تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

روز سپندارمزگان چه روزی است؟

روز سپندارمزگان جشن اصیل عشق آریایی است که در تاریخ 5 اسفند ماه برگزار می‌شود. در ایران باستان جشن‌هایی وجود داشته که به سبب تقارن نام روز، ماه و در بزرگ داشت ایزد مرتبط با آن روز و ماه برگزار می‌شدند. یکی از آن جشن‌ها، جشن سپندارمزگان است که برای پاسداشت زن و زمین برگزار می‌شده. این روز که به روز عشق نیز شهرت یافته این روزها در بین عشاق ایرانی بسیار محبوب است. همه ما قطعا داستانی از روز عشق غربی‌ها (ولنتاین) شنیده‌ایم، اما آیا داستان این جشن باستانی ایرانی را می‌دانیم؟ در ادامه مطلب درباره سپندارمزگان بیشتر خواهید دانست.

 

پیشینه جشن سپندارمزگان

درتقویم‌های باستانی ایرانی، علاوه بر این که ماه‌ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز اسمی داشتند. در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می‌شده‌ و روزی که نام روز و ماه باهم تقارن داشتند را جشن می‌گرفتند. روز پنجم هر ماه در تقویم زرتشتی اسپند نام دارد و دراسپندروز از اسپندماه، جشن سپندارمذگان برگزار می‌شود. ایزد این ماه نیز، اسفندارمرد(سپندار مذ)  فرشته نگهبان زمین و زنان بوده است و این جشن را عید زنان دانسته‌اند و به نام ایزدبانوی بزرگ ایرانیان باستان است. این جشن روزگاری در شهرهای مرکزی ایران از جمله اصفهان و ری روزگارانی تداوم  داشته.  این جشن به نام‌های مردگیران، سپندارمزگان، سپندارمذگان و اسفندگان دیده می‌شود.

در ایران باستان جشن‌هایی وجود داشته است که به سبب تقارن نام روز، ماه و در بزرگ داشت ایزد مرتبط با آن روز و ماه برگزار می‌شدند.  یکی از آن جشن‌ها جشن، جشن سپندارمزگان است.

اهمیت روز سپندارمزگان چیست؟

سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس و فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می‌ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌بیند و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می‌دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را به‌عنوان نماد مهر مادری و باروری می‌پنداشتند.

آیین‌های روز سپندارمزگان در گذشته چه بوده است؟

می‌گویند در گذشته‌های ایران مردم عوام در این روز افسون می‌نوشتند و  مویز را با دانه اناز می‌کوبیدند و معتقد بودن که پادزهر نیش گژدم است. آنان افسون را بر سه کاغذ می‌نوشتند و بر سه دیوار خانه می‌چسبانند تا حشرات موذی از آن‎‌جا دور شوند. رسم گذشتگان ما در این روز این بوده است که مردان به همسران خود هدیه می‌دادند. در روز سپندارمزگان مردان، زنان خانواده را بر تخت شاهی می‌نشاندند و از آنان اطاعت می‌کردند و به آنان هدیه می‌دادند. در واقع این یک یادآوری برای مردان بود تا مادران و همسران خود را گرامی بدارند و چون یاد جشن سپندارمزگان تا مدت‌ها ادامه داشت و بسیار باشکوه برگزار می‌شد همواره این احترام به زن برای مردان گوشزد می‌شد.

چطور روز سپندارمزگان را جشن بگیریم؟

در گذر زمان جشن گرفتن این روز دیگر شکوه گذشته‌اش را ندارد و ماهیت آن به روز عشق در بین ایرانیان تغییر یافته است. افراد می‌توانند این روز را بهانه‌ای برای یادآوری گرامی داشتن عزیزان‌شان بدانند و عشق‌شان را در کنار هم جشن بگیرند.

در روز سپندارمزگان این کارها را امتحان کنید:

  • راجع به جشن‌های باستانی ایرانی مطالعه کنید.
  • به هر شخص عزیزی که در زندگی‌تان هست این روز را تبریک بگویید تا یادآور عشق‌تان به او شوید.
  • در این روز خانم‌های خانواده‌تان را گرامی بدارید و برای او از تاریخچه این روز بگویید.

 1398/11/26 | کد مطلب: 4466
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...  • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
pouya
1399/11/30 00:04
متن فاقد اعتبار و جایگاه اتکا تاریخی است و تماما توهمات نگارنده اثر می باشد.لطفا جرات اظهار نظر مخالف رو داشته باشین
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/11/30 08:56
دوست عزیز
سلام

تنها داشتن جرات برای نوشتن نظر مخالف کافی نیست. ممنون خواهیم شد با ارائه مستندات تاریخی انتقادات خود را مطرح کنید نه صرفا با برچسب زدن به نگارنده یا متن.

با تشکر از پیام شما

امیر
1399/11/16 22:24
از والنتاین تا سپندارمذگان. دهه عشق .....عشق جلوه وجودی خداست و در جهان روز 14 فوریه یا 26 بهمن بنام روز جهانی والنتاین یا روز عشق جهانی نامگذاری شده البته نیاکان ما روز پنجم اسفند که مصادف با روز سپندارمذگان یا روز عشق مطابق با ماه اسفند ماه عشق را جشن عشق برگزار میکردند سابقه چندین هزار ساله دارد.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/11/18 09:49
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

فرشاداشکبوس
1398/12/07 04:37
در جشن اسفندگان، زنان خود را می‌آراستند و در طول روز به پایکوبی و شادی می‌پرداختند و همچنین نیایش می‌کردند. دختران نیز از این جشن سهمی داشتند چون برخی این جشن را ویژه «عروسان نادیده‌شوی» یعنی «دختران شوهرنکرده» و "مردگیران" دانسته‌اند.آش ویژه آن ""هفت دانه" و گل ویژه آن "پلنگ مشک" - نه بیدمشک- است
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/12/08 09:59
دوست عزیز
سلام

ممنون که دانسته های خود را با ما به اشتراک گذاشتین. سپاس

با تشکر از پیام شما.

برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.