تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
تونس، لوکیشن چه فیلم‌هایی بوده؟

جنگ ستارگان در تونس

اگر اهل فیلم و سریال هستید، دوست دارید در سفرهایتان به لوکیشن فیلم‌های معروف سر بزنید و مکان‌هایی که بازیگران محبوب‌تان در آن قدم گذاشته‌اند را ببینید، این مطلب برایتان جذاب خواهد بود. چرا که قرار است به تونس سفر کنیم و از فیلم‌های محبوبی بگوییم که در صحرا، خیابان‌ها، هتل‌ها و جاذبه‌های گردشگری تونس، فیلم برداری شده‌اند.

تور تونس

صنعت فیلم سازی در تونس

در اوایل قرن نوزدهم، صنعت فیلمسازی کم کم در تونس شروع به کار کرد. در سال 1919 اولین فیلم بلند آفریقای شمالی در تونس ساخته شد. بعد از آن در سال 1924، فیلم «دختری از کارتاژ»، با عوامل آفریقایی به روی پرده رفت و از آن روز تا حالا، فیلمسازی در این کشور آفریقایی که در تور تونس دالاهو می‌توانید به دیدارش بروید، رونق دارد. با ساخته شدن فیلم‌ها و رونق گردشگری، جاذبه‌های جذاب تونس، نظر کارگردانان زیادی را به خود جذب کرد. سبک معماری، طبیعت منحصر به فرد تونس و آب و هوای تونس، باعث شد که این کشور به عنوان تمام یا بخشی از لوکیشن‌ سریال‌ها، مینی سریال‌ها و البته پروژه‌های سینمایی، انتخاب شود. در اینجا از چند فیلمی گفته‌ایم که در تونس فیلمبرداری شده‌اند.

نخلستان‌های تونس از جاذبه‌های مهم برای فیلمسازی هستند

 

هالیوود مدیترانه در تونس

تونس از پیشگامان تولید فیلم‌های سینمایی است. تا جایی که یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های تونس و البته کهن‌ترین فستیوال سینمایی آفریقا به نام قرطاج (کارتاژ)، در سال 1966، توسط کارگردان تونسی «طاهر شریعه» بنا نهاده شد. سینمای تونس از بخش‌های اقتصادی فعال این کشور است. به طور متوسط سالانه 10 فیلم غیر آفریقایی توسط کارگردانان آمریکایی و اروپایی، در تونس فیلمبرداری می‌شوند و درآمد زیادی را نصیب این کشور می‌کند. در کنار طبیعت جذاب، نخلستان‌ها، شهرهای افسانه‌ای و کویرهای بکر و درخشان، تونس استودیوی فیلمبرداری منحصر به فردی به نام «اروس» هم دارد. در این فضا، لوکیشن‌های متعددی از جمله شهرهای قدیمی ایتالیا و فرانسه را ساخته‌ و از آن برای تولید فیلم‎‌ها و سریال‌ها، بهره می‌برند. استودیوی «کارتاژ فیلم» نیز از دیگر لوکیشن‌های قدیمی و مشهور تونس است. فضایی که علاوه بر تولید فیلم، برای آموزش و تربیت کارشناسان زبده، از آن استفاده می‌شود. بسیاری از کارگردانان بزرگ دنیای عرب، در کارتاژ فیلم کارشان را آغاز کردند، اینجا شناخته شدند و بعد توانستند به فضاهای بزرگتر و دریافت جوایز معتبر، راه پیدا کنند.

کارتاژ قدیمی‌ترین فستیوال سینمایی آفریقاست و در تونس برگزار می‌شود

 

فیلم جنگ ستارگان در تونس

جنگ ستارگان یک مجموعه جذاب آمریکایی است که تولید اولین قسمت آن در سال 1977 آغاز شد. بخشی از صحرای تونس برای فیلمبرداری این قسمت انتخاب شد و تجهیزات و بازیگران به تونس آمدند. در میانه فیلمبرداری، طوفانی نادر، تیم فیلمبرداری جنگ ستارگان را غافلگیر کرد و باعث شد که برای ادامه فیلمبرداری، به استودیویی در انگلیس نقل مکان کنند. با این حال بخش‌هایی از قسمت اول جنگ ستارگان (تهدید شبح) در صحرای تونس فیلمبرداری شد.

اما این پایان ارتباط جنگ ستارگان و تونس نبود. در سال 2002 برای فیلمبرداری قسمت پنجم جنگ ستارگان، باز هم تونس توانست دل کارگردانان را به دست بیاورد. این قسمت که «جنگ کلون‌ها» نامیده شده است در استرالیا، تونس، ایتالیا و اسپانیا فیلمبرداری شد و چهارمین فیلم پرفروش تاریخ است.

جالب است بدانید در تونس، محوطه فیلمبرداری، برخی لوکیشن‌ها و تجهیزات ساخت فیلم جنگ ستارگان را نگه داشته و به عنوان یک جاذبه گردشگری در تور تونس آنها را ارائه می‌کنند.

 

فیلم طلای سیاه Black Gold

این بار نوبت فیلمی است با ژانر درام و حال و هوای کشورهای عربی. فیلم طلای سیاه که گاهی به نام روز شاهین هم شناخته می‌شود، از دیگر فیلم‌هایی است که برای تولیدش، لوکیشن‌های تونس را انتخاب کرده‌اند. این فیلم به کارگردانی ژان-ژاک آنو، کارگردان فرانسوی، ساخته شده و در آن بازیگران به نامی چون آنتونیو باندراس، ایفای نقش کرده‌اند. طلای سیاه، تاریخی، حماسی و ماجراجویی است و به عنوان یکی از گران‌ترین فیلم‌های دنیای عرب شناخته می‌شود.

 

فیلم بیمار انگلیسی The English Patient

اگر دوست دارید فیلمی ببینید که توانسته 8 اسکار بگیرد و در 5 رشته دیگر هم نامزد اسکار شود، بیمار انگلیسی یک انتخاب عالی است. برای ساخت این فیلم هم از لوکیشن‌های تونس استفاده شده، تا خلبانی که برای اکتشاف آثار باستانی پرواز می‌کرده است را معرفی کند. رالف فاینس و  ژولیت بینوش، بازیگران اصلی این فیلم هستند و توانستند یکی از شاهکارهای سینما را در دل صحراهای تونس خلق کنند.

تونس کشوری جذاب برای خلق بهترین صحنه‌های بصری است

 

فیلم مهاجمان صندوق گمشده Raiders of the Lost Ark

اگر از دیدن فیلم‌های استیون اسپیلبرگ مانند فهرست شیندلر، پارک ژوراسیک، ماجراهای تن تن و البته سه گانه ایندنیا جونز لذت برده‌اید، باید حتما فیلم مهاجمان صندوق گمشده را هم ببینید. بخشی از این فیلم در فضای ماورایی و رازآلود کشور تونس فیلم برداری شده تا مخاطب بیشتر با داستان عجیب و جذاب فیلم ارتباط بگیرد. در تور تونس می‌توانید لوکیشن‌های جذابی که برای فیلمبرداری این فیلم انتخاب شده‌اند را ببینید، در آنها قدم بزنید و حس کنید شما هم جزیی از این فیلم هستید.

 

فیلم گلادیاتور Gladiator

گلادیاتور که در سال 2000 به جهان عرضه شد یکی از پرطرفدارترین فیلم‌هایی است که برای فیلمبرداری‌اش به سراغ تونس، مراکش و مالت رفته بودند. این اقدام باعث شد که محوطه‌های تاریخی تونس حتی بیش از کولوسئوم روم به چشم بیاید و گردشگران بسیاری را روانه تونس کند. گلادیاتور 5 اسکار و 4 جایزه بفتا را برده و علاوه بر داستان پرکشش، با انتخاب لوکیشن‌های مناسب، توانست جلوه‌های بصری خیره کننده‌ای را خلق کند. تا جایی که این فیلم هنوز هم زیباست و در طی این سال‌ها، نقدهای مثبت بسیاری را دریافت کرده است.

تونس یکی از لوکیشن‌های فیلم معروف گلادیاتور بوده است

 

در تونس کارگردان شوید

علاوه بر فیلم‌هایی که در این لیست برایتان ذکر کردیم، تونس لوکیشن فیلم‌ها و سریال‌های دیگری هم بوده و هر سال لیست فیلم‌ها، بیشتر هم می‌شود. از سوی دیگر، سینماهای تونس و سالن‌های نمایش فیلم، در این کشور بسیار پر رونقند و برنامه‌های زیادی برای جذب سرمایه و نگاه کارگردانان بزرگ دارند. اگر در تور تونس دالاهو شرکت کنید می‌توانید لوکیشن‌های بسیاری را ببینید، در محله‌های سینمایی قدم بزنید و خودتان را جای بازیگران، کارگردانان و دیگر اهالی سینما بگذارید.

سالن‌های نمایش متعدد در تونس، محبوبیت صنعت سینما را در این کشور نشان می‌دهد

 

شاید وقتی از تونس برگردید، شما هم دلتان بخواهد یک فیلمنامه بنویسد و یا یک فیلم بسازید. فیلمی که وقایعش در خیابان‌ها، سواحل، جاذبه‌های تاریخی تونس، هتل‌های تونس و یا شاید در زمان صرف یک بشقاب غذای تونسی می‌گذرد. در تور تونس برای کشف عجیب‌ترین لذت‌ها، منتظرتان هستیم.1401/10/25 | کد مطلب: 4805
نیوشا امینیان


  • به اشتراک بگذارید:تورهای مرتبط با این موضوع کدام هستند؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.