تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

در کشمیر چی بخوریم؟

می‌گویند غذای کشمیری ویژگی جالبی دارد: دهان شما را آب می‌اندازد، شکمتان را سیر می‌کند و در نهایت باز هم احساس می‌کنید که چیزی نخورده‌اید و هوس غذای بیشتری دارید. واقعا چه چیزی در غذاهای کشمیری است که باعث می‌شود هر کسی که آن‌ها را امتحان می‌کند باز هم وسوسه شود؟

تورکشمیر

 

غذاهای کشمیر هندوستان

برای اینکه بیشتر و بهتر با ذائقه‌ی کشمیری‌ها آشنا شویم و دلیل این وسوسه را بدانیم پس چه بهتر که یک راست سراغ غذاها و نوشیدنی‌هایش برویم.

غذاهای غیر گیاهی کشمیر مثل طبیعت این منطقه معروفند. به طور کلی طعم غذای کشمیری ملایم است و اهالی این منطقه به طعم و چاشنی غذا اهمیت می‌دهند. هل، رازیانه، زنجبیل، دارچین، زعفران و میخک در لیست ادویه‌های تند، خوشمزه و مورد علاقه‌ی کشمیری‌هاست.

غذای گوشتی در سبد غذایی کشمیری‌ها جایی نداشت تا اینکه با حمله‌ی مغول‌ها و حکومت گورکانیان هند (از نسل مغولان) ذائقه‌ی آن‌ها عوض شد. غذاهای دو منطقه‌ی کشمیر و هند تحت تاثیر فرهنگ مغولی تغییر کرد و استفاده از گوشت سفید، مرغ و ماهی به عنوان مواد اولیه‌ی غذاهای کشمیری قرار گرفت.

 

 • روغن جوش (Rogan Josh)

یک غذای بایدی در لیست شکم گردی شما. اگر عاشق غذای گوشتی هستید، روغن جوش مخصوص شماست. هرچند این غذا اولین بار بعد از ورود مغولان به هند درست شد اما بیشتر به عنوان غذای کشمیری شناخته می‌شود. ماده‌ی اصلی این غذا گوشت بره است و با پیاز، ادویه‌های تند، ماست، رازیانه و زردچوبه طعم دار می‌شود. در تور کشمیر دالاهو می‌توانید این غذاهای خوشمزه را امتحان کنید. البته اگر طعم ادویه را می‌پسندید و می‌خواهید طبع اصلی غذاهای هندوستان را بشناسید.

 

روغن جوش کشمیری

شاید بتوان گفت این غذا شبیه خوراک گوشت ایرانی است اما با ادویه‌های مخصوص کشمیری.

 

 • یخنی یا کاری ماست و بره

برای امتحان کردن یک غذای اصیل کشمیری، یَخنی را در نظر بگیرید. گوشت بره که در ماست غلیظ خوابانده می‌شود عضو اصلی این غذا است. گُل ماوال (یک نوع گل که در کشمیر می‌روید)، هل سبز و سیاه، عصاره‌ی پیاز، نعنای خشک و دانه‌های رازیانه در طعم دار کردن این غذا نقش دارند. این غذا را با برنج خوب پخته شده نوش جان کنید. از آنجا که ادویه‌های متفاوتی در این غذای کشمیری استفاده شده، از بهترین انتخاب‌ها برای کسانی است که می‌خواهند اصالت طعم غذا در کشمیر را تجربه کرده و آن‌را به خاطر بسپارند.

 

یخنی

بفرمایید یخنی!

 

 • دام اولاو (Dum Olav)

به دنبال غذای گوشتی نیستید؟ دام اولاو را از رستوران بخواهید. این غذا با سیب زمینی و سبزیجات تازه پخته می‌شود. البته اسم دیگر این غذا دام آلو است. ماست، پودر زنجبیل، رازیانه و سایر ادویه‌های تند به این غذا اضافه می‌شود و شما می‌توانید در آخر با نان این غذا را بخورید. این غذا از بهترین پیشنهادها برای کسانی است که غذاهای سالم و رژیمی می‌خواهند. همچنین اگر گیاهخوارید و دوست دارید در سفر به مهد گیاهخواری بر اصول خود پایبند بمانید، این غذای کشمیر برایتان عالی است.

 

دام اولاو

سیب زمینی کامل پایه‌ی اصلی دام اولاو است. 

 

 • دوست دارید آبگوشت ایرانی در کشمیر بخورید؟

چند روز است در سفر هستید و دلتان برای آب گوشت ایرانی تنگ شده؟ به شما این مژده را می‌دهیم که در کشمیر هم می‌توانید پیدایش کنید. البته آبگوشت کشمیر دو گونه درست می‌شود: ایرانی و کشمیری. در آبگوشت کشمیری از شیر و ادویه‌هایی مثل هل و فلفل سیاه استفاده می‌شود. اما آبگوشت ایرانی با همان روال و ادویه‌هایی که می‌شناسید آماده خواهد شد. پس اگر به دنبال کشف تجربه‌های نو هستید، آبگوشت کشمیری را سفارش دهید. اما اگر دوست دارید یک غذای ایرانی را خارج از مرزهای کشورمان امتحان کنید و مطمئن شوید که طعم غذاهای ایرانی را از یاد نبرده‌اید، آبگوشت ایرانی، برایتان عالی خواهد بود.

 

آبگوشت کشمیری

آبگوشت کشمیری از مکتب آشپزهای مسلمان کشمیری بیرون آمده.

 

 • مرصع پلوی کشمیری (Modur Pulav)

مودور پلو غذای شیرینی کشمیری است که از برنج، زعفران، شیر، روغن، شکر، بادام، هل سبز و آجیل‌ درست می‌شود. زعفرانی که از کشمیر برداشت می‌شود در این غذا به کار می‌رود و طعمی خوشمزه به آن می‌دهد. جالب است بدانید فستیوال برداشت زعفران در کشمیر از خاص‌ترین و زیباترین رویدادهای این منطقه از هندوستان است. چرا که بسیاری معتقدند زعفران کشمیری بهترین زعفران دنیاست و حاضرند برای هر کیلوی آن بیش از 3000 دلار نیز بپردازند. در نتیجه این فستیوال برای مردم کشمیر ارزش‌های فرهنگی و اقتصادی مهمی دارد و با شکوه و زیبایی برگزار می‌شود. اگر در فصل برداشت زعفران در کشمیر نبودید، با صرف این غذا ببینید که آیا زعفران کشمیر، بهترین ادویه دنیاست؟

 

مودور پلو

هرچند که طراحی‌اش شبیه مرصع پلوی ایرانی نیست اما با ارفاق زیادی می‌توان آن را شبیه مرصع پلو دانست.

 

 • شیر چای (چای شور)

اسم عجیبی دارد اما نوشیدنی محبوب کشمیری‌ها است. با برگه‌های چای سیاه، پسته، بادام و کمی جوش شیرین (نمک) شیر چای یا نون چای درست می‌شود. رنگ صورتی این چای باعث شده چای صورتی نام دیگرش باشد. این نوشیدنی را می‌توانید قبل یا بعد از غذا سفارش دهید و تجربه‌ای متفاوت را برای خود بسازید.

 

 چای صورتی

چای صورتی یادتان نرود!

 

 • کلوچه

کشمیری‌ها صبح‌شان را با خوردن کلوچه شروع می‌کنند. این کلوچه که در کوره‌ی سنتی پخت می‌شود طعم خوشمزه‌ای دارد و معمولا با شیر چای یا چای سبز کشمیری سرو می‌شود. برای اینکه مزه‌ی بهتری به این کلوچه بدهید پیشنهاد می‌کنیم که کره را روی کلوچه بمالید و میل کنید.

 

کلوچه

پای ثابت صبحانه‌های کشمیری1396/02/25 | کد مطلب: 3714
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی

ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.