تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

لرستان

57 رای شما هم امتیاز بدهید!
مــشاهــده هــمه تــورها

ابشاربیشه یکی از آبشارهای زیبا و دائمی ایران است که در استان لرستان و در 30 کیلومتری جنوب شهرستان دورود واقع شده است.


تورهای داخلی

لرستان را بهتر بشناسیم: معرفی دیدنی‌های لرستان

 

1. قلعه ماندگار، فلک‌الافلاک

شاپور دوم ساسانی، زمانی که بر تخت پادشاهی نشست، دستور داد تا در منطقه باختری ایران شهری به نامش بنا کنند: شهری آباد و مهم. هسته اصلی شهر قلعه‌ای بود مستحکم که از سنگ آجر و خشت و آهک ساخته شده بود. این قلعه بارویی داشت با دوازده برج و در زیر آن چشمه‌ای جاری بود به نام گستان. با گذر زمان و پس از گذشت قرن‌ها، شهر شاپور ویران شد و شهر و بناهای تازه‌ای جای آن را گرفت. مردمانی آمدند و رفتند؛ فرمانروایایی بر تخت نشستند و حکومت‌شان به پایان رسید؛ جنگ‌هایی در گرفت و پیمان‌های صلحی نوشته شد؛ اما قلعه شهر همچنان پابرجا باقی ماند. به لرستان که سفر کنید، می‌توانید به دیدن این قلعه بروید، قلعه‌ای که فلک الافلاک لقب دارد و یادگارهای گذر تاریخ بر پیکرش نقش بسته است.

قلعه فلک‌ الافلاک، یادگاری از دوران ساسانی.

2. در مسیر آبشار

در دل کوه‌ها‌ی زاگرس، در کنار جنگل‌ها‌ی بلوط و قله‌های‌ سر به فلک کشیده بایستید و چشم‌ها‌ی‌تان را ببندید. در شرق‌تان تپه‌ها‌ی کلاه کوه و روستای چشمه پریان و در شمال‌تان کوه ازگن قرار گرفته. نسیمی خنک پوست‌تان را می‌نوازد و صدای پرصلابت آب موسیقی دلنشینی را به گوش‌تان می‌رساند. دور تا دورتان دشت‌ها‌یی است که با درختان سرسبز تزیین شده‌اند. چشمه‌ها‌یی از دل کوه می‌جوشند و زمزمه‌کنان گیاهان دشت را نوازش می‌کنند و دست به دست آب آبشار می‌دهند. آبشاری بلند با تاجی عریض که مسیرش از کوه‌ها‌ی بلند آغاز می‌شود و به رودخانه سزار می‌رسد. دست‌ها‌ی‌تان را باز کنید و از مسیر آبشار لذت ببرید. اینجا معروف‌ترین آبشار لرستان است: آبشار بیشه.

آبشار بیشه، معروف‌ترین آبشار لرستان.

3. عروس زیبا

در شرق استان لرستان، در دامنه اشترانکوه، در دالانی در قلب یک کوه سنگی، جشنی باشکوه برپاست. سروهای کوهی، که ریشه‌های‌شان را درون سنگ و صخره دوانده‌اند و شاخه‌های‌شان را تا آسمان کشیده‌اند، آذین‌بخش این جشن هستند. کوه‌های بلند و درختان بلوط و گردو سایبان‌ها را می‌سازند و نسترن‌ها و انجیرهای وحشی عطر خوش فضا را به مشام می‌رسانند. مه انتهای جاده زیبایی جشن را چند برابر می‌کند و قطره‌های ریز باران پوست را قلقلک می‌دهد. رودهای خروشان پایین‌دست و میانِ دره هلهله‌کنان می‌دوند تا عروس این جشن از راه برسد. قطرات آب در هوا می‌رقصند، و حباب‌های سفید مثل نقل‌های عروسی در میان کوه شادی برپا می‌کنند. عروس این جشن آبشار آب سفید است، آبشاری که به آن عروس آبشارهای ایران می‌گویند.

آبشار آب سفید، عروس آبشارهای ایران.

4. قله کوه تاف

می‌گویند در بالای کوه تاف اکسیر طراوت و شادابی یافت می‌شود. آنجا که گیاهان دارویی زیادی می‌رویند و دوای روح انسان هم همان جاست. برای رفتن به کوه تاف باید از جنگل‌های انبوه و پیچ و خم‌های جاده‌های کوهستانی گذشت. سختی‌های این راه را به جان بخرید، اگر به دنبال زنده شدن دوباره روح‌تان هستید. جنگل‌های بلوط را پشت سر بگذارید، جاده‌های خاکی را سپری کنید، از گردنه‌ها بگذرید تا به انتهای مسیر برسید، داروی عمر دوباره روح‌تان همین جاست: آبشار نوژیان. دیدن این آبشار طراوت و شادابی را به سلول‌های بدن‌تان تزریق می‌کند.

آبشار نوژیان، داروی عمر دوباره روح.

5. همسایه غزال

شهرهای خرم‌آباد و پل دختر، رودهای چشمک و آفرینه، دره پر پیچ و خم چولهول و رودخانه خروشان کشگان. در جاده‌ای حرکت کنید که این نام‌ها به گوش‌تان بخورد. از کویر و دشت بگذرید و مسیر آب را دنبال کنید. به آنجا بروید که صخره‌ها در برابر زلالی آب سر فرود آورده و راه را برای عبورش باز کرده‌اند. در همسایگی کوه غزال، در کنار تخته سنگ‌های صاف و بزرگ و صیقلی، یکی از عریض‌ترین آبشارهای ایران خانه دارد: آبشار آفرینه؛ در اینجا، از ترکیب آب سفید آبشار و پیراهن گلدار بهار و فروتنی صخره‌های رنگی خاطره‌ای به یاد ماندنی برای‌تان به یادگار خواهد ماند.

در همسایگی کوه غزال آبشار زیبای آفرینه خفته است.

6. هفتاد و پنجمین اثر ملی

در بالادست دره‌ای خوش آب و هوا و پوشیده از درختان بلوط، هفت چشمه در جریان است که از دل کوه‌های زاگرس می‌جوشند. این چشمه‌ها، از کوچک و بزرگ، در مسیرشان از جاده‌ای سرسبز و چشم‌نواز می‌گذرند، ریشه درختان انگور را خنک می‌کنند، عطر زالزالک‌ها را در هوا می‌پراکنند و در نزدیکی دره دست به دست هم می‌دهند و آبشاری دیدنی را می‌سازند. این آبشار تاجی با عرض بیشتر از 15 متر دارد، به سمت پایینِ دره و رودخانه سزار در جریان است و نامش را گریت گذاشته‌اند. مردم محلی به این آبشار «تاف هفت چشمه» می‌گویند. گریت آنقدر زیبا و ارزشمند است که در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.

آبشار گریت، هفتاد و پنجمین اثر ملی.تجربه همسفران
شما می‌توانید 2,914 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 129 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
سوالات متداول "لرستان"
جهت مشاهده سوالات متداول همسفران و پاسخ‌های مربوط به تور «لرستان» اینجا را کلیک نمایید.بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
عباس آینه نما
1402/06/29 10:44
با سلامما هفته پیش با دالاهو رفتیممتاسفانه تور یک و نیم روزه بودوسایل نقلیه قدیمی فقط یک وعده ناهار و دو صبحانه داشتاصلا به قیمتش نمی ارزید
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/07/12 08:48
دوست عزیز
سلام

متاسفیم که تجربه خوبی نداشتین؛ مواردی که ذکر کردین همگی روی سایت ذکر شده و همه مسافران کاملا برنامه سفر، وعده‌هایی غذایی و حتی استفاده از وسیله نقلیه محلی و میزانی که در مسیر هستین را می‌توانند داخل سایت مشاهده کنند. به همه مسافران هم توصیه می کنیم قبل از سفر به خوبی برنامه سفر را و اطلاعات مربوط به تورشان را که روی سایت نوشته شده، مطالعه کنند.

با تشکر از پیام شما

حسین رومی
1402/05/10 09:32
در مورد تور تفریحی توضیح بدیدلطفا
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/05/14 10:49
دوست عزیز
سلام

اطلاعات تورهای چند روزه داخلی ما را می توانید به طور کامل داخل وبسایت ما ببینید.

با تشکر از پیام شما

فرشاد مهربان پور
1399/08/02 18:28
سلام خدمت هم وطنان عزیز واقعا اومدن به لرستان شگفت زدتون میکنه واقعا طبیعت لرستان بی نظیره تا نبینید باورتون نمیشه
پاسخ دهید...
سحر
1397/12/29 21:14
عالی بهترین ابشاره برید حتما خوش میگذره بهتون به نظر من تابستون خوبه
پاسخ دهید...
رضا
1397/12/15 10:31
سلام خسته نباشید . دورود اسنپ داره ؟
پاسخ دهید...
ناشناس
1402/01/22 15:48
سلام،بله فعاله
رامین
1396/06/30 17:04
ابشار بیشه دورود واقعا زیباست ما هر سال ارتهران میرم از ایستکاه راهن دورود
پاسخ دهید...
دالوند
1395/01/15 00:41
وقت بخیر این آیشار متعلق به شهرستان دورود می باشد و این آبشار در 35 کیلومتری دورود قرار دارد ، این آبشار در تقسیمات سال 84 به منابع طبیعی شهر دورود واگذار شد .
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1395/01/16 10:29
با عرض سلام و درود
با تشکر از اشاره جنابعالی، حتما اصلاح خواهد شد.
بهمن
1396/06/04 16:40
مبارك باشه مال هر جا باشه هيچ كس نميتونه رو دوش بكشه جابجاش كنه و ببرش جاي ديه .مهم فرهنگ استفاده از منابع طبيعي است .اگه اون هم وطن از مشهد يا بوشهر يا تبريز اومد اونجا حتي چوب كبريت هم رو زمين نيانداخت اين را ميگن فرهنگ نگهداري
ناشناس
1398/08/09 10:45
سلام این آبشار متعلق به همه هم وطنان عزیز است نه فقط دورود. ولی از لحاظ تقسیمات کشوری و نقشه جغرافیایی در محدوده بخش پاپی(سپیددشت) قرار دارد. هرچند برای ما دورود و سپیددشت و همه ایران یکی است.پاینده باشید.
علی از کرج
1394/03/17 21:25
سلام
عکس ابتدای صفحه مربوط به آبشار شوی(تله زنگ) می باشد.
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1394/03/19 11:59
موضوع به اطلاع مدیران دالاهو رسید. در اسرع وقت این مورد را بررسی و در صورت تایید، اصلاح خواهد شد.
ممنون از توجه شما
تحریریه دالاهو
1394/04/13 10:53
با سپاس از تذکر شما
عکس مورد نظر اصلاح شد.