تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
دیدنی‌های ارمنستان

کلیسای گغارت

یکی از بناهای قدیمی ارمنستان کلیسای گغارد است. گغارد نام نیزه‌ای است که بعد از مصلوب شدن مسیح برای اطمینان از مرگ او در بدنش فرو کردند. در قرن سیزدهم این نیزه به اینجا آورده شد.

کلیسای گغارد بناهای قدیمی و دیدنی‌ ارمنستان است که در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی ایروان، در دره تاریخی گغارد قرار گرفته است. این بنا در دو بعد زمانی مختلف ساخته و از دو بخش اصلی تشکیل شده است. در ابتدای قرن سیزده میلادی این ناحیه از املاک خصوصی خاندان زاکریان به حساب می‌آمد. این خاندان، از ثروتمندترین خاندان ارمنستان بودند و دستور ساخت کلیسای بیرونی را در سال ۱۲۱۵ میلادی می‌دهند. سال‌ها بعد خاندانی به نام پروشیان این ملک را از زکریان‌ها می‌خرند و دستور ساخت کلیسای درونی را می‌دهند.

نمایی از کلیسای گغارد

کلیسای درونی از سه قسمت اصلی تشکیل شده است که یکی از آنها آرامگاه خاندان پروشییان است. نکته‌ی قابل توجه این است که ساخت کلیسای درونی چیزی حدود ده سال طول کشیده است. اما بگذارید کمی در مورد واژه گغارد صحبت کنیم. «گغارد» نوعی نیزه است که دارای یک پایه چوبی است و بر سر آن یک آهن تیز تخت قرار گرفته است. داستان این نیزه بر می‌گردد به صلیب کشیدن حضرت مسیح. این نیزه را در بدن مسیح فرو می‌کردند تا از جان سپردن او مطمئن شوند، از این رو برای مسیحیان این نیزه مقدس است. 

در اواسط قرن سیزدهم فردی به نام «وتاتوس اراکیال» این نیزه را به «ایری وانک» نام قدیم کلیسای گغارد آورد و بعد از آن به این نام معروف شد.

کلیسای گغارد

اگر عازم ارمنستان هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به تماشای این بنای قدیمی بروید. جایی که با دیدن معماری بیرون و داخلش حسابی سرگرم می‌شوید. در داخل این کلیسا با فضا و معماری مرموزی روبرو خواهید شد. افرادی نیز در گوشه و کنار مشغول روشن کردن شمع هستند که حس و حالتان را عوض خواهند کرد. معماری بیرون این کلیسا نیز همانند درونش زیباست.1394/09/27 | کد مطلب: 3239
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
مهناز قاضی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.