تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

10 غذای سنتی همدان

پیشتر در مورد جاذبه‌های برتر همدان گفتیم و با سوغاتی‌های این شهر آشنا شدیم. حالا نوبت به غذاهای سنتی و خوشمزه همدان می‌رسد. بیشتر غذاهای سنتی همدان آبکی هستند؛ غذاهایی مثل آبگوشت و آش. در ادامه با لیستی از غذاهای سنتی همدان آشنا شوید. 

 

تورهای داخلی

1. کوفته مخصوص همدان

فقط تبریز نیست که به کوفته‌های خوشمزه معروف است. همدان نیز در نوع خود کوفته‌های بی نظیری دارد. مواد لازم برای کوفته مخصوص همدان، گوشت، لپه، آلو، پیاز، نخود، گردو، برنج و غیره است. در سفر به همدان خوردن کوفته همدان را فراموش نکنید.

همدان، کوفته‌های بی نظیری دارد.

2. آش خشکبار همدان

همان‌طور که گفتیم همدان بیش از هر چیز به آش‌هایش معروف است. آشپزان همدانی از خشکباری که در میان‌وعده می‌خوریم آش بسیار خوشمزه‌ای درست می‌کنند. آلو و آلبالو خشک، برگه زردآلو، برگه هلو و... با هم ترکیب می‌شوند و این غذای خوشمزه همدان را تشکیل می‌دهند. دیگر مواد اصلی آش خشکبار همدان سبزی آش، گوشت استخوان‌دار، رشته، شیره انگور، حبوبات، پیا ز و نعناع است. در سفر به همدان چشیدن این آش خوشمزه و مقوی را از دست ندهید.

آشپزان همدانی از خشکباری که در میان‌وعده می‌خوریم آش بسیار خوشمزه‌ای درست می‌کنند.

3. خورشت غوره بادمجان

بیشتر غذاهایی که با بادمجان درست می‌شوند، طعم بی‌نظیری دارند. کشک بادمجان، میرزاقاسمی، خورشت بادمجان و... خورشت غوره بادمجان همدان نیز طعم بی‌نظیری دارد. این خورشت به دلیل داشتن غوره طعم ترش و اما خوشمزه‌ای دارد. خورشت غوره بادمجان همدان از مرغ، بادمجان، گوجه فرنگی و غوره تهیه می‌شود.

ین خورشت به دلیل داشتن غوره طعم ترش و اما خوشمزه‌ای دارد.

4. آش برنج همدان

برنج، عدس و آب قلم این غذای سنتی همدان را بسیار خوشمزه می‌کند. اگر در فصل سرما راهی همدان شدید حتما این غذای سنتی همدان را امتحان کنید و مطمئن باشید غذایی سالم و مقوی خورده‌اید.

اگر در فصل سرما راهی همدان شدید حتما آش برنج همدان را امتحان کنید.

5. آش آماج همدان

آش اماج نیز از آن دست غذاهای سنتی همدان است که در مناطق مختلف کشورمان به شکل‌های مختلف پخته می‌شود. آماج در واقع نام خمیری است که روی حرارت خشک و سپس در آش استفاده می‌شود. مواد لازم برای آش آماج همدان سبزی آش، حبوبات، پیازداغ، سیرداغ، تخم مرغ و آماج است.

آماج در واقع نام خمیری است که روی حرارت خشک و سپس در آش استفاده می‌شود.

6. آبگوشت قورمه همدان

این غذا همان‌طور که از اسمش مشخص است، از ترکیب آبگوشت و فورمه سبزی تهیه می‌شود. مواد اصلی آن سبزی قورمه، سیب زمینی، لیموعمانی، پیازداغ، لوبیا قرمز و تخم مرغ است. چشیدن این غذای سنتی همدان را از دست ندهید.

چشیدن آبگوشت قرمه همدان را از دست ندهید.

7. آش بادمجان ملایر

ملایر یکی از شهرهای مهم همدان است؛ در این شهر آش مخصوصی درست می‌شود که طبخ آن به دیگر شهرهای ایران نیز راه یافته. مواد اصلی این غذا را عدس و بلغور تشکیل می‌دهد که بسیاری از پزشکان آن را برای سلامتی توصیه می‌کنند.

مواد اصلی آش بادمجان را عدس و بلغور تشکیل می‌دهد.

8. آبگوشت فلفل همدان

تفاوت این آبگوشت با دیگر آبگوشت‌هایی که تا به حال خورده‌ایم، استفاده از فلفل سبز مخصوص همدان است. گوشت گوسفندی، سیب زمینی، گوجه فرنگی، نخود، پیاز، سیر، زیره سبز، زنجبیل و آبلیمو از مواد اصلی این غذا است.

در آبگوشت فلفل همدان، از فلفل سبز مخصوص همدان استفاده می‌شود.

9.آش هویج و جو

ترکیب جو و هویج بسیار خوشمزه می‌شود. این ترکیب علاوه بر خوشمزگی سرشاز از ویتامین است. در همدان نیز غذایی از این ترکیب درست می‌شود که طعم بی‌نظیری دارد. در اغلب رستوران‌های همدان این غذا سرو می‌شود. کافیست راهی همدان شوید و از این غذای خوشمزه بخورید.

ترکیب جو و هویج بسیار خوشمزه می‌شود.

10.آش کاچی همدان

کاچی نیز از آن دست غذاهای سنتی است که در شهرهای مختلف به روش‌های مختلف پخته می‌شود. آش کاچی همدان از گندم، کشک، آب، سیر، نمک و روغن حیوانی به دست می‌آید.

 آش کاچی همدان بسیار خوشمزه است.

 1398/02/04 | کد مطلب: 4508
برچسب‌ها: شکم‌گردی
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
تالیزبقصسثفبف
1398/09/18 20:53
با سلام ممنون ازتون واقعا این اطلاعات به دردم خورد
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.