تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

حسینیه امینی‌ها

حسینیه‌ی زیبای امینی‌ها یکی از بناهای بزرگ و زیبای قزوین است که توسط حاج محمدرضا قزوینی، از تجار معروف قزوین در سال ١۲٧۵ وقف عزاداران حسینی شد. این بنا دارای معماری، تزئینات، آینه‌کاری و زیبایی‌های بصری بسیاری است.

این بنای ارزشمند، در قسمت غربی رودخانه دیزج ساخته شده است. سال‌ها بعد، ابتدای این رودخانه پر و صاف شد تا خیابات مولوی به جای آن احداث شود. حسینه‌ی امینی‌ها، عمارتی قدیمی، تو در تو و پیوسته است که سالیان سال مورد توجه بسیاری از گردشگران بوده است. 
حسینیه امینی‌ها

به لحاظ معماری در میان حسینه‌ی امینی‌ها، سه تالار ساخته شده است که امتداد آن‌ها به موازات یکدیگر از شرق به غرب، بین دو حیاط شمالی و جنوبی قرار گرفته است. تالارهای این بنای دیدنی دارای ارسی‌های زیبایی هستند که در زمان روضه خوانی با بلند کردن آن‌ها، هر سه تالار یکی می‌شوند و محوطه‌ای بزرگ،سر پوشیده همراه با آیینه‌کاری‌ را تشکیل می‌دهند. در انتهای‌ دو تالار، دو اتاق‌ قرار دارد. تالار وسطی‌ دارای‌ رف‌های‌ کاسه‌ای‌،  طاقچه‌ها، آینه‌‌کاری‌ و گچ‌ بری‌های‌ خاص و زیبایی است که با دو پنج دری‌، به‌ تالار شمالی‌ و جنوبی‌ و با شش در، به ‌اطاق‌های‌ اطراف ‌متصل‌ می‌شود. بالای‌ پنج‌ در که‌ به ‌ایوان‌ شمالی‌ راه‌ پیدا می‌کند، به‌ سه‌ بخش‌ تقسیم‌ و با گچ‌بری‌، آینه‌‌کاری‌ و نقاشی‌ روی‌ چوب‌ مزین شده‌ است‌، تالار جنوبی‌ با نُه دهنه اُرُسی ‌کشویی‌ مشبک‌ و شیشه‌های‌ رنگی‌ آراسته شده است. در وسط تالار بزرگ، چهلچراغ زیبایی آویزان است. زیر تالارها خالی است و در آنجا سردابه، زیرزمین، شربت‌خانه و انباری ساخته‌ شده است.
نمایی از داخل حسینه‌ امینی‌ها

جدا از همه‌ی تزئینات و آینه‌کاری‌های بی‌نظیر این مجموعه، فرش‌های یک تخته و عتیقه‌ی موجود در اینجا نیز تماشایی هستند. حاج محمد رضای امینی برای خیرات در سال ۱۳۰۳ ه.ق این بنا را جهت روضه خوانی در ایام محرم و پذیرایی از عزاداران وقف نمود.

سقف حسینیه امینی‌ها1394/08/22 | کد مطلب: 3081
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
مهناز قاضی

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.