تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

فرودگاه جدید استانبول کجاست؟

فرودگاه جدید استانبول در ترکیه را می‌توان یک شاهکار خواند. این فرودگاه حدود 40 کیلومتر تا میدان تکسیم فاصله دارد و خدمات و امکانات بسیاری را در اختیار مسافران قرار می‌دهد. از انجایی که ترکیه به یکی از کشورهای توریستی و محبوب برای سفر در دنیا تبدیل شده است وجود چنین فرودگاهی کاملا ضروری بود. این قطب گردشگری به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش در آسیا و اروپا کم‌کم به فرودگاهی بزرگتر از آتاتورک و صبیحا نیاز داشت. از این رو دولت ترکیه دست به کار شد تا یکی از بزرگترین فرودگاه‌های جهان را افتتاح کند. اما فرودگاه جدید استانبول کجاست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ فاصله این فرودگاه از مراکز مهم استانبول چقدر است؟ چطور به فرودگاه جدید استانبول برویم؟ و...

 

تور ترکیه

فرودگاه استانبول کجاست؟

فرودگاه جدید استانبول (IGA) در قسمت اروپایی و شمال استانبول واقع شده است. اگر نگاهی به محل قرار گیری فرودگاه جدید استانبول در نقشه بیندازید، متوجه خواهید شد فاصله چندانی از دریای سیاه و منطقه آرناوت‌کوی (Arnavutköy) ندارد. مکان دقیق این فرودگاه بین دو دهکده Tayakadın و Akpınar است. فرودگاه جدید استانبول در 6 آپریل سال 2019 شروع به فعالیت کرد و جای فرودگاه‌‎های قدیمی استانبول را گرفت. اکثر پروازهای ایران به ترکیه نیز به مقصد فرودگاه جدید استانبول انجام می‌گیرد. 

فرودگاه جدید ترکیه در فرودگاه در منطقه اروپایی استانبول قرار دارد

فاصله فرودگاه جدید استانبول تا مناطق مهم

یکی از موضوعاتی که ممکن است به کارتان بیاید، فاصله فرودگاه جدید استانبول تا مراکز و مناطق مهم استانبول است؛ مناطقی که ممکن است هتل محل اقامت‌تان در آن قرار گرفته باشد. برای مثال آیا می‌دانید فاصله فرودگاه جدید استانبول تا میدان تکسیم چقدر است؟ در ادامه به چند منطقه مهم آسیایی و اروپایی استانبول و فاصله آن از فرودگاه جدید استانبول اشاره خواهیم کرد. دانستن این فاصله‌ها در انتخاب هتل کمک‌تان خواهد کرد.

فاصله فرودگاه جدید استانبول تا مناطق مهم اروپایی

 • فرودگاه جدید استانبول- آوجیلار: 53 کیلومتر
 • فرودگاه جدید استانبول- کارتپه: 38 کیلومتر
 • فاصله فرودگاه جدید استانبول تا میدان تکسیم: 40 کیلومتر است و حدود 40 دقیقه با سواری می توان به میدان رسید. در مطلب «چطور از فرودگاه استانبول به میدان تکسیم برویم؟» بیشتر بخوانید. 
 • فرودگاه جدید استانبول- منطقه لِوِنت: 36 کیلومتر

فاصله فرودگاه جدید استانبول تا مناطق مهم آسیایی

 • فرودگاه جدید استانبول- محله اسکودار: 47 کیلومتر
 • فرودگاه جدید استانبول-کادیکوی: 52 کیلومتر
 • فرودگاه جدید استانبول- فیندیک: 73 کیلومتر
 • فرودگاه جدید استانبول-کاواسیک: 42 کیلومتر

فرودگاه جدید استانبول در حال حاضر، پروازهای متعدد داخلی و بین‌المللی را پوشش می‌دهد.

همه چیز در مورد فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول در زمینی به مساحت 76.5 میلیون متر مربع در شمال و فاصله 35 کیلومتری از مرکز شهر استانبول واقع شده است. مراحل ساخت فرودگاه جدید استانبول در 4 فاز، در حال تکمیل است. فاز اول فرودگاه جدید استانبول با دو باند و یک ترمینال به ظرفیت 90 میلیون مسافر تکمیل شد. گفتنی است این فاز یکی از بزرگترین پروژه‌های زیرساختی تاریخ جمهوری ترکیه به شمار می‌رود.

ظرفیت فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول بعد از تکمیل، پرواز به بیش از 300 مقصد با ظرفیت سالانه 200 میلیون مسافر را خواهد داشت. به عبارتی فرودگاه جدید استانبول قطب جهانی آسیا، اروپا و آفریقا به شمار می‌رود. 

فرودگاه جدید استانبول بعد از تکمیل، پرواز به بیش از 300 مقصد با ظرفیت سالانه 200 میلیون مسافر را خواهد داشت.

فرودگاه جدید استانبول به چند کشور پرواز دارد؟

فرودگاه جدید استانبول در حال حاضر، پروازهای متعدد داخلی و بین‌المللی را پوشش می‌دهد. این پروازها شامل 45 شهر داخل کشور ترکیه و 249 شهر در 110 کشور خارجی می‌شود. 

خدمات فرودگاه جدید استانبول

53 هزار مترمربع از محوطه فرودگاه جدید استانبول به خدمت رسانی به مسافران اختصاص یافته است. در این فرودگاه چند صد برند ترکیه‌ای و خارجی به مسافران، خدماتی در قالب رستوران، کافی شاپ و … ارائه خواهند کرد. در قسمت جلویی فرودگاه، شهر فرودگاهی وسیعی قرار دارد که شامل ساختمان‌های اداری مستقر در فرودگاه، مجموعه هتل‌ها، آژانس‌های مسافرتی، مسجد، مراکز مناسب برگزاری کنفرانس‌ها و برپایی نمایشگاه‌ها و مراکز درمانی خواهد بود. در داخل ساختمان فرودگاه نیز یک فروشگاه بسیار بزرگ به منظور خدمات رسانی به مسافران در حال ساخت است که یکی از مناطق عمومی این فرودگاه نیز محسوب می‌شود و انواع وسیله نقلیه مورد نیاز مسافران در این بخش از فرودگاه موجود بوده و آماده خدمات رسانی خواهد بود. سیستم حمل و نقل سریع السیر نیز در این فرودگاه وجود دارد و ایستگاه‌های مترو در داخل فرودگاه قرار خواهند گرفت.

در فرودگاه جدید استانبول چند صد برند ترکیه‌ای و خارجی به مسافران، خدماتی در قالب رستوران، کافی شاپ و … ارائه خواهند کرد.

چطور به فرودگاه جدید استانبول برویم؟

 

حمل و نقل عمومی:

از جمله وسایل حمل و نقل عمومی برای دسترسی به فرودگاه جدید استانبول، به هاوایست (Havaist)، استانبول سیاحت (Istanbul Seyahat) و IETT می‌توان اشاره کرد. 

هاوا ایست:

اتوبوس‌های دوطرفه‌ای که تمام وقت در 12 خط مختلف و 46 ایستگاه آماده ارائه خدمات به مسافران فرودگاه جدید استانبول هستند. برای اطلاع از ایستگاه و ساعت‌های حرکت اتوبوس‌های هاوا ایست به سایت مقابل مراجعه کنید: hava.ist

IETT:

ترمینال اتوبوس رانی محله‌های ساری یر، هالکالی، محمودبی، Mecidiyeköy، فرودگاه آتاتورک، Mescid-i Selam, Hacıosman،Alibeyköy برای فرودگاه جدید استانبول IETT دارند. برای کسب اطلاع بیشتر روی IETT کلیک کنید. 

استانبول سیاحت:

 این ترانسفر بین فرودگاه و Çorlu-Tekirdağ آماده ارائه خدمات است. اطلاعات بیشتر را در سایت Istanbulseyahat بخوانید. 

برای حمل و نقل آسان به فرودگاه جدید استانبول بهتر است استانبول کارت تهیه کنید و مطلب «راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول» را بخوانید. 

ترانسفر فرودگاهی:

اگر رفتن به فرودگاه با چمدان و لوازم سفر با وسایل نقلیه عمومی برای‌تان مشکل است، از خدمات ترانسفر فرودگاه استانبول استفاده کنید. دالاهو این خدمات را برای رفاه حال مسافران فرودگاه جدید استانبول فراهم کرده است. با استفاده از خدمات ترانسفر فرودگاهی می‌توانید بدون نیاز به آشنایی با حمل و نقل عمومی استانبول، دغدغه اتلاف وقت و رسیدن به‌ پرواز، با راننده شخصی به فرودگاه بروید. 

فرودگاه جدید استانبول با دغدغه محیط زیستی

از ویژگی‌های مهم این فرودگاه، شعار فرودگاهی بدون آلاینده و دوست دار محیط زیست بودنش است.

حواشی ساخت فرودگاه جدید ترکیه

برای ساخت این فرودگاه حدود 10 هزار نفر 24 ساعته در آن مشغول به کار بودند تا این فرودگاه به مرحله بهره برداری برسد. طراحی برج مراقبت این فرودگاه الهام گرفته از گل لاله است که یکی از نمادهای فرهنگ ترکی- اسلامی و سنتی استانبول محسوب می‌شود؛ این فرودگاه به دلیل این طراحی جایزه دریافت کرده. فرودگاه جدید ترکیه همچنین به دلیل طراحی برج کنترل ترافیک هوایی و ساختمان فنی خود نخستین جایزه خود را در مسابقه سال 2015 معماری بین الملی شیکاگو دریافت کرد. این مسابقه توسط موزه معماری و طراحی شیکاگو با همکاری مرکز اروپایی معماری، هنر، طراحی و مطالعات شهری برگزار شده بود. 

فرودگاه جدید استانبول الهام گرفته از گل لاله است که یکی از نمادهای فرهنگ ترکی- اسلامی و سنتی استانبول محسوب می‌شود.

در سایت igairport.com می‌توانید اطلاعات بیشتری از فرودگاه جدید استانبول کسب کنید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید از طریق واتس‌اپ نیز با ما در ارتباط باشید.

 

منبع: igairport.com

 

 1400/08/17 | کد مطلب: 4346
برچسب‌ها: استانبولترکیه
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
ناشناس
1398/07/16 17:14
اجناس خوراکی در این فرودگاه خیلی خیلی گران هست . یک نوشابه قوطی کوکاکولا که در شهر استانبول 2 لیر هست در فرودگاه 20 لیر بفروش می‌رسد و یک بطری آب 10 لیر
پاسخ دهید...
محمد رضا
1401/02/05 23:45
بله درسته
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.