تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
60 هزار تومان تخفیف!

پسماند زباله‌ها، 1.5 برابر ظرفیت کره زمین!

مدیرکل توسعه پایدار و اقتصاد محیط‌ زیست سازمان حفاظت محیط‌ زیست با بیان اینکه ظرفیت زیستی پذیرش پسماند 13 میلیارد هکتار جهانی است، گفت: ما 20 میلیارد هکتار جهانی از این ظرفیت استفاده می‌کنیم، یعنی برای پسماندهای خود به بیشتر از 1.5 برابر کره زمین احتیاج داریم.

زهرا جواهریان با بیان اینکه برای دفع پسماند از دو شاخص ظرفیت زیستی و ردپای اکولوژیکی استفاده می‌کنیم، گفت: ظرفیت زیستی به این معناست که چقدر منابع قابل‌ استفاده داریم و چقدر از آن را تبدیل به پسماند می‌کنیم و پسماند تولیدی یک سال ما چقدر به زمین اجازه خودپالایی می‌دهد.

وی با بیان اینکه سرانه ظرفیت زیستی کشور ما 0.84 در هکتار جهانی است، گفت: این در حالی است که میزان رد پای اکولوژیک ما یعنی اندازه مصرف ما از ظرفیت زیستی 2.66 است.

مدیرکل توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط‌زیست با تأکید بر اینکه تولید پسماند باید به‌اندازه ظرفیت زیستی کره زمین باشد، گفت: ما روزانه 50 هزار تن زباله تولید می‌کنیم که تولید سرانه آن نیز 650 تا 700 گرم در روز است. جواهریان با اشاره به اینکه زباله، طلای سیاه است، گفت: راه‌های مختلفی برای بهره‌مندی از فواید پسماندها وجود دارد که مهم‌ترین آن تفکیک از مبدأ است تا زباله‌های خشک از همان ابتدا از زباله‌های تر و سمی جدا شود و قادر به بازیافت از آن باشیم.

وی در خصوص شیوه دفع زباله نیز عنوان کرد: این شیوه باعث آلودگی آب‌ و خاک می‌شود مخصوصاً اگر منابع آب در نزدیکی محل دفع پسماندها باشد، شیرآبه‌ها منابع آب را نیز آلوده می‌کند.

www.dalahoo.com

پلاستیک‌ها مهم‌ترین معضل برای دفع پسماند

مدیر دفتر اقتصاد و توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط‌زیست همچنین در خصوص سوزاندن زباله‌ها به‌عنوان یکی دیگر از راه‌های دفع زباله نیز اظهار کرد: برای انجام این اقدام باید دور از نقاط شهری نسبت به آن اقدام کنند.

جواهریان در این خصوص افزود: با استفاده از تکنولوژی‌های بالا می‌توان از کارخانه‌های زباله‌سوزی تنها آب با بخارآب حاصل کرد که آلودگی چندانی نیز نخواهد داشت.

وی همچنین در خصوص زباله‌های تر نیز عنوان کرد: زباله‌های تر باید حتی‌الامکان به کمپوست تبدیل شود و موادی مانند کاغذ و مقوا نیز به چرخه اقتصادی بازگردند چراکه باید به پسماندها به‌عنوان سرمایه اقتصادی نگاه کرد.

مدیر دفتر اقتصاد و توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط‌زیست با تأکید بر اینکه پلاستیک‌ها مهم‌ترین معضل برای دفع پسماند هستند، گفت: 300 تا 500 سال طول می‌کشد تا پلاستیک‌ها به طبیعت بازگردند. این در حالی است که ما روزانه تنها چهار میلیون کیسه فریزر در مدارس استفاده می‌کنیم درحالی‌که می‌توانیم موادی مانند پاکت‌های کاغذی که با چوب‌های مصنوعی و بازیافت تولید می‌شود را جایگزین کنیم، اما در مصرف پسماند باید این نکته را نیز مدنظر داشته باشیم که علاوه بر تخریب طبیعت، منظره بدی ایجاد می‌شود.

منیع: ایسنا1394/02/05 | کد مطلب: 2582
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
حامد احمدی

کارشناس ادبیات، کارشناس ارشد گردشگری، علاقمند به سفر و طبیعت


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.