تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

همه چیز درباره ماداگاسکار

زمانی که نام تور ماداگاسکار به میان می‌آید بسیاری از افراد به یاد انیمیشن معروفی به همین نام می‌افتند. داستان چهار دوست از حیوانات باغ‌وحش نیویورک که از آنجا فرار می‌کنند و به شکل اتفاقی به ماداگاسکار می‌رسند. ماداگاسکار نه‌تنها همواره مکانی جذاب برای فیلمسازان بوده؛ بلکه همیشه برای افراد اهل سفر نیز مقصدی رؤیایی به شمار می‌رفته است. ماداگاسکار با درخت‌های معروف بائوباب خود جلوه‌ای از طبیعت بی‌نقص را به نمایش می‌گذارد که دیدن آن برای هر فردی آرزوست. سفر به ماداگاسکار برای افرادی که می‌خواهند طبیعتی بکر را از نزدیک لمس کنند توری خاص خواهد بود. اما پیش از انتخاب این تور باید نکات بسیاری را درباره جغرافیای این منطقه، قیمت تور ماداگاسکار و شرایط تور ماداگاسکار ۱۴۰۲ بدانید که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد.

تور ماداگاسکار

جزیره ماداگاسکار کجاست؟

جزیره ماداگاسکار در سواحل جنوب شرقی آفریقا واقع شده و پس از جزایر گرینلند، گینه‌نو و بورنئو چهارمین جزیره بزرگ جهان است. ماداگاسکار در حدود ۴۰۰ کیلومتری قاره آفریقا قرار گرفته؛ اما بیشتر جمعیت آن را مردم اندونزیایی تشکیل می‌دهند. اهالی ماداگاسکار خود را آفریقایی نمی‌دانند؛ اما به دلیل ارتباط مستمر افریقا با فرانسه (به دلیل حکومت استعماری سابق) پیوندهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را با کشورهای فرانسوی‌زبان غرب آفریقا گسترش داده‌اند.

ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ دنیاست

در مورد پوشش گیاهی و حیوانات ساکن در این جزیره می‌توان گفت که به نسبت آفریقای مجاور بسیار متفاوت و منحصر به فردتر می‌باشد. اکولوژی خاص این جزیره باعث شهرت این جزیره به‌عنوان قاره هشتم در جهان شده است.
ماداگاسکار از سه ناحیه طولی موازی تشکیل شده که شامل فلات مرکزی، نوار ساحلی در شرق، و منطقه فلات‌ها و پست در غرب می‌شود.
پایتخت ماداگاسکار «آنتاناناریوو» است و رده چهارم را در میان پایتخت بزرگ‌ترین جزایر دنیا به خود اختصاص می‌دهد.

آب و هوای ماداگاسکار

سفر به ماداگاسکار به طور معمول در زمان‌های خاصی از سال تجربه می‌شود. به‌صورت کلی ماداگاسکار دارای دو فصل است؛ یعنی هوا یا در آن گرم است یا خنک. از ماه نوامبر تا آوریل ماداگاسکار هوای بسیار گرمی دارد و فصل خنک این کشور ماه می تا اکتبر را شامل می‌شود.
آب‌وهوای ماداگاسکار تحت‌تأثیر بادهای یک‌جهته مرطوب جنوب شرقی و بادهای موسمی شمال غربی که در سرتاسر فلات مرکزی می‌وزند، قرار گرفته است. بادهای ۱۲۰ روزه در کل سال می‌وزند و در ماه می تا اکتبر در قوی‌ترین حالت خود هستند. سواحل شرقی که در معرض این باد قرار دارند بارندگی سالانه بالایی نزدیک به ۱۵۰ اینچ دارند. زمانی که بادها از فلات عبور می‌کنند کمی از رطوبت خود را از دست می‌دهند. این مسئله باعث می‌شود که در فلات تنها نم‌نم باران و مه رخ دهد و غرب فلات در سایه بارانی خشک رها شود. این وضعیت جنوب غربی ماداگاسکار را تقریباً خشک و بیابانی می کند که خشکی آن توسط جریان سرد دریا تشدید می‌شود.

بخش‌های مختلف ماداگاسکار آب و هوای متفاوتی دارند


بادهای موسمی که باعث بارش باران در سواحل شمال غربی ماداگاسکار و فلات می‌شوند در فصل گرم و مرطوب اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. باد به‌صورت مایل به سمت ساحل غربی می‌وزد و باعث مقدار متوسطی از بارندگی در این ناحیه می‌گردد؛ اما جنوب غربی همچنان خشک باقی می‌ماند.
ماه جولای یا تیر خنک‌ترین ماه و دسامبر گرم‌ترین ماه در ماداگاسکار است. هرچه در ارتفاعات به سر ببرید دما نیز کاهش می‌یابد و دما در سواحل شمال غرب بیشترین و در فلات کمترین مقدار را دارد.
از دیگر ویژگی‌های آب‌وهوای این منطقه طوفان‌های استوایی است. آنها کمی دورتر از اقیانوس هند و در ماه‌های دسامبر تا مارس تشکیل می‌شوند و به سمت ساحل شرقی می‌وزند. باران‌های سیل‌آسا و سیل‌های ویرانگر در نتیجه این طوفان‌های استوایی شکل می‌گیرند.

زندگی جانوری و پوشش گیاهی در ماداگاسکار

درگذشته بیشتر جزیره ماداگاسکار پوشیده از جنگل‌های همیشه‌سبز بوده است. در حال حاضر جز در باتلاق شرقی و در بخش‌های پراکنده‌ای از غرب اندکی از این جنگل‌ها باقی‌مانده است. فلات ماداگاسکار امروزه پوشش خود را ازدست‌داده و دچار فرسایش شده است. دلایلی همچون به‌دست‌آوردن سوخت، پاک‌سازی مزارع برنج، تهیه مصالح ساختمانی و صادرات الوار به کشورهای دیگر از علل این جنگل‌زدایی بوده هستند.
حدود ۷ تا ۸ جزیره از علف‌های چمنزار، بامبو و درختان بسیار نازک پوشیده شده‌اند. در برخی نواحی نیز درختانی همچون کاج، نی‌زار و نخل نیز دیده می‌شود. در بخش جنوب جزیره که بافتی خشک دارد درختان خوار، بائوباب کوتوله، کاکتوس‌های غول‌پیکر و... چشم‌ها را به خود خیره می‌سازند.
به دلیل انزوای جزیره بسیاری از پستانداران اولیه جانورشناسی زنده مانده‌اند و به شکل‌های منحصربه‌فردی مراحل تکامل را طی کرده‌اند. حدود۴۰ گونه از «لمورها» حیوانات بومی ماداگاسکار هستند. چندین جوجه‌تیغی حشره‌خوار منحصربه‌فرد مانند «تنرک» نیز در این جزیره تکامل یافته‌اند. حیوانات دیگری که در تور ماداگاسکار جلب‌توجه می‌کنند آفتاب‌پرست‌هایی با اندازه‌های مختلف هستند.
پرندگان در جزیره ماداگاسکار تنوع بسیاری دارند. شما می‌توانید پرندگانی همچون حواصیل، کبک، فلامینگو، فاخته، مرغ دریایی، کبوتر و... را در این جزیره مشاهده کنید. در این مکان حدود ۸۰۰ گونه پروانه‌های ماداگاسکار و انواعی از عنکبوت‌ها نیز وجود دارند. تنها حیوانات بزرگ و خطرناک ماداگاسکار کروکدیل‌ها هستند که در رودخانه‌ها زندگی می‌کنند. مارها از جمله مار دو (do) ۳ تا ۴ متر طول دارند؛ اما خطری برای اطرافیان ایجاد نمی‌کنند.

در ماداگاسکار موجوداتی زندگی می‌کنند که فکر میکردیم منقرض شده‌اند


در آب‌های این جزیره ماهی‌هایی همچون تیلاپیا، قزل‌آلای رنگین‌کمان و باز سیاه دیده می‌شود. به‌صورت کلی ماهی‌ها و سخت‌پوستان دریایی در سواحل و تالاب‌ها و همچنین برخی از نهرها که در ارتفاعات قرار دارند زندگی می‌کنند. ماهی‌تن، ساردین، خرچنگ، میگو و صدف از آن جمله‌اند. ماهی کولاکانت (coelacanth) که به فسیل زنده نیز مشهور است و گمان می‌کردند که میلیون‌ها سال است منقرض شده در آب‌های ساحلی ماداگاسکار دیده می‌شود.

مردم ماداگاسکار

نزدیک به 1300 سال است که در ماداگاسکار انسان‌ها سکونت دارند. زبان و فرهنگ مردم ماداگاسکار ریشه‌های اندونزیایی دارد اما نمی‌توان شواهدی پیدا کرد که نشان دهد اولین مهاجران به این سرزمین چه کسانی بوده‌اند. بسیاری عقیده دارند اولین مهاجران، مردم اندونزی بودند و بعدها افراد آفریقایی در نتیجه مهاجرت و تجارت برده به این منطقه وارد شدند. بسیاری نیز عقیده دارند که جمعیت این جزیره در نتیجه سفرهای متعددی بوده که در امتداد سواحل هند، شبه‌جزیره عربستان و آفریقا انجام شده و به همین دلیل جمعیتی که در جزیره ساکن بوده مخلوطی از چند کشور بوده است.

بیشتر جمعیت ماداگاسکار احتمالا از اندونزی و آفریقا آمده‌اند


شواهد بسیاری نیز نشان می‌دهند که مهاجران آفریقایی عرب، هزار سال قبل از میلاد در این جزیره اسکان داشته‌اند. همچنین شواهد کمی در مورد تأثیر هند در کلمات مورداستفاده مردم دیده می‌شود؛ هرچند هیچ نشانه‌ای از هندوئیسم در فرهنگ مالاگاسی وجود ندارد. اسلام سنی نیز در افراد محلی ساحلی بعدها دیده شده است. در رستوران‌های ماداگاسکار می‌توانید خوراکی‌های عجیب ماداگاسکار که آمیزه‌ای از فرهنگ ملل مختلف هستند را نیز پیدا کنید.

زبان مردم ماداگاسکار

بیشتر ساکنان ماداگاسکار به زبان ملی «مالاگاسی» صحبت می‌کنند. این زبان با الفبای لاتین نوشته می‌شود. زبان مالاگاسی نسخه استاندارد شده یک زبان استرالیایی به نام «مرینا» است. انواع مختلفی از زبان مالاگاسی وجود دارد که همه آنها قابل‌درک هستند. زبان فرانسه نیز در این کشور به‌صورت گسترده صحبت می‌شود و به شکل رسمی مورد تایید است. صحبت به انگلیسی نیز در میان مردم رایج است و استفاده از آن روبه‌افزایش می‌باشد.

شگفت‌انگیزترین دیدنی‌های جزیره ماداگاسکار

حال که با ویژگی‌های کلی جزیره ماداگاسکار آشنا شدید شاید بخواهید برای سفر به ماداگاسکار از نقاط دیدنی این جزیره بیشتر بدانید. تور این کشور به طور معمول شامل بازدید از مناطق توریستی مشخصی است که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

در ماداگاسکار دیدنی‌های متنوعی را خواهید شناخت


پایتخت ماداگاسکار آنتاناناریوو (Antananarivo)

آنتاناناریوو یکی از زیباترین نقاطی است که می‌توانید از آنجا بازدید کنید. قصر ملکه در پایتخت جزیره، و تپه مرتفع «آمبوهیمانگا» (Ambohimanga) در ۲۴ کیلومتری پایتخت که محل استقرار قصر سلطنتی است از مهم‌ترین دیدنی‌های این ناحیه هستند.

باغ تسیمبازازا (Tsimbazaza)

اگر به گیاه‌شناسی و جانورشناسی علاقه‌مندید این باغ محلی مناسب برای وقت‌گذرانی شما می‌باشد. این باغ بهترین مجموعه حیات‌وحش مالاگاسی را در خود گردآورده است. چندین گونه منحصربه‌فرد ماداگاسکار که در هیچ کجای دنیا قابل‌مشاهده نیستند در این مکان به نمایش گذاشته شده‌اند.

دهکده ایفاتی (Ifaty)

افراد علاقمند به آرامش و دورشدن از زندگی شهری حتماً باید به دهکده «ایفاتی» سر بزنند. در این دهکده فعالیت‌هایی همچون غواصی، ماهیگیری و شنا در دسترس هستند و می‌توانید سرگرمی‌های جدیدی را تجربه کنید. درون این جزیره منطقه‌ای بیابانی قرار دارد که جنگل‌های خاردار آن معروف هستند. گردشگران می‌توانند درختان بسیار زیبا و عجیب بائوباب را که ۱۱ گونه آن در ماداگاسکار وجود دارد مشاهده کنند.


خیابان درختان بائوباب (Avenue of the Baobabs)

خیابان درختان بائوباب به منطقه‌ای گل‌آلود بین نواحی «مورونداوا» و «بلونی سیریبیهینا» در غرب ماداگاسکار گفته می‌شود. در این مسیر دسته‌ای از درختان بائوباب قرار گرفته‌اند. این درختان را که نماد ماداگاسکار هستند «درخت زندگی» می‌نامند؛ زیرا در فصل بارش آب زیادی را در بدن خود ذخیره می‌کنند تا در فصل خشک قادر به میوه دادن باشند. عمر این درختان بیش از ۸۰۰ سال است و امروزه تنها مهم‌ترین و قدیمی‌ترین درختان بائوباب از جنگل‌زدایی‌ها جان سالم به در برده‌اند و قابل‌مشاهده هستند.

بازدید از ماداگاسکار؛ سفری به طبیعتی کهن و بکر

تور ماداگاسکار ۱۴۰۲ می‌تواند یکی از تورهای به‌یادماندنی برای افرادی باشد که می‌خواهند زیبایی‌های گیاهی و حیوانی مسحورکننده جهان را در کنار یک فرهنگ سنتی مشاهده کنند. دیدنی‌های ماداگاسکار آن‌قدر زیادند که تور بازدید از این ناحیه ۱۷ روز زمان می‌برد.

برای شرکت در تور ماداگاسکار دالاهو با ما تماس بگیرید

این تور شامل گشت داخل شهر آنتاناناریوو، مسیر رود سیریبینا، آبشار زیبای نوسینومپلا، پارک ملی بمارا، پارک ملی و محل حفاظت درختان بائوباب و... است. اگر می‌خواهید عضوی از این تور باشید می‌توانید برای اطلاع از قیمت تور ماداگاسکار و شرایط جزئی‌تر آن با آژانس دالاهو ارتباط بگیرید. قدم‌زدن در میان درختان زندگی و مسحور عظمت آنها شدن می‌تواند تا همیشه در خاطرتان باقی بماند.1402/03/26 | کد مطلب: 4846
یاسمن شکرگزار
نویسنده، علاقمند به سفر، گردشگری، کتاب و موسیقی


  • به اشتراک بگذارید:

تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.