تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

دیدنی‌های روسیه: شهرهای دیدنی روسیه کدامند؟

شهرهای بزرگ و کوچک روسیه و دیدنی‌های آنها شما را به دنیای حماسه و تاریخ خواهند برد. در شهرهای زیبای روسیه مانند مسکو، سنت پترزبورگ و...، قلعه‌های غول‌پیکر، کلیساهای عظیم و مجسمه‌های تاریخی به چشم می‌خورند؛ تمامی این آثار تاریخی در شهرهای روسیه یادآور تاریخ غنی و حماسی روسیه است. جاذبه‌های گردشگری روسیه فقط به بناهای تاریخی در شهرهای معروف روسیه ختم نمی‌شود؛ تئاتر، موسیقی، اپرا، هنرهای نمایشی و... همگی بخش‌های جذاب دیگری از دیدنی‌‎های روسیه هستند. در ادامه از شهرهای دیدنی روسیه مانند مسکو، سنت پترزبورگ و مورمانسک خواهیم گفت و دیدنی‌های مسکو و جاهای دیدنی سنت پترزبورگ و مورمانسک را به شما معرفی خواهیم کرد. 

 

تور روسیه

 

شهرهای دیدنی روسیه

1.شهرهای دیدنی روسیه؛ دیدنی‌های شهر مسکو:

مسکو یادآور شهری باشکوه و با عظمت در تاریخ روسیه است. از قدم زدن در خیابان‌های مسکو و کشف دیدنی‌های مسکو، پایتخت روسیه، هرگز خسته نمی‌شوید. کاخ کرملین در مسکو و میدان سرخ مسکو بدون شک در میان فهرست برترین دیدنی‌های شهر مسکو و البته در لیست بهترین دیدنی‌های کشور روسیه قرار دارند. قدم زدن در مرکز شهر حوالی قلعه باستانی مسکو یا همان کاخ کرملین یکی از تجارب جذاب برای گردشگران است. اغلب کرملین را به عنوان نماد دولت فدرال روسیه می‌شناسند و احتمالا در اخبار نام آن را بسیار شنیده‌اید. 

 

 • کاخ کرملین مسکو :

بدون شک کاخ کرملین شناخته شده‌ترین اثر تاریخی مسکو و روسیه است. حدس‌تان در مورد مساحت این کاخ تاریخی که به جا مانده از قرن پانزده میلادی است، چیست؟ بیش از 270 هزار متر مربع! این کاخ با دیوارهای بلند و سبک خاص معماری آن دارای بیش از 700 اتاق است! و روزی خانه خانواده تزار روسیه بوده. کاخ کرملین در حال حاضر محل سکونت رییس جمهوری رسمی کشور روسیه است. کاخ کرملین فقط یک کاخ ساده نیست. مجموعه عظیمی از ساختمان‌ها با کاربری‌های متفاوت در مجموع کاخ کرملین را می‌سازند. امکان بازدید از برخی از این ساختمان‌ها وجود دارد. علاوه بر سه کلیسای جامع داخل مجموعه کرملین، بخشی مربوط به اسلحه‌سازی در کرملین وجود دارد.

کاخ کرملین در حال حاضر محل سکونت رییس جمهوری رسمی کشور روسیه است.

در میان ساختمان‌های مجموعه کرملین، موزه کرملین یکی از جذاب‌ترین‌هاست. در این موزه وسایل دوران سلطنتی روسیه، از کالسکه های امپراتوری تا تخت عاج ایوان مخوف را خواهید دید، به همراه تخم‌مرغ‌های معروف فابرژه Fabergé eggs. فابرژه یا فابرگه جواهرساز معروفی بود که در دوران سلطنتی روسیه تخم‌مرغ‌هایی را برای عیدپاک از طلا و جواهر میساخت. اغلب این  تخم‌مرغ‌ها برای خاندان سلطنتی و هدیه بود مانند تخم‌مرغی که هدایای عید پاک تزارهای روسی اسکندر سوم و نیکلاس دوم به مادرانشان بود. از ۶۵ تخم مرغ شناخته شده، ۵۷ تا به امروز سالم مانده‌اند.

 

 • تالار بولشوی شهر مسکو:

تئاتر بولشوی Bolshoi Theater، خانه بزرگترین و یکی از قدیمی ترین تشکیلات باله و اپرا در جهان در شهر مسکو در کشور روسیه است. تئاتر بولشوی تاکنون چندین بار بازسازی شده اما هنوز اصالت و نشانه‌های نئوکلاسیک خود را حفظ کرده. آخرین بازسازی آن به سال 2011 برمی‌گردد که برای بازسازی جزئیات سلطنتی بولشوی بود.

نمای بیرونی تئاتر بولشوی در مسکو

حدود 200 سال از تاسیس تئاتر بولشوی می‌گذرد. بولشوی در سال 1824 در حالی افتتاح شد که چندین بنا تا قبل از بولشوی به خاطر آتش سوزی سوختند تا در نهایت ساختمان تئاتر بولشوی ساخته و افتتاح شد. استفاده از پارچه‌های مخمل با رنگ خیره‌کننده و جذاب سرخ رنگ به همراه طلاکاری‌ها، گچبری‌های بینظیر سقف و دیوارها و لوسترها و آویزهای روشنایی کریستال شکوه بینظیری را به بولشوی بخشیده که نظیرش را در کمتر جایی می‌توانید ببینید. 

حدود 200 سال از تاسیس تئاتر بولشوی می‌گذرد. بولشوی در سال 1824 در حالی افتتاح شد

 • مقبره لنین در مسکو روسیه: 

مقبره لنین امروزه یکی از پرطرفدارترین آثاریست که گردشگران برای بازدید از آن حاضرند در صف‌های طولانی بایستند! وقتی وارد آرامگان شدید جنازه لنین را خواهید دید که  مومیایی شده و انگار در یک خواب آرام است. جنازه داخل یک تابوت شیشه‌اتی ضدگلوله است. پله‌های مرمرین این مقبره جایگاهی شد که سران روسیه رژه‌های این کشور از آن تماشا می‌کردند.

بعد از فوت لنین درخواست خودش و ایده اصلی این بود که جنازه برای چند روز به نمایش عمومی درآید و بعد دفن شود اما پس از استقبال بی حد و اندازه از تماشای جنازه، تصمیم مقامات شوروی تغییر کرد و قرار شد پیکر لنین مومیایی شود تا برای همیشه امکان بازدید از آن وجود داشته باشد. در سال 1924 پس از فوت درگذشت لنین فقط در کمتر از 6 هفته بیش از 100 هزار نفر برای دیدن جنازه راهی آرامگاه شدند که همین مساله باعث شد تصمیم مقامات شوروی عوض شود. مقبره لنین جایی تقریبا در مرکز میدان سرخ مسکو است.

 

 • میدان سرخ مسکو:

دیدنی‌های روسیه و جاهای دیدنی مسکو بدون میدان سرخ مسکو هرگز کامل نمی‌شود! این را می‌توانید از گردشگرانی که تجربه سفر به مسکو را دارند بپرسید. از دیگر دلایلی که میدان سرخ مسکو  را به میدانی مرکز ی مهم برای این شهر تبدیل کرده این است که تمام خیابان‌های اصلی مسکو از میدان سرخ آغاز می‌شوند. میدان سرخ مسکو در یک فضای 700 در 330 متری قرار گرفته و بناهای تاریخی شناخته شده و مهمی را در آن خواهید دید مانند دو تا کلیسای جامع، کاخ کرملین، دو موزه تاریخی و البته مقبره لنین. میدان سرخ مسکو شاهد یکی از رویدادهای تاریخی بسیار مهم بوده. سال 1945 وقتی حکومت شوروی بر نازی‌ها در جنگ جهانی پیروز می‌شود سربازان شوروی سابق در این میدان عظیم رژه پیروزی می‌روند. یکی دیگر از آثار تاریخی جذاب میدان سرخ مسکو وجود کلیسای سنت بازیل مربوط به سال 1555 میلادی است. از نکات جالب این کلیسا وجود سبک معماری آسیایی و تزئینات شبیه به مسجد در این کلیسا است. خود میدان سرخ مسکو و کاخ کرملین هر دو در لیست آثار ثبت جهانی یونسکو هستند. در تعطیلات آخر هفته گاهی در این میدان غرفه‌هایی برای فروش سوغاتی‌های روسی برپا می‌شود، حتما خرید ماتریوشکا (عروسک معروف روسی) را در لیست سوغات‌تان قرار دهید. 

در میدان سرخ مسکو کلیسای سنت بازیل و موزه تاریخ را می‌بینید.

 • متروی مسکو:

سوار شدن به متروی مسکو و دیدن ایستگاه‌هایی مثل آرباتسکایا و پارک کالتوری تجربه‌ای تمام عیار طول سفرتان به مسکو خواهد بود. ایستگاه آرباتسکایا معماری مجللی دارد، طاق‌های بسیار زیبا با گچبری به همراه تزئیناتی مانند لوسترهای بزرگ به جذابیت‌های این ایستگاه اضافه کرده است. از آنجایی که معمولا ایستگاه‌های مترو در سراسر دنیا بسیار شلوغ و فاقد تزئینات این چنینی هستند، گردشگران در مسکو تماشای این ایستگاه‌ها را از دست نمی‌دهند. Park Kultury station یکی دیگر از ایستگاه‌های جذاب متروی مسکو است؛ درست بعد از پارک گورکی قرار دارد. 

 ایستگاه آرباتسکایا معماری مجللی دارد، طاق‌های بسیار زیبا با گچبری به همراه تزئیناتی مانند لوسترهای بزرگ

 • گالری ترتیاکوفTretyakov Gallery

گالری ترتیاکوف بزرگترین مجموعه آثار هنری روسیه در جهان است! در گالری ترتیاکوف شهر مسکو بیش از 180 هزار تابلو نقاشی، مجسمه و آثار هنری مربوط به بیش از هزار سال پیش موجود است. 

در گالری ترتیاکوف شهر مسکو بیش از 180 هزار تابلو نقاشی، مجسمه و آثار هنری مربوط به بیش از هزار سال پیش موجود است. 

 • خیابان آربات:

 آربات پیاده‌راهی به طول یک کیلومتر است که از قرن پانزدهم میلادی حدود 600 سال پیش در مسکو قرار داشته و محلی برای تجارت بوده. قبلا این پیاده‌راه در حومه شهر مسکو بود اما امروز با توسعه شهر مسکو خیابان آربات تقریبا در مرکز شهر قرار گرفته.آربات جاییست با ساختمان‌های شیک و رستوران‌های جذاب برای تفریح و گشت و گذار و البته خرید سوغات است. حتما در یکی از کافه‌های خیابان آربات خود را به صرف نوشیدنی داغ دعوت کنید و از تماشای زرق و برق این خیابات تاریخی در قلب مسکو لذت ببرید. خرید سوغات را در آربات فراموش نکنید. در این خیابان دو مجسمه تاریخی را خواهید دید یکی بولات اوکودژاوا شاعر روس که البته بهتر است به آن شاعر دوران شوروی سابق بگوییم و مجسمه دیگر یکی از شاهزاده خانم‌های توراندوت (از آخرین اپرای پوچینی) است. 

 آربات پیاده‌راهی به طول یک کیلومتر است که از قرن پانزدهم میلادی حدود 600 سال پیش در مسکو قرار داشته

 • پارک گورکی مسکو:

 این پارک در کنار رودخانه شهر مسکو و به مساحت 120 هکتار است. گورکی نامش را از ماکسیم گورکی نویسنده برجسته این کشور گرفته. ماکسیم گورکی 5 بار نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات شد اما متاسفانه هرگز موفق نشد این جایزه را ببرد! این پارک هم در میان مردم محلی مسکو پرطرفدار است هم برای گردشگران یک جاذبه دیدنی شهر مسکو به حساب می‌آید. کلاس‌های رایگان یوگا در این پارک، زمین‌های بازی کودکان، جایگاه‌های فروش غذا، اینترنت ر ایگان و البته وجود حیواناتی مانند قرقاوول، خرگوش، گوزن، آهو و...  از جمله جذابیت‌های پارک گورکی مسکو است. بازدید کننده‌ها می‌توانند از امکانات دیگر پارک مانند کرایه دوچرخه یا قایق پدالی استفاده کنند؛ البته فقط از ماه اکتبر تا می. در پارک گورکی می‌توانید از تماشای هنر هنرممندان خیابانی لذت ببرید همینطور از سینمایی که در فضای با پارک گورکی است استفاده کنید.

 پارک گورکی در کنار رودخانه شهر مسکو و به مساحت 120 هکتار است.

2. شهرهای دیدنی روسیه؛ دیدنی‌های شهر مورمانسک

از نکات قابل توجه در مورد شهر مورمانسک، توانایی کشور روسیه در ساختن یک شهر در بدترین شرایط اقلیمی و آب و هوایی است. هر چند شهر مورمانسک روسیه در طول سال زمستان‌های تاریک و پربرف و سیاهی دارد اما بزرگترین شهر در قطب شمال است. شهر موزمانسک حدود 100 سال پیش در کشور روسیه شکل گرفت. ممکن است سفر به مورمانسک در زمستان به دلیل شرایط اقلیمی کمی دشوار باشد اما جاذبه‌های شهر مورمانسک که بعضی از آنها فقط در این فصل قابل دیدن هستند، سختی سفر را هموار می‌کند. چیزی که در شهر مورمانسک روسیه در انتظار شماست، پدیده جذاب شفق قطبی در پاییز و زمستان، ملاقات با سگ‌های  هاسکی، گوزن قطبی و تماشای دهکده یخی است. البته کشتی یخ شکن اتمی را نمی‌توان ندیده گرفت. 

 • کشتی یخ‌شکن اتمی لنین:

حتی اگر هیچ علاقه‌ای به کشتی و حمل و نقل دریایی ندارید، کشتی یخ شکن اتمی لنین که حالا تبدیل به موزه شده، برای‌تان جذاب خواهد بود. کشتی اتمی لنین نخستین کشتی  با سوخت اتمی بود که برای باز کردن مسیر عبور کشتی‌ها در میان یخ‌های قطب شمال، به کار گرفته شد. این کشتی علاوه بر این وظیفه برای ماموریت‌های نجات در آب‌های قطب شمال هم به کار گرفته می‌شد. جذاب‌ترین بخش موزه داستان‌هایی است که به زبان انگلیسی در موزه کشتی یخ شکن اتمی لنین خواهیددید. داستان‌هایی درباره ماموریت‌هایی که کشتی یخ شکن لنین در آنها نقش داشته. 

کشتی یخ شکن اتمی لنین در زمان فعالیت با شعار:

 • یادبود آلیوشا:

آلیوشا درست در بالای یک بلندی مشرف به بندر مورمانسک و ساحل کولا، استوار ایستاده و در حال تماشای شهر مورمانسک است. مجسمه آلیوشا با 35 متر ارتفاع دومین مجسمه بلند در کشور روسیه است. این بنا به عنوان یادبود کشته‌شدگان و سربازان گمنامی است که در جنگ جهانی علیه نازی‌ها در مناطق قطبی مقاومت کردند و در نهایت توانستند ارتش آلمان نازی را شکست دهند. سمت نگاه کردن مجسمه آلیوشا به طرف غرب مورمانسک است جایی که دره اففتخار قرار دارد؛ همان دره‌ای که مقاومت سربازان شوروی در مقابل ارتش نازی اتفاق افتاد. حتما تماشای این مجسمه را در لیست دیدنی‌های شهر مورمانسک روسیه برای سفرتان قرار دهید. 

 

 • بندر مورمانسک:

بندر مورمانسک دارای سه بخش ماهیگیری، تجاری و مسافری است. بندر مورمانسک یک ویژگی خاص دیگر دارد و آن بدون یخ بودنش است. بندر مورمانسک سهم عمده‌ای در گرداندن اقتصاد این شهر دارد و درآمد غالب مردم این شهر به بندر مورمانسک وابسته است. البته شاید به عنوان یک گردشگر و به شکل یک مسافر نتوانید از این بندر به راحتی عبور کنید و آن را تماشا کنید اما از بالای بلندی که آلیوشا در آن قرار گرفته به راحتی یک می‌توانید چشم انداز زیبای بندر مورمانسک را ببینید. 

بندر مورمانسک یک ویژگی خاص دیگر دارد و آن بدون یخ بودنش است.

شفق قطبی پدیده‌ نجومی جذابی است که گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به مورمانسک می‌کشاند از طرفی شهر مورمانسک یکی از به صرفه‌ترین شهرها از نظر اقتصادی برای تماشای پدیده شفق قطبی است. انتخاب‌های بسیار زیاد و متنوعی برای اقامت در مورمانسک و تماشای پدیده شفق قطبی دارید؛ به همین دلیل شهر مورمانسک برای تماشای این پدیده جذاب به یک قطب گردشگری تبدیل شده. علاوه بر روستای آرورا که اقامتگاه خاصی مانند خانه‌های اسکیموها در اختیارتان می‌گذارد، خود شهر مورمانسک هتل‌های بسیار شیک و مجهزی دارد که در عین حال قیمت بسیار مناسبی دارند. 

شفق قطبی پدیده‌ نجومی جذابی است که گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به مورمانسک می‌کشاند

 • مزرعه سگ‌های هاسکی:

سگ‌های هاسکی نژاد خاصی هستند که مقاوم برابر آب و هوای بسیار سردند به همین دلیل پرورش این سگ‌ها در قطب شمال به خصوص مورمانسک بسیار رایج است. ممکن است در نگاه اول از تماشای سگ‌هایی با چثه بزرگ جا بخورید اما رفتارشان واقعا دوستانه است و شما عاشق‌شان خواهید شد. می‌توانید سورتمه سواری با سگ‌های هاسکی را نیز در مورمانسک تجربه کنید. 

می‌توانید سورتمه سواری با سگ‌های هاسکی را نیز در مورمانسک تجربه کنید. 

 • روستای تریبرکا:

اگر فیلم Leviathan را دیده باشید منطقه‌ای که فیلمبرداری در آن اتفاق افتاده همین جاست. چیزی شبیه سرزمین ارواح! درانتظار شماست اما طبیعت خیره‌کننده و بکر تریبرکا شما را مسحور خواهد کرد. ممکن است بنظر بیاید آیا واقعا اریبریکا ارزش دیدن دارد؟ باید به شما بگوئیم بکر بودن و خارق‌العاده بودن طبیعت این منطقه دلیل اصلی سفر گردشگران به تریبرکا است. چطور به تریبرکا برویم؟ یک اتوبوس مستقیم و به صورت یک روز در میان حدود ساعت 17:30 تا 18:00 به طرف تریبرکا حرکت می‌کند. همین اتوبوس روز بعد ساعت 7:00 صبح از تریبرکا برمی‌گردد. 

 

 • روستای سامی:

یکی از دیدنی‌های اطراف شهر مورمانسک روستای سامی است. بعد از دیدن این روستای جذاب، روستا را با مجموعه‌ای از احساسات زیبا و مختلف ترک می‌کنید. جمعیت سامی‌ها جمعیت بومی منطقه کولا در مورمانسک هستند. فعالیت اقتصادی مردمان این  روستا از راه شکار گوزن شمالی بود اما متاسفانه به دلایل نظامی در شوروی سابق، این مردمان به روستای لووزرو Lovozero (روستای مجاور) کوچ داده شدند و دیگر امکان شکار نداشتند؛ به همین دلیل بخش زیادی از فرهنگ سامی به خاطر فشارهای حکومت مرکزی در شوروی سابق از بین رفت. بیشترین منبع درآمد مردمان سامی بعد از کوچ بخش گردشگری و توریسم بوده و هست.

در روستای سامی می‌توانید اسنومبیل سواری را تجربه کنید و باغ‌وخش شمالی را ببینید و از گوزن شمالی دیدن کنید. 

 

3. شهرهای دیدنی روسیه؛ دیدنی‌های شهر سنت پترزبورگ: 

سنت پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای جهان همه چیز برای تجربه یک سفر فراموش‌نشدنی را دارد: سطح عالی در هنر، معماری مجلل، زندگی شبانه یا Night Life، تاریخ خارق‌العاده و سنت‌های غنی فرهنگی را در سنت‌پترزبورگ خواهید یافت. سنت‌پترزبورگ همواره الهام بخش تئاتر، موسیقی، ادبیات و هنر در سطح جهان بوده. جذابیت سنت‌پترزبورگ از گرگ و میش اوایل صبح گرفته تا اجراهای باله و اُپرا در سطح جهان بی‌نظیرند و در هر فصلی گردشگران را جادو می‌کند!

 

 1400/10/01 | کد مطلب: 53
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
مونالیزا
1400/10/15 10:44
سلام توی دیدنی های روسیه آیا شهر مورمانسک هم بازدید داریم؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/10/25 13:10
دوست عزیز
سلام

بله امکان بازدید از مورمانسک را هم داریم. رصد شفق قطبی در همین شهر انجام می‌شود و جاذبه‌های گردشگری مورمانسک (شهر روسیه) را حتما خواهیم دید.

با تشکر از پیام شما

جواد ساجدی
1400/10/15 10:44
سلام روزتون به خیر.شما تور روسیه را دارید؟ اگر دارید شهر سن پترزبورگ رو هم میبینیم؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/10/25 11:36
دوست عزیز
سلام

بله امکان بازدید از شهر سنت پترزبورگ را هم دارید.

با تشکر از پیام شما

شهرام
1400/10/15 10:43
دیدنی‌های روسیه را می‌توانیم در فصل زمستان هم کامل ببینیم؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/10/25 11:36
دوست عزیز
سلام

شهرگردی و برخی جاذبه‌های طبیعی کاملا امکان بازدید داره؛ ضمن اینکه پدیده شفق قطبی را فقط در 6 ماه دوم سال (اواسط پاییز تا اواخر زمستان) می‌توانید ببینید.

باتشکر از پیام شما

برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.