تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

اگر از مار می‌ترسید، این مطلب را بخوانید!

آیا از مار می‌ترسید؟ یک سوال ساده و یک جواب ساده‌تر؛ بله یا خیر! بیشتر ما انسان‌ها از مار می‌ترسیم، در صورتی که شاید در طول عمرمان حتی برای یک‌بار هم مار را از فاصله‌ی خیلی نزدیک ندیده باشیم. اگر یکی از ترس‌های سفرهای طبیعتگری‌تان مارها هستند، این مطلب را بخوانید.

 

تورهای ترکینگ

چرا از مار می‌ترسیم؟

جالب است که بدانید ترس از مار در لیست صدتایی "صد ترس رایج میان انسان‌ها" در رتبه‌ی دوم قرار گرفته؛ پس افراد کمی نیستند که از مار می‌ترسند. یکی از دغدغه‌های افراد در سفرهای طبیعت‌گردی هم برخورد با مار است؛ به خصوص در مناطق جنگلی و کویری که همیشه تصویری ناشی از دیدن فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی در ذهن‌مان داریم. با این تصور ذهنی منتظریم که با هر قدمی که برمی‌داریم ماری از زیر بوته و یا تپه‌ای شنی بیرون بیاید و نیش‌مان بزند. اغلب هم مارها را به خاطر ظاهر خونسرد و ترسناکی که دارند موجوداتی مکار و حیله‌گر می‌بینیم. اما بیایید برای یک بار سعی کنیم که با ترسمان کنار بیاییم و ببینیم چرا از مار می‌ترسیم.

قبل از هرچیز بد نیست بدانید احتمال کشته شدن با نیش مار کمتر از کشته شدن با رعد و برق است و جالب است که بدانید بیش از 90 درصد مردم بر اثر مارگزیدگی نمی‌میرند بلکه ترس و وحشتی که بعد از مارگزیدگی دارند باعث مرگشان می‌شود.

ریشه ترس از مار از کجاست؟

یادمان باشد که ترس ما از مار ریشه در فرایند تکاملی‌مان دارد. اجداد نخستین ما برای حفاظت از خودشان باید توانایی تشخیص مارها در یک چشم به هم زدن را یاد می‌گرفتند. همین یکی از عواملی بود که به بقای ما در دوران پیش از تاریخ کمک می‌کرد. پس اگر در ناخودآگاه‌مان از مار می‌ترسیم، اصلا ایرادی ندارد.

آشنایی بیشتر با مار

همیشه شناخت بیشتر از یک چیز، باعث می‌شود کمتر از آن بترسیم. شاید باورتان نشود اما مارها هم چندان علاقه‌ای ندارند که با انسان‌ها برخورد کنند و ترجیح می‌دهند کمترین برخوردی با انسان داشته باشند. شاید فکر کنید که اگر ماری را در کویر دیدید، به دنبالتان می‌آید تا شما را نیش بزند اما به هیچ‌وجه مار به دنبال انسان نمی‌افتد. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این موجود دوست‌داشتتنی مطلب «مارشناسی به زبان ساده» را مطالعه کنید.

افعی دم عنکبوتی؛ ترکیب عنکبوت و مار، ترسناک و عجیب است. افعی دم عنکبوتی یکی از عجیب‌ترین و ترسناک‌ترین افعی‌ها است که اولین بار حدود 9 سال پیش در ایران توانستند عکسی از این مار بگیرند. این افعی ترسناک با دم عنکبوتی‌اش شکار را گول می‌زند و در یک چشم به هم زدن شکارش می‌کند.

همه‌ مارها سمی هستند؟

مارها براساس تقسیم‌بندی کلی به سه نوع سمی، نیمه‌سمی و غیر سمی طبقه‌بندی می‌شوند که معیارهایی برای تشخیص سمی بودنشان وجود دارد. اما از آنجایی که طبیعت همیشه با استثنا همراه است هیچ‌وقت نمی‌توانیم بگوییم که دقیقا مارهای سمی با چه ویژگی‌هایی شناخته می‌شوند. به طور مثال خانواده‌ی بزرگ افعی‌‌ها در ایران با سر مثلثی شکلشان و همینطور مردمک چشم عمودی‌شان شناخته می‌شوند. اما کفچه ماری در ایران می‌شناسیم که در تصور عموم به اشتباه از آن به عنوان مار کبرا یاد می‌کنیم. این مار با اینکه ماری سمی است اما مردک چشمش بیضی شکل است.

افعی شاخدار ایرانی، از آنجایی که دو زائده‌ی شاخ مانند بر روی سرش دارد، به این نام خوانده می‌شود. مردمک چشم عمودی‌اش که شبیه مردمک چشم گربه است نشان از سمی بودنش دارد.

کفچه مار ایرانی به این خاطر به این نام خوانده می‌شود که به هنگام حمله و یا تهدید، سرش را به صورت قاشق پهن می‌کند.

چرا ممکن است ماری نیش‌مان بزند؟ 

فرض کنید یک نفر اذیت‌تان کند، شما چه عکس‌العملی نشان می‌دهید؟ مسلما ناراحت و یا عصبانی می‌شوید. مارها هم درست مثل سایر جانوران باید در مقابل خطرات و تهدیدات در طبیعت از خودشان دفاع کنند. معمولا مارهای سمی فرار نمی‌کنند و در مقابل خطر، با نیش زدن یا پرتاب نیش از خود دفاع می‌کنند. اما مارهای غیر سمی با گاز گرفتن از خود دفاع می‌کنند. 

 

محل نیش مار

محل نیش مارهای سمی به صورت دو سوراخ یا یکی که همراه با زخم است دیده می‌شود اما مارهای غیر سمی اگر گاز بگیرند ردیف هلالی روی پوست به جا می‌گذارند. 

 

اگر مار دیدیم چه کنیم؟

در سفرتان به جنگل‌ یا کویر ممکن است این سوال برای‌تان پیش می‌آید که اگر مار در فاصله‌ای نزدیک دیدیم چه کنیم؟ اولین چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که به ندرت اتفاق می‌افتد مار ببینید، مگر این‌که به محیط زندگی‌اش نزدیک شوید و یا به عبارت دیگر به محل زندگی‌اش تجاوز کنید. نکته‌ی بعدی که باید یادتان باشد این است که به محض مشاهده‌ی مار سعی کنید که فاصله‌ای 70 سانتی متری با مار داشته باشید و یا حتی دورتر بایستید. اصلا نترسید، مار وقتی ببیند که شما کاری ندارید حمله نمی‌کند. فقط ممکن است حالت تهاجمی به خودش بگیرد و با صدای "فیس فیس" یا نحوه‌ی ایستادنش هشدار دهد. به طور کلی توصیه‌هایی برای مواجه شدن به مار وجود دارد که در مطلب «در مواجهه با مارها چه کنیم؟» آن‌ها را نوشته‌ایم.

نحوه‌ی ایستادن مار و به اصطلاح فیس فیس کردنش یکی از علائم هشداری است. اگر فاصله‌ی یک متری را رعایت کنید به ندرت اتفاقی می‌افتد.

 

اگر در کویر راه بروم و زیر پایم مار باشد چه کار کنم؟

شاید بعضی از شما فکر کنید که در سفرهای کویری و به هنگام پیاده‌روی روی تپه‌های شنی، مار زیر پایتان و لابلای شن‌ها باشد و با پا گذاشتن رویشان نیش‌تان بزند. این ترسی‌ است که بیشتر اوقات با مسافران کویری همراه است. اما اگر بدانید که مارها در زیر شن‌ها نمی‌مانند خیالتان راحت می‌شود. در کل ماسه‌ها فضای مناسبی برای مارها نیستند و در تپه‌های ماسه‌ای و شیب‌دار هم نیستند، به همین خاطر است که کمپ‌های کویری را روی تپه‌های ماسه‌ای برپا می‌کنند.

آیا همیشه مارها را در سفر‌های کویری می‌بینیم؟

تصور اشتباهی است که فکر کنید مارها را همیشه در کویر می‌توانید ببینید. یادتان باشد مارها موجودات خونسردی هستند و به هنگام شروع زمستان به خفتگی می‌روند. تقریبا از دهم آبان‌ماه تا اواخر اسفند کمتر می‌توانیم ماری در کویر ببینیم. اگر مارها در مدت زمان طولانی در هوای سرد و کمتر از 4درجه سانتی‌گراد باشند ممکن است که بمیرند، به خاطر همین در فصول سرد سال ترجیح می‌دهند که در حفره‌ای بی حرکت و غیرفعال باشند. پس فکرش را نکنید که به هنگام کویر گردی‌تان هر لحظه مار ببیند، مگر اینکه به همان حفره‌ها نزدیک شوید.

خفتگی در مارها چیست؟

به هنگام رسیدن فصل زمستان، مارها به خفتگی می‌روند. یعنی در جایی ساکت و آرام بی حرکت هستند و غیر فعال می‌مانند.

 

افعی شاخدار ایرانی جزو معدود مارهایی است که در زیر شن پنهان می‌شود اما در تپه‌های ماسه‌ای نیست. 

 

 

نکات مهم در سفرهای کویری و جنگلی

 • پیشنهاد می‌شود در سفرهای کویری، چادرتان را در تپه های ماسه ای برپا کنید.
 • پوشیدن گتر یا کفش ساقدار نیز شما را از خطر مارگزیدگی در امان می‌دارد.
 • اگر در چادر هستید، کفش‌های‌تان را هم با خود به داخل چادر ببرید. گذاشتن کفش بیرون از چادر جای مناسبی برای استراحت مار است.
 • مارها به خاطر خونسرد بودن‌شان در بوته‌ها و زیر سنگ‌ها که مثل سایبان است، استراحت می‌کنند. تلاش کنید که از آن‌ها دور باشید.
 • به هنگام قدم زدن، پاهایتان را از روی زمین بلند کنید و قدم بردارید.
 • اگر با مار کوچکی هم ملاقاتی داشتید، به هیچ‌وجه فکر نکنید که آزارش به کسی نمی‌رسد. بعضی از مارهای سمی هم هستند که با جثه‌ کوچک‌شان قابلیت کشتن فرد بالغی را دارند. پس سعی کنید فاصله‌ی 70 سانتی‌متری را فراموش نکنید.

گتر یکی از لوازم پیشنهادی برای سفر است.

 اگر مار نیشمان زد چه کنیم؟

با همه‌ی توضیحاتی که داده شد، ممکن است گاهی اوقات به خاطر شیطنت بعضی از افراد یا به صورت کاملا اتفاقی با مار برخورد کنند و مار هم در دفاع از خودش، حمله کند و نیش بزند. در چنین مواقعی چند کار را می‌توانیم انجام دهیم:

 • حفظ آرامش یکی از اصلی‎ترین نکاتی است که باید به هنگام مارگزیدگی به یاد داشته باشیم. با استرس، سرعت گردش خون در بدن بالا می‌رود و ممکن است زهر مار در بدن زودتر پخش شود. یادتان نرود همان‌گونه که در ابتدا اشاره شد، 90 درصد افراد مارگزیده به خاطر استرس و وحشت می‌میرند.
 • محل گزش مار را ببینید. اگر به صورت دو نقطه بود، مار سمی است اما اگر دو ردیف هلالی روی پوست برجا مانده خیالتان راحت باشد که مار غیر سمی است.
 • سوزش، تورم، قرمزی محل، تهوع، استفراغ، سرگیجه، کاهش فشار خون، ضعف و بسیاری علائم دیگر ممکن است در اثر گزش مار سمی ایجاد شود.
 • مکیدن جای نیش بر روی بدن، برخلاف تصور عموم کار درستی نیست. به جای این کار باید از نوار یا باندی استفاده کنید. با باند دو یا سه سانتی‌متر بالاتر از محل گزش را محکم ببندیم تا گردش خون در آن ناحیه از بدن کند شود و سم مار دیرتر به بقیه‌ی نقاط بدن برسد.
 •  یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانیم به هنگام مارگزیدگی انجام دهیم این است که سعی کنیم خصوصیات ظاهری مار را به یاد داشته باشیم. رنگ پوست مار و همین‌طور جثه‌ مار کمک بزرگی می‌کند که در انتخاب پادزهر تصمیم بگیریم. البته سخت است که در آن شرایط بحرانی خصوصیات فیزیکی مار را به یاد داشته باشیم، با این حال یکی از نکات خوبی‌ است که در بهبود فرد مارگزیده کمک می‌کند.
 • به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه کنید و یادتان باشد که هر گزشی سمی نیست و بیشتر اوقات سم مار به طول کامل وارد بدن شخص مارگزیده نمی‌شود.
 • در سفرهای طبیعت‌گردی‌تان به همراه داشتن یک چوب‌دستی(یا باتوم) می‌تواند کمک‌تان کند. حرکت باتوم باعث دور کردن مار از سر راه شما می‌شود.
 • همیشه یادتان باشد که هشیار بودن در طول سفر یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای جلوگیری از به خطر افتادن انجام دهید. هشیار باشید و با دقت راه بروید. قبل از اینکه سفرتان را شروع کنید بدانید که مارها معمولا در کجا استراحت می‌کنند و در چه فصلی بیشتر دیده می‌شوند. اگر بتوانید هشیاری خودتان را بالا ببرید، احتمال برخورد با مارها هم کمتر است.

نقش‌ مارها در طبیعت چیست؟

یادمان نرود که مارها در سیستم محیط زیست ما ارزشمند هستند. هنوز هم در بعضی از روستاها، مار به عنوان برکت و نگهبان خانه در نظر گرفته می‌شود. از آنجایی‌که این‌که مارها دشمن اصلی موش و سایر جانوران موذی هستند و هرجا که مار باشد موشی در کار نیست؛ در گذشته روستاییان با قرار دادن ظرف شیر در سر راه مارها از آن‌ها به نوعی تشکر می‌کردند. 

 1399/04/23 | کد مطلب: 3556
برچسب‌ها: نکات سفر
شیما تیموری
یک باستان‌شناس با کلی علاقمندی؛ سفر، موسیقی، حیوانات، کتاب و...

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
ارین
1403/02/04 10:44
سلام ما یک مار تو خانه م زندگی میکنه ایا کشتنش کار درستیه یاچطوریه از خونمون دورش کنم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1403/02/10 15:29
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین، مطلب را مطالعه کرده و تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1402/12/19 03:42
سلامشما باستان شناس هم هستین؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/12/21 12:05
دوست عزیز
سلام

نویسنده این مطلب دارای مدرک تحصیلی باستان شناسی هستن. از اینکه مطلب را مطالعه کردین و نظر خود رابا ما به اشتراک گذاشتین، متشکریم.

با تشکر از پیام شما

نوری
1402/12/09 21:13
سلام وقتتون بخیر عالی بود
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/12/12 12:08
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین، مطلب را مطالعه کرده و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

امیر
1402/09/03 11:22
خیلی ممنون مفید بودیه سری نگرانی هام برطرف شد
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/09/07 13:15
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین، مطلب را مطالعه کرده و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

همتا
1402/06/11 15:23
سلام عالی بود ممنونم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/06/18 16:30
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین، مطلب را مطالعه کرده و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

علی
1402/05/20 05:29
ممنون از مطالبتون.چون من از مار نفرت دارم و می ترسم که صد بار هم بگید بازم هم می کشم.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/05/21 16:38
دوست عزیز
سلام

ممنون که مطلب را مطالع کردین؛ امیدواریم تاثیر مثبت داشته باشه چون نیازی به کشتن مارها نیست.

با تشکر از پیام شما

محمدرضا
1402/05/04 03:51
سلام ...سیه مارسیستان رو از نزدیک دیدهام ..که اگرانسان رو نیش بزند حتی به دو دقیقه هم نمیرسه وشخص تلف میشه...چون این منطقه لوت است واب نیست بیشترزهرش اسیدی میشود ودرجا اثرمیگذاره....بنظرم این مار رو اگر دیدین باید کشت..
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/05/04 09:44
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین، مطلب را مطالعه کردین و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین. دالاهو نمی تواند نظرات کاربران را تایید یا رد کند. لطفا پیش از انجام هر فعالیتی با افراد متخصص در این خصوص مشورت نمایید.

با تشکر از پیام شما

مسعود
1402/03/22 18:53
سلام مطلب عالی و مفیدی بود احسنت و بارک الله بر شما برادر بنده تفریح را با گرفتن مار و نشان دادنش به مردم انجام میده و درمورد سمی بودنشون هم توضیح میده چند روز پیش یه ما داخل گازوئیل افتاد زود با دستش گرفتش کشیده بیرون تو همین راستا ما نیشش زد کارکنان دکل حفاری بهش گفتن برو دکتر گفت غیر سمی هست
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/03/24 15:09
دوست عزیز
سلام

ممنون که مطلب را مطالعه کردین و تجربه و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

یاسین پیری
1402/03/01 15:07
مار ها یکی از حیوانات خزنده هستند که بعضی از آنها خطرناک هستند وبعضی از آنهاخانگی هستند
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/03/02 15:52
دوست عزیز
سلام

ممنون که مطلب را مطالعه کردین و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

یاسین پیری
1402/03/01 15:02
مار ها یکی از حیوا نات خزنده ایی است که هم خطر ناک هستند و بعضی از آنها دوست داشتنی است
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/03/02 16:42
دوست عزیز
سلام

ممنون که مطلب را مطالعه کردین و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1402/02/17 20:18
واقعا خوشم امد .ممنون از این که این اطلاعات رو در اختیار ما قرار دادید .
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/02/25 10:36
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1401/11/05 23:30
خیلی توضیحات تون عالی بور
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/11/10 11:12
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

علی
1401/08/22 06:39
سلام افعی شاخ دار دیدم خیلی جالب دفاع میکرد
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/08/25 09:52
دوست عزیز
سلام

ممنون که مطلب را مطالعه کردین و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

آرسام
1401/07/26 19:06
سلام مادیشب نزدیکای صبح یه مار روسرمون از صداش بیدارشدیم بعدفرارکردرفت تواتاق بعدگرفتیمش انداختیمش تویه دبه وبردیم انداختیمش توزمین کشاورزی.رنگ زیرشکمش سفیدوبالاش نقره ای طرحداربنظرتون سمی بوده؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/07/27 15:04
دوست عزیز
سلام

اطلاعاتی که داشتیم در متن نوشته شده است. لطفا بریا کشب اطلاعات بیشتر مطلب را مطالعه بفرمایید.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1402/02/17 20:19
اره فکر کنم
شیما
1401/06/31 17:53
دیروز تو حیاطمون یه مار اومد و گربه های من بهش حمله کردن، من مار رو گرفتم که ببرم تو طبیعت بزارمش، ولی یکی از گربه هام پرید و بهش چنگ زد ، دوسه بار چنگ زد و مار زخمی شد و کمی خون اومد از بدنش، من گربه رو مهار کردم و مار رو بردم تو طبیعت، ولی نگرانم که بمیره.. آیا بطور طبیعی خوب میشه یا میمیره؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/07/02 09:48
دوست عزیز
سلام

این مطلب اطلاعاتی در خصوص مارها، معرفی انواع آنها و بررسی علت ترس از مار توضیحاتی ارائه می‌کند. در مورد پاسخ سئوال شما، حتما باید با متخصص در این زمینه مشورت کنید.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1401/12/01 01:11
میاد سراغت
فاطمه سلاجقه
1401/06/07 15:22
سلام من میترسم مار در شهر و خانه ام باشد به خانواده ام میگویم یک مار در خانه است اما آنها باور نمیکنند چه کار کنم ؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/06/08 09:22
دوست عزیز
سلام

تمام مطالبی که در خصوص ترس از مار می‌دانستیم در این مطلب نوشته شده است.

با تشکر از پیام شما

حجت
1401/06/03 17:40
همه مارها خطر آفرین نیستندچه بسیار مارها هستند که اگر کمی نوازش شوند حالت تهوع گرفته و چند مرتبه پشت سر هم بالا میاورند و پس از ۳۰ ثانیه به خواب زمستانی میروند ؛ حتی اگر تابستان باشد
پاسخ دهید...
سید علی هاشمی
1401/05/24 01:33
من از انبار یه مار گرفتم الان تو آکواریوم گذاشتم ،این مار چهارمی هست که نگه میدارم ،غذا نمیخوره لامصب ،اگه همچنان نخورد ولش میکنم تو طبیعت بره ،هر روز چند دقیقه میگیرم دستم تا بهم عادت بکنه ،یه بار نیشم هم زده،اندازه نیش یه زنبور درد داشت یکی دو روز سوزش داشت هیچیم نشد ،ولی الان دیگه حمله نمیکنه بهم
پاسخ دهید...
ناشناس
1401/04/31 16:13
دوستان درسته که مار از پونه میترسه؟؟
پاسخ دهید...
ناشناس
1401/12/01 01:13
نمیترسه فقط از بوش بدش میاد
محسن
1401/04/26 16:33
سلام من اتش نشانم امروزیدونه امارگرفتیم ولی نمیدونم چی هست.رنگش ب سبزی میزذ.داخل دهانشم سیاه بود
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/05/04 13:03
دوست عزیز
سلام

لطفا با متخصصین این حوزه مشورت بفرمایید. آتش نشانی پروتکل مشخصی در این موارد دارد. لطفا مطابق آن عمل بفرمایید.

با تشکر از پیام شما

سید امیر عباس موسوی
1401/03/29 14:09
عالی خیلی خوب بود و باعث شد من دیگر از مار نترسم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/03/31 14:42
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین. خوشحالیم تاثیر مثبتی داشته.

با تشکر از پیام شما

ستایش ساجدی
1400/10/28 20:43
خیلی ممنون چیزای زیادی در مورد مار ها یاد گرفتم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/11/03 09:37
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

حوا
1401/02/09 21:43
سلام من خیلی چیزها یاد گرفتم
فرحان
1400/07/06 00:51
سلام آیا واقعیت دارد ک میگن مارها فقط توسط شکار یا انسان ها می‌میرند در غیر اینصورت نمی‌میرند ؟؟؟من ۱۰ها مقاله خوندم ولی دروغ محضه این چیز
پاسخ دهید...
گلشاه بلوچ
1400/06/06 00:04
سلام ممنون از توضیحات کاملتون.بنده دراستان سیستان وبلوچستان درمنطقه ی دشتیاری زندگی میکنم . در اطراف ما انواع واقسام مار هست.اما مارها کاری به کار انسانها ندارند. بیشتر کشاورزان و دامداران درسر ز مین‌های کشاورزی ، درمزرعه ها. باغات. جنگل و بیابان روزانه با چندین نوع مار روبرو میشوند.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/06/06 10:52
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

لیلا
1400/06/04 12:43
درباغ ما ماردیده شده الان هم زادوولد کرده وبچه مارهای ۲،۳ سانتی تو باغ زیادن به رنگ قهوه ای الان چکار باید بکنیم ازترسم نمیتونم برم باغ لطفا راهنمایی کنید
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/06/06 10:46
دوست عزیز
سلام

لطفا با افراد متخصص درا ین زمینه مشورت کنید. همچنین می توانید از آتشنشانی برای گرفتن مارها کمک بگیرید.

با تشکر از پیام شما

پارمیدا
1400/05/21 17:59
واقعا ن از مار موتنفرم
پاسخ دهید...
هیراد
1400/06/01 19:57
سلام من از مار خیلی میترسم چی کار کنم
ناشناس
1400/02/27 14:34
سلام دیروز خونمون مار دیدم قدش 1 متر بود 30 سانتش رو قطع کردم تا کی زنده می مونه
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/02/29 09:38
دوست عزیز
سلام

بله. مار با قطع بدنش از بین میره. احتمال زیاد تا الان از بین رفته.

باتشکر از پیام شما

بلوچ
1400/06/06 00:12
سلام. این کارت خیلی اشتباه بوده و شانس آورده اید که سر ماربهت حمله نکرده . چون ماهارو هیچوقت قطع نمی‌کنند.اگردرقسمت نزدیکی سرقطع میشدالان زنده نبودید.خداروشکرکن که شانس آورده ای
صالح
1400/02/24 00:05
سلام، ماریا عقرب یا رتیل و... از لوله های خورطومی برق که درفضای خارج یا باز هست مثل حیاط وارد جعبه تقسیم یا جعبه فیوز داخل ساختمان میشه حالا چه 1طبقه چه ده طبقه،
پاسخ دهید...
ناشناس
1400/02/06 15:36
سلام من امروز تو خونمون یه مار سیاه دیدم اندازش متوسط بود ما شمال زندگی میکنیم فصل گرما معمولا مار زیاده اینجا ولی اولین باره تو خونه دیدیمش معمولا تو زمین کشاورزی هستن گرفتیمش انداختیمش بیرون الان میترسم بازم باشه جفتش چیکار کنم؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/02/07 10:08
دوست عزیز
سلام

لطفا با متخصص این موضوع مشورت کنید.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1400/02/03 15:17
ممکنه مار توی خونه طبقه سوم هم توی دستشویی بیاد؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/02/04 09:55
دوست عزیز
سلام

بسته به شهر و محل سکونت هر چیزی امکان پذیر است. حتی ممکن است مار همراه با وسایلی به خانه آمده باشد.

با تشکر از پیام شما

عسل
1401/11/07 04:08
خخخخخ دقیقا سوال من بود این وای مردم از خنده
مرتضی راشدی پور
1400/01/27 18:52
سلام من یک مار دارم اما سالها پیش بدلیل بازیگوشی یکی از برادرانم ان را در الکل گذاشتیم و تا الان در الکل است از خواب سال ۹۳ بود . اگر الان از الکل درش بیارم مار زنده میشه یا نه
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/01/28 11:11
دوست عزیز
سلام

امکان زنده شدن مار وجود ندارد.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1399/12/22 16:42
سلام من 2 مار خریدم هرچی بهشون میدم نمیخورن بعد مار های سمی هستند بهشون چی بدم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/12/23 15:05
دوست عزیز
سلام

متاسفانه اطلاعاتی در این زمینه نداریم. لطفا با یک دامپزشک مشورت کنید.

با تشکر از پیام شما

لالا
1400/06/06 00:07
سلام. به مارها گوشت وشیر بدهید.البته اگر توانشو داشته باشی با این تورم و گرانی
نیلا
1399/12/14 23:41
منو یبار مار نیش زده ۳ سال پیش هنوزم بعضی اوقات جاش درد میکنه دلیلش چیه
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/12/17 11:18
دوست عزیز
سلام

متاسفانه در این زمینه اطلاعاتی نداریم. لطفا به پزشک مراجعه کنید.

با تشکر از پیام شما

فرزاد
1399/12/03 11:26
سلام من با دیدن پست خیل راحت شد چون اینقدر از مار میترسیدم که شاید شما ها اینقدر ازش نترسید ولی دیگه خیالم راحت شد ممنون عالی بود
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/12/04 09:19
دوست عزیز
سلام

خوشحالیم که متن بای شما مفید و کاربردی بوده. ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

مجنون‌الحسین
1399/11/12 11:16
مقاله ی خوبی بود ممنون
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/11/13 09:32
دوست عزیز
سلام

ممنون از شما که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

شمسی رحیمی
1399/08/30 00:11
سلام خسته نباشید ببخشید خونه بابا هرسال توی پاییز ۸ تا ۱۰ بچه مار میاد اگه فرار نکنن مکشیم چرا همسایه ندارد ولی ما داریم
پاسخ دهید...
بابک علیزاده
1399/11/04 19:35
سلام ، تو خونتون گنجی دارید از جنس طلا، مثلا خمره پر از سکه یا تاجی از طلا
ناشناس
1399/05/10 19:34
سلام مار رفته داخل جایی ک گاوها رو نگه داری میکنیم خیلی نگرانم نکنه نیشون بزنه ایا امکانش هست؟چجوری مارو بیرون کنم؟؟؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/05/12 10:52
دوست عزیز
سلام

این مطلب درباره ترس از مار است و اطلاعاتی در مورد زمانی می‌دهد که شما در طبیعت و کویرمار ببینید؛ متاسفانه اطلاعات بیشتری دراره گرفتن مار در منزل یا... نداریم.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1399/05/28 10:52
سلام شاه کاو رو بسوزانید مارها فرار می‌کنند
ناشناس
1399/09/29 20:37
از پیاز سیر نعناع تنباکو گازوییل برای دورکردن مار استفاده کن
ناشناس
1400/04/04 00:37
اسپند بکارین
مهدی
1399/05/10 02:23
سلام من مهدی هستم ایا مار تو ساختمان میتونه میاد مثلا طبقه ی سوم بیاد تو خونه از اون میترسم که چون مار یکسری منو نیش زده میترسم
پاسخ دهید...
بابک علیزاده
1399/11/04 19:37
خیلی راحت از هرجا بالا میره مگه اینکه شیشه یا کاشی سرامیک یا سیمان صاف
مجتبی شبانی
1399/05/06 10:14
سلام بسیارعالی وآموزنده بود
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/05/07 09:41
دوست عزیز
سلام
ممنون بابت اینکه وقت گذاشتین و مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

حسن
1399/06/11 14:35
مار تا نزنی تا پا رو ش نزاری هیچ کاری باهات نداره من با یکی از دوستام داشتیم میرفتیم مار دقیقا بین ما دراز کشیده بود رد شدیم اونم بلن شد رف
ناشناس
1400/06/01 19:53
سلام من از مار خیلی میترسم چی کار کنم
لیلی
1399/03/15 17:30
خیلی عالی بود
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/03/19 10:51
دوست عزیز
سلام

ممنون که برای مطالعه این مطلب وقت گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

محمدامیت
1400/04/05 15:23
سلام تخم مار دیدم   شکستم ممکن مار نیشمون میزنه
ناشناس
1399/03/05 21:54
سلام ما بک کارگاه داریم توی شهرک صنعتی که دامنه کوه واقع شده و توی فصل گرما مار جعفری و افعی گرزه مار زیاد داریم و کار را برای پرسنل خطرناک کرده لطفا برای دفع وجاوگیری از ورود مارها به محل کارمان چه راهکاری دارید ؟ لطفا راهنمایی کنید؟
پاسخ دهید...
ناشناس
1399/05/28 10:54
سوزاندن شاه کاو در محل
ناشناس
1399/09/29 20:45
از سىیر پیاز نعناع سبزی های معطر استفاده کن
مریم
1399/03/03 21:47
سلام من دیروز صبح تو خونمون تقریبا یه مار یک یا دومتری بود به رنگ خاکی دیدم مار دیم بود آیا میشه که جفت داشته باشه اگه داره امکان داره که تو خونه باشه یا نه تورو خدا جواب بدید
پاسخ دهید...
مرتضی
1399/03/30 10:26
اره حتما جفتشم هس فقط با اوسوم پیداش کن
امان اله
1399/03/01 14:28
سلام دو روز قبل یه مار تقریبا یک متری باریک صورتی یا قهوه ای رنگ از لاستیک ماشینم بالا رفت و بین گلگیر و بدنه ماشین دیدمش. کلی هم حشره کش زدیم و انواع دود ها هم تو ماشین زدیم. ولی مار رو دیگه ندیدم. لطفا راهنمایی کنید مار میتونه تو کابین ماشین قایم شده باشه یا رفته؟ جدا ازش میترسم.
پاسخ دهید...
حسن پلنگ
1399/02/29 23:23
اگر کسی پا روی مار نزا ره یا جفتش رو نکوشه یا فاصله ی 2 متری رو رعایت نکنه امکان نداره مار نیشش بزنه. ما خودمون یه مار تو خونه داریم که تو فصل بهار ناپدید میشه و بعد بهار پیداش میشه و تا ها لا هم به خواب نرفته
پاسخ دهید...
ناشناس
1400/03/03 02:18
وقتی مار توی خونتونه چی میخوره و کجا زندگی میکنه؟جفت یا بچه هم نداره؟
فاطمه
1399/02/26 19:00
ببخشید من یه جا شنیدم مار از قلب انسان خوشس میاد این موضوع حقیقت داره
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/02/27 09:21
دوست عزیز
سلام

اطلاعاتی در این مورد نداریم.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1399/03/11 14:17
مارها شیرهارتل ها از خطر ناک ترین حیوانات هستند
ناشناس
1399/04/25 15:10
بله مار دوست داره روی سینه انسان بشینه روی قلب
مهدی
1399/05/04 15:19
بله درست است چون مار از زمان امامان وجود داشته
نیلا
1399/12/14 23:46
اره درسته مار بخاطر بوی قلبی که ما نمیتونم حسش کنیم دوس داره رویه سینه قلب بشینه.نیلا جعفری هستم متخصص نیش خوردگی
گلی
1399/02/23 09:33
سلام یکبار لب دریا موج به سنگها خورد و یک مار پرت شد سمت ادما و یکیشونو گازگرفت طرف میگفت سرم گیج میره میخواستم بدونم مارای ابی هم سمین
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/02/23 17:54
دوست عزیز
سلام

بله امکانش هست مارهای آبی هم سمی باشند. باید از ویژگی‌های ظاهری مار و نحوه شنا کردنش در آب تشخیص داد.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1400/10/11 13:13
خیر مار های ابی سمی نیستن چون ما هم مار ابی دیدیم ولی سمی نیستن
ناشناس۱۳۹۰
1402/04/04 20:43
ما هم توی ویلا شمالمون دوتا مار ابی داریم نمیدونم سمی یانه اما به نظرم سمی نیست
ناشناس
1399/02/23 02:58
سلام من یک مار را نسوکردم خیلی بزرگ بود با تفنگ حال نمیدانم زنده است یا نه
پاسخ دهید...
ناشناس
1399/02/23 02:31
سلام من از مار ها خیلی میترسم آنقدر که گاهی اوقات حتی وقت خواب هم فکر میکنم هرلحظه ممکنه ماری از روم رد بشه من حتی نمی دونم برا چه از مار میترسم فقط از مار میترسم راهنمایم کنین
پاسخ دهید...
امیر
1399/10/16 05:28
وای منم دقیقا همینجوریم نمیدونم چیکار کنم
جاویدی
1399/02/08 22:32
سلام یه مار کوچیک توخونه داشتیم گم شده چه جوری پیداش کنیم؟
پاسخ دهید...
ناشناس
1400/03/03 02:19
مگه سوزنه؟؟
مهدی
1399/01/19 06:14
سلام من ۳ بامداد بلند شدم آب بخورم یه مار یک متری تو نشیمن گشتم تو خوابو بیداری بودم گشتمش دیگه خوابم نبرد تو فکر اینم بازم باشه چون مارهای خونگی جفت زندگی می کنن چ شود نیدانم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/01/30 12:30
دوست عزیز
سلام

اول باید نوع مار مشخص بشه که آیا خطرناک هست یا نه. بیخود به دلتون نگرانی ندین.

باتشکر از پیام شما

یاسین
1399/01/18 13:56
ممنون من هم مثل شما ترس از مار داشتم ولی حالا بادیدن درصد مرگ و میر خیالم راحت تر شد
پاسخ دهید...
ستاره
1398/09/06 22:11
ستاره هستم خيلي از مارمي ترسم انقدر كه همش خواب مار ميبينم و حس مي كنم مار منو دنبال ميكنهمرسي از مقاله خوبتون اگه ميشه يه سوال داشتمچي كاركنم ترسم از مار بريزه ؟
پاسخ دهید...
ناشناس
1399/01/15 09:03
به نظر من بهتر است که اصلا بهش فکر نکنی ستاره جان
بابک علیزاده
1399/11/04 19:42
سلام بانوی محترم، هروقت ترس سراغتون اومد آیت الکرسی و 14 بار ذکر استغفر الله و اتوبوالیه و 5 بار صلوات
رویا
1398/07/25 00:47
سلام برای اینکه مار توی باغ به سگم آسیب نزنه چکار کنم راهنماییم کنید لطفا
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/07/29 09:49
دوست عزیز، سلام

مارها معمولا موجودات پشمالو که مو دارند را نیش نمی‌زنند و از آنجایی که بدن سگ پوشیده از مو است احتمال نیش زدن مار کم می شود. اما گاهی از سر کنجکاوی سگ ها مارها را بو می‌کنند که این مساله باعث میشه مار پوزه سگ را که مو ندارد نیش بزند. علت جذب شدن مارها به داخل باغ وجود موش ها هستند. اگر موش در باغ نباشد احتمال حضور مار هم کم می‌شود.
بهر حال سعی کنید کمک های اولیه در مورد نیش زدگی حیوانات بخصوص سگ را یاد بگیرید تا در مواقع ضروری بتوانید جان سگ تان را نجات دهید.
با تشکر از پیام شما

بلوچ
1400/06/06 00:10
سلام. سگ حیوانی باهوش هست بادیدن مار پارس می‌کند ومار را ازخود دور میکند
محمد
1398/05/03 16:34
دمت گرم خیلی کمکم کرد عیول
پاسخ دهید...
محمد
1398/01/15 17:13
خیلی متن دربارهی(مارها)کمکم کرد مرسی
پاسخ دهید...
ناشناس
1397/08/10 13:37
سلام کنار یه مقبره بودم وقتی نزدیک شدم یک صدای خیلی بلند وطولانی به مدت ۳۰ ثانیه بلند شد مثل اینکه شیلنگ پمپ باد کنده شه ولی خیلی بلند وطولانی بود لطفا توضیح دهید مرثی.
پاسخ دهید...
محمدبلوچ
1399/05/28 10:21
سلام کنار مقبره ها مار به وفور یافت میشه اما طبیعتا هیچگاه مار تا آسیبی بهش نرسانی ویا ازت احساس خطر نکنه کاریت نداره من خودم چندسال عشایر بودم باگوسفندا بودم خیلی با مارها مراجه میشدم باوجود ترس خیلی زیاد تامارو میدیدم درجا می ایستادم ایستادنم هم طبیعی واز دستپاچگی بود مار میرفت منم مسیرعوض میکردم
محمدامین قربانی
1396/10/30 09:24
فقط نگفتید بعضی ار مارها هم سم را پرت میکنند امّا خیلیعالی بود
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوا دالاهو
1396/10/30 16:42
سلام،
ممنون از توجه و دقت شما.
با تشکر.
ناشناس
1400/01/16 00:40
من مارها را خیلی دوست دارن موجودات بآ نمکی هستند مخصوصن مار پراک
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.