تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
دیدنی‌های قشم

چاه‌های تل‌آب یا طلا؟

در 76 کیلومتری شهر قشم و در 30 کیلومتری شمال فرودگاه بین‌المللی قشم چاه‌های طلا قرار دارد. در روستای لافت قبل از همه، بادگیرهای منازل روستایی نظر گردشگران را به خود جلب می‌نماید. پس از آن به‌محض ورود به لافت و در جوار قلعه نادری حلقه‌های چاه آب متعدد در داخل گودال دامنه کوه به چشم می‌خورد که حکایت از تکنولوژی ذخیره آب پارسیان جزیره‌نشین عهد هخامنشی و دوره زرتشتیان دارد.

مردم سخت‌کوش این منطقه، با زحمت زیاد در دل سنگ‌های شیستی برای ذخیره آب زلال باران چاه‌هایی حفر کرده‌اند. تل مشرف بر این چاه‌ها، با سطح سنگی مرجانی، آب باران را به گودال محل چاه‌ها هدایت می‌کند و چون کف چاه‌ها به لایه‌های گچی ختم شده است، آب برای مدت طولانی نسبتاً سالم و خنک در آن باقی می‌ماند.

در بالای چاه‌های طلا دو اثر تاریخی برج دیده‌بانی بازمانده از قرن هفدهم وجود دارد،  اما بیش از همه بادگیرهای خانه‌های روستای لافت در دو جبهه خیره‌کننده است. این آثار ازنظر فناوری تهویه هوا در نقاط گرمسیری در نوع خود بی‌نظیرند.

در گذشته بعضی به غلط و به دلیل ارزش بالای آب در جزیره واژه طلا را به آن اطلاق می‌کنند درحالی‌که صحیح آن تلا ترکیبی از دو کلمه‌ی تل و او = TAL EAU تل آب و ((او)) به معنی آب (به زبان پارسی قدیم و فرانسه امروزی) است.

چاه طلا قشم

امروزه تعداد این چاه‌ها بیش از 50 الى 60 حلقه است که بیشتر آن‌ها آب‌دارند مگر اینکه از گل‌ولای انباشته‌شده و باید لاى‌روبى شوند. چندین درخت کهور کهن، ساقه‌هاى پیچ در پیچ و گره‌خورده و قطور خود را درون سنگ فرو برده‌اند تا ریشه‌شان را به آب برسانند.

مردم منطقه این چاه‌هاى آب و درختان را مقدس مى‌شمارند و در کنار چاه‌ها و زیر سایه درختان قربانى مى‌کنند و بر شاخه‌هاى کهن‌ترین درخت با پارچه‌هاى سبز دخیل بسته‌اند. مردم بومى معتقدند که این درخت‌ها حافظ و نگهبان آب چاه‌ها هستند و سرسبزى آن‌ها نشان‌دهنده وجود آب شیرین در محل است. آب شیرین و زلال در سفره زیرزمینى و در سنگ شیست جریان دارد که در گودى‌ها تا 10 متر و در بلندى‌هاى در عمق بیشترى به آب رسیده‌اند. مردم معتقدند که در قدیم تعداد چاه‌ها 366 حلقه (طبق روزهاى سال کبیسه) بوده و در هر روز از سال، درپوش یکی از آن‌ها را باز و از آن استفاده می‌کردند.

چاه تلا قشم

برای بازدید از این پدیده زیبا با «تور قشم» دالاهو همراه شوید.1394/09/15 | کد مطلب: 3232
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
حامد احمدی

کارشناس ادبیات، کارشناس ارشد گردشگری، علاقمند به سفر و طبیعت


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.