تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

کویر ورزنه

تپه‌های جادویی
22 رای شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل
کویر ورزنه
تپه‌های جادویی

کویر ورزنه کجاست؟

اگر به کویرگردی علاقه داشته باشید، حتما نام اصفهان، با کویرهای بی‌نظیرش، به گوش‌تان خورده است؛ یکی از این کویرها، ورزنه (خارا) است. این کویر با وسعتی بیشتر از 1000 کیلومتر حدودا در 100 کیلومتری اصفهان، در شهر ورزنه، جایی میان یزد و اصفهان، واقع شده است. شهر ورزنه با قدمتی طولانی جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌شماری دارد. با ما همراه باشید تا در مورد آن بیشتر بدانید.

کویر ورزنه (خارا) یکی از کویرهای زیبای استان اصفهان است.

چرا کویر ورزنه خاص است؟

تپه‌های شنی در این کویر، بسیار تماشایی‌اند. باد می‌وزد و آن‌ها را به اشکال زیبای هرمی، هلالی، طولی و غیره درمی‌آورد. همین مسئله سبب شده کویر ورزنه در میان کویرهای ایران خاص شود.

زیبایی کویر ورزنه بی حد و مرز است.

در کویر ورزنه چه می‌بینیم؟

کویر ورزنه

اینجا، تا چشم کار می‌کند تپه‌های شنی دیده می‌شود. تنها صدایی که سکوت و آرامش آن را برهم می‌زند وزش باد است. باد می‌وزد و شن‌ها را از این سو به آن سو می‌کند. به صدای آن گوش بسپارید، کفش‌های‌تان را درآورید و شن‌ها را زیر پای‌تان لمس کنید، گاهی روی آن دراز بکشید و به آسمان آبی خیره شوید. این تجربه بی‌نظیر را می‌توانید در کویر ورزنه به دست آورید. این کویر، برخلاف سایر کویرها، پوشش گیاهی خاصی دارد. نزدیکی کویر ورزنه به تالاب گاوخونی دلیل این پوشش گیاهی است.

لمس شن‌های نرم زیر پا تجربه بی‌نظیری است.

شهر سفیدپوش ایران

رسم بسیار جالبی در ورزنه رایج است: زنان و دختران این شهر، به جای چادر سیاه، چادر سفید بر سر می‌کنند. این رسم ورزنه را به شهر سفیدپوش ایران تبدیل کرده است.

گاوچاه

در زمانی نه چندان دور، قبل از اینکه موتورهای آب‌کشی اختراع شود، مردم ورزنه کار بسیار جالبی می‌کردند؛ آن‌ها از طریق گاوها آب را از چاه بیرون می‌کشیدند. در سال‌های اخیر، یکی از این چاه‌ها توسط پیرمردی بازسازی و به جاذبه گردشگری تبدیل شده‌ است.

گاو چاهی که جاذبه توریستی است.

مسجد ورزنه

قدیم‌ترها، زرتشتیان در این شهر کویری زندگی می‌کردند. به همین خاطر آتشکده‌های متعددی در این شهر وجود دارد. می‌گویند مسجد ورزنه بر روی بقایای یک آتشکده ساخته شده است. معماری تیموریان و کاشی‌کاری‌های این مسجد بسیار زیباست.

پل صفوی

پل صفوی آخرین پلی است که روی زاینده‌رود ساخته شد. پلی از جنس آجر، سنگ و ساروج؛ این پل به ثبت ملی هم رسیده است.

پل صفوی، آخرین پل ساخته شده روی زاینده رود.

قلعه قورتان

قلعه‌هایی که ما در سراسر ایران می‌بینیم اغلب بازمانده قلعه‌های نظامی هستند، اما قلعه قورتان یک قلعه مسکونی است و به همین دلیل از سایر قلعه‌های ایران متمایز شده است.

قلعه قورتان پر از روایت‌های تاریخی است.

کبوترخانه قورتان

در نزدیکی قلعه قورتان، بنایی خشت و گلی خودنمایی می‌کند. بخش اصلی این بنا روی 12 پایه استوانه‌ای شکل قرار گرفته است و حفره‌هایی برای رفت و آمد کبوترها دارد. نکته جالب در مورد این بنا این است که بعد از گذشت این همه سال هنوز استوار باقی مانده و کبوترها به آن رفت و آمد می‌کنند.

کبوترخانه ورزنه یکی از جاذبه‌های دیدنی این منطقه است.

کی به کویر ورزنه برویم؟

مناطق کویری تابستان‌های گرمی دارند. به همین خاطر بهترین زمان سفر به این مناطق، اوایل پاییز تا اوایل بهار است. کویر ورزنه در این فصول هوایی معتدل دارد و خاطره‌ای فراموش نشدنی در خاطرتان ثبت می‌کند.

در سفر به کویر ورزنه چه چیزهایی با خود ببریم؟

برای این سفر دوربین عکاسی را فراموش نکنید. عکاسی در کویر و ثبت ردپای‌تان روی شن‌زارها، عکس‌هایی منحصر به فرد می‌آفریند. البته مواظب باشید تا شن به دوربین‌تان نفوذ نکند چون ممکن است دچار مشکل شوید. کفش مناسب، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب از لوازم ضروری برای سفر به کویر است.

یادمان باشد محافظ این همه زیبایی باشیم و فقط ردپای‌ مهربانی‌مان را روی شن‌زارها به جا گذاریم پس کیسه زباله را فراموش نکنیم تا در صورت لزوم از آن استفاده کنیم.

 

نسخه انگلیسی تور کویر وزرنه: (Varzaneh (Iran Desertsتجربه مسافران
شما می‌توانید 349 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 18 بار اجرا شده‌است.
مشاهده سوابق میزان رضایت از تورهای مشابه کویر ورزنه میزان رضایت از تمام تورهای دالاهو

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
محمد ابراهیمی ورزنه
1396/10/27 15:47
من ورزنه ای هستم
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوا دالاهو
1396/10/30 16:45
سلام،
درود بر شما دوست عزیز
با تشکر.
عباسعلی اصغری
1396/12/23 21:04
سلام من هم پدرم ورزنه ای بود حبیب اصغری