تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

12 کاری که در سفر به کشمیر باید انجام داد

کشمیر حدود 500 سال است که یکی از مقاصد مهم گردشگران، مسافران حرفه‌ای و بَک پَکِرهاست. از امپراطوران مغول تا مهاتما گاندی و سِر پل مک کارتنی مهمانان این منطقه‌ زیبا در شمال شبه قاره‌ هند بوده‌اند. فکر می‌کنید دلیلش چیست؟ بهتر است قبل از سفر به کشمیر برنامه‌ سفرتان را بچینید و لیستی از کارهایی که در سفر به کشمیر باید انجام دهید، تهیه کنید. در این مطلب ما به شما خواهیم گفت که کجا بروید و چه زیبایی‌هایی در سفر به کشمیر منتظرتان است. 

تور کشمیر

1. بازدید از دهلی نو

کشمیر در شمال غربی شبه قاره‌ هند و جزو ایالت جامو و کشمیر است. از آنجایی که این ایالت تحت کنترل دولت هند اداره می‌شود برای رفتن به کشمیر ابتدا باید راهی دهلی شد. دهلی یکی از بزرگ‌ترین شهرهای هندوستان است و بخش کوچک‌تر شهر یعنی دهلی نو را احاطه کرده. با رسیدن به دهلی از بزرگی آن شوکه خواهید شد. به هر حال اینجا پایتخت هندوستان است؛ هر چیزی که فکرش را کنید از سنت تا مدرنیته، در دهلی نو دیده می‌شود. 

2. بازدید از قلعه سرخ

به هر حال قبل از رفتن به منطقه‌ کشمیر باید دهلی را هم دید. در دهلی به سراغ قلعه‌ سرخ (Red Fort) بروید. نام دیگر این قلعه لال قلعه (Lal Quila) است و میراث با ارزشی از دوران حکمرانی مغول‌هاست. در سال 1638 میلادی شاه جهان (همان کسی که دستور ساخت تاج محل را برای همسرش داد) پایتخت حکومت را از آگرا به دهلی منتقل کرد. سپس دستور داد قلعه‌ سرخ را بسازند. لال قلعه کنار رود یامونا است و با دیواری از سنگ‌های قرمز محصور شده. دیواری با طول 2/5 کیلومتر و ارتفاع 16 تا 33 متر دور تا دور آن کشیده شده.

 

ساخت قلعه‌ سرخ 9 سال طول کشید و بالاخره در سال 1648 میلادی تمام شد.   

 

3. دیدار از مقبره همایونی

نوبت به مقبره همایونی می‌رسد. این مقبره از جاذبه‌های مهم و اصلی دهلی نو است و عموما به افراد توصیه می‌شود قبل از رفتن به تاج محل به مقبره‌ همایون سر بزنند. همایون دومین پادشاه امپراطوری مغول هندوستان یا گورکانیان هند بود و مقبره‌اش بهترین نمونه از معماری اوایل مغولان هند است. همسر همایون ایرانی بود و بعد از رفتن به حج لقبش حاجی بیگم شد و در نهایت دستور به ساخت مقبره‌ شوهرش را داد.  یکی از 7 جاذبه کشمیر که حتما باید ببینید، است.  

معمار مقبره‌ همایون ایرانی بود: شخصی به نام میرک میرزا غیاث. او به امر حاجی بیگم همسر ایرانی همایون مقبره را ساخت.

4. یادبود مهاتما گاندی

آخرین جاذبه‌ای که در دهلی باید ببینید، بنای یادبود مهاتما گاندی است؛ محل نگهداری خاکستر مهاتما گاندی. سکویی چهار گوش ساده که به نام راج گت (Raj Ghat) شناخته می‌شود و در میان پارکی قرار گرفته. همه‌ شخصیت‌های مهم سیاسی که به هند می‌آیند برای ادای احترام باید به راج گت بروند. هر ساله روز سی‌ام ژانویه، روز شهید (همان روزی که گاندی در سال 1984 ترور شد) به یاد پدر ملی هند گردهمایی در این محل برگزار می‌شود.

 سکویی چهار گوش ساده به نام راج گت (Raj Ghat) محل نگهداری خاکستر مهاتما گاندی است.

 5. سریناگر، شهری برای کارت پستال

افرادی که به این شهر می‌روند درباره‌اش می‌گویند: «کوهستان‌های پوشیده از برف، جاده‌هایی که دو طرفش درخت‌های چنار است و دریاچه‌ معروف «دال لِیک» با آن چهره‌ آرام و دوست داشتنی‌. به شهر زیبای کارت پستالی خوش آمدید: «سریناگر». ایالت جامو و کشمیر در شمال غربی هندوستان واقع شده و دو مرکز دارد: شهر جامو مرکز زمستانی و شهر سریناگر مرکز تابستانی. سریناگر در تاریخش بارها و بارها مرکز پایتخت حکومت‌های مختلف بوده، اما ویژگی مهمی که هر مسافر از این شهر یاد می‌کند لبخند دائمی اهالی شهر است.


6. بازدید از زیبای خفته‌ کشمیر

از سریناگر به سانمارگ (Sonamarg) بروید: منطقه‌ای کوهستانی و زیبا و پوشیده از برف. اینجا را جواهر کشمیر می‌دانند و در لیست مکان‌های بازدیدی کشمیر رتبه‌ی اول را دارد. «اولین یخچال طبیعی زندگی‌ام را اینجا دیدم.» این را یکی از مسافران سانمارگ می‌گوید. البته به جز یخچال‌های طبیعی، آبشارها و برکه‌ها چشم انتظارتان هستند. قله‌های برفی، دره‌هایی با شکل خارق‌العاده و باغ‌های سیب؛ همه‌ این‌ها را در سانمارگ خواهید دید. گشت و گذار در طبیعت زیبای سانمارگ از خاطرتان نخواهد رفت؛ طبیعتی که به گفته‌ مسافران زیبای خفته‌ کشمیر است.   

سانمارگ یعنی علفزار طلایی که در منطقه‌ گاندربال کشمیر قرار گرفته.

7. اسب‌سواری و گشت و گذار در دریاچه دال

کشمیر هدیه‌ خدایان به هند بود‌. این منطقه‌ برای اسب‌سواری بی‌نظیر است؛ به خصوص وقتی دسته جمعی به اسب سواری بروید. بعد از آن به دریاچه‌ دال (Dal Lake) بروید؛ قلب سریناگر. بعضی از افراد معتقدند که دریاچه دال ارزشمند‌ترین دارایی سریناگر است. این دریاچه که با خانه‌های قایقی‌اش شناخته می‌شود در میان گردشگران بسیار پرطرفدار است. شیکارا سمبل کشمیر است درست مثل گاندولا که نمادی از شهر ونیز به شمار می‌رود. مهم‌ترین کاربرد شیکارا برای حمل و نقل است، البته ماهیگیری و برداشت گیاهان دریاچه از دیگر استفاده‌های این قایق چوبی و بلند به شمار می‌رود.

یکی از روزهای سفرتان را به گشت روی دریاچه‌های دال و نگین اختصاص دهید. دریاچه‌ نگین (Nigeen Lake) را بخشی از دریاچه‌ دال می‌دانند که با راهی باریک به آن متصل شده. بازارچه‌های شناور محلی از جاذبه‌های این دریاچه‌ها است که پیشنهاد می‌کنیم به آن سر بزنید. دریاچه دال یکی از 7 جاذبه کشمیر که حتما باید ببینید، است. 

شیکارا وسیله‌ نقلیه‌ی ساکنان دال لیک است.

دستفروش‌های دریاچه‌ی دال مایحتاج ساکنان خانه‌های قایقی را می‌فروشند.

 

دریاچه دال ارزشمند‌ترین دارایی سریناگر است.

 

8. اقامت در خانه قایقی

پیشنهاد می‌کنیم اقامت در خانه قایقی (House Boat) را از دست ندهید. این خانه‌‌های قایقی با داشتن استخری در کنار قایق، مرکز ماساژ و پشتیبانی 24 ساعته پذیرای شما خواهد بود. اینترنت رایگان در همه‌ اتاق‌ها قابل استفاده است و شما می‌توانید از تفریحات و ورزش‌های آبی هم استفاده کنید. این خانه‌ قایقی موقعیت خوبی در دریاچه دارد و شما به راحتی می‌توانید از مناظر اطراف لذت ببرید. خانه‌های قایقی چوبی دریاچه دال با ظرافت تمام و توسط استادکاران خراط ساخته و تزئین می‌شوند. در اتاق‌های این خانه‌ها می‌توانید هنر دست این استادکاران را ببینید. غذاهایی که در خانه‌های قایقی سرو می‌شوند محلی و دست پخت خود گردانندگان خانه‌های قایقی است.

خانه‌های قایقی چوبی روی دریاچه.

9. آشنایی با هنر کشمیری

شاید شما هم اسم پارچه‌ کشمیری را شنیده باشید. بعد از گشت روی دریاچه به سراغ کارگاه‌های ریسندگی و بافت پارچه‌ کشمیری بروید. کشمیر با میراث غنی فرهنگی‌اش شناخته می‌شود و خانه‌ تکنیک‌های طراحی و هنری منحصر به فرد است. تکنیک‌هایی که طی قرن‌ها ساخته و پرداخته شده‌اند. رسیدن به مقام استادی در بافت پارچه‌ کشمیری نتیجه‌ سال‌ها تلاش و آموزش است. البته این شغل نسل اندر نسل بین بافنده‌ها ادامه داشته و دارد. جنس شال‌های کشمیری از پشم، ابریشم و الیاف گیاهی است. در بهار، زمانی که بزهای منطقه‌ کشمیر در حال از دست دادن پوشش زمستانی‌شان هستند، پشم چینان دست به کار می‌شوند و پشم آن‌ها را می‌چینند. نتیجه‌ ریسندگی پارچه‌ای نرم، لطیف، سبک و زیباست که کیفیت بی‌نظیری دارد.

10. دیدار از جزیره چهار چنار

نوبت سر زدن به جزیره‌ چهار چنار (Char Chinar) رسیده. این جزیره که با نام‌های چار چیناری، Lopa Lank و Rupa Lank شناخته می‌شود داخل دریاچه‌ دال قرار گرفته. به این خاطر به جزیره چهار چنار می‌گویند که در چهار طرفش درختان چنار رشد کرده. بعد از دیدن جزیره‌ چهار چنار می‌توانید با قایق‌های شیکارا به خانه‌های قایقی برگردید و استراحت کنید. 

این جزیره که با نام‌های چار چیناری، Lopa Lank و Rupa Lank شناخته می‌شود داخل دریاچه‌ دال قرار گرفته.

11. دیدن باغ‌های کشمیری شالیمار و موغال

باغ‌های زیادی در سریناگر هستند که دو عدد از آن‌ها مشهورترند: باغ شالیمار و باغ موغال. البته باغ موغال شباهت‌های زیادی به هم نامش در دهلی دارد. کوه‌های پوشیده از برف در پشت باغ و دریاچه‌ دال در روبروی آن نمای جالبی را برای بازدیدکنندگان باغ موغال به وجود آورده. در سال 1916 میلادی، باز هم شاه جهانگیر دستور ساخت باغی داد به اسم شالیمار. او این باغ را برای همسرش نور جهان ساخت. باغی که امروزه تبدیل به پارکی برای استفاده‌ی عموم شده.

بعد از دیدن باغ‌های شالیمار و موغال می‌توانید به سراغ گلشن همدانیه و مسجد جامع 1000 ساله‌ سریناگر بروید. گلشن همدانیه باغ و مقبره‌ای است متعلق به نواده‌ سر سلسله‌ی نقشبندیه. این مسجد جامع از معروف‌ترین مسجدهای سریناگر است و البته یکی از قدیمی‌ترین‌ها. تقریبا دو تا سه ساعت زمان می‌برد تا از این مسجد بازدید کنید. فضای آرامش بخش این مسجد برای نشستن و فکر کردن مناسب است و البته یک قسمت جداگانه هم برای کودکان و زنان دارد تا به راحتی بنشینند و لذت ببرند.

 

باغ موغال به دستور شاه جهانگیر پادشاه گورکانی هند ساخته شد.

 

 

هر دو باغ براساس طرح چهار باغ ایرانی طراحی و اجرا شده‌اند.

 

 

12. سوغات کشمیر را فراموش نکنید

بعد از این همه بازدید بهتر است به سوغاتی‌های کشمیر بپردازید. تراشیدن ظروف سنگی از صنایع دستی و قدیمی کشمیر است، بازارهای زیادی هم برای فروش آن‌ها وجود دارد. تقریبا تمام مردم کشمیر برای کوبیدن و درست کردن ادویه و غذا از ظروف سنگی استفاده می‌کنند و شما به ندرت خانه‌ای را پیدا می‌کند که اثری از ظرف سنگی نداشته باشد. ظرف سنگی با دست تراشیده می‌شود و همین ویژگی ظرف‌ها را متمایز کرده. قالی کشمیری، جواهرات و زیورآلات، ادویه‌های تند و زعفران، چای سبز و پیراهن‌های زنانه و بلند (Phiran) از دیگر سوغاتی‌های این منطقه است. شما با خریدن هر کدام از آن‌ها می‌توانید مطمئن باشید که یادگاری خوبی از کشمیر خواهید داشت. یک سوغاتی قیمتی می‌خواهید؟ شال شاتوش بخرید. این شال از آنتیلوپ تبتی گرفته می‌شود؛ نوعی غزال که در دامنه‌های هیمالایا زندگی می‌کند.

 1396/02/12 | کد مطلب: 3707
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.