تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

جشنواره‌های تماشایی سریلانکا کدامند؟

سریلانکا، بهشت استوایی واقع در اقیانوس هند، نه‌تنها به‌خاطر مناظر دیدنی و میراث‌فرهنگی غنی، بلکه به‌خاطر جشن‌های پر جنب و جوشش نیز شناخته می‌شود. جشنواره‌های سریلانکا به مسافران تور خارجی امکان نگاهی اجمالی به سنت‌های متنوع و باورهای مذهبی این کشور را می‌دهند. از راهپیمایی‌های شاد تا آیین‌های مفصل، جشنواره‌ها در این کشور یک تجربه منحصربه‌فرد برای مسافران تور سریلانکا به وجود می‌آورند و به همین دلیل شرکت در آنها در هنگام سفر به این کشور توصیه می‌شود. در ادامه با جشنواره‌های تماشایی سریلانکا بیشتر آشنا می‌شوید.

تور سریلانکا

مهم‌ترین فستیوال‌های سریلانکا

سریلانکا سرزمین فستیوال‌هاست که در آن مردم جنبه‌های مختلف زندگی را با اشتیاق بی‌نظیری جشن می‌گیرند. در ادامه با فستیوال‌هایی آشنا می‌شوید که شرکت در آنها برای مسافران تور خارجی می‌تواند یک امکان مناسب جهت آشنایی بیشتر با فرهنگ این مردم باشد:

سال نو سینهالا و تامیل (Sinhala and Tamil New Year)

مردم سریلانکا به مناسبت پایان فصل برداشت، سال جدید خود را که به نام «آلوت آورودا» نیز شناخته می‌شود، جشن می‌گیرند. آنها تصور می‌کنند که در این زمان شاهزاده صلح یعنی «ایندرادوا» به زمین می‌آید تا به مردم خوشبختی و آرامش ببخشد. این زمان در واقع برای آنها موعدی مناسب جهت تغییر افکار است. مردم در این جشنواره آداب‌ورسوم خاصی همچون نواختن «ربان» و درام، تهیه «کیریباث» (پختن برنج در شیر)، «کاووم» (کیک روغنی) و «کوکیس» (یک میان‌وعده با گوشت شیرین) دارند. همچنین تمیز کردن خانه‌ها و خریدن لباس‌های نو از دیگر آداب این جشنواره هستند.
- تاریخ: 13 یا 14 آوریل هر سال
- محل برگزاری: در سرتاسر سریلانکا

جشنواره وساک (Vesak)

این فستیوال مشهور در سریلانکا یادآوری‌کننده سه نقطه عطف حیاتی در زندگی بودا یعنی تولد، روشنگری و نیروانا است. این فستیوال از هفته اول ماه می جشن گرفته می‌شود. در طول این فستیوال در هر گوشه می‌توان فانوس‌های جادویی و رنگارنگی به نام Vesak Kudu که نور بودا را به تصویر می‌کشند، مشاهده کرد. در طی این جشنواره شادی بی‌نظیری در کشور جریان دارد و بهترین زمان لمس فرهنگ بودایی برای مسافران تور سریلانکا است.
- تاریخ: 5 می
- محل برگزاری: در سراسر سریلانکا، در مقیاس بزرگ‌تر در «کلمبو»

جشنواره پوسون (Poson Festival)

«پوسون» دومین جشن مهم بودایی در میان فستیوال‌های سریلانکا است که هر ساله جشن گرفته می‌شود. این جشنواره فرصتی برای جشن گرفتن ورود بودیسم به سریلانکا است. در این جشنواره همچون «وساک»، نورپردازی با فانوس، دکورهای «تورانا» و غرفه‌های غذا دیده می‌شود. دیدن مریدان بودایی لباس سفید که به فعالیت‌های مذهبی همچون بالا رفتن از پله‌های صخره «میهینتال» می‌پردازند نیز برای مسافران تور خارجی بسیار جذاب خواهد بود.
- تاریخ: 3 ژوئن 2023
- محل برگزاری: Anuradhapura و Mihintale

کندی اسالا پویا پراهرا (Kandy Esala Poya Perahera)

این فستیوال را «فستیوال دندان» نیز می‌نامند که در تمام سریلانکا توسط بیشتر بودایی‌ها جشن گرفته می‌شود. این جشنواره در زمانی برگزار می‌شود که مردم معتقدند اولین تعالیم بودا پس از رسیدن به روشنگری در آن موعد رخ داده است. در این جشنواره که ده روز به طول می‌انجامد دندان‌های مقدس بودا را برای ادای دین و احترام به او در تمام شهر «کندی» می‌چرخاند. از برنامه‌های جانبی که برای مسافران تور خارجی می‌تواند بسیار جذاب باشد دیدن حدود ۵۰۰۰ رقصنده، طبل‌زن، نوازنده و شعبده‌باز در طول این جشنواره است. فیل‌هایی که با جواهرات پر زرق‌وبرق تزیین شده‌اند نیز بخش جذاب دیگری از این فستیوال برای مسافران تور خارجی به شمار می‌روند.
- تاریخ: ماه کامل ژوئیه یا آگوست
- محل برگزاری: کندی

جشنواره کاتاراگاما (Kataragama Festival)

این جشنواره با جشن‌هایی که بیش از دو هفته به طول می‌انجامد، بازدیدکنندگان بسیاری را به شهر «کاتاراگاما» در جنوب سریلانکا می‌کشاند. در این جشنواره که شاید کمی برای مسافران تور خارجی سریلانکا عجیب باشد افراد مذهبی با خودزنی و سوراخ کردن بدن‌های خود به دنبال دادن کفاره هستند. جدای از این مراسم، شوروشوق بسیاری در این جشنواره وجود دارد و صفوف نوازندگان، فیل‌های تزیین‌شده، رقصنده‌ها، آکروبات‌ها و آتش‌خواران بسیاری دیده می‌شوند. همچنین بسیاری از افراد فدائی بر روی آتش راه می‌روند و حلقه‌هایی از گل‌های قرمز را به پسر شیوا تقدیم می‌کنند.
- تاریخ: جولای یا آگوست
- محل برگزاری: شهر کاتاراگاما

دیپاوالی (Deepavali)

این جشنواره را به نام «جشنواره نورها» نیز می‌شناسند که هر سال توسط تامیل‌های سریلانکا جشن گرفته می‌شود. جشنواره «دیپاوالی» در جنوب هند به همین نام خوانده می‌شود؛ اما در مناطق دیگر جهان آن را به نام «دیوالی» (Diwali) نیز می‌شناسند. در این جشنواره پیروزی نور بر تاریکی یا خیر بر شر که در نتیجه پیروزی «لرد راما» در نبرد با «راوانا» به‌دست‌آمده، جشن گرفته می‌شود.
جامعه تامیل در سریلانکا با روشن کردن لامپ‌ها، ترکاندن ترقه‌ها، آواز خواندن، رقصیدن، پوشیدن لباس‌های نو، بازدید از معابد هندو، تبادل هدایا و ملاقات با عزیزان خود، دیپاوالی را با شکوه و عظمت جشن می‌گیرند.
- تاریخ: اکتبر یا نوامبر
- محل برگزاری: در سراسر سریلانکا

جشنواره دوروتو پراهرا (Duruthu Perahera)

این جشنواره در آغاز سال نو بودایی در سریلانکا جشن گرفته می‌شود. به دلیل اینکه بزرگ‌ترین و زیباترین راهپیمایی کشور به شمار می‌رود، برای مسافران تور سریلانکا بسیار دیدنی و با شکوه است. در واقع این جشنواره اولین ملاقات بودا از سریلانکا را که به ۲۵۰۰ سال قبل باز می‌گردد، جشن می‌گیرد. این جشنواره با نمایش طبل‌زنان، رقصنده‌ها، رژه فیل‌ها و آکروبات‌ها حال و هوای باشکوهی را برای مسافران تور سریلانکا به وجود می‌آورد.
- تاریخ: ماه کامل در ژانویه
- محل برگزاری: کلمبو

جشنواره نالور (Nallur Festival)

جشنواره نالور یکی از فستیوال‌های بزرگ تماشایی برای مسافران تور خارجی محسوب می‌شود. این جشنواره در حدود ۲۵ روز ادامه دارد و معبد معروف Kandaswamy در شهر «جانفا» مرکز برگزاری آن است. در طول این جشنواره مردان سارونگ‌های سفید و زنان بهترین ساری‌های خود را می‌پوشند و تصویری رنگارنگ و زیبا برای مسافران تور سریلانکا به وجود می‌آورند. هر روز از این فستیوال رژه‌های مختلفی در جریان است؛ اما بزرگ‌ترین رژه مربوط به روز بیست و چهارم می‌باشد. در این روز یک ارابه بزرگ توسط صدها فرد کشیده می‌شود. در روز بیست و پنجم نیز افراد فدایی سیخ‌های آهنی به بدن می‌زنند تا ارادت خود را به خدایان نشان دهند. همچنین طبل زدن این افراد در طول جشنواره برای بینندگان تور خارجی بسیار جذاب است.
- تاریخ: جولای یا آگوست
- محل برگزاری: کلمبو

فستیوال (Thai Pongal)

این فستیوال در جهت ادای احترام به خدای خورشید و گاو جشن گرفته می‌شود. فستیوال Thai Pongal بیش از هزار سال است که برگزار می‌شود و از مهم‌ترین جشن‌های تامیل‌ها به شمار می‌رود. در اولین روز این جشنواره مردم سریلانکا خانه‌های خود را با برگ موز و طرح‌های رنگارنگ «کوالام» تزیین می‌کنند. آنها برنج را با شیر، ادویه‌های مختلف، آجیل و کشمش می‌جوشانند و آن را با دیگران تقسیم می‌کنند. در دومین روز جشنواره نیز از گاوها که نقش مهمی در مزارع برنج دارند، با غسل، آویزان کردن گلدسته‌ها به گردن و شاخ‌های آنها، و همچنین رنگ‌آمیزی تجلیل می‌شود.
این جشنواره در اواسط ژانویه و در اولین روز از تقویم سنتی تامیل‌ها آغاز می‌شود که نشان‌دهنده شروع سفر شش‌ماهه خورشید به سمت شمال است.
- تاریخ: اواسط ژانویه
- محل برگزاری: در سراسر سریلانکا

فستیوال Maha Shivarathri

این جشنواره توسط اکثریت هندوهای سریلانکا که شیوا پرست هستند جشن گرفته می‌شود. در واقع هدف از برگزاری این فستیوال جشن گرفتن ازدواج شیوا با «پارواتی» است که می‌تواند برای مسافران تور سریلانکا بسیار جذاب باشد. در طی این جشنواره، شب‌زنده‌داری در اطراف خانه‌ها و معابد برگزار می‌شود. شروع هر روز با غسل کردن مریدان و پس از آن بردن گلدان‌های آب به معبدهای محلی ادامه می‌یابد. در معابد مجسمه‌های شیوا را در شیر و عسل غسل می‌دهند و سپس آنها را با گل‌های سرخابی رنگ می‌پوشانند. برنامه‌های دیگری همچون مراقبه و اجرای موسیقی و رقص نیز در طی این جشنواره برگزار می‌شود و تصویری بی‌نظیر از سنت‌های مردم این کشور را برای مسافران تور سریلانکا خلق می‌کند.
- زمان: مارس
- محل برگزاری: در سراسر سریلانکا

سخن آخر

همان‌طور که می‌بینید جشنواره‌های باشکوه سریلانکا بسیار هستند و اگر قصد سفر با تور سریلانکا را دارید بهتر است تقویم جشنواره‌ای آنها را در نظر داشته باشید. حضور در طی این جشنواره‌ها باعث می‌شود تا لمس نزدیک‌تر و دقیق‌تری از فرهنگ و سنن مردم این کشور در حین تور سریلانکا به دست آورید.
برای آگاهی از زمان تور سریلانکا و شرکت در این برنامه می‌توانید با مشاوران آژانس گردشگری دالاهو مشورت نمایید و اطلاعات لازم را در مورد این تور خارجی کسب کنید.1398/08/02 | کد مطلب: 3836
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.