تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

غذاهای سنتی اردبیل

در هوای سرد اردبیل، فقط آش می‌چسبد! بی‌دلیل نیست که برخی اردبیل را با آش‌هایش می‌شناسند. اردبیل یکی از شهرهای سردسیر کشورمان است که جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی بی‌شماری دارد. راهی این شهر که شدید، حتماً آش دوغ و آش میوه را امتحان کنید. البته این شهر غذاهای سنتی خوشمزه دیگری هم دارد که محال است بخواهید از دست بدهید.

آش دوغ

همان‌طور که اشاره کردیم، پختن آش در اردبیل بسیار مرسوم است. امروزه آش دوغ در سراسر ایران طبخ می‌شود؛ اما اصالت این آش به اردبیل باز می‌گردد. راز خوشمزگی این آش، دوغ ترش و تازه است. نخود، برنج، سیر تازه و سبزی از دیگر موادی است که در آش دوغ به کار می‌رود. البته این آش به روش‌های مختلفی پخته می‌شود که در اردبیل طعم دیگری دارد.

امروزه آش دوغ در سراسر ایران طبخ می‌شود؛ اما اصالت این آش به اردبیل باز می‌گردد.

شیر پلو (سوتی پلو)

این غذا در روزهای چهارشنبه‌سوری پخته می‌شود. شیر پلو خوش‌طعم و خوش عطر است و از برنج، شیر، روغن گلاب و هل تهیه می‌شود. این پلو را بیشتر با خورشت هویج، خورشت خلال بادام و فسنجان می‌خورند. برخی در کنار آن خرما و کشمش هم می‌گذارند. شیر پلو غذای مقوی برای ماه رمضان است.

این غذا در روزهای چهارشنبه‌سوری پخته می‌شود.

باسترما پلو

می‌گویند این غذا اصالتا مربوط به باکو است. باسترما یعنی مدفون شده؛ احتمالا از آنجا که مواد اصلی این غذا دیده نمی‌شود به آن باسترما می‌گویند. این غذا از برنج، سیب‌زمینی، رب ازگیل، گردو، پیاز، مرغ، زعفران، رب به و رب آلوچه تهیه می‌شود. باید حدس بزنید طعم این غذا بی‌نظیر است.

احتمالا از آنجا که مواد اصلی این غذا دیده نمی‌شود به آن باسترما می‌گویند.

آش بلغور (آش یارما)

آش بلغور یکی از آش‌های خوشمزه اردبیل است. این غذا از مقدار زیادی بلغور، گوجه‌فرنگی، لوبیا قرمز، سبزی آش، عصاره گوشت، پیاز، زعفران و آبغوره تهیه می‌‌شود. 

آش بلغور یکی از آش‌های خوشمزه اردبیل است.

کشمش پلو

کشکمش پلو غذای اصیل اردبیل است. امروزه، این غذا به سراسر ایران راه پیدا کرده. ترکیب شیر و کشمش ترکیبی است که علاوه بر طعم خوشمزه بسیار مقوی خواهد شد. این ترکیب با برنج بسیار لذیذ است.

آش میوه

این آش بسیار خوش‌طعم و خوش‌رنگ است. راز خوشمزگی این آش میوه‌های خشک است. مردم اردبیل از گذشته‌های دور میوه‌هایی مثل آلبالو، زردآلو، آلوی خورشتی، گوجه برقانی را خشک می‌کردند و از ترکیب آن طعم بی‌نظیری می‌آفرینند. هم‌چنین مواد دیگری مثل حبوبات، گندم، برنج و رشته آشی به آن اضافه می‌کنند. سبزی‌هایی مثل گشنیز، برگ چغندر، جعفری و...از دیگر مواردی است که این غذا را خوش عطر می‌کند. در سفر به اردبیل حتما این آش خوشمزه و مقوی را امتحان کنید.

این آش بسیار خوش‌طعم و خوش‌رنگ است.

 1397/11/28 | کد مطلب: 4440
برچسب‌ها: شکم‌گردی
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.