تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
جشنــواره نــوروز 1403
امروز 500,000 تومان تخفیف!
بــرو به صفحـــه جشنــواره

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی) کجاست؟

تاریخ استانبول مانند سینما در هر دوره‌ای، هنرپیشه‌های خودش را دارد. این هنرپیشه‌ها آثار تاریخی شهر زیبای استانبول هستند. از هر اثر تاریخی که به تماشای اثری دیگر می‌روید مانند این است که از یک پرده سینما و فیلمی زیبا به تماشای پرده‌ای دیگر می‌روید. در میان این هنرپیشگان زیباروی فیلم تاریخی استانبول، مسجد آبی چشم‌نواز است و رویایی! می‌دانید مسجد آبی کجاست؟ چه کسی آن را بنا کرده و داستان آن چیست؟

 

تور ترکیه

همه‌چیز درباره مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد (آبی) کجاست؟

مسجد آبی یکی از مساجد جامع تماشایی در شهر استانبول است. البته در میان ترک‌ها این مسجد را به نام مسجد جامع سلطان احمد می‌شناسند اما اکثر توریست‌ها در دنیا به آن لقب مسجد آبی داده‌اند. شکوه و جلوه کاشی‌کاری‌های بی‌نظیر مسجد آبی شما را جادو خواهد کرد. محله سلطان احمد در استانبول محل قرارگیری این مسجد زیبا و البته مسجد ایاصوفیه است. 

چرا مسجدسلطان احمد (آبی) خاص است؟

بعد از معمار سینان که یکی از برترین آثار تاریخی عثمانی، مسجد ایاصوفیه را ساخته، فقط شاگردان او می‌توانستند اثر جاویدان دیگری را بسازند. مسجد آبی یا مسجد جامع سلطان احمد به دست استاد توانای معماریِ تُرک، صدفکار محمد آقا، ساخته شده است. سلطان احمد محوطه بسیار وسیعی را که چشم‌اندازی رو به دریا دارد برای ساخت مسجد انتخاب می‌کند. او که در سنین کودکی بر تخت نشست، تصمیم می‌گیرد در سنین جوانی اثری جاودان را با کمک معماران ترک بسازد. می‌گویند هزینه ساخت این بنا شخصی و جدا از درآمد دولت آن دوران بوده است.

مسجد آبی از نمای دور هم دلربایی می‌کند.

260 پنجره در این مسجد وجود دارد که نور کافی آن را در روز تامین می‌کنند. درِ غربی مسجد دروازه بسیار بزرگ و آهنینی است که شکوه و جلوه مسجد را به نمایش می‌گذارد. به خصوص وقتی از قاب این در به درون مسجد نگاه می‌کنید. از همه جالب‌تر زنجیر آهنین آویزان از درب غربی باعث می‌شود تا کسانی که وارد مسجد می‌شوند، سر خم کنند. این موضوع حتی شامل حال خود سلطان احمد می‌شد. پادشاه در هنگام ورود سر خم می‌کرد و وارد مسجد سلطان احمد می‌شد.

علاوه بر بخش‌های مختلف مسجد مانند شبستان و حیاط‌های آن، بخشی برای خود سلطان ساخته شد. عمارتی که سلطان احمد بتواند در آنجا استراحت، دعا و عبادت کند. می‌گویند در 10 روز پایانی ماه رمضان سلطان احمد اول به عمارت مخصوص خود در مسجد آبی می‌آمد و مشغول عبادت می‌شد تا روز عید فطر. 

فضای داخلی مسجد آبی سحرانگیز است.

در این مسجد آرامگاه خود سلطان احمد به همراه همسرش کوسم سلطان را خواهید دید. علاوه بر آنها پسرانش مراد و عثمان هم در این مسجد به خاک سپرده شده‌اند. 

در سفر به استانبول بازدید از مسجد آبی را از دست ندهید.

داستان‌ها و افسانه‌های مسجد سلطان احمد (آبی) چیست؟

سلطان احمد پادشاهی است که در 14 سالگی بر تخت می‌نشیند و 14 سال حکومت می‌کند. داستان‌های زیادی در مورد ساخت مسجد سلطان احمد (آبی) هست. یکی از آنها مربوط به مناره‌های مسجد سلطان احمد است.  سلطان احمد تمایل داشت مناره‌های مسجدش خاص باشد به همین دلیل دستور داد آنها را از طلا بسازند. اما برای ساخت آن پول کافی نبود؛  استاد معمار صدفکار، تصمیم می‌گیرد مسجدی با شش مناره در ارتفاع‌های مختلف بسازد تا رنگ و جلوه خاصی به مسجد سلطان احمد ببخشد. بهرحال هم اکنون این مسجد جامع 6 مناره‌ای یکی از 4 مسجد 6 مناره‌ای معروف در ترکیه است. 

چطور به مسجد آبی برویم؟

از میدان تکسیم با فونیکولار به خط کاباتاش بروید. از آنجا با ترموا شماره 1 به راحتی می‌توانید در ایستگاه سلطان احمد پیاده شده و از مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد را بازدید کنید. برای اطلاعات بیشتر سری راهنمای حمل و نقل عمومی دراستانبول بزنید. 

قبل از بازدید از مسجد آبی حتما بخوانید:

این مسجد هنوز فعال است و 5 وعده در روز در آن نماز خوانده می‌شود. در مدت زمان اقامه نماز درب‌های مسجد برای حضور بازدیدکنندگان بسته است. مورد بعدی این‌که  غیر مسلمانان باید از درب غربی استفاده کنند. 

  • اغلب مساجد ترکیه روز جمعه به دلیل برگزاری نماز جمعه تا ساعت 14:00 بسته هستند. بعد از این ساعت می‌توانید از این مساجد بازدید کنید. 


1397/07/15 | کد مطلب: 4229
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ناشناس
1398/12/24 16:19
بجای ترک از عثمانی استفاده کنید لطفا تاریخ را تحریف نکنید. هیچوفت عثمانیها خودشان را ترک اعلام نکردند.
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.