تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

۱۰ کویر اعجاب‌انگیز در جهان

بسیاری از افراد جدای از اینکه علاقه‌مند به دیدن سرسبزی‌ها و جلوه‌های حیرت‌انگیز طبیعت سبز هستند به دیدن کویرها نیز علاقه‌مندند. کویر منطقه‌ای است پر از رمز و راز که با وجود خشکی و خلوتی خود همواره مکانی جذاب برای بازدیدکننده‌ها بوده است. کویرها اگرچه سرتاسر خشک‌وخالی از سکنه به نظر می‌رسند؛ اما دارای پوشش‌های گیاهی خاص و منظره‌های شگفت ساخته شده از تپه‌های شنی می‌باشند. در کنار این موارد آسمان کویر در شب یکی از جاذبه‌های کویر است که فاصله شما را تا ستارگان بسیار کم می‌کند. در دنیا کویرهای بسیار معروفی وجود دارند که شاید برخی از آنها برای ما ناشناخته باشند. اگر می‌خواهید با ۱۰ کویر اعجاب‌انگیز در جهان آشنا شوید و اطلاعات لازم در مورد تور کویر پاییز 1402 و قیمت تور کویر را به دست آورید، با مقاله امروز همراه باشید.

تور کویر

تفاوت کویر، صحرا و بیابان

کویر در واقع منطقه‌ای بسیار وسیع و خشک است که پوشش گیاهی کمی دارد. کویرها یک‌پنجم مساحت زمین را پوشانده‌اند و در هر قاره‌ای یافت می‌شوند. بسیاری مواقع در هنگام کسب اطلاع از نام کویرهای مطرح، ممکن است با واژه‌های صحرا یا بیابان نیز مواجه شوید. صحرا و بیابان نیز از جمله مناطق خشک زمین هستند و می‌توان گفت تفاوت کویر، صحرا و بیابان در نوع خاک، میزان آب، پوشش، میزان شوری و دما است.

کویر، صحرا و دشت تعریف‌های متفاوتی و ویژگی‌های خاص خود را دارند


کویر دارای دو گونه است که در گونه اول یعنی کویر گیاه دار، گیاهان غیرزراعی مقاوم به شوری رشد می‌کنند. در کویر بدون گیاه که نوع دوم انواع کویر است هیچ گیاهی حتی گز، نی و خارشتر به‌هیچ‌عنوان رشد ندارند. از جمله ویژگی‌های کویر می‌توان به وجود آب در آن اشاره کرد. کویرها غنی از مواد معدنی هستند و فعالیت‌های استخراج معدن در آنها بسیار اتفاق می‌افتد. همچنین برای به‌وجودآمدن کویر به خاک نرم، وجود زمین‌های پست، نوسانات شدید فصلی و... نیاز است. در ادامه با ۱۰ کویر اعجاب‌انگیز در جهان آشنا می‌شوید.

صحرای Lençóis Maranhenses، برزیل

تور برزیل

یکی از کویرهای بسیار دیدنی در آمریکای جنوبی صحرای “Lençóis Maranhenses” است که کمتر شناخته شده و به همین دلیل منطقه‌ای بکر محسوب می‌شود. این کویر از تپه‌های شنی سفید و دریاچه‌های آبی عمیق که در بین آنها قرار گرفته، تشکیل شده است.
این منطقه که در پارک ملی Lençóis Maranhenses واقع شده دلیل اصلی گردشگران برای رفتن به این ناحیه می‌باشد. این کویر در چند ماه اول سال شاهد بارش شدید باران است. این مسئله باعث می‌شود که حوضچه‌هایی از آب شیرین در بین تپه‌های شنی به جا بمانند و تضاد قابل‌توجهی از سفیدی تپه‌ها در مقابل سایه‌های آبی ایجاد کنند.

کویر برزیل با حوضچه‌هایی برای آب‌تنی، بسیار جذاب است

شما در این کویر می‌توانید ساعت‌ها در اطراف تپه‌های شنی قدم بزنید و همچنین در دریاچه‌های آب شیرین آن مانند «لاگوآ بونیتا» و «لاگوآ آزول» و... شنا کنید. این منطقه به دلیل زیبایی خیره‌کننده‌اش همچون نگینی در برزیل می‌درخشد و هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند.

بیابان ساهارا (SAHARA DESERT)، شمال افریقا

بیابان ساهارا یکی از بزرگ‌ترین و گرم‌ترین بیابان‌های جهان است و در رده سوم بیابان‌های بزرگ جهان قرار دارد. این بیابان گستره وسیعی دارد و بیشتر سطح شمال مرکزی آفریقا را پوشش می‌دهد. مساحت این بیابان 9.2 میلیون کیلومترمربع است به‌طوری‌که در کشورهای تونس، موریتانی، مراکش، مالی، الجزایر، لیبی، چاد و نیجر امتداد می‌یابد. در شمال این بیابان دریای مدیترانه و کوه‌های اطلس قرار گرفته‌اند، در بخش شرق دریای سرخ، در غرب اقیانوس اطلس و همچنین دره رود نیجر در جنوب آن قرار دارند.
در این منطقه بازدیدکنندگان می‌توانند از دیدن تپه‌های شور، تپه‌های ماسه‌ای، تپه‌های خشک، دشت‌های سنگی و اقیانوس در کنار صحرا لذت ببرند. بیابان ساهارا در حقیقت به مناطق مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام دما، الگوی بارندگی و گیاهان و جانوران خود را دارند. این بیابان با وجود ظاهر متروک خود، زیستگاه بابون‌ها، کفتارها، غزال، آهو و... است.

بخشی از فیلم جنگ ستارگان در کویر تونس فیلمبرداری شده است


این صحرای بزرگ با توجه به نوع منطقه خود دارای جاذبه‌های فراوانی هست؛ به طور مثال بخشی از این صحرا که در کشور تونس قرار گرفته محل فیلم‌برداری بسیاری از فیلم‌های مشهور بوده است. یکی از این فیلم‌ها «جنگ ستارگان» می‌باشد که در بخش‌هایی از این صحرا فیلم‌برداری آن انجام شده است.

صحرای وادی روم (Wadi Rum)، اردن

این منطقه از اردن که به «دره ماه» نیز معروف است یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین مناظر بیابانی بر روی زمین می‌باشد. سفر به این منطقه سفر به مکانی بسیار وسیع، ساکت و بدون زمان است. در این دره خشک که در طول هزاران سال به شیوه‌ای عالی توسط آب و باد حفر شده، مناظر افسانه‌ای و دست‌نخورده‌ای از تپه‌های شنی مرتفع، کوه‌های صخره‌ای با اشکال باورنکردنی، دره‌های باریک با هزاران رنگ، و منابع آبی قابل‌مشاهده است. بین ارتفاعات، طاق‌های صخره‌ای چشمگیر، حکاکی‌های صخره‌ای ۴۰۰۰ساله و بسیاری از گنجینه‌های شگفت‌انگیز دیگر نیز دیده می‌شود.
یکی از جاذبه‌های اصلی منطقه، خرابه‌های خانه‌ای است که طبق افسانه‌ها فردی به نام «لارنس» با نام مستعار «لورنس عربستان» در جریان شورش اعراب علیه عثمانی‌ها در جنگ جهانی اول، در آن زندگی می‌کرده است. یکی دیگر از مکان‌های تاریخی، «کتیبه‌های انفیشیه» است که حکاکی‌هایی از شترها، جنگجوها و حیوانات را به تصویر می‌کشد. این آثار به ما یادآوری می‌کنند که این مناطق برای هزاران سال مسکونی بوده‌اند و از قدمت بالایی برخوردارند.

صحرای آتاکاما (Atacama)، شیلی

یکی از خشک‌ترین بیابان‌ها در جهان کویر آتاکاما است که در شمال شیلی قرار دارد. این کویر ۴۰۵۴۰ مایل مربع مساحت دارد و مکانی تقریباً بدون باران محسوب می‌شود. در واقع در بسیاری از نقاط این کویر هرگز بارندگی رخ نداده است و بارش متوسط در این کویر تنها یک میلی‌متر در سال است.

در بخش‌هایی از کویر شیلی هرگز باران نباریده


نکته جالب در مورد این کویر این است که خاک آن مشابه خاک کره مریخ به نظر می‌رسد و همین مسئله باعث شده چشم‌انداز این بیابان، تصویری فضایی را در ذهن ایجاد کند. ارتفاع بالای این کویر، آسمان روشن و بدون آلودگی آن باعث می‌شود که این کویر نقطه‌ای محبوب برای فعالیت‌های ستاره‌شناسی و نجوم باشد. جالب است بدانید ۳ ناحیه بین‌المللی نجوم در این منطقه واقع شده‌اند.

کویر گبی (Gobi)، آسیای مرکزی

بیابان گبی بزرگ‌ترین بیابان در آسیا است که حدود ۵۰۰ هزار مایل مربع وسعت دارد. کویر گبی از جنوب مغولستان تا شمال شرقی چین را در بر می‌گیرد. به دلیل اینکه این کویر در سایه هیمالیا قرار گرفته، کوه‌ها اجازه نمی‌دهند که ابرهای پر از رطوبت به صحرا برسند؛ به همین دلیل محیط این کویر کاملاً خشک و کمی غیرعادی است. پنج منطقه زیستی بسیار مهم در داخل و اطراف این بیابان وجود دارد؛ فلات آلاشان، دره دریاچه‌های گبی، رشته‌کوه تیانشان، حوضه جونگگار و استپ بیابانی گبی شرقی از آن جمله‌اند. این منطقه به دلیل عبور راه تجاری جاده ابریشم و همچنین وجود مجموعه‌ای از معابد غارهای بودایی به نام غارهای Mogao که جزو میراث جهانی یونسکو هستند، بسیار موردعلاقه بازدیدکنندگان است.
صحرای گبی تاریخ طولانی و جالبی دارد و محل اکتشافات فسیلی متعددی از جمله کشف اولین فسیل تخم دایناسور در جهان است.

کویر کالاهاری (Kalahari Desert)، مرکز آفریقا

صحرای کالاهاری در قلب آفریقای جنوبی قرار گرفته و مساحتی معادل ۹۳۰ هزار کیلومترمربع دارد. این صحرا تا نامیبیا، بوتسوانا و بخش‌هایی از آفریقای جنوبی امتدادیافته است. کویر کالاهاری ششمین بیابان بزرگ در جهان و دومین بیابان بزرگ آفریقا می‌باشد. این کویر یکی از بهترین کویرها برای دیدن یوزپلنگ‌ها است. همچنین می‌توان سگ‌های وحشی آفریقایی، شیر یال سیاه سلطنتی، مرغ‌های دریایی و گونه‌های مختلف پرندگان و خزندگان را در این منطقه یافت. این کویر دارای تپه‌های شنی بلند و نمکزارهای وسیعی است که سال‌ها قبل در هنگام خشک‌شدن دریاچه‌های باستانی تشکیل شدند.

کویر سونوران (Sonoran Desert)، امریکای شمالی

صحرای سونوران حدود ۲۶۰ هزار کیلومترمربع وسعت دارد و دومین بیابان بزرگ در آمریکای شمالی است. این صحرای بزرگ، بخش‌هایی از کالیفرنیای جنوبی، آریزونا، و شمال مکزیک را در بر می‌گیرد. این کویر گرم‌ترین صحرای آمریکای شمالی است که دمای آن در تابستان به بالای ۴۸ درجه سانتیگراد نیز می‌رسد. از طرفی این صحرا دارای بارندگی است و بیشتر از هر بیابانی در آن بارندگی رخ می‌دهد و همین مسئله باعث می‌شود که کویری منحصربه‌فرد باشد. این بیابان تنوع زیستی بسیار جالبی دارد و درختان حبوبات و کاکتوس ستونی آن، دو نوع از گیاهان بسیار معروف آن هستند.

کویر قطب جنوب (Antarctic Desert)، قطب جنوب

قطب جنوب بزرگ‌ترین بیابان جهان است که مساحتی معادل 14 میلیون کیلومترمربع (5.4 میلیون مایل مربع) دارد. بسیاری از مردم قطب جنوب را یک کویر محسوب نمی‌کنند؛ اما به دلیل اینکه این ناحیه هر ساله حدود ۱۶۵ میلی‌متر بارندگی دارد جزو کویرها محسوب می‌شود. گرم‌ترین دمای ثبت شده در این منطقه 14.5 درجه سانتیگراد (58 درجه فارنهایت) است. پایین‌ترین دمای زمین - 94.7 درجه سانتیگراد (- 202 درجه فارنهایت) نیز در این منطقه ثبت شده است. بیشتر قطب جنوب کاملاً یخ‌زده است و 70 درصد از آب شیرین جهان در این قاره یخی یافت می‌شود.
علاوه بر این نکات، صفحه یخی در قطب جنوب، بزرگ‌ترین توده یخی جهان است. علی‌رغم اینکه این منطقه یکی از خشن‌ترین محیط‌های جهان است، اما خانه برخی از گیاهان و حیات‌وحش باورنکردنی نیز می‌باشد. پنگوئن‌ها، فوک‌های پلنگ، شیرهای دریایی، فوک‌ها، آلباتروس‌ها، پترل‌ها و پرندگان دیگر در منطقه زندگی می‌کنند. قطب جنوب ساکنین دائمی ندارد و تنها افرادی که در آن به سر می‌برند محققانی هستند که ایستگاه‌های موقت را راه‌اندازی کرده‌اند.

کویر ثار (Thar Desert)، هند

این کویر را به طور معمول کویر بزرگ هند نیز می‌نامند؛ زیرا باعث می‌شود که هند و پاکستان از نظر جغرافیایی از یکدیگر جدا شوند. 85 درصد از این کویر در استان‌های راجستان، پنجاب، هاریانا و گجرات هند قرار گرفته و بقیه ۱۵ درصد در پاکستان می‌باشد. کویر ثار ۲۰۰ هزار کیلومترمربع وسعت دارد و هجدهمین بیابان بزرگ و نهمین بیابان نیمه‌گرمسیری در سطح جهان است. دمای این کویر در اوج تابستان به بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد و در زمستان کمتر از صفر درجه سانتیگراد است.

کویر ثار، در هندوستان است و 200 هزارکیلومتر مربع وسعت دارد

در این منطقه زیستی حیواناتی همچون غزال هندی، گاو نر آبی و بلک باک زندگی می‌کنند. این کویر از تپه‌های شنی پوشیده شده است که حاصل رسوبات سواحل و دشت آبرفتی این منطقه هستند. بقیه پوشش این منطقه از صخره‌های دندانه‌دار و کف دریاچه نمک تشکیل شده است.

صحرای چیهواهوان CHIHUAHUAN DESERT، امریکای شمالی

«صحرای چیهواهوان» با مساحتی در حدود 647500 کیلومترمربع (250000 مایل مربع) بزرگ‌ترین صحرای آمریکای شمالی است. این بیابان در جنوب شرقی آریزونا، جنوب نیومکزیکو، غرب تگزاس و شمال مرکزی مکزیک امتداد دارد. زمستان‌ها و شب‌های آن به دلیل ارتفاع بالای 1525 متر (5000 فوت) سرد است، درحالی‌که روزهای تابستان می‌توانند دمای 38 درجه سانتی‌گراد (100 درجه فارنهایت) داشته باشند.
گونه‌های مختلف بوته‌های کم‌ارتفاع، ساکولنت‌ها و کاکتوس‌های کوچک، پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می‌دهند. بیش از 130 گونه پستاندار از جمله انواعی از آهو، روباه و... از جمله حیواناتی هستند که در این ناحیه زندگی می‌کنند. به‌علاوه این بیابان بزرگ‌ترین مکانی است که سگ‌های دشتی آمریکای شمالی در آن زندگی می‌کنند.
صحرای چیهواهوان بارندگی بسیار کمی دارد، اما نهرها، چشمه‌های زیرزمینی و رودخانه «ریوگراند» آب موردنیاز گیاهان و حیوانات را تأمین می‌کنند.

تور کویر با دالاهو

کویرها مناطق وسیع و گسترده‌ای از کره زمین هستند که سرشار از اعجاب، شگفتی و رمز و رازند. این مناطق گرم و خالی از سکنه می‌توانند تجربه‌ای بسیار غنی برای افرادی ایجاد کنند که قصد شرکت در تور کویر را دارند. کویرها در سرتاسر دنیا پراکنده‌اند و این مسئله باعث می‌شود در سفر به هر قاره‌ای بتوان یکی از کویرهای معروف جهان را از نزدیک مشاهده کرد.

در تور کویر دالاهو همراه ما باشید

سفر به کویرهای مختلف از جمله تورهایی است که توسط آژانس دالاهو برگزار می‌شود. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت تور کویر و تور کویر پاییز ۱۴۰۲ با همکاران ما در آژانس دالاهو در تماس باشید و اطلاعات کامل را در مورد این تورها به دست آورید.1402/05/06 | کد مطلب: 4880
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
یاسمن شکرگزار
نویسنده، علاقمند به سفر، گردشگری، کتاب و موسیقی


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.