تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

صخره شیر در سریلانکا

صخره شیر یا سیگیریا در سریلانکاست. این صخره در منطقه ماتالاست. در گذشته سیگیریا محل فرمانروایی «کاسیاپا» در قرن پنجم میلادی بوده است. پادشاه برای حفظ قدرت خود، مقر فرمانروایی‌اش را  بالای صخره 200 متری انتقال داد. صخره شیر یک جاذبه طبیعی، تاریخی فوق‌العاده زیبا و منحصر به فرد است. دلیل بردن مقر فرمانروایی کاسیاپا به بالای صخره 200 متری چه بود؟ این صخره برای چه به صخره شیر یا سیگیریا معروف شده است؟ چه تفریحاتی در سفر به سیگیریا می توان انجام داد؟  

تور سریلانکا

صخره شیر یا سیگیریا کجاست؟

صخره شیر بیش از 170کیلومتر از کلمبو فاصله دارد. کلمبو در مرکز سریلانکا و پایتخت این کشور است. صخره شیر جاذبه‌ای طبیعی و تاریخی فوق‌العاده در سریلانکاست. ارتفاع این صخره 200 متر است. از بالای این صخره زیبا چشم‌انداز زیبایی از جنگل‌ها و مزارع چای اطراف را می‌توان دید. گفته‌ها و افسانه‌ها در مورد صخره شیر زیاد است. وقتی در محوطه صخره شیر قدم می‌زنید حجاری‌ها نقاشی‌ها و راه پله‌های طویل را خواهید دید.  چرا این صخره به نام صخره شیر معروف شده است؟

 در گذشته سیگیریا محل فرمانروایی «کاسیاپا» در قرن پنجم میلادی بوده و اکنون یکی از جاذبه‌های دیدنی تور سریلانکا است.

مسیر بالا رفتن از صخره سیگیریا در سریلانکا.

علت ساختن دهکده یا قلعه بالای صخره شیر چیست؟

وقتی از قلعه‌ای بر بلندای تپه، کوه یا تخته سنگی عظیم دیدن می‌کنید، می‌توانید اولین علت ساخت آن را مسائل دفاعی حدس بزنید. در قرن پنجم  میلادی پادشاه کاسیاپا برای حفظ قدرتش صخره شیر را به عنوان مقر پادشاهی خود انتخاب کرد. صخره شیر در منطقه ماتاله سریلانکا واقع شده است. این صخره با نام‌های سیگیریا (Sigiriya) و (Lion Rock) نیز شناخته می‌شود. به دستور پادشاه پله‌ها و سازه‌هایی برای سکونت در صخره شیر بنا شد. سیگیریا 1200 پله دارد. ورودی قلعه شبیه شیر بود. حجارها سنگ‌های کوه را طوری تراشیدند که شبیه پاهای شیر غول پیکر شد. دهان شیر ورودی دهکده محسوب می‌شد. ورودی خاص این قلعه شکوه و قدرتی خاص به آن داده بود. همین مشخصه بارز از قرن‌ها پیش تا کنون موجب شکل‌گیری هویت این صخره بی‌نظیر در سریلانکا شده است. صخره‌ای به نام صخره شیر. پادشاه و اطرافیان او در قسمت فوقانی صخره زندگی می‌کردند. در این قسمت استخرهایی برای نگهداری آب باران ساخته شد. شاید دلیل این کار آن‌ها برای شما جالب باشد. جمع آوری آب در آبگیرها طوری طراحی شده بود که اگر موقع حمله با تهدید و محاصره مواجه شدند، طولانی بودن مدت محاصره آن‌ها را از پای در نیاورد.  این صخره با ارتفاع فوق‌العاده‌ای که داشت محلی مناسب برای اشراف به مناطق اطراف بود. در این صورت بود که شاه می‌توانست لشکریان دشمن را از فاصله بسیار دور ببیند.  پادشاه کاسیاپا و برادرش سر قدرت با هم اختلاف داشتند. همین عامل انگیزه‌ای شد تا کاسیاپا مقر فرمانروایی خود را از ترس تصاحب به دست برادرش از آنوراپورا به بالای صخره شیر ببرد. دلایل متعددی برای تعلق صخره شیر به قرن پنجم میلادی وجود دارد. اما در کاوش‌های بیشتر در این منطقه شواهدی درباره وجود زندگی انسان‌ها در دوران میان سنگی در صخره شیر به دست آمده است. (دوران میان سنگی بین 8000 تا 20000 سال قبل از میلاد مسیح بوده است) این اثر باستانی در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده است. در سال‌های اخیر یونسکو به مرمت صخره شیر پرداخته است.

در قرن پنجم  میلادی پادشاه کاسیاپا برای حفظ قدرتش صخره شیر را به عنوان مقر پادشاهی خود انتخاب کرد.

در صخره شیر چه تفریحاتی می‌توانیم انجام دهیم؟

در منطقه صخره شیر تفریحات خاص و متنوعی می‌شود انجام دارد مهمترین آن‌ها بازدید از قلعه باستانی و آشنایی با تاریخ و فرهنگ کهن بومی  صخره شیر است. بالن سواری در منطقه سیگیریا بسیار مهیج است و از جذابیت بالایی برای گردشگران برخوردار است. سرزمین  سریلانکا مانند هند سرزمین فیل‌هاست. در سیگیریا می‌توانید فیل سواری را تجربه کنید. اگر صخره‌نورد هستید نیز می‌توانند از تورهای صخره‌نوردی صخره شیر استفاده کنید و بر دیواره این صخره 200 متری صخره نوردی هیجان‌انگیزی داشته باشید.

در سیگیریا می‌توانید فیل سواری را تجربه کنید.

قبل از رفتن به صخره شیر سریلانکا بخوانید:

اگر تور سریلانکا را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده‌اید، حتما به دیدن زیبایی‌ها و عظمت و شکوه صخره شیر در منطقه ماتالا بروید. اما قبل از رفتن خوب است از تجربه گردشگرانی که قبلا به صخره شیر رفته‌اند استفاه کنید.

  • لباس و کفش مناسب و راحت بپوشید.
  • بطری آب و دستمال به همراه داشته باشید.
  • در قسمت فوقانی صخره چون سایه وجود ندارد یک چتر برای سایه انداختن با خود ببرید.
  • اگر کمی ترس از ارتفاع دارید یا این‌که در جاهای مرتفع دچار سرگیجه می‌شوید بهتر است به پایین نگاه نکنید. حتما کنجکاو شده‌اید چه مدت زمانی طول می‌کشد تا شما به بالای صخره شیر یا سیگیریا برسید، زمان صعود به سیگیریا کمی بیشتر از یک ساعت است. البته در زمان شلوغی و ازدحام گردشگران این زمان مسلما بیشتر خواهد شد.
  • موقع بالا رفتن از صخره شیر باید ایستگاه‌هایی را برای خودتان در نظر بگیرید، تا انرژی‌تان برای ادامه مسیر ذخیره بماند. بهتر است کمی نفس تازه کنید. آب بنوشید، وقتی کمی خنک شدید به مسیر خود ادامه دهید. صعود به صخره شیر در سریلانکا برای کوهنوردان بسیار راحت‌تر است سعی کنید از تجریبات و مهارت‌های آن‌ها در مسیر صعود استفاده کنید. 

صخره شیر در سریلانکا، در حال حاضر توسط مجموعه ای از درختان و منازل و مزارع محاصره شده است.

 1391/03/28 | کد مطلب: 1
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
مریم نیساری

کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری علاقمند به پژوهش در حوزه مباحث شهر، میراث فرهنگی و گردشگری


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
محسن فاتحی
1391/03/28 22:29
خوب بود
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.