تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
راهنمای سفر به ترابزون

هر آنچه باید در مورد سفر به ترابزون بدانید

طبیعت اروپایی ترابزون از گذشته‌های دور مورد توجه بود. جنگل، کوه، دریا، ساحل همه در اوج زیبایی‌شان در ترابزون خودنمایی می‌کردند. هم‌چنین قرارگیری این شهر بر سر راه ابریشم اهمیت آن را بیش از پیش کرد. امروزه نیز این شهر یک مکان ایده‌آل توریستی است. اما پیش از سفر به ترابزون بهتر است اطلاعاتی در مورد آب و هوا، جاذبه‌ها، حمل و نقل، نحوه دسترسی و... بدانیم.

ترابزون کجاست؟

ترابزون جزو جاذبه‌های شرق ترکیه است که در شرق دریای سیاه و شمال شرق ترکیه واقع شده. ترابزون را ترابوزان با طرابوزان نیز می‌خوانند. این شهر جاذبه‌های بی‌نظیری را در نزدیکی خود جای داده که سالانه گردشگران بی‌شماری را روانه خود می‌کند.   

ترابزون از گذشته‌های دور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.

ترابزون چرا خاص است؟

ترابزون از گذشته‌های دور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود؛ این شهر بر سر راه جاده ابریشم قرار داشت و تاجران زیادی به این شهر رفت و آمد داشتند. البته آب و هوا و طبیعت اروپایی آن نیز تاجران را تشویق به اقامت و استراحت در این شهر می‌کرد. کوه‌های انبوه از درخت و آب و هوای ییلاقی در کنار آثار تاریخی بی‌شمار، گوشه‌ای از جذابیت‌های ترابزون به شمار می‌رود. تنوع قومی و فرهنگی در این شهر بسیار هست و احتمالا به خاطر موقعیت جغرافیایی ترابزون است.

دانستنی‌های پیش از سفر به ترابزون

درست است که اقوام و فرهنگ‌های مختلفی در ترابزون زندگی می‌کنند اما زبان رسمی این شهر ترکی استانبولی است. واحد پول آن لیر ترکیه و  ساعت ترابزون از ایران یک ساعت و نیم عقب‌تر است. در این شهر اگر موردی اورژانسی‌ برای‌تان پیش آمد شماره 112 را بگیرید. در ترکیه و شهرهای آن دین رسمی‌ وجود ندارد ولی اغلب جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند. پیش شماره کشور ترکیه 90 و پیش شماره شهر ترابزون 462 است.

آب و هوای ترابزون (بهترین زمان سفر به ترابزون)

ترابزون در ساحل دریای سیاه واقع شده و آب و هوایی مرطوب و نیمه گرمسیری دارد. هر فصل که به ترابزون بروید جذابیت‌های خودش را دارد. مثلا در تابستان، تفریحات آبی و شنا بی‌نظیر خواهد بود. از طرفی در زمستان مناظر برفی و چشم‌اندازهای سپیدپوش آن نیز نظرتان را جلب خواهد کرد. اما اگر هوای معتدل را می‌پسندید، بهترین زمان سفر به ترابزون بهار و پاییز است.

فرودگاه ترابزون:

در فرودگاه ترابزون بیشتر پروازهای داخلی انجام می‌شود و پروازهای خارجی آن خیلی زیاد نیست. این فرودگاه سال 1957 احداث شد و گردشگری را در ترابزون رونق داد. از استانبول یا آنکارا می‌توانید به مقصد ترابزون بلیت هواپیما بگیرید.

حمل و نقل و هزینه آن در ترابزون

در سفر به ترابزون نیز برای کاهش هزینه‌های سفر بهتر است از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. در شهر ترابزون هنوز مترو راه‌اندازی نشده اما تاکسی، دُلموش یا اتوبوس جایگزین‌های مناسبی هستند. بهترین گزینه برای رفت و آمد در ترابزون اتوبوس است؛ چه بخواهید میان جاذبه‌های توریستی مختلف ترابزون رفت و آمد کنید، چه بخواهید از ترابزون به دیگر شهرهای ترکیه بروید بهتر است از اتوبوس استفاده کنید. از آنجا که ترابزون در نزدیکی دریای سیاه واقع شده، قایق یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی به شمار می‌رود. حمل و نقل با قایق هم فال است و هم تماشا. در آب‌های دریای سیاه، میان مناظر بکر ماجراجویی کرده و به مقصد می‌رسید. مسلما تاکسی گرانتر است اما اغلب گردشگران ترجیح  می‌دهند از تاکسی استفاده کنند. ورودیه تاکسی 3 لیر و برای هر کیلومتر باید 2 لیر بپردازید. البته دلموش می‎‌تواند جایگزین تاکسی باشد؛ دلموش‌ها هم ارزانند و حمل و نقل با آن‌ها آسان است. دلموش ماشین‌های ون استیشن هستند. 

ترابزون در ساحل دریای سیاه واقع شده و آب و هوایی مرطوب و نیمه گرمسیری دارد.

فرهنگ غذایی و هزینه غذا در ترابزون

غذاهای ترکی شهرت جهانی دارند و دلیل اصلی آن تاثیر سبک آشپیزی و یخت و پر دوران امپراطوری عثمانی است. علت خوشمزگی غذاهای ترکی استفاده از سبزی، زیتون و ماهی تازه است. در میان وعده‌های غذایی صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی ترک‌ها به شمار می‌رود؛ مردم ترابزون نیز به آن پایبندند. از پنیر، خامه و عسل بگیرید تا انواع سبزیجات، زیتون و غیره در سفره صبحانه ترک‌ها دیده می‌شود. ما ایرانی‌ها حتما از غذاهای ترکی خوش‌مان خواهد آمد چرا که فرهنگ غذایی نزدیکی داریم.  برای صرف یک وعده غذا در ترابزون حداقل باید 20 لیر و برای آب معدنی 1 لیر و برای قهوه 7 لیر بپردازید.

مشهورترین رستوران‌های ترابزون

رستوران kalamis

پیشنهاد می‌کنیم خوردن کباب‌های خوشمزه ترکی را در رستوران کالامیش از دست ندهید. نگران قیمت‌ها هم نباشید. قیمت کباب‌های این رستوران مناسب است.

رستوران Harran

رستوران هاران نیز فضای دوستانه‌ای دارد و در میان گردشگران پرطرفدار است.

رستوران بوردو ماوی(Bordo Mavi BalIk Restaurant)

اگر غذاهای دریایی دوست دارید، رستوران بوردو ماوی در ترابزون را از دست ندهید. فضای این رستوران شیک و قیمت‌های آن نیز مقرون به صرفه است.

اقامت در ترابزون

انواع هتل‌ها با شرایط و امکانات موردنظرتان را در ترابزون می‌توانید ببینید. هاستل نیز گزینه دیگری است که در سفر به استانبول می‌توانید از آن استفاده کنید. البته مسلما امکانات هتل مناسب را ندارد. هزینه اقامت در ترابزون نسبت به دیگر شهرهای ترکیه مناسب‌تر است.

چگونه به ترابزون برویم؟

به مقصد ترابزون از تهران پرواز یا قطار و اتوبوس مستقیم ندارد. ابتدا باید به استانبول یا آنکارا بروید سپس از آنجا راهی ترابزون شوید. با خودروی خودتان نیز می توانید راهی ترابزون شوید البته باید مدارکی را به همراه داشته باشید  تا به هنگام گذر از مرزهای ایران دچار مشکل نشوید. از جمله این مدارک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مجوز خارج کردن ماشین از کشور
  • دفترچه بین‌المللی ماشین
  • گواهینامه بین‌المللی
  • نمره بین‌المللی

جاذبه‌های ترابزون

ترابزون جاذبه‌های متعددی را در دل خود و اطرافش جای داده. از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روستای اوزون‌ گل

اوزون‌ گل به سوئیس ترکیه معروف است. این روستا حدودا در 90 کیلومتری ترابزون واقع شده و به دریاچه زیبایش معروف است. قایق‌سواری، بالن سواری یا فقط قدم زدن در روستای اوزون، تجربه بی‌نظیری خواهد بود.

اوزون‌ گل به سوئیس ترکیه معروف است.

ییلاق آیدر

ییلاق آیدر نیز به آلپ ترکیه مشهور است. اگر به کوهنوردی علاقه دارید، کوهنوردی در کوه‌های کاچکار و استراحت در ییلاق آیدر از خاطرتان نخواهد رفت.

ییلاق آیدر به آلپ ترکیه مشهور است.

صومعه سوملا

از پرتگاهی در ترابزون صومعه‌ای باصلابت دیده می‌شود که برخی آن را متعلق به قرن چهارم میلادی می‌دانند. در وصف این صومعه همین بس که به ثبت جهانی رسیده. 

صومعه سوملا به ثبت جهانی رسیده است. 

پارک بوزتپه boztepe

پارک بوزتپه در شمال ترابزون واقع در کنار دریای سیاه جایی فوق العاده است. اگر در این پارک عکس گرفتید، مطمئن باشید یکی از زیباترین عکس‌های‌تان خواهد شد. 

قلعه ترابزون

قلعه ترابزون در مرکز شهر ترابزون با صلابت ایستاده است. این قلعه در میان سرسبزی ترابزون نمای متفاوتی دارد. دیدن یادگار دوران امپراطوری روم را از دست ندهید. بد نیست در انتها، اشاره‌ای به باشگاه ورزشی ترابزون بکنیم که در جهان بسیار مشهور است: ترابزون اِسپور

یک موضوع عجیب در ترابزون:

دیدن افرادی که در گوشه خیابان‌های ترابزون در حال رقص و پایکوبی هستند نباید موجب تعجب‌تان شود. این یکی از رسم‌‌های ترابزون است که به هنگام شادی به طور دسته جمعی می‌رقصند. این رقص halay نام دارد.

 1398/05/10 | کد مطلب: 4570
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.