تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

سفرنامه روسیه (مسکو+سنت پترزبورگ)

گاهی خواندن یک سفرنامه به مثابه سفر به آن منطقه شما را به میان ماجرا خواهد برد. در بعضی مواقع نیز اگر قصد سفر به منطقه‌ای را داشته باشید خواندن سفرنامه آن منطقه به شما کمک خواهد کرد تا برنامه بهتری برای سفرتان بچینید. آیا جاذبه‌های معروف روسیه را می‌شناسید؟ از شب‌های سفیدش چیزی شنیده‌اید؟ در این مطلب یکی از همراهان دالاهو تجربه سفر خود به روسیه را با ما در میان گذاشته است و ما را با  جاذبه‌های این کشور بیشتر آشنا می‌کند.

تور روسیه

درباره سفر روسیه

درباره پدیده شب‌های سفید (نقره‌ای) روسیه

من عاشق جهانگردی هستم تا کنون از 23 کشور دیدن کرده‌ام. نکته جالب در مسافرتم به روسیه پدیده شب‌های سفید (نقره‌ای) بود که عمدتا در 11 جون تا 2 جولای این پدیده در سنت پترزبورگ اتفاق می‌افتد. این اتفاق بخصوص در هوای صاف بهتر دیده می‌شود. در این شب‌ها در واقع خورشید در حالی که هنوز کاملا غروب نکرده دوباره طلوع می‌کند.

شب‌های سفید روسیه دیدنی است.

ماجرای رسیدن به روسیه

در اواخر خرداد 90، دوست روسی‌ام برایم دعوتنامه‌ای فرستاد. بلیط رفت و برگشت به مسکو را تهیه کردم، از سفارت روسیه، ویزای روسیه گرفتم و برای دیدن این شب‌ها راهی این کشور شدم. باید یادآوری کنم که رفتن به روسیه بدون راهنما مانند سایر کشورهای آسیایی آسان نیست توصیه من این است حتما با تور مسافرت کنید.

برنامه سفر به روسیه:

روز اول با پرواز ایرفلوت از تهران به سمت مسکو رفتم؛ بعد از حدود 4 ساعت پرواز به فرودگاه مسکو رسیدم و برای رفتن به سنت پترزبورگ ساعت 11.30 بلیط داشتم (که از قبل دوستم تهیه کرده بود). به سالن پروازهای داخلی رفتم. (این سالن در همان فرودگاه است) و با نشان دادن بلیطم مرا راهنمایی کردند.

ساعت 13.30 به فرودگاه سنت پترزبورگ رسیدم. دوستم در فرودگاه منتظرم بود و مرا به هتل برد. بعد از خوردن نهار و استراحت، ساعت 10 شب برای قایق سواری روی رودخانه نوا و دیدن شب‌های سفید و باز شدن پل‌های متحرک با هم به محل کشتی رفتیم. اگرچه در کشتی به هر نفر پتو می‌دهند اما بهتر است برای قایق سواری در شب حتما لباس گرم همراه داشته باشید. نکته دیگر اینکه پل‌های متحرک به ترتیب باز می‌شوند و قبل از باز شدن پل آخر باید به سمت دیگر می‌رفتیم. در غیر این صورت بیشتر از 4 ساعت باید منتطر می‌ماندیم تا پل مجددا بسته شود. چون تنها راه عبور و مرور در دو طرف رودخانه نوا همین پل‌ها هستند. جالب است بگویم این روزها در روسیه ساعت 11.30 شب هوا هنوز روشن بود. مثل غروب آفتاب در ایران!

درباره سنت پترزبورگ:

سنت پترزبورگ (لنینگرادسابق) دومین شهر بزرگ روسیه بعد از مسکو است. بنیانگذار این شهر پطر کبیر بوده (1703) درزمان پطر کبیر، این شهر پایتخت روسیه بوده و هم اکنون به دلیل داشتن تالارها و سالن‌های تاتر زیاد آن را پایتخت علمی –فرهنگی می‌نامند.

دیدنی‌های سنت پیترز بورگ:

 

موزه هرمیتاژ:

هرمیتاژ کلمه‌ای فرانسوی و به معنای جای آرام در کنار آب و جنگل است. این موزه از قدیمی‌ترین و بزرگترین موزه‌های دنیاست که کاترین کبیر بنیانگذار آن بوده. این موزه در آغاز کاخ زمستانی تزارها بوده و بعدا کلکسیون شخصی کاترین و در زمان لنین به عنوان موزه برای بازدید عموم تبدیل شده است. موزه هرمیتاژ روزهای دوشنبه تعطیل است و روزهای سه شنبه هر ماه برای بازدیدکنندگان ورودیه ندارد.

هرمیتاژ از قدیمی‌ترین و بزرگترین موزه‌های دنیاست.

دژ و استحکامات نظامی پتر و پاول:

دژ و استحکامات نظامی پتر و پاول (Peter & paul fortress) اولین بناهایی بودند که در سنت پیترز بورگ ساخته شدند. این مکان در واقع محل دفن پطر کبیر، کاترین کبیر، نیکلای دوم و سایر تزارهاب وده و امروزه از مکان‌های دیدنی-توریستی و مقر فرماندهی است. چهار شنبه‌ها تمام ساختمان‌های موزه بسته است ولی محوطه های حیاط بازند. بر روی ساختمان کلیسا، ناقوس و ساعت بزرگی وجود دارد. 

تندیس الکساندر پوشکین در میدان هنر سنت پیترزبورگ:

الکساندر پوشکین شاعر معروف روسی است که علی رغم کار دولتی ضد رژیم تزار بوده و مورد غضب تزار نیکلای قرار گرفت. او در سن 37 سالگی در یک دوئل به ضرب تپانچه یک افسر غیر روسی به نام دانتس مجروح شده و چند روز بعد می میرد. با وجود اینکه دوئل در آن زمان ممنوع بود و تزار هم از این دوئل اطلاع داشت ولی مانع این دوئل نشد. چون اگر پوشکین شکست می‌خورد به نفع رژیم بود و اگر پیروز می‌شد به جرم ممنوع بودن دوئل روانه زندان می‌شد. تندیس دیگری از این شاعر در مسکو در محل ازدواجش با ناتالیا وجود دارد. پشت تندیس پوشکین کاخ الکساندر سوم قرار دارد که به موزه نقاشی تبدیل شده است.

در خیابان اصلی شهر سنت پیترزبورگ:

 

1.کلیسای جامع شهر به نام کلیسای کازان: 

این کلیسا به شکرانه پیروزی بر ناپلئون ساخته شده و معتقدند که با کمک مریم مقدس به این پیروزی رسیده. اندریا، تصویری از مریم مقدس در این کلیسا هست که گروه های زیادی برای دعا و نیایش در مقابل این تصویر ادای احترام می‌کنند.

2. خانه کتاب:

این خانه‌های کتاب بصورت زنجیره‌ای مانند شهرکتاب‌های ایران است 

3. تالارهای موسیقی

 

4. قدیمی‌ترین هتل شهر (هتل اروپا)

 

رودخانه نوا:

باز شدن پلهای متحرک روی این رودخانه، قایق سواری شبانه و دیدن شب‌های سفید منبع درآمد بسیار خوبی برای این شهر است.

متروی سنت پیترز بورگ:

در سال 1955 به دستور استالین ساخته شده است و از عمیق ترین متروها در دنیاست. این مترو در تاریخ نوشتن این سفرنامه 5 خط و 65 ایستگاه دارد که 56 ایستگاه در سطح عمیق‌تری قرار دارند. خط 1 قدیمی‌ترین خط با ایستگاه‌های زیبا جزء دیدنی‌های مترو است. ساعت کار مترو بین 4.45صبح تا 0.30 است.

کلیسای اسحاق مقدس:

این بنا از بزرگترین بناهای گنبدی شکل در دنیاست که در بین سالهای 1818-.1858 توسط مهندس فرانسوی ساخته شده. نمای سر در خارجی آن از یک قطعه سنگ بزرگ یکپارچه گرانیتی سرخ رنگ ساخته شده و از بزرگترین کلیساهای روسیه با گنحایش 14000 نفر محسوب می‌شود. این کلیسا در اوایل سال 1930 بسته شد و بعداز بازگشایی بعنوان موزه از آن استفاده می شود. برای ورود به اینمکان باید بلیط تهیه کنید و اگر بتوانید 300 پله را بالا بروید نمای بسیار زیبایی از شهر را می‌بینید.

مجسمه برنزی:

این مجسمه در واقع  پطر کبیر را سوار بر اسب نشان می‌دهد که به دستور کاترین کبیر توسط یک مجسمه ساز فرانسوی ساخته شد. همچنین نام یکی از شعرهای پوشکین درباره این مجسمه است که در سال 1833 آن را سروده. امروزه این مجسمه سمبل سنت پیترزبورگ محسوب می‌شود. مانند مجسمه آزادی که سمبل نیویورک است و هر دوی این مجسمه‌ها توسط هنرمندان فرانسوی ساخته شده‌اند.

رسیدن به مسکو:

در روز پنجم سفرم، از سنت پیترزبورگ به مسکو رفتم. ساعت حدود 8 شب بود که در فرودگاه مسکو یکی از دانشجویان ایرانی (دانشجوی زبان روسی) منتظرم بود بعد از رساندن من به هتل به خوابگاه رفت. اگر راهنمای محلی شما را راهنمایی کند و یا همراه شما باشد با کمترین هزینه میتوانید با مترو به مکان‌های مورد نظرتان بروید. این دانشجوی ایرانی هم در مورد من سنگ تمام گذاشت. از فرودگاه که خارج شدیم با اتوبوس شماره 949 به مترو رفتیم. سپس با توجه به آدرس هتل که نزدیک میدان سرخ بود با خط شماره 2 (خط سبز) در دهمین ایستگاه پیاده شدیم. از پله ها که بالا آمدیم میدان سرخ پشت سرمان بود. تا هتل راهی نبود و پیاده رفتیم.  درپایان سفرم برای برگشت به ایران، خودم از همین مسیر به فرودگاه رفتم.

هتل تا میدان سرخ فاصله‌ای نداشت و صبح روز بعد برای دیدن مکان‌های دیدنی به میدان سرخ رفتم. تجربه بسیار جالبی بود، چون اولین باری بود که بدون راهنما و همان روز اول در شهری نا آشنا قدم می‌زدم. شهری که در گذشته دیواری دور آن کشیده شده بود و هیچ توریستی اجازه ورود نداشت حالا مملو از توریست بود.

روز دوم یکی دیگر از دانشجویان ایرانی برای بردن من به بام مسکو و توضیح دیدنی‌های آن محل به هتل آمد. از صبح تا عصر باهم بودیم و در ایستگاه مترو از هم جدا شدیم. به یک مرکز خرید رفتم و سپس به هتل برگشتم. روز سوم و چهارم باز هم خودم بدون راهنما در شهر گشتی زدم و خیلی از ایستگاه‌ها را تا هتل یادگرفته بودم. باید بگویم قبل از رفتنم به روسیه از اینترنت نقشه متروی مسکو را که خیلی پیچیده است با اسم ایستگاه‌ها به زبان انگلیسی روی برگ بزرگ پرینت گرفته بودم. (در متروی مسکو اسم ایستگاه‌ها به زبان روسی است وبا تلفظ سخت). همچنین چند کلمه‌ روسی هم که مورد نیاز بود از دیکشنری انلاین روسی تمرین کرده بودم.

درباره دوست روسی‌ام:

دوست روسی من که در ایران دکترای زبان فارسی می‌خواند، در دانشگاه مسکو و سنت پیترزبورگ تدریس می‌کند. او به دانشجویان روسی زبان فارسی و برعکس به دانشجویان ایرانی زبان روسی درس میدهد و از آنها برای راهنمایی من کمک گرفت. در سنت پیترز بورگ 2 دانشجوی روسی و در مسکو 2 دانشجوی ایرانی راهنمایم بودند که به عنوان لیدر تور با آژانس‌ها هم همکاری می‌کنند و برای‌شان یک نوع کار دانشجویی محسوب می‌شود.

درباره مسکو

مسکو به معنی شهر کنار رود است. این شهر با وسعت زیادش بزرگترین شهر دنیاست و  بیش از 11.5 میلیون نفر جمعیت دارد. اختلاف ساعت مسکو با تهران 1.30 ساعت و فاصله هوایی آن تا تهران 3.50 دقیقه است. واحد پول این شهر روبل، مذهب اکثریت ارتدکس(توسط اولین یونانیانی که به مسکو رفتند).

دیدنی‌های مسکو

 

بیشتر دیدنیهای مسکو در این 3 منطقه قرار دارد:

 

1)میدان سرخ روسیه:

 از دیدنی‌های این منطقه می‌توان از مقبره لنین، کلیسای سنت باسیل، کاخ ها و موزه کرملین، باغ الکساندر و مقبره سرباز گمنام یاد کرد.

2)بام مسکو(تپه گنجشکها):

 دیدنی‌های بام مسکو شامل: پارک پیروزی، دروازه مسکو، فواره‌ها، لوح یادبود با تندیس گرگی مقدس است.  همچنین از بام مسکو می‌توان برج‌های مخابراتی، شوفاژخانه اصلی شهر، هفت خواهران استالین،استادیوم، پیست پرش اسکی و آکادمی علوم زیستی را دید.

3) متروی مسکو: 

از دیدنی‌های این منطقه می‌توان خیابان آربات قدیم، آربات جدید و تندیس شاعر معروف روسی الکساندر پوشکین را نام برد. متروی مسکو در سال 1935 به دستور استالین ساخته شده و ایستگاه آربات طولانی‌ترین ایستگاه مترو است. داخل آن با سنگ‌های گرانیت، مرمر  لوسترهای برنزی و قیمتی تزیین شده. این شهر بعد از توکیو دومین شهر ازنظر جابجایی مسافران است.

کلیسای سنت باسیل:

کلیسای واسیلی مقدس یک کلیسای ارتدکس با گنبدهای رنگارنگ پیازی شکل است. این کلیسا به دستور تزار به افتخار پیروزی بر تاتارها به فرماندهی ایوان مخوف در سال‌های (-1561- 1555) ساخته شد. نام کلیسا از نام یکی از قدیسان ارتدکس گرفته شده. بعد از اتمام کار کلیسا ایوان مخوف دستور می‌دهد تا چشمان معمار کلیسا را کور کنند که دیگر نتواند کلیسایی مشابه سنت باسیل بسازد. تا سال 1600 این کلیسا بلندترین بنای مسکو بود. این کلیسا بعدا به موزه تبدیل شد و در سال 1990 این موزه، کرملین و میدان سرخ بعنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شد. جشن‌های ملی و مراسم مذهبی و جشن سال نو در محوطه این کلیسا برگزار می‌شود.

کلیسای واسیلی مقدس یک کلیسای ارتدکس با گنبدهای رنگارنگ پیازی شکل است.

مجسمه پطر کبیر در مسکو:

تنها همین یک مجسمه از پطر کبیر در مسکو وجود دارد. این مجسمه در واقع پطرکبیر را بر عرشه کشتی که خودش ساخته، نشان می‌دهد. پطر کبیر ده‌ها حرفه میدانسته و کشتی سازی یکی از آن حرفه‌هاست.

کلیسای عیسی منجی:

وقتی آخرین سپاه ناپلئون از روسیه خارج می شود، برای تشکر از خدا و به شکرانه این پیروزی الکساندر اول تصمیم گرفت این کلیسا را بسازد. تندیس الکساندر اول در مسکو آغاز شد. ولی بعدا ساخت این کلیسا متوقف شد تا در زمان نیکلای اول در محل فعلی کار ساخت کلیسا آغاز شد و 44 سال طول کشد تا کلیسا ساخته شد. بعدا استالین دستور داد تا این کلیسا را خراب کنند و به جای آن کاخ شوراها را بسازند ولی با مرگ استالین کاخ شوراها هرگز ساخته نشد و دوباره کلیسا به مدت 5 سال بازسازی گردید.

موزه تاریخ روسیه:

این موزه در سال 1874 در میدان سرخ مسکو  ساخته شده. بعدا به عنوان شورای شهر استفاده می‌شده و سپس به موزه تبدیل شده. در پشت موزه تاریخ روسیه و مقابل میدان مانژ مجسمه سوار بر اسب دیده می‌شود که مربوط به یک مارشال فرمانده نظامی روس است که در سال 1945 برلین را فتح کرد.

کاخ کرملین:

کاخ کرملین در واقع قلعه‌ای باستانی است که محل زندگی رئیس جمهور روسیه و استقرار قوه مجریه در این شهر محسوب می‌شود.

مقبره لنین:

لنین رهبر کبیر انقلاب روسیه در سال 1924 در اثر بیماری درگذشت و جسدش مومیایی شد. برای بازدید و ورود به داخل مقبره بلیط لازم نیست فقط باید کلیه لوازمی که همراه دارید به غرفه امانات بسپرید وسپس در صف طویلی برای داخل شدن قرار بگیرید. بازدیدکنندگان از یک در وارد میشوند و بعد از دیدن جسد مومیایی لنین از در دیگر خارج می شوند. در طول مسیر سربازان بلند قامتی با لباس رسمی و قیافه‌ای خیلی جدی و کمی ترسناک در سرهر پیچ شما را راهنمایی می‌کنند. در داخل مقبره نور بسیار کمی فقط برای دیدن مسیر وجود دارد ولی بر روی جسد مومیایی لنین نور کافی است و میتوانید لنین را در حالتی که رو به بالا خوابیده ببینید.

باغ الکساندر ومقبره سرباز گمنام:

در کنار باغ بزرگ الکساندر مقبره سرباز گمنام قرار دارد. در این قبر بقایای سربازی گمنام که در جنگ با آلمان‌ها کشته شده، از بزرگراه لنینگراد به این محل انتقال یافته. کلاه و شنل سرباز روی مقبره هست و همیشه سربازی با لباس فرم و اسلحه به دست، روی مقبره به حالت آماده باش ایستاده، که تعویض می‌شود. می‌گویند مراسم تعویض سربازان دیدنی است. ولی متاسفانه من فرصت دیدن این مراسم را از دست دادم.

پارک پیروزی:

این پارک به نشانه پیروزی در جنگ با ناپلئون ساخته می‌شود. در این پارک لوح یادبودی که نام تمام شهرهای شرکت کننده در جنگ جهانی دوم روی آن حک شده و همچنین تندیسی از گرگی مقدس(یکی از قدیسین)با شمشیری در دست که در حال کشتن اژده است را نشان می‌دهد. اژدها نشانه فاشیست است. در پارک پیروزی 144 فواره به تعداد روزهای جنگ جهانی دوم وجود دارد؛ در شب‌ها رنگ آب فواره ها به یاد شهدای جنگ به رنگ قرمز در می‌آید.

دروازه مسکو:

در بام مسکو این دروازه را می‌توان دید که به یادبود پیروزی در جنگ با ناپلئون ساخته شده.

برج‌های مخابراتی مسکو:

از بام مسکو 2 برج بلند مخابراتی را می‌توان دید وارتفاع برج اوستانکینو 540 متر است که از بلندترین برجهای دنیاست. (برج میلاد تهران نیز با 435 متر ارتفاع از بلندترین برجهای دنیاست)

شوفاژخانه اصلی شهر:

به گفته راهنما در روسیه دو شوفاژخانه اصلی برای کل شهر مسکو وجود دارد. (مثل ایران نیست که هر خانه سیستم گرمایشی جداگانه داشته باشد) این دو شوفاژخانه آب گرم کل شهر را فراهم می کند و در تابستان برای بررسی لوله‌ها به ترتیب هر منطقه چند روزی اب گرم ندارد. این شوفاز خانه‌ها از بام مسکو(تپه گنجشک‌ها) دیده می شود.

هفت خواهران استالین:

7 آسمانخراش بلند که هفت خواهران استالین نامیده می‌شوند، به دستور استالین در سال 1957 و بصورت حلقه‌ای ساخته شده‌اند. اولین آسمانخراش ساخته شده که بلندترین و قشنگترین آنهاست، در حال حاضر دانشگاه ملی مسکو است. دومین آسمانخراش با 36 طبقه بود که گنجایش 30 هزار دانشجو را دارد. آسمانخراش‌های دیگر، ساختمان وزارت امور خارجه و همچنین ساختمان دو هتل، موارد دیگری هستند که از بام مسکو دیده می‌شوند.

نویسنده: طاهره جمالی1399/03/22 | کد مطلب: 84


  • به اشتراک بگذارید:تورهای مرتبط با این موضوع کدام هستند؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
گلبرگ
1396/03/07 10:53
با سلام
براي قايق سواري روي رودخانه نوا كجا بايد بريم؟ اسكله خاصي مي شناسيد براي تهيه بليط؟لطفا راهنمايي كنيد
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1396/03/13 14:53
گلبرگ عزیز
سلام
ما اطلاعات خاصی در این مورد نداریم.
با تشکر از ارسال نظرتان
حمید افتخاری
1395/06/07 02:35
با سلام
ویدیویی که بعد از بازدید اخیرم از مسکو تهیه کرده‌ام را تقدیم می‌کنم
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1395/06/07 09:55
با سلام و عرض ادب
لطفا ویدئوی تهیه شده را در آپارات آپلود کرده و لینک را برای ما ارسال بفرمایید.
مهری
1395/05/11 14:54
سلام میخواستم ببینم فاصله دوشهر مسکو و سن پترزبورگ چند کیلومتره
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1395/05/12 09:31
حدود ۷۰۰ کیلومتر
فرناز
1395/05/04 12:13
ممنون از توضیحات خوبتون. شبها تا چه حد سرد میشه توی این فصل؟ باید پالتو همراه ببریم یا یک ژاکت کفایت می کنه؟
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1395/05/04 16:17
دمای هوا را در هر تاریخی می‌توانید در وبسایت اکیوودر ملاحظه کنید:
accuweather.com
میثم
1395/04/16 10:22
ممنون از سفرنامتون دیکشنری روسی فارسی رو میتونم از کجا تهیه کنم؟
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1395/04/18 21:52
با سلام
در صورتی که گوشی هوشمند با سیستم عامل Android دارید، می‌تونید از google translate به‌صورت آفلاین استفاده کنید.
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.