تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

آیا سریلانکا را برای سفر می‌‌پسندم؟

از تور سریلانکا چه انتظاری دارید؟ گمان می‌کنید سریلانکا چه جاذبه‌هایی دارد و چطور محبوب گردشگران شده؟ از کشوری در اقیانوس هند چه توقعاتی در ذهن دارید؟ کشوری که تحت تاثیر فرهنگ هندی، هلندی، پرتغالی، انگلیسی و... بوده حتما شگفتی‌های بسیاری دارد تا ما را ذوق زده کند. قبل از سفر به سریلانکا بخوانید تا ببینید دوست دارید به گوشواره هند سفر کنید یا نه.

تور سریلانکا

سواحل سریلانکا

سواحل سفیدرنگ دور تا دور سریلانکا را گرفته و به همین خاطر اگر از فضا به سریلانگا نگاه کنید خطوطی سفید اطراف آن ‌‌می‌بینید. در هر قسمتِ خط ساحلی راه بروید به این ماسه‌های جذاب می‌رسید. عجیب‌‌‌تر اینکه اکثر این سوحل، بکر و خلوت هستند. شن‌های سفیدرنگ یکی از جاذبه‌های دیدنی سریلانکا است. نظیر آنها را در مالدیو می‌توانید ببیند. 

در هر قسمتِ خط ساحلی که راه بروید به این ماسه‌های جذاب می‌رسید. 

 

تَلپه (Thalpe) با مهمانخانه‌های عالی در سریلانکا

مهمان‌خانه‌های ساده و راحت منطقه تلپه در سریلانکا و ساحل آرام آن محل پذیرایی و استراحت مناسبی برای‌تان خواهد بود.  منطقه اوناوَتونا (Unawatuna) در سریلانکا کمی شلوغ است و پر ازدحام. این منطقه با مسافرخانه‌های صمیمی و دوست داشتنی پذیرای شما خواهد بود.

ساحل ماراکولیا (Marakolliya) ساحل شگفت انگیز سریلانکا

شاید نتوانید در تمام ماه‌های سال در این منطقه شنا کنید اما ساحل آن همیشه حیرت‌انگیز است. اگر طرفدار سفرهای ساحلی هستید و از قدم زدن کنار ساحل یا شنا لذت می‌برید، ماراکولیا در سریلانکا جای مناسبی است. 

ساحل رِکاوا (Rekawa) جایی برای دیدن لاک پشت‌های سریلانکا

در این ساحل طویل و بادخیز لاک‌پشت‌های زیادی را خواهید دید. اگر عاشق مناظر بکر و رمانتیک هستید، اینجا مخصوص شماست. 

خلیج آروگام (Arugam) مناسب موج سواری در سریلانکا

ساحل این خلیج محلی کلاسیک است و موج‌سوارها در آن جمع می‌شوند. اگر به دنبال کسب انرژی و سرزندگی هستید، در این ساحل وقت بگذرانید.

اوپوِلی (Uppuveli) و نیلاوِلی (Nilaveli) سالح دنج سریلانکا

سواحلی زیبا که در گوشه‌‌ای دنج و ساکت در منطقه شرق سریلانکا قرار دارند؛ موقعیت جغرافیایی این دو ساحل باعث شده تا ساکت و طبیعی باقی بمانند.

بَتیکلوا (Batticaloa) ساحل رویایی سریلانکا

اکثر سواحل اطراف این منطقه کاملا بکر هستند؛ این سواحل محل مناسبی برای ماجراجوها و کسانی است که به دنبال رویاهای‌شان ‌‌می‌روند.

 

غواصی در آب‌های عمیق و کم‌عمق در سریلانکا

مناطق غواصی سریلانکا پا به پای مناطق توریستی‌اش در حال رشد است. نواحی فوق‌العاده‌‌ای‌ برای غواصی در آب‌های کم عمق و عمیق در اطراف خط ساحلی سریلانکا وجود دارد. مناطقی که هنوز پای بسیاری از گردشگران به آن‌ها نرسیده است. ساحل غربی در جنوب کُلُمبو (Colombo) همیشه مرکز غواصی بوده، اما مناطق دیگری مانند بخش جنوبی و شرقی نیز برای غواصی مناسبند.

نواحی فوق‌العاده‌‌ای‌ برای غواصی در آب‌های کم عمق و عمیق در اطراف خط ساحلی سریلانکا وجود دارد.  

 

تپه‌های دریایی در سریلانکا

در این تپه‌ها تغییرات بسیار کمی ایجاد شده و تقریبا بکر هستند. در این منطقه دلفین‌ها را خواهید دید که در گروه‌های صد‌تایی بازی می‌کنند.  

تپه‌های دریایی با ماهی‌های خاص و بزرگ

 رسیدن به این منطقه شاید خیلی راحت نباشد و شرایط آن کمی‌ بی‌ثبات است، اما احتمالا بهترین منطقه غواصی در سریلانکاست.

پارک ملی پیجن آیلند (Pigeon Island) (به معنی جزیره کبوتر)

تپه دریایی مرجانی و کم‌عمق با تعداد زیادی ماهی و کوسه. دیدن این پارک به اندازه غواصی در آب‌های کم‌عمق و عمیق برای‌تان رضایت‌بخش خواهد بود.  

بَتیکلوا و کشتی شکسته در سریلانکا

کشتی شکسته اچ ام اس هرمس (HMS Hermes)، مربوط به جنگ جهانی دوم، در این ناحیه قرار دارد و غواص‌های حرفه‌‌ای ‌‌می‌توانند از آن بازدید کنند. اما همه گردشگران ‌‌می‌توانند به صخره‌های غواصی اطراف آن بروند.

 

پیاده‌روی در سریلانکا

شاید دمای هوا در روز کمی گرم باشد و احتمال بارش باران وجود دارد، اما در سریلانکا مکان‌های بسیار زیادی برای استراحت وجود دارد. از زیبایی طبیعی، فرهنگ غنی و بناهای باستانی فوق‌العاده لذت ببرید.

از زیبایی طبیعی، فرهنگ غنی و بناهای باستانی فوق‌العاده لذت ببرید.  

کُلُمبو از دیدنی‌های سریلانکا

خیابان‌های اصلی شاید کمی آلوده بنظر بیاید، اما اطرافِ جاده‌های دیگر پایتخت ردیف درختان را ‌‌می‌بینید این درختان جلوه دلپذیری به جاده‌ها ‌‌می‌دهند. در محله‌های پرانرژی باغ‌های سینامن (Cinnamon) (به معنی دارچین) تا پارک گالی فیس (Galle Face) پرسه بزنید.

پُلُناروا (Polonnaruwa) و بناهای تاریخی سریلانکا

بناهای تاریخی این منطقه در فضایی قرار گرفته که شبیه به پارکی خوش آب و هواست. اگر آماده گشت و گذار هستید ‌‌می‌توانید در این منطقه پیاده‌روی کنید.

قله کوه حضرت آدم در سریلانکا

با عبادتگرها همراه شوید و در مسیرهایی پیاده‌روی کنید که جای پای بودا در آن‌هاست.

رشته کوه ناکلز (Knuckles)

رشته کوه ناکلز بارانی و پوشیده از انبوه گیاهان است. پیاده‌رودی در این کوه‌ها شبیه به پیاده‌روی در پارک نیست، اما هیجان‌انگیزترین کوه‌پیمایی سریلانکا را ‌‌می‌توانید در این منطقه تجربه کنید.

گالی سواحل جنگلی سریلانکا

بعد از پیاده‌روی و گشت و گذار در گالی به راه خود ادامه بدهید و به سمت نواحی اطراف خلیج بروید تا به رویای استوایی سواحل جنگلی برسید.

معابد بودایی در سریلانکا

در معابد کوچک و بزرگ سریلانکا ‌‌می‌توان بیش از 200 سال میراث مذهبی دید. این معابد در جای جای این جزیره کوچک قرار گرفته‌اند. برای داشتن تجربه‌ای فوق‌العاده، زمان سفرتان را با فستیوال‌های سریلانکا هماهنگ کنید.

در معابد کوچک و بزرگ سریلانکا ‌‌می‌توان بیش از 200 سال میراث مذهبی دید.

 

معبد گنگرامایا (Gangaramaya)

این معبد از جمله معبدهای متعدد پایتخت سریلانکاست که جشن‌‌‌‌‌هایش در طی سال طرفداران زیادی را جذب ‌‌می‌کند.

مولکریگالا (Mulkirigala)

مولکریگالا معبدی زیباست که کمتر از آن بازدید شده است. این معبد در زیر یک پرتگاه صخره‌ای قرار گرفته و در میان غارهای شکاف‌مانند پنهان است.

معبد دندان مقدس

این معبد محل نگهداری دندان بودا و قلب و روح بوداییسم سریلانکایی است.

سری ماها بودا (Sri Maha Bodhi) 

قدیمی‌تر‌ین درخت زنده‌‌ای‌ که ‌‌‌‌می‌دانیم انسان آن را کاشته مرکز توجه در این ناحیه است. این مکان بسیار مقدس در مرکز انورادهاپورا (Anuradhapura) قرار دارد.

میهینتاله (Mihintale)

این معبد متعلق به شخصیت‌‌‌‌‌های مشهور است. برای رسیدن به معبد در بالای کوه کافی است بیش از 1800 قدم بردارید.

نَگادیپا (Nagadipa)

معبدی ساده در جزیره‌ای کوچک که در کرانه شمالی قرار دارد. این معبد در جایی واقع شده که بودای افسانه‌ای زمانی به آنجا رفته بود.

 

حیات وحش سریلانکا

شاید سریلانکا جزیره کوچکی باشد اما حیوانات آن بزرگ‌اند. به خصوص گله‌‌‌‌‌های فیل‌‌‌‌‌های آسیایی که داخل و خارج پارک‌‌‌‌‌های ملی زندگی می‌کنند. پلنگ و بوفالوهای آبی فقط نمونه‌‌ای‌ از حیوانات این کشورند.

شاید سریلانکا جزیره کوچکی باشد اما حیوانات آن بزرگ‌اند. 

پارک ملی یالا (Yala)

سافاری پلنگ‌‌‌‌‌ها در پارک ملی یالا یکی از جاذبه‌‌‌‌‌های سریلانکاست. این سافاری برای دیدن جمعیت پلنگ‌‌‌‌‌هایی است که گردشگرهای زیادی را به خود جذب ‌‌می‌کند.

پارک ملی اودا والاو (Uda Walawe) 

اگر همیشه دل‌تان ‌‌می‌خواسته فیل‌‌‌‌‌های وحشی را از نزدیک ببینید بعید است بتوانید جایی بهتر از این پارک برای دیدن آن‌‌‌‌‌ها پیدا کنید.

پارک ملی مینِریا (Minneriya)   

این پارک محلی است برای دیدن فیل و سایر حیوانات. اما در عین حال افراد زیادی هم برای دیدن منظره‌‌ای ‌فوق‌العاده در این پارک دور هم جمع ‌‌می‌شوند: منظره کنار هم جمع شدن بیش از 400 پاچیدرم یا همان فیل آسیایی.

پارک ملی کومارا (Kumana)

تعداد زیادی پلنگ، فیل و پرندگان مختلف در این پارک وجود دارد. این پارک نسبت به همسایه‌اش، پارک یالا‌، طرفدارهای کمتری دارد.

پُتوویل (Pottuvil) 

سافاری در تالاب‌‌‌‌‌ها به شما امکان ‌‌می‌دهد تا نزدیکی فیل‌‌‌‌‌ها بروید. دیدن سوسمارها و کروکودیل‌‌‌‌‌ها از نزدیک هیجان دلپذیری را بری‌تان ایجاد ‌‌می‌کند.

خرید

سریلانکا کشوری سرسبز است. پس جای تعجب نیست که بعضی از بهترین محصولات آن محصولات کشاورزی‌اش باشد. از چیزهایی که حتما در سریلانکا خواهید خرید چای و ادویه‌‌‌‌‌های مختلف است. به جز این محصولات، صنایع دستی مختلف و طیف متنوع اشیای طراحی‌شده را هم ‌‌می‌توانید از این کشور بخرید.

از چیزهایی که حتما در سریلانکا خواهید خرید چای و ادویه‌‌‌‌‌های مختلف است.

 

کُلُمبو

مطمئنا در پایتخت سریلانکا مراکز خرید خوبی وجود دارد. اما چیزی که باعث تعجب ‌‌می‌شود این است که این مراکز خرید خیلی خوب هستند! بوتیک‌‌‌‌‌های طراحان مد روز، گالری‌‌‌‌‌ها و بازارهای مختلف تقریبا هر چیزی را که بخواهید با قیمت‌‌‌‌‌های بسیار خوب ‌‌به شما می‌فروشند.

نِگُمبو (Negombo)

شهر جذاب و قدیمی نِگُمبو مرکز شلوغی پر از مغازه‌‌‌‌‌های سریلانکایی دارد. مجموعه مغازه‌‌‌‌‌های مخصوص خرید سوغاتی برای گردشگرها نیز در ساحل آن قرار گرفته است.

گالی

گالی محل مناسبی برای گشت و گذار طرفدارهای خرید است. تعداد زیادی گالری کوچک، بوتیک‌‌‌‌‌های طراحان مستقل و مغازه‌‌‌‌‌های فروش اشیای آنتیک در این منطقه وجود دارد.

هیل کانتری (Hill Country) 

در مراکز تولید و کارخانه‌‌‌‌‌های چای این منطقه می‌توانید چای بسیار مرغوب تهیه کنید. محصولاتی که به سختی بتوان در جای دیگری آن‌‌‌‌‌ها را خرید. آن هم با قیمت بسیار مناسب.

آیوروِدا (Ayurveda)

آیوروِدا شیوه تراپی و طب سنتی است. این روش برای درمان و سرزندگی استفاده ‌‌می‌شود. این روش در سریلانکا برای درمان بیماری‌‌‌‌‌های مختلف به کار می‌رود و هر سال بازدیدکنندگان زیادی را جذب ‌‌می‌کند؛ برخی از این بازدیدکنندگان هفته‌‌‌‌‌ها در کلینیک‌‌‌‌‌ها و مراکز آب گرم آیوروِدا اقامت ‌‌می‌کنند.

آب گرم سِیلان (Ceylon) و آیوروِدای سیدهالپا (Siddhalepa)

در این مرکز تجملی احساس سرزندگی کنید و از مجموعه کامل درمانی در کُلُمبو لذت ببرید؛ در منطقه بازار مرکزی پِتا (Pettah) نیز مغازه‌های آیوروِدا وجود دارد.

 

 

ذخیره‌‌‌‌‌های آب گرم طبیعی در سریلانکا

پس از یک روز شنای سخت در میان موج‌‌‌‌‌های پرانرژی اوناوَتونا ‌‌‌‌می‌توانید در یکی از دوره‌‌‌‌‌های آیوروِدا شرکت کنید و دوباره به تعادل درونی برسید.

 

حسابی استراحت کنید و اجازه دهید ماساژورهای حرفه‌اای سریلانکا، خستگی را از تن‌تان به در کنند.

غرفه‌‌‌‌‌های آیوروِدا

غرفه‌‌‌‌‌های نِگُمبو اتاق‌‌‌‌‌هایی را در اختیارتان قرار ‌‌‌‌می‌دهند که ‌‌‌‌می‌توانید در آن‌‌‌‌‌ها از خدمات درمانی آب گرم استفاده کنید.

محل استراحت آیوروِدایی در تپه دریایی بَربِرین (Barberyn)

محل استراحت کاملی در بِرووِلا (Beruwela) که یوگا و مدیتیشن در آن انتظار شما را ‌‌می‌کشد.

آیوروِدا ماها گِدارا (Maha Gedara) با کیفیت بالا

گوشه‌‌ای ‌دنج در ساحل غربی که کیفیت محل استراحت و خدماتش بالاست.

مناطق باستانی

یونسکو 8 منطقه باستانی در سریلانکا ثبت کرده که عددی قابل توجه برای این جزیره کوچک است.

 برای تماشای جاذبه‌های بسیار زیاد و در عین حال زیبای سریلانکا حتما برنامه‌ریزی کنید. هر کدام برای خودش دنیایی دارد.

 

قلعه گالی

این قلعه هلندی زیباترین محیط شهری سریلانکا را ساخته است: هنگام غروب خورشید در اطراف آن پرسه بزنید.

کَندی (Kandy)

شهر سلطنتی و معابد قلب فرهنگ سریلانکایی هستند.

جنگل حفاظت‌شده سینهاراجا (Sinharaja)

این جنگل یکی از بخش‌‌‌‌‌های باقیمانده جنگل‌‌‌‌‌های کوهستانی و انبوه در سریلانکاست. دیدن این جنگل رویای پرنده‌نگرهاست و خاطرات خوش سفر به سریلانکا را برایتان رقم خواهد زد.

دَمبولا (Dambulla)

معابد شبیه غار و نقاشی‌‌‌‌‌های داخل آن‌‌‌‌‌ها اثر هنری به شمار ‌‌می‌روند.

سیگیریا (Sigiriya)

صخره‌ای غول‌آسا که هنوز بسیاری از مردم فکر ‌‌می‌کنند زمانی قلعه یا معبد بوده است؛ در روزهایی که هوا صاف است ‌‌می‌توانید از بالای آن همه جا را ببینید.

پُلُناروا

در این منطقه طیف وسیعی از ساختمان‌‌‌‌‌هایی را می‌بینید که از پایتخت دوره قرون وسطی باقی مانده‌اند.

انورادهاپورا

فضای عرفانی و غیر عرفانی در این محوطه گسترده در کنار هم قرار گرفته‌اند. در این منطقه ردپای قرن‌‌‌‌‌های مختلف تاریخی دیده ‌‌می‌شود.

کوهستان‌‌‌‌‌های مرکزی

جنگل‌‌‌‌‌ها و قله‌‌‌‌‌های ارتفاعات سری پادا (Sri Pada)، جلگه‌‌‌‌‌های هُرتُن (Horton) و دامنه رشته کوه ناکلز محل رشد گونه‌‌‌‌‌های گیاهی بسیار متنوع و قابل توجه است.

 

 

معماری دوران استعمار در سریلانکا

هلندی‌‌‌‌‌ها، پرتغالی‌‌‌‌‌ها و بریتانیایی‌‌‌‌‌ها همگی به معنای واقعی کلمه رد پای خود را در سریلانکا به جای گذاشته‌اند. میراث آن‌‌‌‌‌ها امروز یادگارهای متفاوتی را ایجاد کرده است.

هلندی‌‌‌‌‌ها، پرتغالی‌‌‌‌‌ها و بریتانیایی‌‌‌‌‌ها همگی به معنای واقعی کلمه رد پای خود را در سریلانکا به جای گذاشته‌اند.

 

کُلُمبو

ساختمان قدیمی بیمارستان هلندی فقط یکی از بیشمار زیبایی‌‌‌‌‌های دوران استعمار سریلانکا است که ‌‌می‌توانید از دیدن آن در پایتخت این کشور لذت ببرید. ساختمان موزه ملی هم طراحی قدیمی و بریتانیایی دارد. 

قلعه گالی

در غروب آفتاب در مسیر دیوارهای ساختمان هلندی قلعه گالی قدم بزنید. حرکت آرام تاریخ را اطراف خود احساس خواهید کرد. 

نووارا اِلیا (Nuwara Eliya)

این منطقه در ارتفاعات پرطرفدار مستعمراتی سریلانکا قرار دارد. در یکی از هتل‌‌‌‌‌های بزرگ و قدیمی‌ سریلانکایی آن اقامت کنید. روزهای دوران راج (Raj) کم‌کم در مقابل چشم‌‌های‌تان دوباره جان می‌گیرند.

جَفنا (Jaffna)

حومه این شهر انباشته از خانه‌‌‌‌‌های قرن نوزدهمی و کلیساهای مربوط به دوران پرتغالی‌‌‌‌‌هاست، که البته در جنگ آسیب دیده‌اند.1398/06/10 | کد مطلب: 3837
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.