تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

سفر به پلور فرزند مازندران

روستای پلور و گنج‌های پنهانش نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می کند در این گزارش با پلور که نزدیک تهران است اما فرزند مازندران نام گرفته بیشتر آشنا شوید. در این مطلب خواهید خواهد: روستای پلور کجاست؟ روستای پلور چرا خاص است؟ کی به روستای پلور برویم؟ در روستای پلور چه می‌بینیم؟

 

تورهای داخلی

روستای پلور کجاست؟

پلور منطقه‌ای کوهستانی است که به تابستان‌های بهاری‌اش شهرت دارد. از آنجا که روستای پلور در بالای ارتفاع 2300 متر قرار دارد، آب و هوایش خنک و ییلاقی است. طبق تقسیمات جغرافیایی، پلور فرزند استان مازندران است، اما پاخور تهرانی‌ها در آنجا آنقدر زیاد است که خیلی از آن‌ها این روستا را جزئی از تهران میدانند؛ البته این مسئله اعتراض مازندرانی‌ها را به همراه داشته. 

در مسیر روستای پلور.

کی به روستای پلور برویم؟

نزدیک فروردین‌ماه برف‌ها آب می‌شوند و تدریجا گل‌های وحشی می‌رویند. اردیبهشت‌ماه، گل‌های زرد در سراسر پلور دیده می‌شوند و درختان شکوفه می‌کنند. در اواخر خرداد و اوایل تیر نیز، شقایق‌ها می‌شکفند. هر زمان که به پلور بروید تماشایی است. 

روستای پلور چرا خاص است؟

به جز آب و هوای خوش این منطقه که در میان گردشگران پرطرفدار است، باورهای قدیمی مبنی بر وجود گنج‌های پنهان و نشستن پای صحبت ریش سفیدان پلور-  که بیشترشان به دلیل کشف سفالینه، آبگینه‌های کهنسال و وجود حجاری‌هایی به شکل ماهی و... روی دیواره قلعه دختر گمان می‌برند زیر خاک پلور، گنج‌هایی خفته‌اند و خیلی از آن‌ها از تلاش‌ برای یافتن این دفینه‌ها خاطره‌ها ساخته‌اند می‌تواند به عنوان بخشی از تاریخ شفاهی و سینه به سینه، گردشگران زیادی را به این محل بکشاند.

البته این داستان‌ها پر بیراه نیست. چون چشم خیلی‌ها تا به حال به سفالینه‌ها و آبگینه‌های فراوان متعلق به دوران پارت، ساسانی و اوایل ظهور اسلام در اینجا روشن شده است. کافی است از جاده هراز عبور کنید تا این چشمه را ببینید. در همین جا کوه سنگی با ویرانه‌های یک بنای تاریخی هم با نگاه‌تان بازی می‌کند. سوراخی که در نزدیکی این ویرانه‌ها، داخل یک صخره وجود دارد، شاید نشان از این داشته باشد که روزگاری مسیر گذر آب از کنار این ویرانه امروزی بوده است. بومی‌ها در روستای پلور، قصه‌های متفاوتی می‌گویند که ریشه در اسطوره و باورهای کهن آن‌ها دارد. ساکنان پلور بر این باورند که در گذشته‌های خیلی دور در بالای این کوه و درون قلعه، دخترانی بودند در خدمت یک پادشاه افسانه‌ای بی‌نام که آب را پرستش می‌کرده‌اند.

این قلعه باستانی شباهت زیادی با قلعه دخترفیروزآباد (شیراز) دارد و برخی مستندات تاریخی موجود نشان می‌دهد که در این قلعه مراسم آیینی برگزار می‌شده است. 

قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن یا قلعه فرشته که از بزرگ‌ترین قلعه‌های کوهستانی البرز به شمار می‌رود.

در روستای پلور چه می‌بینیم؟

آبشار شاهان دشت

صدای ریزش آب از بالای آبشار 50 متری شاهان دشت در دل روستایی به همین نام 65 کیلومتر مانده به آمل، توجه مسافران را به خود جلب می‌کند.

آبشار دیدنی شاهان دشت در دل روستایی به همین نام خانه دارد.

قلعه ملک بهمن

قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن یا قلعه فرشته که از بزرگ‌ترین قلعه‌های کوهستانی البرز به شمار می‌رود، در کنار آبشار شاهان دشت قد برافراشته و سال 1005 هجری به دستور شاه عباس صفوی فتح شده، استحکامش را مدیون سنگ و ساروج و مخلوطی از شیر، تخم مرغ و نوعی خاک خاص است. 

دریاچه امامزاده علی(ع)

در نزدیکی آب اسک در جاده هراز است، این دریاچه حدود 80 کیلومتر با تهران فاصله دارد، وقتی به پلور رفتید، بازدید از این گزینه را فراموش نکنید. هم به تماشای ماهی‌ها بنشینید، هم کف دریاچه را که پر از گیاهان خاص دریایی است، نظاره‌گر باشید.

در نزدیکی آب اسک در جاده هراز دریاچه‌ای به نام امامزاده علی قرار دارد.

دماوند

برای ورزشکارها هم جایی در پلور فراهم شده. دیواره‌های صخره‌نوردی در مجتمع کوهستانی پلور با مساحتی بیش از 900 مترمربع در 3 بخش سرطناب، بولدرینگ و سرعت، اوقات خوشی را برای این دسته از گردشگران تدارک می‌بیند. بلندترین قله ایران در همسایگی پلور است. دماوند، کوهی که سر از افسانه‌های اساطیری و دیوان شعرا در آورده در دوران چهارم زمین‌شناسی موسوم به دوران هولوسین تشکیل شده، از این نظر جوان محسوب می شود و از 38500 سال پیش که فوران کرد، تا امروز خفته است. این قله لقب بلندترین آتشفشان خاورمیانه را هم یدک می‌کشد. همه که پای فتح کردن این قله 5 هزار و خرده‌ای متری را ندارند؛ بنابراین ما به نقل از آن‌هایی که دستی در کار دارند، می‌نویسیم که قطر دهانه آتشفشان حدود 400 متر است، دریاچه‌های یخی، مرکز آن را پوشانده و در حاشیه آن دو دخان‌هایی وجود دارد که باعث زرد شدن رنگ زمین‌های اطراف شده است.

دیو سفید پای در بند!

آبشار یخی

آبشار یخی بلندترین آبشار خاورمیانه ارتفاع 5100 متری در مسیر جنوبی واقع شده و تنها در تابستان‌ها آب دارد.

آبشار یخی، بلندترین آبشار خاورمیانه.

در پناهگاه گوسفندسرا واقع در کوهپایه هدر(ارتفاع 2950 متری) بارگاه سوم درجنوبی (در ارتفاع 4150 متری) پناهگاه سیمرغ در یال غربی (در ارتفاع 4150 متری) پناهگاه تخت فریدون در یال شمال شرقی (در ارتفاع 4360 متری) و جان پناه فلزی در جبهه شمالی در ارتفاع 4000 متری به روی کوهنوردانی که از سنگ و صخره و سرما نترسیده و خود را به کوهستان سپرده‌اند، باز است. یخچال‌های معروف دماوند، یخچال سیوله (جبهه شمالی)، یخچال دوبیسل (جبهه شمالی)، یخچال عروسک‌ها (جبهه شمالی)، یخچال دره یخار (شمال شرقی)، یخچال شمال غربی و یخچال غربی است.

 

 

 1399/03/19 | کد مطلب: 2038
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
آزاده سروستانی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
حمید
1401/07/07 07:29
شاهاندشت. ابشار یخی .دریاچه امامزاده علی چه ریطی به پلور داره
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/07/10 11:20
دوست عزیز
سلام

دیدنی‌های منطقه هست.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1398/04/15 15:57
برای رفتن به جنکل الیمستان هم از پلور رد میشن. همونجا میشه منظره جادویی دماوند رو دید. فوق‌العاده اس اینجا.
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.