیچ کجای زمین یافت نمی شوند و ماداگاسکار را در صدر فهرست متنوع‌ترین کشورهای جهان از نظر بیولوژیکی قرار می‌دهد.

 

آب و هوای ماداگاسکار چگونه است؟

بررسی داده‌های اقلیم شناسی نشان از تغییرات اقلیمی قابل توجهی در پایان دوره سوم و همچنین دوره کواترنر می‌دهد. دوره اخیر که به عنوان «عصر انسان» نیز شناخته می‌شود تغییرات مهمی را به همراره دارد. در گذشته، زمانی است که آب و هوا خشک و سرد شده بود، بخش قابل توجهی از زمین توسط یخچال‌های طبیعی پوشیده شد. در ماداگاسکار، زیستگاه‌های ارتفاعات بالاتر، در مقایسه با مناطق دشت‌ کم ارتفاع، مرطوب‌تر باقی ‌ماندند. بنابراین، گروه‌هایی از حیوانات به ارتفاعات بالاتر در امتداد زیستگاه رودخانه عقب‌نشینی می‌کنند. آنهایی که عقب نشینی نمی‌کنند، در مناطق کوچک و محدود جغرافیایی، منزوی می‌شوند و برای زنده ماندن به گونه‌های جدید تبدیل شدند (تکامل یافتند) تا قادر به ادامه زندگی باشند.

در ماداگاسکار گونه‌های زیادی از جمله لمورها زندگی می‌کنند

 

پروانه‌ها، زیبارویان ماداگاسکار

پروانه‌ها نه تنها یکی از زیباترین موجودات روی زمین هستند، بلکه نقش اکولوژیکی فوق العاده مهمی در گرده افشان دارند. به همین دلیل هزاران سال است که در فرهنگ بشری قابل توجه هستند. قدمت نقاشی‌های پروانه‌ها در مصر به 3500 سال می‌رسد. پروانه‌ها در آواز و شعر در سراسر جهان توصیف شده‌اند که اهمیت این گونه را نشان می‌دهد.

 

ماداگاسکار چقدر پروانه دارد؟

ماداگاسکار حدود 300 گونه پروانه دارد که 65 گونه آن بومی ماداگاسکار هستند. یعنی در هیچ کجای دیگر کره زمین، یافت نمی‌شود. به علت تنوع پوشش گیاهی و چوبی، بسیاری از گونه‌های پروانه جنگلی حفظ شده‌اند. چرا که پوشش گیاهی چوبی میزبان تنوع شگفت انگیزی از پروانه‌های بومی و جنگلی است. علاوه بر جنگل‌ها، آیش های علفی، شالیزارهای برنج و آیش‌های چوبی، زیستگاهی برای پروانه‌های بومی ماداگاسکار هستند.

پروانه‌ها پوشش گیاهی ماداگاسکار را زنده نگه می‌دارند


بزرگترین پروانه جهان بال پرنده ملکه الکساندرا است که اصالتا اهل ماداگاسکار بوده و هست. اندازه آن با دم بین 12.5 تا 30 سانتی‌متر است. این پروانه یکی از بزرگترین پروانه‌های تولید کننده ابریشم در جهان نیز به شمار می‌رود. بزرگترین پروانه، پروانه دنباله‌دار (Argema mittrei) نیز در ماداگاسکار بومی است. پروانه‌های دنباله‌دار بالغ برای تولید مثل فقط 6 روز عمر می‌کنند و به همین دلیل دیدن پروانه‌های بالغ بسیار شگفت انگیز است. ماداگاسکار خانه مجموعه‌ای باورنکردنی از این موجودات رنگارنگ و فریبنده است. از رنگ‌های آبی و سبز رنگین کمانی پروانه مورفو گرفته تا نارنجی‌ها و زردهای چشمگیر. تنوع شکل‌ها، اندازه‌ها و رنگ‌های پروانه‌های ماداگاسکار مطمئناً نفس شما را بند می‌آورد. در ادامه بیشتر درباره پروانه‌های ماداگاسکار برایتان گفته‌ایم.

 

پروانه دم چلچله‌‌ای در ماداگاسکار چیست؟

Pharmacophagus anteor، دم چلچله غول پیکر ماداگاسکار، پروانه‌ای از خانواده Papilionidae است. همانطور که از نام رایج آن پیداست، بسیار بزرگ است (12 تا 14 سانتی متر طول بال) و بومی ماداگاسکار می‌باشد. این پروانه تنها گونه از جنس Pharmacophagus است. 

یکی از بزرگترین پروانه‌های ماداگاسکار، دم چلچله‌ای است

 

پروانه Mascarene Policeman

Tekliades ramanatek یک نوع پروانه منحصر به فرد است که در ماداگاسکار یافت می‌شود. این پروانه‌های کوچک و زیبا دارای بال‌های زرد و مشکی با تکه‌های بنفش در مرکز هستند. Mascarene اغلب در باغ‌ها و جنگل‌های سراسر ماداگاسکار دیده می‌شود. اندازه این موجودات جذاب تا پنج اینچ می‌رسد و اکثرا در طول روز فعال هستند. آنها عمدتاً از شهد گل‌ها تغذیه می‌کنند. Mascarene بخش مهمی از اکوسیستم در ماداگاسکار است. آنها گرده افشانی می‌کنند، گرده را بین گل‌ها انتقال می‌دهند و به تولید مثل بسیاری از گونه‌های گیاهی کمک می‌کنند. به این ترتیب، آنها نقش مهمی در سلامت اکوسیستم‌های ماداگاسکار و تنوع زیستی آن دارند. Mascarene Policeman علاوه بر اهمیت در گرده افشانی، به دلیل زیبایی چشمگیرش نیز مورد تحسین قرار می‌گیرد. اغلب آنها را در میان شکوفه‌های جنگل‌ها و باغ‌های سرسبز ماداگاسکار می‌بینند. این پروانه در شرق ماداگاسکار یافت می‌شود و معمولاً در جنگل‌های مرطوب ساحلی زندگی می‌کند.

تولید مثل بسیاری از گیاهان، بر عهده پروانه‌هاست

 

پروانه مسکارن Mascarene Clouded Flat

این گونه پروانه کوچکی است که طول بال‌هایش تقریبا 2 سانتی متر است. رنگ سفید و سیاه چشمگیر آن، با لکه‌های قرمز در نزدیکی مرکز، آن را به راحتی قابل شناسایی می‌کند. این گونه همچنین دارای یک دم منحصر به فرد در انتهای بال‌های عقب خود است که به آن حرکتی غیر قابل انکار در پرواز می‌دهد. مانند بسیاری از انواع دیگر پروانه‌ها در ماداگاسکار، مسکارن ابری تخت، از شهد گل‌ها تغذیه می‌کند. اگرچه آنها در خطر انقراض نیستند، اما تخت ابری Mascarene به دلیل از دست دادن زیستگاه خود، آسیب دیده است. همانطور که جنگل زدایی اگرچه زیستگاه آنها را تهدید می‌‌شود، از سوی دیگر، تلاش‌های حفاظتی اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده‌اند. در ماداگاسکار و در برنامه‌های جهانی، برای حفاظت از این پروانه زیبا، اقدامات فزاینده‌ای در جریان است.

مسکارن از پروانه‌های مهم دیگر در ماداگاسکار است

 

پروانه پانسی Madagascan Dark Blue Pansy

پانسی آبی تیره ماداگاسکی (Junonia oenone ssp. epiclelia) یک پروانه زیبا در ماداگاسکار است. بدنی مشکی با حاشیه بال‌های زرد متمایل به نارنجی و رنگ آبی تیره، رنگی متمایز به بال‌هایش داده است. این گونه پروانه نسبتا کمیاب است و به دلیل کاهش جمعیت در فهرست قرمز IUCN و در فهرست گونه‌های آسیب پذیر قرار گرفته است.

 

پروانه دانائید Danaid Eggfly

پروانه دانائید (Hypolimnas misippus) نوعی پروانه در ماداگاسکار است. این پروانه به دلیل رنگ منحصر به فردش به طور گسترده‌ای شناخته شده است. پروانه ماده دارای یک الگوی مشخص زرد و مشکی بر روی بال‌های خود است به علاوه با یک نقطه قرمز نارنجی چشمگیر در بال‌های عقبی. آنها را می‌توان در حال پرواز، در اطراف جنگل‌های ماداگاسکار دید. حرکت آنها منظره‌ای هیجان انگیز برای علاقه‌مندان به طبیعت است. اگر دوست دارید این پروانه را ببینید، در تور ماداگاسکار دالاهو می‌توانید آن‌را تجربه کنید.

دانائید از زیباترین پروانه‌های ماداگاسکار است

 

پروانه باندد Banded Commodore

The Banded Commodore یا Precis andremiaja نوعی پروانه در ماداگاسکار است. این گونه زیبا است به راحتی با نوارهای سیاه و نارنجی روی بال‌هایش قابل شناسایی است. رنگ‌بندی متمایز آن، آن را به یکی  از پروانه‌های زیباترین پروانه‌های این منطقه تبدیل کرده است.
Banded Commodore اغلب در نزدیکی پوشش گیاهی متراکم و جنگل‌ها یافت می‌شود، جایی که می‌توان آن را در حال پرواز زیبا در جستجوی غذا دید. رنگ‌های منحصر به فرد و پر جنب و جوش این پروانه، واقعا تماشایی است.

این پروانه اغلب در پوشش گیاهی متراکم زندگی می‌کند

 

پروانه قطب شمال و آلپاین Alpine, and Satyrs

ماداگاسکار مجموعه شگفت انگیزی از پروانه ها را در خود جای داده است که هر کدام دارای رنگ‌ها و الگوهای منحصر به فردی هستند. در میان این نوع پروانه‌ها در ماداگاسکار، Alpines, Arctics, Nymphs, and Satyrs از دیدنی‌ترین آنها هستند. این پروانه‌های متنوع هم در مناطق پست و هم در مناطق مرتفع در سراسر جزیره یافت می‌شوند.

آلپاین از پروانه‌های خاص ماداگاسکار است


پروانه آلپاین گونه‌ای بزرگ است که معمولاً دارای طول بال در حدود 70-90 میلی متر است. این پروانه، عمدتاً سفید با علائم زرد متمایز در بال‌های جلویی است. همچنین برخی از زیرگونه‌های آلپاین وجود دارند که به جای علامت‌های زرد دارای لکه‌های سیاه یا راه راه هستند
پروانه قطب شمال گونه‌ای بسیار کوچکتر با طول بال 25 تا 30 میلی متر است. این گونه در مقایسه با آلپاین کاملاً ساده است و دارای بال‌های قهوه‌ای تیره با خطوط سفید کوچک در لبه‌ها است.

 

پروانه آفریقایی African Common Evening Brown

این گونه دارای رنگ قهوه‌ای منحصر به فرد با علائم سیاه متمایز در سرتاسر بال‌ها است که تشخیص آن را در زیستگاه طبیعی خود آسان می‌کند. طول بال‌های این گونه بین 3 تا 4 سانتی‌متر است که آن را به یکی از گونه‌های کوچک پروانه در ماداگاسکار تبدیل کرده است.انواع پروانه‌های Common Evening Brown آفریقایی در ماداگاسکار بیشتر در مراتع باز و لبه‌های جنگل یافت می‌شوند، جایی که می‌توانند مقدار زیادی شهد و سایر منابع غذایی پیدا کنند.

پروانه آفریقایی با رنگ قهوه‌ای و خال‌هایش قابل شناسایی است

پروانه پلنگی Common Leopard

معمولاً از شهد گل‌ها و بوته‌ها تغذیه می‌کند و می‌توان آن را در طول روز و گاهی در گروه‌های بزرگ در حال پرواز دید. Common Leopard یک گرده افشان مهم در ماداگاسکار نیز هست که به بارور کردن گیاهان و تضمین یک اکوسیستم سالم کمک می‌کند. همچنین غذای حیوانات دیگر مانند مارمولک‌ها، قورباغه‌ها و گونه های پرندگان را فراهم می‌کند. به این ترتیب، این گونه نقش مهمی در اکولوژی ماداگاسکار ایفا می‌کند. اگر روزی خود را در ماداگاسکار پیدا کردید، حتماً این پروانه زیبا را با رنگ‌های جسورانه و رفتار بازیگوشش ببینید و لذت ببرید.

 

پروانه ببری Plain Tiger Butterfly

با رنگ نارنجی و مشکی روشن، این پروانه های خیره کننده را می توان دید که در طول روز به دنبال شهد گل‌ها پرواز می‌کنند. آنها یک الگوی بال منحصر به فرد با لکه‌های سفید در لبه بال‌های خود، و یک نوار زرد چشمگیر در پشت آنها دارند.

پروانه تایگر از چند نقطه روی بال‌هایش شناسایی می‌شود

 

پروانه خانم نقاشی شده Painted Lady

Painted Lady (Vanessa cardui) گونه‌ای از پروانه‌های زیبا و خیره‌کننده است که در ماداگاسکار یافت می‌شود. این پروانه دارای بال‌های نارنجی و سیاه چشمگیر، لکه‌های سفید و حاشیه زرد است. این گونه از گل‌های مختلف تغذیه می‌کند. دارای طیف گسترده‌ای از زیستگاه‌ها در سراسر جزیره است، از جمله ساوانا، جنگل و مناطق علف‌زار می‌تواند خانه این پروانه باشد. این پروانه یکی از رایج‌ترین انواع پروانه‌ها در اکوسیستم‌های مختلف ماداگاسکار است.

تنوع رنگ و طرح در این گونه پروانه ماداگاسکار بی نظیر است

پروانه بنفشه Royal Blue Pansy

Royal Blue Pansy در لیست انواع پروانه‌های ماداگاسکار قرار دارند. Royal Blue Pansy یک پروانه زیبا و خیره کننده است که در ماداگاسکار یافت می شود. بال‌های آن دارای سایه‌های آبی تیره و روشن با زرد، سیاه و سفید است که الگوی چشم نوازی ایجاد می‌کند. پرواز آهسته و آرام آن باعث می شود به راحتی بتوان این پروانه را در میان پروانه‌های دیگر تشخیص داد.

پروانه رویال رنگ‌های خیره کننده‌ای دارد

 

پروانه بنفشه آبی تیره Dark Blue Pansy

پانسی آبی تیره (Junonia oenone) یک گونه خیره کننده از پروانه است که در ماداگاسکار یافت می‌شود. این پروانه بال‌های آبی پر رنگ و لکه‌های سیاه کوچک دارد. این پروانه جزء گسترده‌ترین گونه پروانه در ماداگاسکار است و می توان آن را در زیستگاه‌های مختلف از جنگل‌های مرطوب گرفته تا مراتع مشاهده کرد. این گونه بیشتر در قسمت‌های شمالی و غربی جزیره یافت می‌شود.پروانه، معمولاً در طول روز پرواز می‌کند. Dark Blue Pany با اندازه متوسط است که طول بال‌های آن حدود 2.5 تا 4 اینچ (6.3 تا 10 سانتی متر) خواهد بود.

مثل یک اقیانوس چشم نواز، پروانه آبی بنفشه چشمان شما را به سمت خود می‌کشد

 

قسمت بالایی بال‌ها به رنگ آبی تیره است، در حالی که قسمت زیرین آن خاکستری کم رنگ به چشم می‌آید. این قسمت چندین لکه سیاه دارد که در امتداد لبه‌ها پراکنده شده است. الگوی رنگی به پروانه کمک می کند تا با محیط اطراف خود ترکیب شود و از شکار شدن توسط شکارچیان در امان بماند. این پروانه عمدتاً از شهد گیاهان گلدار، شیره و میوه‌ها نیز تغذیه می‌کند. این پروانه‌ها را می‌توان در طول فصل بارندگی به تعداد زیاد مشاهده کرد. آنها همچنین منبع غذایی مهمی برای حیوانات دیگر مانند پرندگان، قورباغه‌ها و مارمولک‌ها هستند. برای کسانی که از ماداگاسکار بازدید می‌کنند، Dark Blue Pansy یکی از جذاب ترین پروانه ها است!

پروانه‌ها بخشی از زنجبره غذایی حیوانات دیگر ماداگاسکار هستند

 

پروانه برس پا Brush-footed Butterflies

آنها را اغلب می‌توان در زیستگاه‌های تالابی یا نزدیک گل‌ها دید. چرا که این پروانه از شهد گل‌های جذاب ماداگاسکار تغذیه می‌کند. همان گیاهانی که گاهی برای پخت غذا و خوراکی‌های ماداگاسکاری استفاده می‌شوند. آنها گرده افشان‌های مهم گیاهان بومی در ماداگاسکار هستند و نقش اساسی در اکوسیستم‌های پر جنب و جوش این منطقه از کره زمین دارند.

سفر به ماداگاسکار با دالاهو

ماداگاسکار از عجیب‌ترین و جذاب‌ترین مناطق روی زمین است. جایی که می‌توان در آن تجربه‌هایی منحصر به فرد به دست آورد و دنیایی جدید را تجربه کرد. در تور ماداگاسکار دالاهو به عمیق‌ترین و زیباترین مناطق این سرزمین خواهیم رفت. جایی که بتوانید گونه‌های جدید را ببنید، حیوانات خاص را بشناید، مزه‌های جدید را بچشید و فصلی نو را در زندگی‌تان آغاز کنید. در تور ماداگاسکار دالاهو با بهترین قیمت و امکانات منتظرتان هستیم.1402/03/13 | کد مطلب: 4833
نیوشا امینیان


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.