تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

برزیل را روی کاغذ ببینید

بیایید این بار به جای خواندن چند عدد و اطلاعاتی که ممکن است خیلی زود فراموش کنیم، پای خاطرات یکی از مسافران برزیل بنشینیم. خواندن سفرنامه‌ها علاوه بر اینکه لذت غیرقابل وصفی دارند، به سواد گردشگری ما اضافه می‌کنند. با خواندن این سفرنامه نیز اطلاعات دقیقی در مورد برزیل کسب کرده و به بهترین شهرهای آن سفر خواهید کرد. 

تور برزیل

برزیل روی کاغذ

شهر سائوپائولو؛ شهر صنعتی برزیل

شهر سائوپائولو برزیل بزرگ‌ترین شهر صنعتی برزیل، بیشترین جمعیت با انواع مختلف نژادها را دارد. در این شهر برزیل از ژاپنی گرفته تا لبنانی و سوری و ارمنی و اروپایی با هم زندگی می‌کنند. شهر سائوپائولو بهترین موزه‌ها را هم دارد. از طرفی بیشترین محله‌های فقیرنشین هم در همین شهر پراکنده‌اند. 

شهر سائوپائولو برزیل بزرگ‌ترین شهر صنعتی برزیل، بیشترین جمعیت با انواع مختلف نژادها را دارد.

در شهر سائوپائولو برزیل چه می‌بینیم؟

هنگامی که برنامه گشت ما برای دیدار از جاذبه‌های سائوپائولو آغاز شد، خیلی زود طعم ناامنی، ترافیک و فاصله شدید طبقاتی حاکم بر این شهر را احساس کردیم. راهنمای محلی خیلی مراقب بود جیب‌برهای احتمالی در مواقعی که برای دیدن سایت‌ها، خارج از اتوبوس بودیم، به ما نزدیک نشوند. آن قدر ناامنی حاکم بود که در برخی نقاط شهر، ساختمان‌های اداری و اماکن فرهنگی از قبیل سینماها تخلیه شده و به جای دیگری انتقال یافته بودند. در مسیر، متوجه افراد فقیر و محله‌های فقیرنشین شدیم که تقریبا در همه نقاط شهر پراکنده بودند و راهنمای ما سعی داشت این موضوع را به عنوان یک معضل بزرگ کشور برزیل معرفی کند. دیدار ما از قلب شهر، با نام «میدان کلیسای جامع» و اطراف آن بود. از کلیسای جامع زیبای آن با سبک معماری باروک بازدید کردیم و هم‌چنین به موزه آمریکای لاتین رفتیم. در داخل موزه صنایع دستی، آلات موسیقی و پوشاک مردم کشورهای آمریکای لاتین به نمایش در آمده بود. اما رفتن به پارک بزرگ داخل شهر که محل ورزش شهروندان عادی هم بود، لذت دیگری داشت.

شهر ریودوژانیرو برزیل

یکی دیگر از شهرهای برزیل که از آن بازدید کردیم شهر ریودوژانیرو بود. در همان روز ورود به شهر ریو در برزیل، هنگامی که برای قدم زدن به ساحل رفته بودم، متوجه صدها تیر و توری شدم که برای فوتبال و والیبال ساحلی کودکان و نوجوانان تعبیه شده است. هم‌چنین مسیری برای پیاده‌روی، دو و اسکیت در کنار ساحل وجود داشت و این همه باعث شده بود به هر طرف که می‌نگریستم، مردمانی ببینیم که در حال ورزش هستند. گویی ریو شهر برگزاری المپیک ورزش‌های همگانی است.

در شهر ریودوژانیرو برزیل چه می‌بینیم؟

ریو به اندازه مشهد کبوتر دارد، البته نه در حرم، بلکه در حریم دریا، از روی زمین دانه برمی‌چینند و کسی آزارشان نمی‌دهد. بچه‌های برزیلی را دیدم که دقایق طولانی با توپ روپایی می‌زدند، بدون آن که توپ را به زمین بیندازند. در ساحل کوپاکابانا بازارچه شبانه‌ای وجود دارد که از ساعت ۱۸ تا ساعت ۲۴ برپا بود. در آن صنایع‌دستی، تی‌شرت و لباس‌های ارزان و بیشتر اجناسی که گردشگران به عنوان سوغاتی تمایل به خریدشان دارند، فروخته می‌شد. بیشتر مشتریان این بازار، گردشگرانی بودند که در هتل‌های متعدد رو به ساحل مستقر بودند.

جاذبه‌های شهر ریودو ژانیرو برزیل 

در گشت‌هایی که در ریو یکی از شهرهای معروف برزیل داشتیم، از یک کلیسای جامع که 30 سال قبل و به سبک مدرن ساخته شده بود و هم‌چنین استادیوم «ماراکانا» که بزرگ‌ترین استادیوم جهان با ظرفیت ۱۲۰ هزار نفر است، دیدن کردیم. وقتی به استادیوم رسیدیم، راهنما علاقه وافری برای ارائه اطلاعات نشان داد. او گفت مجسمه مردی که جلوی در ورودی استادیوم قرار دارد و توپی را در یک دستش نگه داشته و جام را با دست دیگر بر بالای سر برده، بلینی کاپیتان سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۲ تیم ملی فوتبال برزیل است. او در ادامه گفت استادیوم ماراکانا را برای بازی‌های جام جهانی ۱۹۵۰ ساخته‌اند و ادامه داد که در یک بازی سال ۱۹۶۹، ۱۸۸ هزار نفر پول بلیت پرداخت کردند و به این استادیوم وارد شدند. این یعنی رکورد بیشترین تعداد تماشاگر در این استادیوم تا به امروز. قرار است فینال بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۴ در همین استادیوم برگزار شود و این موضوعی است که بر سردر ورودی استادیوم نوشته‌اند.

استادیوم «ماراکانا» که بزرگ‌ترین استادیوم جهان با ظرفیت ۱۲۰ هزار نفر است،

نماد شهر ریودوژانیرو برزیل

نماد شهر ریو دو ژانیرو، مجسمه مسیح است که بر فراز شهر و بالای کوه کوروکوادا، با آغوش باز به نظاره ایستاده است. مجسمه ۳۰ متر ارتفاع دارد که با احتساب پایه، ۳۸ متر می‌‎شود. صورتش رو به شرق و اورشلیم است. شب هنگام که نورافکن‌ها، این مجسمه سفید را میان آسمان تاریک روشن می‌کنند، حس غریب و لطیفی در دل ایجاد می‌شود و ناخودآگاه بر بیداری خدا هنگام خواب انسان، تاکید می‌کند. مسافری که در شب آخر نگاهش را برای لحظاتی به این منظره عادت می‌دهد، خاطره ریو و برزیل را دیگر فراموش نخواهد کرد.

نماد شهر ریو دو ژانیرو، مجسمه مسیح است که بر فراز شهر و بالای کوه کوروکوادا، با آغوش باز به نظاره ایستاده است.

سفرنامه برزیل: آرش نورآقایی

 

این سفرنامه با قلم نویسنده‌ای به غیر از هیئت تحریریه دالاهو به نگارش درآمده است. با توجه به گذشت زمان احتمال اینکه برخی اطلاعات مطلب دچار تغییراتی شده باشد وجود دارد؛ لذا صحت همه مطالب، مورد تایید هیئت تحریریه دالاهو نیست.

 1398/09/28 | کد مطلب: 1821

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.