تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

کوبا؛ 22 جاذبه کوبا که نباید از دست داد

چرا کوبا را دوست دارم؟

کوبا را برای لذت سفر به دهه ۵۰ میلادی، مردم گرم و دوست‌داشتنی، خودروهای کلاسیک، سیگار برگ، موهیتو، سواحل کارائیب، شندین موسیقی در هر کوچه و خیابانی، امنیت و آرامش , وجود نداشتن مک‌دونالد و سایر غول‌های صنعت غذا در دنیا، کوچه و خیابان‌های بی‌زرق و برق با سنگفرش‌های صدساله، چه‌گوارا و فیدل کاسترو دوست داشتم.
کوبا در حال حرکت است. منظورم وسایل حمل و نقل متنوعش نیست بلکه تغییرات آرام و گاهی نامحسوس است. دروازه‌های کوبا هنوز به‌طور کامل به‌روی دنیا باز نشده است اما می‌توانید نشانه‌های تغییر را در هر شهری ببینید. خودروهای جدید، پپسی!، ساخت و ساز و...
برای سفر به کوبا، منتظر نمانید. شاید به زودی دیگر نتوانید این کوبا را ببینید.

«علی شجاعی» 

 

تور کوبا

جاذبه‌های دیدنی کوبا

کوبا در دنیا کجاست؟

کوبا جزیره‌ای در دریای کارائیب است. نام رسمی این کشور در دنیا جمهوری کوبا است. 

کوبا، جزیره‌ای دردریای کارائیب

 

 

نقشه کشور کوبا و شهرهای آن

نقشه کوبا مثل یک سوسمار است. 

1- کوبا، سرزمین موسیقی زنده

موسیقی با کوبا عجین شده‌ است. اینجا در سرزمین سالسا، رومبا و ترووآ هستید. همه چیز به طور خود به خود و زنده جان می‌گیرد و با رنگ‌  و‌بوی ملودیک در تمام زندگی مردمانش جریان پیدا می‌کند. موسیقی و عشق به آن در کوبا با هر کشور دیگری متفاوت است. موسیقی در کوبا یک هنر ذاتی است. شهرهایی مثل ماتانزاس و سان‌دیاگو به‌خاطر فرهنگ، شعر، ترانه‌ و موسیقی فولکلورشان بسیار شناخته شده هستند. گوآنتانامو شما را شگفت‌زده خواهد کرد و هاوانا مجموعه‌ای از بهترین‌ها را به شما عرضه می‌کند. در سفر به کوبا تردید نکنید.

 اینجا سرزمین سالسا، رومبا و ترووآ است.

 

2- مَلِکون در هاوانا

جاهای دیدنی کوبا بسیارند. مثلا اگر به هاوانا سفر کنید و تماشای مَلِکون را از دست بدهید، بزرگترین اشتباه عمرتان را مرتکب شده‌اید. ملکون با طول حدود 8 کیلومتر، کنار دریای کارائیب کشیده شده. این جاده هاوانای قدیم یا هابانا ویجا (Habana Vieja) را به میرامار متصل می‌کند. گشت در این جاده وقتی دریا کمی طوفانی باشد، بی‌نظیر است. موج‌های بلند به دیواره جاده ملکون برخورد می‌کنند؛ می‌توانید دستان‌تان را در مقابل موج باز کنید و اجازه دهید تا قطرات موج دریای کارائیب به صورت‌تان بخورد. راستی در این جاده، رقصنده‌ها و موزیسین‌های خیابانی را هم بسیار خواهیددید. در کنار ملکون قدم بزنید و موسیقی دلنوازی در گوش‌تان بگذارید تا لذت تماشای کارائیب برای‌تان صدچندان شود. تماشای غروب آفتاب در ملکون هم پیشنهاد دیگر ماست. این جاده را فراموش نکنید.

 

گشت در این جاده وقتی دریا کمی طوفانی باشد، بی‌نظیر است.

 

 3-  زندگی کوبایی‌ها

برای دیدن جاهای دیدنی کوبا کافیست در خیابان‌های این کشور قدم بزنید. زمان در دهه 40 و 50 متوقف شده است. خانه‌هایی با معماری به سبک خودِ کوبا. این ساختمان‌ها را فقط در کوبا خواهید دید. رنگ‌های متفاوت و شاد. پیرمردانی که روی صندلی‌ جلوی خانه‌ها نشسته‌اند و بعضی‌هاشان سیگار برگ کوبایی گوشه لب‌هاشان دارند. اینجا خفقان جنگ سرد از هر گوشه‌ای به چشم می‌آید؛ با وجود این کوبایی‌ها شادند. وقتی بهتر متوجه می‌شوید که خانواده‌های کوبایی دور میز شام جمع شده‌اند و به یکدیگر نوشیدنی تعارف می‌کنند. صدای خنده‌هاشان به راحتی از پشت پنجره خانه قابل شنیدن است. بچه‌‎ها جلوی درب خانه‌ها مشغول بازی هستند و انگار از همه چیز بی‌خبرند. هاوانا به خصوص در بخش قدیمی‌اش پر است از این صحنه‌های جذاب. سانتاکلارا کمی مجلل‌تر است و هنوز آثار اشرافیت دهه 40 و 50 در آن باقی مانده.

 این ساختمان‌ها را با  رنگ‌های متفاوت و شاد فقط در کوبا خواهید دید.

 

4- معماری کوبا

معماریِ کوبا صاحب یک سبک ثابت نیست، بلکه چیزی است تلفیقی و بیشتر میراث گذشتگان‌شان است. مثلا در بخش‌هایی از شهر، معماری سبک باروک را خواهید دید و در جایی دیگر سبک کلاسیک فرانسوی خودنمایی می‌کند. یک جاهایی حتما چشم‌تان دکوراسیونی به سبک آمریکای شمالی را خواهددید و از طرفی سبک اروپایی هم در جایی دیگر به چشم می‌آید. اگر به سراغ لیست شهرهای ثبت شده در آثار ملی یونسکو بروید، شهرهایی از کوبا مثل هاوانا، ترینیداد، سینفوئگوس و کاماگوی را خواهید دید.

 در بخش‌هایی از شهر معماری سبک باروک را خواهید دید و در جایی دیگر سبک کلاسیک فرانسوی خودنمایی می‌کند.

 

 5- جادوی عجیب سواحل کوبا

سواحل یکی از جاهای دیدنی کوبا هستند که در جای دیگری نظیر آن‌ها را پیدا نمی‌کنید. در یک جمله باید به شما بگوییم این سواحل فوق‌العاده‌اند. نظیرشان را کمتر پیدا خواهیدکرد. دربین همه‌ی آن‌ها سواحل وارادرو بسیار عالی هستند. شن‌های سپید ساحل و رنگ آبی دریای کارائیب ترکیب بسیار خوبی را ساخته و چشم هر توریستی را به خود خیره می‌کند. اما اینجا چند ساحل دیگر را برای‎‌تان خواهیم گفت که لذت تماشای آن‌ها را نباید از دست بدهید. اگر به کایو گیلرمو (Cayo Guillermo) رفتید، به ساحل پلایا پیلار سر بزنید. در شهر باراکوآ، ساحل پلایا مگوآنا را از دست ندهید و اما در نهایت به شما توصیه می‌کنیم اگر در برنامه سفرتان ترینیداد هست، حتما سری به ساحل پِلایا اَنکون بزنید. در پلایا انکون می‌توانید دوچرخه سواری کنید، آفتاب بگیرید و در دریای کارائیب شنا کنید.

 

شن‌های سپید ساحل و رنگ آبی دریای کارائیب ترکیب بسیار خوبی را ساخته و چشم هر توریستی را به خود خیره می‌کند.  

 

 6- پرنده‌نگری در کوبا

از کروکودیل کوبایی که بگذریم و نگاهی به آسمان بیندازیم، نوبت به تماشای پرنده‌های کوبا می‌رسد. شاید باورش سخت باشد اما در کوبا بیش از 350 نوع پرنده بومی وجود دارد. دو گونه اندمیک هم در میان آنها هست. توکورورو رنگی و مرغ مگس‌خوار که نام آن به زبان انگلیسی هامینگ‌برد است. راستی در کوبا می‌توانید زیستگاه بزرگترین فلامینگو جهان را هم ببینید. شبه جزیره زاپاتا و سیرادِل‌رُزاریو‌بوسفور از مکان‌های معروف در کوبا برای پرنده‌نگری است.

 توکورورو رنگی و مرغ مگس‌خوار که نام آن به زبان انگلیسی هامینگ‌برد است، دو گونه اندمیک در کوبا هستند.

 

7- میراث انقلاب کوبا

در تاریخ کوبا با چریک‌های ریش‌داری آشنا خواهید شد که سعی کردند عدالتی به سبک رابین‌هود را در این کشور برقرار کنند تا افرادی مثل دیوید  که مبارزات کلاسیکی را برای رسیدن به اهدافشان در پیش گرفتند. خواندن مطالب مربوط به جنگ‌های انقلاب کوبا مانند تماشای فیلم‌های استیون سودربرگ بر پرده سینما هستند. بهتر از خواندن  و تماشای فیلم درباره انقلاب کوبا، رفتن به این سرزمین و تماشای آن از نزدیک است. شهرهای کوبا، کمترین تغییر را نسبت به 50 سال پیش داشته‌اند و این یعنی بزرگترین میراث انقلاب برای کوبایی‌ها.

 شهرهای کوبا، کمترین تغییر را نسبت به 50 سال پیش داشته‌اند و این یعنی بزرگترین میراث انقلاب برای کوبایی‌ها.

 

8- توقفِ زمان در ترینیداد

بی‌شک ترینیداد یکی از جاهای دیدنی کوباست که نباید دیدن آن را از دست بدهید. ترینیداد شهری است که در سال 1850 به خواب رفته و باید بگوییم هیچ‌وقت هم تا امروز بیدار نشده! شاید برای خود کوبایی‌ها، ماندن در صد و پنجاه سال گذشته کار را کمی سخت کرده باشد اما برای توریست‌هایی که از شهرهای مدرن و از میان دریای تکنولوژی به ترینیداد می‌روند؛ بهترین مقصد است. در تیرینیداد موزیک خیابانی و شوهای شبانه در رستوران‌ها و کافه‌ها را فراوان می‌بینید. صدای چرخ‌های گاری در خیابان‌هایی که صد سال پیش سنگفرش شده بخشی از لذت‌های سفر به ترینیداد برای گردشگر قرن بیست‌و‌یکم است. چشمان‌تان را ببندید و با سفر به ترینیداد در قرن نوزدهم از خواب بیدار شوید.

 ترینیداد شهری است که در سال 1850 به خواب رفته و باید بگوییم هیچ‌وقت هم تا امروز بیدار نشده!

 

9- سینفوئگوس(Cienfuegos) و معماری کلاسیک آن

یکی از مکان‌هایی که جزو جاهای دیدنی کوبا محسوب می‌شود، شهر سینفوئگوس و معماری کلاسیکش است. هر چند در این سال‌ها این شهر فراز و نشیب بسیاری را تحمل کرده، به‌خصوص از نظر اقتصادی تغییرات بسیاری داشته اما همچنان جایگاه و ویژگی‌های منحصربفردش را حفظ کرده‌ است. ظرافت خاص شهر سینفوئگوس را در معماری و ساختمان‌هایش بهتر خواهید دید. این شهر دورنمای یک‌دستی دارد و در اوایل قرن نوزدهم مهاجران فرانسوی و آمریکایی این شهر را ساختند. حتما به دل این شهر بزنید و از شگفتی‌های فرهنگی آن لذت ببرید. پونتاگوردا را فراموش نکنید. شهری در حومه سینفیوگس که در دماغه آن می‌توانید غروب زیبای خورشید را ببینید و لذت ببرید.

 سینفیوگس دورنمای یک‌دستی دارد و در اوایل قرن نوزدهم مهاجران فرانسوی و آمریکایی این شهر را ساختند.

 

10- کشف دنیای حیات‌وحش در زاپاتا

چه چیزی جذاب‌تر از کروکودیل‌های کوبایی، می‌تواند شما را به یک شهر بکشاند؟ این شهر نزدیکترین شهر کوبا به دنیای حیات‌وحش است. اینجا خانه خطرناک‌ترین کروکودیل است. زاپاتا زیستگاه گونه‌های مختلف جانوری از جمله دوزیستان  است. مرغ مگس‌خوار هم که پیش‌تر در موردش صحبت کردیم از گونه‌هاییست که در زاپاتا به چشم می‌خورد. جذابیت این مرغ به خاطر سرعت بال زدنش است. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که متوسط ضربان قلب مرغ مگس‌خوار 1260 بار در دقیقه است. این پرنده بالاترین متابولیزم را در بین پرندگان دارد و گاهی شب‌هنگام که نیاز به ذخیره انرژی دارد، به حالتی شبیه به خواب زمستانی فرو می‌رود. به‌هرحال زاپاتا را نباید از دست داد.

 زاپاتا زیستگاه گونه‌های مختلف جانوری از جمله دوزیستان  است از جمله تمساح کوبایی.

 

11- رقص‌های فولکلور در ساندیاگوی کوبا

به جرات می‌توان گفت هیچ چیز در این سفر خیره‌کننده‌تر و عالی‌تر از تماشای هنر نوازنده‌ها و رقصنده‌های فولکلور کوبایی نیست. رقص و هنر کوبایی با حمایت یک دولت مقتدر مرکزی، همچنان ابهت و شکوه خودش را در این سال‌ها حفظ کرده. این هنر متعالی در کوبا، درهایش به روی عموم باز است و همه می‌توانند از آن بهره ببرند. این رقص ریشه در فرهنگ کوبا و آداب و رسومشان دارد.

 به جرات می‌توان گفت هیچ چیز در این سفر خیره‌کننده‌تر و عالی‌تر از تماشای هنر نوازنده‌ها و رقصنده‌های فولکلور کوبایی نیست.

 

12- غواصی و اسنورکلینگ در دریای کارائیب

شاید آنچه که الان به شما می‌گوییم مخالفانی داشته باشد اما ما معتقدیم سواحل دریای کارائیب در کوبا، بهترین مکان در دنیا برای غواصی هستند. دلیل‌مان هم شفافیت بی‌بدیل آب‌های این منطقه، مرجان‌های بکر و ماهی‌های رنگارنگ و متنوعی است که دریای کارائیب پناهگاه آن‌هاست. یکی از جاهای دیدنی کوبا برای گردشگرانی که چندین بار به کوبا سفر کرده‌اند، پونتافرانچس در ایسلا دِلاجووِنتود - میزبان رقابت سالیانه عکاسی زیر آب – برای تجربه غواصی و کشف دنیای زیر آب در دریای کارائیب است.

 شفافیت بی‌بدیل آب‌های این منطقه، مرجان‌های بکر و ماهی‌های رنگارنگ

 

13- دوچرخه‌سواری در وینالس

بعد از جاده‌های کم ترافیک بریتانیا در دهه 40، که برای دوچرخه‌سواری ایده‌آل بود؛ کوبا بهترین جا برای این تفریح لذت‌بخش است. وینالس در کوبا مکانی‌ست که می‌توان گفت بهشت دوچرخه‌سواران است. دره وینالس تمام امکانات توردوفرنس – مسابقات دوچرخه‌سواری – را برای شما فراهم می‌کند از مزارع سبز تنباکو گرفته تا تپه‌هایی با نوک مسطح. یک دوچرخه مناسب فراهم کنید و بعد از آن تنها کاری که باید بکنید این است که رکاب بزنید و از از مناظر زیبای وینالس لذت ببرید و در نهایت هنگام غروب آفتاب توقف کنید و روز خود را به پایان برسانید.

 کوبا بهترین جا برای این تفریح لذت‌بخش است. وینیالس در کوبا مکانیست که می‌توان گفت بهشت دوچرخه‌سواران است.

 

14- لاس‌ترازاس، روستای دوستدار محیط‌زیست

برگردیم به سال 1968، زمانی که جنبش‌های زیست‌محیطی برای حفاظت از طبیعت، در حال شکل‌گیری بودند. درست دراین زمان، گروهی از دانشجویان در کوبا فعالیت خود را آغاز کردند. این گروه نگرانی خود را در مورد آسیب‌هایی که جزیره کوبا را تهدید می‌کرد، مطرح کرده و اتفاقا پیشنهاد خوبی هم داد. آنها پس از اینکه هکتارها از مزارع و جنگل‌های در حال نابودی را نجات دادند، ایده جذاب خود را دنبال کردند. جمعی از کارگران خبره لاس‌ترازاس، روستای اکولوژیک خود را بر اساس همین طرح ساختند. در این روستا به ترویج موسیقی، مزرعه‌های قهوه و معماری منحصربه‌فرد هتلی به‌نام موکا، توجه ویژه‌ای صورت‌گرفته‌است.

 لاس‌ترازاس، روستای دوستدار محیط‌ زیست

 

15- انرژی بی‌پایان در سانتا‌کلارا

این شهر دقیقا همان‌چیزیست که شما از کوبا توقع نـــــــدارید! وقتی به سانتاکلارا رسیدید، همه آنچه که تصورات‌تان در مورد کوبا بود؛ به‌هم می‌ریزد. از دانشجویان محترم و متشخص گرفته تا تفریحات شبانه در سطح عالی، همه و همه در سانتاکلارا وجود دارد. خانه‌های مجللی را خواهید دید که تعداد عتیقه‌ها و یادبودهای ارزشمند درون آنها از یک موزه بیشتر است. به کلاب مجونجه حتما سری بزنید و از نوشیدنی‌های کلاب استفاده کنید. فرصت آشنایی با دانشجویان را در این کلاب از دست ندهید؛ آنها دراین کلاب و در میدان اصلی شهر بسیار دیده می‌شوند.

 این شهر دقیقا همان‌چیزیست که شما از کوبا توقع ندارید! وقتی به سانتاکلارا رسیدید، همه آنچه که تصورات‌تان در مورد کوبا بود؛ به‌هم می‌ریزد.

 

16- فاش کردن اسرار ماتانزاس

یکی از جاهای دیدنی کوبا، شهر ماتزاس است. می‌توان گفت ماتانزاس تایتانیک کوباست. همانند کشتی‌‎ای که سال‌ها غرق شده‌بود و امروز دوباره در حال دیده‌شدن است. ماتانزاس در سمت چپ جزیره است. این روزها دوباره صحبت از زیبایی‌هایی این شهر بر سر زبان‌ها افتاده. بعد از سیر شدن از سواحل و ریزورت‌های وارادرو، ماتانزاس شهری است که شما را متعجب خواهدکرد. با گشت و گذار دراین شهر در یک زمان کوتاه، با توجه به آثار تاریخی درجه یک آن، درس‌های بسیاری از تاریخ و فرهنگ کوبا را در می‌یابید.

 می‌توان گفت ماتانزاس تایتانیک کوباست. همانند کشتی‌‎ای که سال‌ها غرق شده‌بود و امروز دوباره در حال دیده‌شدن است.

 

17- باراکوآ

در بالای تپه‌ها و در انتهای استان گوآنتانامو، به بارکوآ می‌رسید. در این شهر نگاه کنید مردم محلی چطور مشغول کار و فعالیت هستند و همین طور که مشغول گشت‌زدن در شهر هستید،  به صدای آواز کریبا گوش کنید. علاوه بر همه این‌ها از انواع غذاهای پر ادویه این منطقه امتحان کنید، غذاهایی که مقوی هستند و طعم‌های خاصی دارند. به شما توصیه می‌کنیم در بین غذاها با کوکوروچو آغاز کنید.

 از انواع غذاهای پر ادویه این منطقه امتحان کنید، غذاهایی که بسیار مقوی هستند و طعم‌های خاصی دارند.

 

18- جشنواره‌ها و فستیوال‌های کوبا

با وجود روزهای تاریک گذشته هیچ‌وقت این فستیوال‌ها متوقف نشد و هر ساله با شجاعت تمام برگزار شدند. در روزهای جنگ، ریاضت، جیره‌بندی و دوران سخت گذشته، کوبایی‌ها دست از برگزاری فستیوال‌های شاد خود از جمله جویی دی‌ویوره برنداشتند. بهترین این اجراها شامل آتش‌بازی و رقص‌های محلی در سانتیاگوی کوباست. جشنواره فیلم‌ها در گیبارا و انواع و اقسام موزیک و فستیوال‌هایش در هاوانا برگزار می‌شود.

 در روزهای جنگ، ریاضت، جیره‌بندی و دوران سخت گذشته، کوبایی‌ها دست از برگزاری فستیوال‌های شاد خود از جمله جویی دی‌ویوره برنداشتند.

 

19- فرهنگ غذایی کوبا

از زمان تصویب قوانین جدید در کوبا و شروع تحولات در این کشور، آتش‌فشان خلاقیتی در کوبا به راه افتاده و تاثیر زیادی هم بر روی غذاهای این جزیره گذاشته. کشوری که تاقبل از این فقط برنج و لوبیا برای عرضه داشت، امروز ترکیبی از انواع غذاها را در رستوران‌های لوکس و شیکش ارائه می‌دهد. هاوانا پیشتاز درست کردن غذاهای نوین در آشپزخانه کوبایی است. وینیالس بهترین غذاهای سنتی را ارائه می‌دهد و باراکوآ بر اساس موقعیت قرارگیری و انزوای گوآنتامو، اصالت خود را در طبخ غذا به نمایش می‌گذارد.

کشوری که تاقبل از این فقط برنج و لوبیا برای عرضه داشت، امروز ترکیبی از انواع غذاها را در رستوران‌های لوکس و شیک ارائه می‌دهد.

 

20- خیابان‌های کاماگوی

یکی از جاذبه‌هایی متفاوت با دیگر جاهای دیدنی کوبا، شهر کاماگوی است. گمان می‌کنید که گم شده‌اید؟ نه! باید به کسانی که منتظر تماشای کلیساها و گلدان‌های گِلی (در شهر تیناجونز) و دزدان دریایی بودند، گفت که به شهرشان رسیده‌اند. کاماگوی شهری است که خود را از تمام نواحی اسپانیایی آمریکای لاتین جدا کرده است. در اینجا خبری از کلیساهای کاتولیک و میدان‌های مثلثی شکل نیست. آنچه که می‌بینید فاش شدن اسرار و خودنمایی هنر چپ در هر زمینه‌ای‌ست.

در اینجا خبری از کلیساهای کاتولیک و میدان‌های مثلثی شکل نیست.

 

21- پیکو ترکینو

در پیکوترکینو کوهپیمایی کنید و لذت فتح بلندترین قله کوبا را تجربه کنید. ارتفاع این قله حدود 2000 متر است. راهنماها و کوه‌پیماها باید مسافت 17 کیلومتری بُروکُلی را درمیان جنگل‌های سبز طی کنند. تماشای طبیعت و پرنده‌نگری را می‌توانید اینجا دنبال کنید. اگر از دوستداران انقلاب کوبا هستید، این را بدانید که پا در جنگلی گذاشتید که فیدل کاسترو در آن مبارزه می‌کرده. 

 . اگر از دوستداران انقلاب کوبا هستید، این را بدانید که پا در جنگلی گذاشتید که فیدل کاسترو د رآنجا مبارزه می‌کرد.

22- اتومبیلهای کوبا 

ماشین کوبا یکی از جاذبه‌های دیدنی این کشور است. اغلب اتومبیلهای کوبا، کلاسیک و قدیمی هستند. زیرا بعد از انقلاب، رهبر این کشور واردات اتومبیل‌های جدید را ممنوع اعلام کرده بود. حتی بعد از آزاد شدن خرید خودروهای جدید هم مردم توانایی خرید نداشتند. در نتیجه مردم کوبا به خودروهای قدیمی قبل از سال 1959 روی آوردند. می‌توان گفت یکی از کشورهای هنرمند در تعمیر و نگهداری ماشین کوبا است. امروزه هم با قدم زدن در خیابان‌های این کشور شاهد تعداد زیادی از اتومبیلهای باقی‌مانده از سال‌های قبل از انقلاب هستید.

اتومبیلهای کوبا یکی از جاذبه‌های دیدنی این کشورند.

 

تور کوبا

 1398/11/15 | کد مطلب: 3810
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
Ebrahim yariyan
1400/08/14 21:02
سلام من هم چند بار مسافرت کردم که کشور زیبای کوبا بسیار خوش گذشت ومنتظرم که کرونا ویروس تمام بشه و دوباره مسافرت به کوبا راشروع کنم با مردم خونگرم و مهربان شون.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/08/15 14:58
دوست عزیز
سلام

امیدواریم با فراهم شدن شرایط در خدمت شما باشیم.

با تشکر از پیام شما

حسین
1399/10/22 00:35
منم سفری به کوبا داشتم ، بسیار دیدنی و زیبا بود،خیلی خوش گذشت ولی متاسفانه در ساحل تمساح به گروه ما حمله کرد و یکی از همسفران به شدت زخمی شد
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/10/22 10:57
دوست عزیز
سلام

اگر هشدارها و نکات امنیتی که از تورها و لیدرها گفته می‌شود در طول سفر رعایت شوند، احتمال بروز حوادث خیلی خیلی کم خواهند شد.

با تشکر از پیام شما

سهيلا از دانمارك
1399/01/04 04:02
يكي از بهترين سفرهاي من بود كوبا مردم همه از رفاه اجتماعي برخوردارن و شاد و بي دغدغه زندگي مي كنند
پاسخ دهید...
Masoud.Ma
1398/11/19 09:11
tour cuba darin? man az kharej iran mitoonam biyam?
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/11/19 09:21
دوست عزیز
سلام

لطفا برای هماهنگی بیشتر با واحد فروش دالاهو تماس بگیرید:
02141663000

با تشکر از پیام شما

برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.