تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
جشنــواره نــوروز 1403
امروز 500,000 تومان تخفیف!
بــرو به صفحـــه جشنــواره

نقش سرانگشتان طبیعت بر دل کویر زیبای «ورزنه»

اگر تمایل به کویر نوردی داشته باشید، می‌توانید با کمک راهنما به کویر ورزنه رفته و از نقش سرانگشتان نگارگر طبیعت بر دل کویر زیبای ورزنه لذت ببرید. کویر ورزنه (خارا) در دسترس‌ترین کویر شهر اصفهان است که قطب کویرگردی ایران محسوب می‌شود و در یک سفر یک روزه مى‌توان از این منطقه دیدار کرد.

در منتهى‌الیه جنوب شرق اصفهان زیباترین تابلو طبیعت که با سر انگشتان نقاشى چیره‌دست بر گستره بوم کویر این دیار دست نخورده نقش بسته هنرنمایى مى‌کند و زمانی که انسان پا بر روی دل داغ این شنزار لطیف می‌گذارد هیچ ردى نیست که برجا نماند، اگرچه دل صاف کویر چندی بعد رد پاهایی که بر دلش نقش درد زده‌اند را با بزرگواری پاک می‌کند.

در این ماسه‌زار که وسعت تل‌ماسه‌های آن بالغ بر 17 هزار هکتار است، انواع شکل‌های حاصل از فرسایش باد مانند تپه‌هاى ماسه‌اى طولى، تپه‌هاى هلالى، هرم‌هاى ماسه‌اى و امواج روى ماسه‌ها که در اصطلاح ریپل مارک گفته می‌شود را می‌توان دید.

چشم‌انداز ماسه‌ها از بالاى تل‌ماسه‌ها بسیار زیبا و بکر به نظر مى‌آید و نوع پوشش گیاهى منطقه و سکوت زیباى حکم‌فرما بر آن براى تمام گردشگران روزى زیبا خلق می‌کند. 

www.dalahoo.com

در حال حاضر جانورانی همچون شغال، روباه شنی، جرد، پا مسواکی، شاهین، سارگپه بیابانی، گربه شنی، افعی شاخدار، مار جعفری، مار شتری، تیر مار، انواع عقرب، خرگوش و خار پشت بیابانی در منطقه قابل مشاهده است.

با توجه به اینکه این کویر در حدود 100 کیلومترى شهر زیباى اصفهان واقع شده است با برگزارى تورهاى دو یا سه روزه گردشگران مى‌توانند از نقاط تاریخی متعددى در شرق اصفهان بازدید کنند که از جمله آنها می‌توان به منار تاریخى زیار متعلق به قرون اولیه اسلام، مسجد دشتى، مسجد سلجوقى برسیان، کبوترخانه‌هاى زیباى رودشت، قلعه‌های تاریخى مانند قلعه هزار ساله قورتان و طبیعت بکر و زیباى ورزنه، نمک‌زار گاوخونى که داراى چند ضلعی‌های زیباى نمک است، تالاب بین‌المللی گاوخونى و مشاهده پرواز دسته جمعى پرندگان مهاجر و قلعه تاریخى خرگوشى در 30 کیلومترى تالاب گاوخونى اشاره کرد.

www.dalahoo.com

همچنین با توجه به اینکه این منطقه داراى آسمانى صاف است از قلعه تاریخى خرگوشى می‌توان براى دیدن آسمان شب و ستارگان در شب‌هاى کویر استفاده کرد.

این کویر که در 110 کیلومتری اصفهان و 150 کیلومتری یزد قرار دارد، کویر از شرق به تالاب گاوخونی، از شمال به شهرستان ورزنه و زاینده رود، از جنوب به حسن آباد و از غرب به محور ارتباطی حسن آباد به ورزنه می‌رسد.

این ریگزار در حاشیه شرقی محور ارتباطی حسن آباد به ورزنه قرار دارد، از این رو از 5 کیلومتری جنوب ورزنه تا حسن آباد میتوان به نواحی غربی این ریگزار دسترسی پیدا کرد.  برای دسترسی به ریگزار شرقی می‌توان به صورت آفرود از میان ماسه‌ها عبور کرد و یا از شهر ورزنه حاشیه جنوبی رودخانه زاینده رود را ادامه داد تا به حاشیه شرقی ریگزار رسید. این 2 مسیر تنها به وسیله خودروهای دو دیفرانسیل قابل دسترسی هستند، در صورتی که به منطقه آشنایی ندارید، به طور حتم از راهنمایان محلی استفاده کنید.

www.dalahoo.com

منبع:خبرگزاری فارس1392/01/01 | کد مطلب: 666
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:تورهای مرتبط با این موضوع کدام هستند؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ف.ب
1392/01/06 10:56
لطفاً کلمه خارا رو اول متن از توی ورزنه بردارید. کی گفته خارا همون ورزنه است؟!!!!
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.