تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

مهم‌ترین سوغات تونس

سوغاتی‌ها، دریچه‌ای به گذشته‌اند. اشیایی که به دست ملت‌های دیگر ساخته شده‌اند و می‌توانند تا همیشه برای خودتان یا دیگران، یادآور خاطراتی خوش باشند. به همین دلیل خرید سوغاتی و یادگاری از سفرها، لذت بخش است و بیشتر گردشگران آن را از دست نمی‌دهند. به خصوص اگر قرار باشد به تونس، شمالی‌ترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، بی شک نمی‌توانید دست خالی بازگردید. چرا که این کشور، با فرهنگ‌ها، تاریخ و اقلیم متفاوتش، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در این مقاله، بیشتر درباره سوغاتی‌های تونس، برایتان گفته‌ایم.

تور تونس

از تونس چی بخریم؟

تونس کوچکترین و شمالی‌ترین کشور در قاره آفریقاست. این کشور، در جوار دریای مدیترانه و کنار صحرایی پهناور قرار گرفته است. در گذر سال‌ها، مردم و حکومت‌های بسیاری، به آن قدم گذاشته‌اند و از هر کدام، آثاری بر تونس به جا مانده است. به همین دلیل سوغاتی‌های تونس تنوع و جذابیت زیادی دارند و یکی از جاذبه‌های تونس هم تلقی می‌شوند.

 

1- ظرف‌های سرامیکی تونس

یکی از آثاری که می‌توانید در تور تونس به عنوان سوغاتی تهیه کنید، ظروف دست سازی است که از گذشته تا امروز، در تونس تهیه می‌شوند. تمام مراحل تولید این ظرف‌ها، با دست انجام می‌شود و ارزش آنها نیز به همین دلیل است. از سوی دیگر، به دلیل تنوع فرهنگی که در بر کشور تونس غالب است، نقش و نگار ظروف نیز بسیار متنوع هستند. نقش‌های اسلامی، رومی، اروپایی و... بر روی ظروف سفالی تونس به زیبایی قرار می‌گیرند و می‌درخشند. قیمت این ظروف بر اساس اندازه و ظرافت کار معمولا بین 13 تا 35 دلار است. با دریافت ویزای تونس و شرکت در تور تونس می‌توانید این ظروف جذاب را ببینید و تهیه کنید.

تنوع فرهنگی تونس در نقش روی سفالینه‌ها هم مشهود است و آنها را خاص و جذاب کرده است

 

2- مهره‌های شطرنج دست ساز

شطرنج‌های دست ساز تونس در نوع خود بی‌نظیرند. برای ساخت آنها از روغن چوب استفاده شده است. از آنجا که مهره‌ها و صفحه شطرنج‌های تونس دست ساز هستند، هیچ دو شطرنجی کاملا شبیه هم نیستند. در نتیجه اگر از تونس صفحه شطرنج بخرید، مهره‌ها و صفحه شما، با دیگران تفاوت‌های جزیی خواهد داشت. میزهای شطرنج، گاهی با پایه درست می‌شوند. در نتیجه علاوه بر بازی، از این میزها برای پذیرایی به خصوص مراسم نوشیدن قهوه و یا دیگر جشن‌های تونس، استفاده می‌شود. بعضی از بازی‌های شطرنج در تونس ممکن است روزها به طول انجامند. به همین دلیل سازندگان تدبیری اندیشیده‌اند که به سبب آن، مهره‌ها جز در زمانی که بازیکنان بخواهند، جابه‌جا نشوند. قیمت صفحه‌های شطرنج تونس معمولا از 100 دلار شروع می‌شود.

مهره‌های شطرنج تونسی کاملا دست ساز هستند و در نتیجه هیچ دو شطرنجی کاملا شبیه هم نخواهند بود

 

3- پاف چرمی

پاف‌ها از دیگر سوغاتی‌های تونس هستند که احتمالا در زمان حضور فرانسوی‌ها به فرهنگ و تاریخ تونس راه پیدا کرده‌اند. از پاف در انواع دکوراسیون‌های مدرن و کلاسیک می‌توان استفاده کرد. آنها برای اتاق کودکان و فضاهای دیدن تلوزیون هم عالی هستند. در تونس معمولا پاف را با چرم درست می‌کنند. در نتیجه پاف‌ها ماندگارند و گاهی از نسلی به نسل بعد منتقل شده‌اند. اگر به تونس سفر کردید، حتما پاف‌های دست ساز هنرمندان تونس را ببینید.

به نظر می‌رسد پاف‌ها از زمان حضور فرانسوی‌ها به تونس راه پیدا کرده‌اند و حالا بسیار پرطرفدارند

 

4- هنر نقره کاری

در تونس ساخت و فروش اشیای نقره نیز رواج دارد. هنری که در آن می‌توان ردپای هنرهای آفریقایی، تونسی و حتی رومی را دید. اشیای نقره‌ای تونس خاص و آنتیک هستند و معمولا، اشیایی کاربردی مانند قاب عکس‌های تونس، قاب آیینه و جواهرات را با نقره می‌سازند. نقره آنقدر در تونس فراگیر است که می‌توانید در هر فروشگاهی، حداقل چند وسیله یا زیورآلات نقره‌ای را پیدا کنید. قیمت این کالاها معمولا از 45 دلار شروع می‌شود و احتمالا اگر به جای فروشگاه‌های هتل به مراکز خرید در شهر سر بزنید، قیمت‌ها و محصولات بهتری را هم پیدا خواهید کرد.

زیورآلات و ظروف نقره‌ای، از سوغاتی‌های جذاب تونس است

 

5- ظروف تاجین

تاجین از ظروف سنتی است که بیشتر مردم شمال آفریقا و در کشورهای مراکش و تونس از آن استفاده می‌کنند. این ظروف شامل یک تابه و یک درپوش هستند که از جنس سرامیک یا سفال ساخته شده‌اند. تاجین‌ها می‌توانند مستقیما روی آتش قرار بگیرند و از آنها برای پخت غذا در مراسم و فستیوال‌های تونس هم استفاده می‌شود. تاجین تونسی، بیشتر برای پخت سبزیجات استفاده می‌شود و معمولا حکم قابلمه را دارد. پس از تکمیل پخت، محتویات داخل تاجین، به ظرف دیگری منتقل می‌شود. از آنجا که در ساخت تاجین از هیچ فلزی استفاده نشده، پخت غذا با تاجین بسیار بهداشتی است. پیشنهاد می‌کنیم، اگر دوست نداشتید با تاجین غذا بپزید هم، یکی از ظروف آن‌را به عنوان شی دکوری با خود از تونس به خانه ببرید.

در ساخت تاجین هیچ فلزی به کار نرفته است، در نتیجه پخت غذا با تاجین بسیار بهداشتی است

 

6- سوغات‌های خوراکی تونس

خوراکی‌ها هم می‌توانند سوغاتی‌های جذابی باشند. چرا که کشف طعم‌های جدید شگفت انگیز است و گاهی با طعم‌ها، می‌توان فرهنگ و نگاه یک جامعه را توصیف کرد. در تور تونس می‌توانید چه خوراکی‌هایی بگیرید؟

یکی از مهم‌ترین و خوشمزه‌ترین خوراکی‌ها، شیره خرما تونسی است. این شیره قیمت بسیار مناسبی دارد و به علت داشتن مواد مورد نیاز بدن، می‌تواند یک انتخاب عالی باشد.

در کنار شیره انگور، ترشی تونسی نیز بسیار پرطرفدار است. این ترشی با سیر و فلفل فراوان درست می‌شود و بسیار تند است. از این ترشی برای سس‌ها و یا طعم دار کردن روغن زیتون استفاده می‌شود.

 

7- زیتون و محصولات جذابش

تونس به داشتن مزارع زیتون پربار شهرت دارد. به همین دلیل محصولاتی که با زیتون و مشتقات آن درست می‌شوند، در تونس بسیارند. علاوه بر روغن زیتون که محصولی فراوان در تونس است، می‌توانید صابون‌های زیتون را هم در تور تونس پیدا کنید. در کنار این‌ها، ظروفی در تونس خرید و فروش می‌شوند که با چوب درختان زیتون ساخته شده‌اند. غذاها، دسرها، سس‌ها و افزودنی‌های دیگری هم در تونس هستند که به نوعی به زیتون مرتبطند و می‌توانید آنها به عنوان سوغاتی تونس با خود بیاورید.

زیتون تونس شهرت جهانی دارد و در تولید محصولات بسیاری استفاده می‌شود

 

8- کلاه چه چیا

بسیاری از گردشگران دوست دارند یک نشانه مشخص از سرزمینی که به آن سفر می‌کنند را همراه خود داشته باشند. معمولا این نشانه‌ها در لباس‌ها دیده می‌شود و اگر در مقصد آنها را تهیه کنید، حس شباهت به مردم بومی، برایتان خوش آیند خواهد بود. به همین دلیل خرید کلاه چه چیا که معمولا قرمز رنگ بوده و از حدود 500 سال پیش به همراه اسپانیایی‌ها به تونس آمده، پیشنهادی جذاب است. این کلاه‌ها در گذشته فقط برای آقایان تهیه می‌شدند اما حالا چند سالی است که این کلاه‌ها، برای خانم‌ها هم به عنوان یک اکسسوری، جذاب شده‌اند.

کلاه چه چیا تا سال‌ها قبل فقط توسط آقایان استفاده می‌شد اما حالا خانم‌ها هم به آن علاقه‌مند شده‌اند

 

در تور تونس قطعا می‌توانید لباس‌ها، خوراکی‌ها، ظروف و صنایع دیگری هم پیدا کنید که شاید ما در این مطلب به آنها نپرداخته باشیم. چرا که تونس هنرمندان صنایع دستی بسیاری دارد و در تلاش است، آثار هنری کشورش را به دنیا نشان دهد. دالاهو به عنوان مجری مستقیم تور تونس و ارائه کننده بهترین قیمت تور تونس برای شناختن این کشور افسانه‌ای در کنار شماست. امیدواریم در تور تونس سوغات و وسایلی که دوست دارید را به راحتی و با بهترین قیمت پیدا کنید و تا سال‌های سال و حتی نسل‌ها، از دیدن آنها لذت ببرید.1401/10/01 | کد مطلب: 4791
نیوشا امینیان


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.