تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

صنایع دستی و سوغاتی‌های لرستان

صنایع دستی هر منطقه نشان از قدمت و تمدن آن منطقه دارد. لرستان از جمله جاهایی است که به دلیل شرایط اقلیمی ویژه از قدمتی چند هزارساله برخوردار است. مردم لرستان از دیرباز، لباس، کفش، ظروف و خوراکی‌ها را با آنچه در دسترشان بود تولید می‌کردند. این محصولات با خلاقیت و سلیقه مردم آمیخته شد و امروزه در سراسر دنیا طرفداران خود را دارد. قبل از اینکه صنایع دستی لرستان به دست فراموشی سپرده شود این مطلب را بخوانید.

تورآبشارهای لرستان

جاجیم بافی لرستان

جاجیم بافی، از صنایعی است که در اکثر روستاهای ایران دنبال می‌شده؛ این جاجیم‌ها از نظر ترکیب رنگ، نقوش و طرح از یکدیگر متمایزند. در این میان، جاجیم لرستان، هنر دست زنان عشایر، شهرت بسیاری دارد. تولیدکنندگان جاجیم نخ‌های به دست آمده از پشم گوسفند را با رنگ طبیعی رنگ‌آمیزی کرده و با طرح‌های شونه، دنو موشی، شیروز، گلی، هچه و غیره جاجیم‌های بی بدیلی می‌بافند. جاجیم لرستان جزو آن سوغاتی‌های پرطرفداری است که به خانه‌های بسیاری راه یافته.

جاجیم لرستان، یک سوغاتی‌ پرطرفدار.

گیوه لرستان

مشهورترین سوغاتی و صنایع دستی لرستان، گیوه است. پاپوش مردم لرستان در گذشته گیوه بود. سبکی، راحتی و دوام بالا از ویژگی‌های اصلی گیوه‌های لرستان است. این گیوه‌ها را با نخ ابریشم یا نخ قالی می‌دوزند و ضایعات چرمی را نیز در ساخت گیوه‌ها به کار می‌برند.

مشهورترین سوغاتی و صنایع دستی لرستان، گیوه است.

ورشو

صنایع دستی ورشو مربوط به دیار بروجرد است. ورشو نام فلزی سفیدرنگ است. از ترکیب چند فلز دیگر مثل نیکل، روی و مس صنایع دوستی ورشو تولید ک می‌شود. مردم لرستان در صنعت ورشوسازی، قاشق، چنگال، سماور و قندان تولید می‌کنند. ورشوسازی قدمت به طول دو قرن دارد و شاخص‌ترین صنایع دستی لرستان به شمار می‌رود.

صنایع دستی ورشو مربوط به دیار بروجرد است.

نمدمالی لرستان

پوشش سنتی مردم لرستان شامل کلاه نمدی، گیوه و لباس‌های مخصوص نمدی است. صنایع دستی نمد از دیرباز در لرستان رواج داشته و شامل لباس‌، کلاه و زیراندازهای نمدی است. در سفر به لرستان می‌توانید از صنایع دستی نمد به یادگار ببرید. این صنعت را به این جهت نمدمالی گویند که از ریسیدن پشم به دست نمی‌آید؛ بلکه با مرطوب کردن پشم و ایجاد فشار بر روی آن تولید می‌شود.

صنایع دستی نمد از دیرباز در لرستان رواج داشته و شامل لباس‌، کلاه و زیراندازهای نمدی است.

حصیر بافی لرستان

حصیر بافی در نقاط مختلف کشورمان به خصوص نقاط جنوبی رواج دارد. این هنر در لرستان نیز از گذشته‌های دور دنبال می‌شد. در سفر به لرستان، می‌توانید صنایع دستی حصیر لرستان از جمله انواع سبدها، ظروف و زیرانداز به یادگار ببرید. حصیرهای بروجرد معروفند. نی‌های موردنیاز حصیرهای بروجرد از دشت خوزستان آورده می‌شود.

حصیر بافی در نقاط مختلف کشورمان به خصوص نقاط جنوبی رواج دارد.

خوردنی‌های لرستان

روغن حیوانی لرستان

لرستان به دلیل رواج دامداری روغن حیوانی‌های مرغوبی دارد. برای خرید روغن حیوانی لرستان راهی شهرستان دلفان لرستان شوید. روغن حیوانی این شهرستان از دام عشایر تهیه می‎شود و بسیار مرغوب است.

برای خرید روغن حیوانی لرستان راهی شهرستان دلفان لرستان شوید.

عسل طبیعی لرستان

دیگر محصولی که طبیعی و مرغوب آن را می‌توانید در لرستان تهیه کنید عسل است. زنبورداری یکی از شغل‌های استان لرستان است. البته با خوردن عسل‌های لرستان طعم دیگر از عسل را تجربه خواهید کرد. عسل کوهستانی و طبیعی لرستان علاوه بر طعم خوبش، فواید و خواص دارویی بی‌شماری دارد.

عسل کوهستانی و طبیعی لرستان علاوه بر طعم خوبش، فواید و خواص دارویی بی‌شماری دارد.

شیرینی‌های لرستان

شیرینی‌های خوشمزه لرستان پیشنهادی مقرون به صرفه برای سوغاتی است. از جمله این شیرینی‌ها می‌توان به شیرینی آردی و شیرینی کاک اشاره کرد. از دیگر انواع شیرینی‌های خوشمزه ارده شیره، حلوا شکری، حلوا ارده، حلوا مغزی و غیره است.

کلوچه‌های معروف بروجرد

طعم کلوچه‌های بروجرد که از آرد گندم، مغز بادام و روغن حیوانی درست می‌شود، بی‌نظیر است. در اکثر قنادی‌های لرستان و خرم‌آباد این کلوچه را می‌توانید تهیه کنید. این کلوچه‌ها برای خرید سوغاتی نیز پیشنهادی ویژه هستند.

طعم کلوچه‌های بروجرد که از آرد گندم، مغز بادام و روغن حیوانی درست می‌شود، بی‌نظیر است.

ترخینه

مردم لرستان برای تهیه ترخینه، بلغور گندم و جو را در دوغ می‌پزند از ترکیب به دست آمده خمیری درست کرده و آن را به شکل گلوله در می‌آورند. سپس زیر آفتاب خشک می‌کنند تا در هنگام پخت راحت باشند. می‌توانید تکه‌های ترخینه را بخرید و در خانه با حبوبات و سبزی‌های معطر مخلوط کنید و آش لذیذی تهیه کنید.

مردم لرستان برای تهیه ترخینه، بلغور گندم و جو را در دوغ می‌پزند از ترکیب به دست آمده خمیری درست کرده و آن را به شکل گلوله در می‌آورند.

پیشنهاد تور

برای بازدید و حمایت از هنر بومی لرستان همسفر تور لرستان دالاهو شوید. پیش از آن تصاویری از آبشار بیشه را در فیلم: آبشار بیشه لرستان ببینید. 1401/01/16 | کد مطلب: 4497
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.