تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

چهارقاپی

آتشکده چهار قاپی، چهار قاپو یا به معنی چهار در، از جمله آتشکده‌های دوره ساسانی است که در شهر مرزی قصر شیرین قرار دارد.

<span ">این آتشکده از نوع آتشکده‌هایی است که دارای دالان طواف بوده و به مرور زمان رواق آن فرو ریخته است و تنها در برخی از قسمت‌ها، آثاری از آن دیده می‌شود.آتشکده چهار قاپی، اتاقی مربع شکل به ابعاد 25×25 متر است و سقفی گنبدی شکل به قطر 16 متر داشت که متأسفانه اکنون اثری از آن باقی نمانده است و تنها بقایای گوشواره‌ها در چهار گوشه آن دیده می‌شود.این اتاق مربع شکل دارای 4 درگاه ورودی است که به رواق اطراف فضای مرکزی منتهی می‌شوند.

www.dalahoo.com

در اطراف این بنا مجموعه اتاق‌ها و فضاهایی وجود دارد که بخش‌هایی از آن در نتیجه کاوش‌های باستان‌شناسی سال‌های اخیر شناسایی شده است.این بنا با استفاده از مصالح محلی از قبیل لاشه سنگ و ملاط گچ ساخته شده و گنبد آن آجری بوده است.آتشکده چهار قاپی از جمله بناهای تقویمی ایران بوده که جهت تشخیص شروع فصول سال از آن استفاده می‌شده است.این اثر تاریخی به جا مانده از دوره ساسانیان در نتیجه جنگ تحمیلی دچار آسیب‌های فراوانی شد.

آتشکده چهارقاپی درون شهر قصر شیرین قرار دارد و در کنار بناهای دیگر ساسانی معروف به کاخ خسرو میباشد. ساختمان آن از نظر معماری شبیه آتشکده ورامین است.

www.dalahoo.com

بنای آن مستطیل شکل با جهت شرقی غربی است.ورودی اصلی در جهت شرق است که در کنار آن ساختمانهای دیگر و حیاط قرار دارد.چهارتاقی آتشکده بنای مربع شکل با ابعاد شانزده متری است که در هر طرف دری به ابعادتقریبا سه متر دارد.روی دیوارها گنبدی با قطر شانزده متر واقع بوده که هم اکنون خراب شده است و روی گنبد پنجره هایی قرار داشته است. در مورد کارکرد و زمان ساخت آن نمی توان نظر قطعی داد ولی احتمالا در اواخر دوره ساسانیان ساخته شده است. 1392/09/30 | کد مطلب: 1453
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.