تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
امروز 62 هزار تومان تخفیف!

علم کوه

آلپ ایران
26 رای شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل
علم کوه
آلپ ایران

دومین قله مرتفع بعد از دماوند که در لیست قله‌های 4000 متری می‌درخشد، قله علم کوه با ارتفاع 4850 متر است. این کوه از جبهه شمالی به کلاردشت و از جبهه جنوبی به طالقان مشرف است. رودبارک و کلاردشت نزدیکترین شهرها به این منطقه در استان مازندران و پراچان و طالقان نزدیک‌ترین شهرها به این منطقه در استان تهران هستند.

چرا قله علم کوه خاص است؟

منطقه تخت سلیمان (علم کوه) ۴۷ قله بالای ۴۰۰۰ متر دارد و در بین کوهنوردان به آلپ ایران نیز معروف است. در دامنه شمالی علم کوه، دیواره‌ای قرار دارد که یکی از سخت‌ترین و فنی‌ترین مسیرها برای سنگ‌نوردی و دیوارنوردی در ایران محسوب می‌شود و بیشترین شهرت این قله به خاطر همین دیواره‌ست.

علم کوه  در بین کوهنوردان به آلپ ایران  معروف است.

در علم کوه چه می‌بینیم؟

یخچال‌های علم کوه

مجموع قلل تخت سلیمان دراستان مازندران بخش کلاردشت حدفاصله دره طالقان وجنگل‌های عباس آباد وشهسوار منطقه‌ای بسیار سرد با قلل مرتفعی است که از آن می‌توان به عنوان بزرگ‌ترین ناحیه کوهستانی یخچالی درایران نام برد. مجموع یخچال‌های علم کوه در ارتفاع حدودی 400متر و درمیان قلل گرانیتی تخت سلیمان شده‌اند. این یخچال‌ها به نام‌های سرچال، علم چال، تخت سلیمان،مرجیکش، خرسان،هفت خوان،چالون،شانه کوه واسپلیت معروف هستند. به علت همین یخچال‌های بزرگ دائمی، آب مصرفی در سرچشمه‌های متعدد آن یافت می‌شود.

یخچال‌های علم کوه شگفت‌انگیزند.

دیواره علم‌ کوه

قله علم کوه و دیواره آن از گذشته‌های دور مورد توجه کوهنوردان جهان بوده و کوهنوردان آلمانی، فرانسوی، انگلیسی، ایتالیایی و … بر روی مسیرهای متعدد این دیواره صعود انجام داده اند. مسیر گرده آلمان ها-فرانسوی ها از اولین مسیرهای روی گرده این دیواره گرانیتی است.

دیواره علم کوه شهرت جهانی دارد.

چه زمانی به قله علم کوه صعود کنیم؟

بهترین زمان صعود به علم کوه نیمه دوم تیر است. پاییز و زمستان علم کوه با برف سنگین، طوفان و ریزش متوالی بهمن‌های سنگین همراه است بهار هر سال نیز این وضعیت ادامه دارد.

کمپ حصار چال در تابستان.

برای صعود به قله علم‌ کوه چه چیزهایی با خودمان ببریم؟

با توجه به نوع صعود و فصل موردنظرتان وسایلی که در کوله‌تان باید بگذارید متفاوت است. به طور کلی برای صعود تابستانه باتوم کوهنوردی، بلوز و شلوار بیس (لایه اول)، کاپشن و شلوار پلار (لایه میانی)، کاپشن و شلوار بادگیر یا گورتکس،کفش کوهنوردی مناسب فصل، گتر، جوراب پشمی، کلاه ضد طوفان، دستکش دوپوش، عینک آفتابی، کلاه آفتابی، چراغ پیشانی (هد لمپ) و طناب انفرادی ضروری است.

 
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ناشناس
1398/07/04 21:14
القاب آلپ برای کوههای ایران توسط اروپاییهای کوهنورد به این کوهها داده شده .اشترانکوه رو آلپ ایران و زردکوه بختیاری رو آلپ دوم میگن
پاسخ دهید...
ناشناس
1398/05/13 10:07
تمام کوهنوردان
پاسخ دهید...
Mamasy_2007@yahoo.com
1398/04/12 14:39
با سلام علم کوه بسیار کوهستان زیباییست ولی آلپ ایران کوهستان جوپار کرمان هستش با قله هایی مثه سه شاخ بزرگ و سه شاخ کوچک و بلوچی و کیش و... کسی بتونه کوهستان های کرمانو صعود کنه باقی کوه ها مثه علم کوه گل گشت حساب میشن
پاسخ دهید...
ناشناس
1398/04/29 10:49
بس ایران آلپ زیاد داره،تا حالا من اشترانکوه رو آلپ ایران میدونستم
asaei.ehsan@yahoo.com
1398/06/02 09:08
آلپ یکی است و آن هم در سوییس لطفا کوه هایی را که علاقه دارید با عنوانین دیگر نخوانید. آن علم کوه است آن یکی اشترانکوه آن یکی هم جوپار و بعدی هم توچال