تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

کشمیر کجاست؟

کشمیر از دیرباز به‌ نزدیک‌ترین مکان به بهشت مشهور بوده است. می‌گویند موسی قوم خود را از مصر به آنجا هدایت کرده. طبق یک روایت، حتی حضرت سلیمان از کشمیر دیدن کرده و معبدی را در قله تخت سلیمان بنا نهاده است. هرودوت، در 3500 سال قبل از میلاد، نیز به سرزمین کشمیر اشاره‌ کرده است. کشمیر منطقه‌ای در شمال غرب شبه قاره هند است. همسایه‌های کشمیر، منطقه خودمختار ایغورها در سین کیانگ و همین طور تبت است و از طرفی با پاکستان و افغانستان همسایه است. جنگ کشمیر از سال 1947 شروع شد که در نتیجه اختلافاتی بین هند و پاستان به وجود آمد. امروز، جنوب و جنوب شرق کشمیر تحت کنترل کشور هند بوده  و شامل لادخ، جامو و کشمیر است. اغلب برای تور کشمیر به این بخش از کشمیر سفر می‌کنند. برای تور کشمیر دریافت ویزای کشور هند ضروری است سپس می‌توانید سفر به سرزمین رویایی کشمیر با طبیعت بینظیرش را تجربه کنید.

تورکشمیر

کشمیر کجاست؟

آشنایی با کشمیر:

کشمیر سرزمینی کوهستانی است و اغلب دره‌های عمیق و باریک و فلات‌های مرتفع در آن می‌بینید. کشمیر در ارتفاعات هیمالیا قرار دارد و منطقه‌ای سرسبز است. قله کی‌، دومین نقطه مرتفع کره زمین بعد از اورست، در این منطقه قرار دارد. آب‌ و هوای آن به دلیل موقعیت جغرافیائی و شرایط کوهستانی معتدل و بسیار مطبوع است و در هنگام بهار سراسر خطه کشمیر از گل پوشیده می‌شود.کشمیر بدلیل طبیعت خارق‌العاده و چشم‌اندازهای کم نظیرش گاهی با سوئیس مقایسه می‌شود. از دلایل سفر به کشمیر همین طبیعت خارق‌العاده است که از سراسر دنیا برای تماشایش به آن سفر می‌کنند. در کشمیر دره‌های سرسبز، چشمه‌های جوشان، رودهای خروشان، دریاچه‌های جذاب و باغ‌های دیدنی از دوران مغول‌ها خواهید دید. علاوه بر طبیعت چشم‌نواز، کشمیر، سرزمین بازارهای پر جنب و جوش، زیارتگاه‌های صوفیانه و قلعه‌های بسیار است. به همه دیدنی‌های کشمیر و جذابیت‌هایش طعم خاص و جذاب غذاهای کشمیری و سیب و گردوهای خوشمزه باغات کشمیر را هم اضافه کنید.

سرچشمه سه رودخانه بزرگ سند (ایندوس)، پنجاب و جهلم در کشمیر قرار دارد و این مسئله در حکم رگ حیاتی اقتصاد کشاورزی پاکستان است. زیبایی و جاذبه باصفای آب و هوایی، وفور نعمت و طراوت خاص، موجب آن شده اقوام و قبایل مختلف در طول ادوار و قرون به این بهشت روی زمین حمله کنند.

کشمیر در ارتفاعات هیمالیا قرار دارد و منطقه‌ای سرسبز است.

پاهالگام در کشمیر:

پاهالگام دشتی است رویایی با تپه‌های زیبا که با  فضای سبز احاطه شده. پاهالگام بیش از 2000 متر از سطح دریا فاصله دارد و منطقه مرتفعی محسوب می‌شود. از میان شهر رودخانه زیبای "لیدر" عبور می‌کند و آب و هوای دشت خیلی سرد و خشن نیست. پاهالگام در کشمیر در محل تلاقی رودخانه‌های آرو و ششنگ قرار دارد و کوه‌های بلندی که با صنوبر پوشیده شده‌اند. قله‌های پوشیده از برف همچنان در اوایل تابستان هم در پاهالگام قابل رویت هستند و زیبایی منطقه را دو چندان کرده‌اند. می‌گویند پاهالگام زمانی روستای محقری برای چوپانان بوده.  پاهالگام نقطه شروع جشنواره سالانه آمارنات یاترا است که عاشقان شیوا (یکی از خدایان بودایی) هر سالانه درآن گردهم می‌آیند. در پاهالگام هتل و مهمانسراهای خوبی برای اقامت پیدا خواهید کرد و در مجموع پاهالگام کشمیر شهری توریست پسند است. اگر طرفدار پیمایش‌های چند روزه در طبیعت و ترکینگ و حتی خرید برای سوغات و یادگاری هستید، پاهالگام را در لیست سفرتان به کشمیر قرار دهید. از جاذبه‌های پاهالگام می‌توان به دشت بتاب و دره آرو  اشاره کرد که در میان گردشگران شهرت بسیار زیادی دارد.  

از جاذبه‌های پاهالگام می‌توان به دشت بتاب و دره آرو  اشاره کرد که در میان گردشگران شهرت بسیار زیادی دارد.  

سرینگر در کشمیر:

سرینگر پایتخت تابستانی جامو و کشمیر در قلب دره کشمیر است. ارتفاع سرینگر حدودا 1700 متر از سطح دریاست. سرینگر در دو طرف رودخانه جهلوم گسترده شده و به خاطر زیبایی طبیعی‌اش شهرت خاصی در میان گردشگران دارد. از جمله دیدنی‌های خاص و پرطرفدار در سرینگر کشمیر، دریاچه دال، باغ شالیمار است.  از دیگر جذابیت‌های سرینگر وجود خانه‌های قایقی است. مسافران تور کشمیر می‌توانند با اقامت در خانه‌های قایقی از تماشای منظره و چشم انداز جذاب دریاچه دال لذت ببرند. 

دریاچه دال یکی از جاذبه های تماشایی سرینگر است

سونمارگ در کشمیر:

سونمارگ در 80 کیلومتری شمال شرقی سرینگر قرار دارد؛ سونمارگ اهمیت تاریخی دارد و دروازه‌ای برای اتصال کشمیر به چین از طریق جاده ابریشم بوده. سونمارگ از نظر نظامی هم برای هند بسیار مهم است و از طرفی بیس کمپی برای لادخ به حساب می‌آید. سونمارگ به معنی "دشت طلایی" است و کوه‌هایی که پوشیده از برف هستند در کنار آسمان آبی منطقه چیزی شبیه بهشت روی زمین است. سونمارگ در زمستان پوشیده از برف  است و می‌توان به یخچال معروف تاجیواس که بسیار دیدنی است اشاره کرد. دیدنی‌ها و مناظر طبیعی سونمارگ کم نیستند و هر گردشگری در سفر به کشمیر قطعا مبهوت زیبایی سونمارگ می‌شود. برای تماشای سونمارگ و پیمایش دشت‌های رویایی آن کافیست یک روز از سفرتان را به گشت و گذار در سونمارگ اختصاص دهید. معمولا صبح زود می‌توانید از سرینگر راهی سونمارگ شوید. برای استراحت دشت سونمارگ و وجود مزارع جذاب در دامنه کوه بسیار مناسب هستند. در تورهای کشمیر معمولا بعد از گولمارگ، پاهالگام و سرینگر اولویت چهارم گردشگران بازدید از سونمارگ است که از مهم‌ترین جاذبه های کشمیر می‌باشد.

سونمارگ در 80 کیلومتری شمال شرقی سرینگر قرار دارد؛ دروازه‌ای برای اتصال کشمیر به چین از طریق جاده ابریشم بوده

دره نوبرا:

دره نوبرا فقط چند ساعت از شمال شهر له فاصله دارد. دره نوبرا در کشمیر جاییست که رودهای شیوک و سیاچان تلاقی می‌کنند. دره نوبرا لادخ را از رشته کوه‌های کاراکورام و یخچال بزرگ سیاچن جدا می‌کند. معمولا از مسیر خردونگ‌لا با موتور به طرف نوبرا می‌آیند.  

بهترین فصل سفر به کشمیر چه زمانی است؟

انتخاب فصل مناسب سفر به کشمیر دقیقا بستگی دارد که به دنبال کسب چه تجربه‌ای در سفرتان به کشمیر هستید. در طول بهار، تابستان و البته تقریبا اوایل پاییز دشت‌های سرسبز، چشمه‌ها و رودها و مزارع مناظر چشم‌نواز این منطقه هستند اما اگر دلتان لک زده برای تماشای بهشتی برفی همراه با دشت‌های پوشیده از برف و یخچال‌های جذاب همراه با تفریحات زمستانی، فصل زمستان بهترین انتخاب است.

 • تابستان و بهار کشمیر حدودا از مارچ تا جون به حساب می‌آید و معمولا دمای هوا بین 15 تا 30 درجه متغیر است. آب و هوایی مطبوع و لذت‌بخش در انتظار شماست. همراه داشتن لباس نسبتا گرم برای سفر در این زمان از سال توصیه می‌شود. می‌توانید از شیکارا سواری در دریاچه دال لذت ببرید و گشت‌های مناطق سرینگر، سونمارگ و گولمارگ را در برنامه خود قرار دهید.
 • موسم بارندگی کشمیر معمولا از جولای تا سپتامبر است و دمای هوا بین 13 تا 17 درجه خواهد بود. در این زمان بارندگی‌ نسبتا شدیدی سراسر جامو و کشمیر خواهیم داشت اما بدانید برای گردشگرانی مه قصد تماشای دره کشمیر را دارند بهترینم فصل است که این دره در اوج زیبایی است. در فصل‌های موسمی سرسبزی دشت‌ها و دره‌های کشمیر به بالاترین حد خود می‌رسد. در ضمن ماه آگوست بهترین زمان برای تماشای سیب چینی در کشمیر است.  
 • زمستان در کشمیر از اکتبر تا فوریه شروع می‌شود. دمای هوای کشمیر حدودا بین منفی 2 تا 12 درجه بالای صفر متغیر است. گردشگران می توانند از بارش برف، گوندولا سواری، اسکی و بسیاری دیگر از فعالیت های جذاب در این فصل در سفر به کشمیر لذت ببرند. حتی اغلب زوج‌های جوان برای سفر به کشمیر این فصل را انتخاب می‌کنند.

سونمارگ در زمستان پوشیده از برف  است و می‌توان به یخچال معروف تاجیواس که بسیار دیدنی است اشاره کرد.

کشمیر در زمستان چطور است؟

زمستان کشمیر، فصل سلطنت اسکی بازهاست. کشمیر در زمستان سفیدپوش شده و دامنه‌های این منطقه درخشش خاصی دارند. رد حرکت اسکی را روی دامنه‌ها حتما می‌بینید. زمستان‌های کشمیر معمولا از ماه اکتبر آغاز و تا پایان فوریه ادامه دارد. تقریبا از اواخر دسامبر تا ماه ژانویه به "چیلای کالان" در کشمیر معروف است که به معنی فصل بسیار سرد! است. دوره‌ای که سرمای شدیدی در منطقه حاکم است و بارش برف و کولاک شدت می‌گیرد. البته برای توریست‌هایی که به منطقه گولمارگ در کشمیر سفر می‌کنند، همه چیز مانند بهشت است. 

کشمیر در تابستان و بهار چطور است؟

بهار و تابستان کشمیر با آب شدن برف‌ها و سبز شدن دشت‌ها شروع می‌شود. رویش گل‌های وحشی را  در چمنزارها خواهید دید درست مانند یک تابلو نقاشی که در واقعیت، در سرزمین کشمیر جان گرفته باشد.  

فرهنگ و زبان منطقه چیست؟

زبان رسمی و دولتی کشمیر زبان اردو است. در هیچ ایالتی در بیست و هفت ایالت هند، غیر از کشمیر، زبان اردو، زبان رسمی نیست. زبان رسمی در دانشگاه‌ها و مدارس عمدتاً انگلیسی و گاهی هم اردو است. کشمیر به خاطر مناظر زیبا و میراث فرهنگی غنی از سوی اقبال لاهوری به ایران صغیر معروف شد.

ایالت های کشمیر (جغرافیای منطقه)

کشمیر منطقه‌ای است در شمال‌ غربی شبه جزیره‌ هند و ایالت‌های مختلف آن تحت کنترل هندوستان، پاکستان و جمهوری خلق چین است.

 • ایالت جامو و کشمیر
  حدود ۱۰۱٬۴۳۷ کیلومتر مربع وسعت دارد و تحت کنترل هندوستان است. پایتخت تابستانی آن سرینگر مرکز تاریخی منطقه و پایتخت زمستانی آن جامو است. سرینگر، یا سرینگار، شهری است در ایالت جامو و کشمیر هندوستان واقع در هیمالایای غربی. این شهر در دره کشمیر و بر دو کرانه رود جِهلوم قرار گرفته و پایتخت تابستانه دولت ایالتی جامو و کشمیر است.
  شهر سرینگر حدود دو هزار سال پیش به دست شاه پراواراسِنا بنیاد نهاده شد. این شهر در قدیم با نام‌های فارسی «شهر کشمیر» و «شهر» نامیده می‌شد. ولی نام باستانی هندی آن که بعدها دوباره رواج یافت سرینگار یا سریناگار بوده است. ریشه این نام را از سری (شکوه) و نگار (شهر) دانسته‌اند.
 •  ایالت کشمیر آزاد
  این منطقه که تحت کنترل پاکستان است از مظفرآباد، با مساحت ۵٬۶۱۹ کیلومتر مربع، و ایالت گلگت بلتستان، با مساحت ۷۲٬۴۹۶ کیلومتر مربع، تشکیل می‌شود.

 

ایالت کشمیر

 

کشمیر آزاد جنوبی‌ترین قسمت کشمیر است. این منطقه از شرق با ایالت هندی جامو و کشمیر، از غرب با منطقه فدرالی خیبر-پختونخوا، از شمال با ایالت گلگت-بلتستان (در گذشته مناطق شمالی) و از جنوب با ایالت پنجاب پاکستان هم‌مرز است. مساحت آن ۱۳٬۲۹۷ کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود ۴ میلیون نفر است.

 

 1402/01/16 | کد مطلب: 3134
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
ناشناس
1402/10/21 15:30
سلام.من اجداد پدریم کشمیری هستند.شاید حدود ۵۰۰سال پیش به ایران مهاجرت کردن.حالا من می خواستم برم اونجا ساکن بشم.هزینه زندگی در کشمیر چند تومان ایران هست.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/11/01 10:00
دوست عزیز
سلام

متاسفانه اطلاعی در خصوص هزینه های زندگی نداریم. ما تور گردشگری و سیاحتی کشمیر را اجرا می کنیم.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1402/09/15 21:09
منطقه ماهم کوهستانی باانواع میوه هاوسبزیجات وجاهای دیدنی وسرسبزباچشمه هاورودباماهی خال قرمزودشت پرازکبک وبزکوهی و...
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/10/05 16:53
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین، مطلب را مطالعه کرده و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

عارف
1402/04/30 12:35
مطلب سودمندی بود. امیدوارم لذت دیدار از این سرزمین نصیبم شود. سفر، باعث تغییر نگاه آدمی و وسعت آستانه رواداری او می شود.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/04/31 09:45
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین، مطلب را مطالعه کردین و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1402/03/01 21:14
سلام کشمیر سرزمینی هست که خداوند حضرت آدم رو بعد از نافرمانی از بهشت به زمین آورد گفته شده که وقتی حضرت آدم زمین آمد دانه و برگهای با خودش از بهشت آورد و همانجا سبز شدند ک
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/03/02 15:53
دوست عزیز
سلام

ممنون که مطلب را مطالعه کرده و نظر خود را با ما به شتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

علی
1401/07/21 16:42
کشمیری ها گاو پرستند؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/07/23 08:52
سلام وقت بخیر

اکثریت مسلمان هستند.

با تشکر از پیام شما

محمد
1400/06/11 09:06
درود بر مسلمانان کشمیر ..چه شیعه چه سنی .به ام
پاسخ دهید...
زهرا
1400/05/04 17:52
سلام من اجدادم مال کشمیر بودن اما امید دارم بتونم یروزی به این جای زیبا سفرکنم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/05/05 10:51
دوست عزیز
سلام

بسیار منطقه زیبایی هست. امیدواریم روزی فرصت سفر به کشمیر را داشته باشید.

با تشکر از پیام شما

امید
1402/02/16 18:32
من یک کشمیریان هستم واز این اسم افتخار میکنم بخودم
علی مصطفی جعفری
1399/09/27 10:58
بعضی جاهای کشمیر شباهت جالبی به شمال ایران داره...
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/09/29 11:19
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

مقدم
1398/07/11 16:18
ممنوسپاسگزارم اشتراک گذاری وتبادل نظرات ودیدگاه کاربران رادراسرع وقت می نمایید
پاسخ دهید...
مقدم
1398/07/09 19:10
اصلیت مرحوم حضرت امام خمینی اهل کشورهستندلذا‌‌ پدربزرگ مرحوم سیدکشمیری درانجاساکن بودند؟ مرحوم امام درسن۱۰ ۱۲سالگی   همراه پدرشان به ایران حجرت نمودند
پاسخ دهید...
ناشناس
1402/05/23 13:49
سلام مطالب عالی بودولی نسل اقای خمینی به کشمیر مهاجرت کردن و بعد دوباره به ایران امدن
ناشناس
1398/07/05 21:26
سبزه کشمیر مایامنوببر به خونتون یابیابه کشمیرما
پاسخ دهید...
میثم بلوچ
1401/08/23 10:49
سبزه کشمیره من زلفای تو زنجیر من مادر به دخترش میگه ای جان شیرین من.ـسلام دوستان انشالله که همه تون سفر به کشمبر داشته باشید و از زیبایی هاش استفاده خوبی بکنید
ابی ریاحی
1398/02/03 14:21
خیلی دوستت دارم برم ولی حیف
پاسخ دهید...
ناشناس
1397/07/09 07:55
من بلوچم الانم توی کشمیرم اینجا خیلی قشنگه بیاید دیدن کنید..
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوا دالاهو
1397/07/09 16:30
دوست عزیز، سلام
بله کشمیر بهشتی دیدنی است.
با تشکر از نظر شما.
ناشناس
1402/08/30 14:34
سلام بهترین جاهای دیدنی کشمیر کدام مناطق هستن میشه معرفی کنی
ELMIRA
1402/08/30 14:36
میشه اسم جاهای دیدنی کشمیر رو بگین
ناشناس
1397/04/30 19:59
واقعا به به چقدر سرسبز چه منظره قشنگی کاش مااونجا بودیم
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوا دالاهو
1397/05/01 14:32
دوست عزیز، سلام
بله، این منطقه بسیار زیبا و دیدنی است.
با تشکر.
hossein
1396/03/19 11:32
سلام وخسته نباشید ، دفعه ی بعدی این تور کی برگزار خواهد شد؟
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1396/03/20 08:25
زمان بعدی این تور مشخص نیست. اما در صورت تمایل هنوز برای ثبت‌نام تور تیرماه فرصت دارید.
علی مصطفی جعفری
1396/01/19 22:13
کشمیر چه ربطی به ایران داشت نوشتی ایران صغیر اصلا ایران از این مناطق سرسبز تو عمرش دیده
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1396/01/23 09:46
اقای جعفری عزیز
سلام
دادن لقب ایران صغیر به کشمیر از طرف اقبال لاهوری بوده و به خاطر علاقه‌ی شدید اقبال به ایران و شباهت‌هایی که خودش می‌دیده به کشمیر نسبت داده‌شده.
با تشکر
محمدباغداری
1398/01/12 10:28
سلام دوستان . در قرن هشتم هجری میرسیدعلی همدانی از سادات همدان که مردی فاضل و دانشمند بود به آنجا رفت و مریدان زیادی یافت و فرهنگ اسلامی ایرانی را در آنجا گسترش داد و عده زیادی از مردم کشمیر شیعه شدند و هم اکنون محل زندگی او زیارتگاه مردم کشمیر است
علی مصطفی جعفری
1399/09/27 10:59
این بنده خدا هم اسم منه!
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.