تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
حداقل 80 هزار تومان تخفیف!

جنگل الیمستان؛ پیش روی دماوند

وقتی از جاده‌ای پیچ در پیچ بالا بروید و در سایه‌هایی از مه غلیظ گم شوید، تصور این‌که از جاده‌ی شلوغ «هراز» مسیری فرعی و خالی، شما را به قطعه‌ای از بهشت گم‌شده‌ی ایران برساند، کمی دور از ذهن، اما ممکن است.

هرچقدر از زمین به سمت آسمان اوج بگیرید، بیشتر رویای «جک و لوبیای سحرآمیز» برای‌تان باورکردنی می‌شود و سرانجام بعد از هفت کیلومتر طی کردن مسیر در پیچ و تاب، به روستای 12 خانواری «لهاش» و بنای در حال ساخت امامزاده حسن (ع) در این روستا می‌رسید. تنها امکانات رفاهی این روستا، دو خانه‌ی اجاره‌یی برای اقامت، یک خوار و بار فروشی که معمولا بسته است و چند سرویس بهداشتی است.

یکی از ساکنان این روستا درباره‌ی گذراندن فصل زمستان‌ در این منطقه، گفت: به‌جز یک نفر، همه‌ی اهالی در فصل سرما به شهرستان آمل می‌روند.

www.dalahoo.com

برای رسیدن به مقصد، هنوز پنج کیلومتر دیگر راه باقی است. وقتی به ورودی روستای «الیمستان» برسید، تابلوی «ورود گردشگران به داخل روستا ممنوع است» نظرتان را جلب می‌کند؛ زنجیری جلوی ورودی روستا کشیده شده است و بر ممنوعیت ورود گردشگران به این روستا تأکید می‌کند.

اگر بدون اجازه به این روستا وارد شوید، یک نگهبان همراه سگ‌هایش می‌آید و تا شما را از روستا بیرون‌ نکند، دست بردار نیست. او شما را به ورودی جنگل «الیمستان» که پایین‌تر از روستا قرار دارد، هدایت می‌کند. به‌نظر می‌رسد اهالی این روستا دوست ندارند پای گردشگران به این منطقه باز شود.

www.dalahoo.com

می‌گویند «الیمستان» نامش را از گیاه «اِلیما» که اردیبهشت‌ماه در این منطقه می‌روید، گرفته است. درختانی مانند «راش»، «بلوط»، «افرا» و «ممرز» از جمله گونه‌های گیاهی این منطقه‌اند. «الیمستان» خرس، گربه‌ی وحشی، پلنگ و گراز هم دارد.

تابلو مسیر ورود به قله، شما را به سمت جنگل و کوهنوردی هدایت می‌کند. تمام مسیر تا قله با رُبان‌های رنگی یا تابلو‌های کوچک نشانه‌گذاری شده است، پس نگران گم شدن در جنگل نباشید.

اگر شانس بیاورید و هوا صاف باشد، می‌توانید قله‌ی دماوند را در طول این مسیر ببینید. آسمان گاهی دلش بارش می‌خواهد و گاهی نه، گاهی تا نوک پا در مه فرو می‌روید و می‌توانید ابرها را گاز بزنید، گاهی هم قطرات شبنم روی صورت‌تان می‌نشیند.

پوششی سبز از خزه سراسر جنگل را مخملی کرده است. صدای آب و آواز پرندگان، بهترین موسیقی برای شنیدن است. بوی رطوبت و سبزی درختان، انسان را مست می‌کند. بعد از 20 دقیقه پیاده‌روی به دشت اول می‌رسید؛ اسب‌های وحشی در دشت شما را در رویا نگه می‌دارند. بعد از رد کردن دشت اول دوباره به جنگل وارد می‌شوید تا به امامزاده قاسم (ع) می‌رسید، درخچه‌های زرشک وحشی و قارچ در طول مسیر بسیار دیده می‌شوند.

www.dalahoo.com

بعد از سه - چهار ساعت جنگل‌نوردی، نرسیده به قله، چاله‌هایی با عمق حدود 10 متر هستند که گفته می‌شود، محل برخورد دو شهاب‌سنگ‌اند. براساس یک افسانه، این گودال‌ها جای زانو‌های رستم است که برای نوشیدن آب دریای خزر روی زمین زانو زد، برخی هم می‌گویند که این گودال‌ها جای زانوهای آرش کمانگیر است که برای مشخص کردن مرز ایران در این مکان، تیرش را از کمان رها کرده است. «الیمستان» مانند داستان‌هایش، افسانه‌یی است.

اگر برای تفریح، جنگل زیبای «الیمستان» را انتخاب می‌کنید، باید حواس‌تان به محیط زیست و حفظ زیبای‌های این منطقه باشد. در طول مسیر، دیدن زباله‌ها قلب را آزار می‌دهد. بنابراین ضروری است که زباله‌ها را با خود از طبیعت برگردانید و جایی مناسب آن‌ها را در زباله‌دان بریزید. تلاش کنید اگر لازم است آتش روشن کنید، این کار را در مکان‌هایی انجام دهید که قبلا در آنجا آتش روشن شده است، چون وقتی در آتش در جایی روشن می‌شود، گیاهان دیگر در آنجا نمی‌رویند.

خلاصه این‌که کاری نکنید که از انتشار این گزارش پشیمان شویم و نفرین اهالی روستای «الیمستان» پشت سر ما باشد.

منبع:ایسنا

عکس:دالاهو1392/05/26 | کد مطلب: 1157
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:
تورهای مرتبط با این موضوع کدام هستند؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
تا 40 هزار تومان تخفیف!
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.