021 4166 3000

حیات وحش ایران - خرس قهوه‌ای سوری

خرس قهوه‌ای حیوانی نسبتا عظیم‌الجثه در میان دیگر حیوانات است. از نظر غذایی می‌توان گفت همه چیزخوار است. از لاشه حیوانات گرفته تا دانه گیاهان، میوه‌ها و ریشه درختان و... همه برای خرس قهوه‌ای غذا محسوب می‌شود. در بین چیزهایی که خرس قهوه‌ای علاقه‌ بسیاری به خوردن‌شان دارد، عسل جایگاه ویژه‌ای دارد و... 

این حیوان علاقه بسیاری به خوردن عسل دارد. در فصل بهار که گیاهان می‌رویند، مانند علف‌خواران از علف‌های تازه و قارچ تغذیه می‌کند. با استفاده از ناخن‌های بلند و خمیده‌اش، حشرات را از زیر پوست درختان و شکاف سنگ‌ها بیرون می‌کشد، لانه جوندگان را می‌کَند و آنها را شکار می‌کند. در اواخر تابستان و پاییز معمولاً خرس‌ها در مناطق پایین‌دست جنگل یا دره‌ها، که میوه‌های وحشی فراوان است، ساکن می‌شوند.

جفتگیری خرس قهوه‌ای در اوایل فصل تابستان است و در موسم خواب زمستانی یک تا چهار نوزاد می‌زایند. نوزاد خرس قهوه‌ای بسایر کوچک و ناتوان است. وزن آن حدود 300 تا 600 گرم است. چشم این نوزادان در یک ماهگی باز می‌شود و تا سه یا چهار ماهگی شیر می‌خورند. طول عمر خرس‌های قهوه‌ای حدود 30 تا 45 سال است. جالب است بدانید که خرس قهوه‌ای قادر است مسافت بسیار زیادی را چهار دست و پا با سرعت 50 کیلومتر در ساعت بدود. این را هم بدانید که شناگر ماهری است و می‌تواند از درختان نسبتا کوتاه به خوبی بالا برود.

در حال حاضر خطر جدی زندگی خرس‌های قهوه‌ای را تهدید نمی‌کند. سبک زندگی این حیوانات و همین‌طور رژیم غذایی آنها، سبب شده در حال حاضر از جمعیت خوبی برخوردار باشند. این خرس به صورت انفرادی زندگی می‌کند و اندازه سر و تنه بین 170 تا 250 سانتی متر است. این حیوان شبگرد است. البته در مناطقی که آرامش کافی باشد، روزها هم دیده می‌شود. اگر خوش‌شانس باشید، در پارک ملی گلستان احتمال دیدن خرس قهوه‌‌ای سوری وجود دارد. این خرس لانه خود را در شیب‌های کوهستانی در بین سنگ‌های بزرگ، سوراخ‌های طبیعی غارها یا در میان ریشه درختان  می‌سازد.

 

این حیوان شبگرد است. البته در مناطقی که آرامش کافی باشد، روزها هم دیده می‌شود. اگر خوش‌شانس باشید، در پارک ملی گلستان احتمال دیدن خرس قهوه‌‌ای سوری وجود دارد.


1396/08/22 | کد مطلب: 3925
برچسب‌ها: حیات وحش
هانیه کاظمی

مهندس برق، فوق لیسانس مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل