021 4166 3000
دم مارمولک سیانور دارد؟!

آیا واقعا دم مارمولک سمی است؟

مردم بر این عقیده اند که مارمولک ها دم خود را به این علت جا می گذارند تا موجود شکارچی آن را خورده و به واسطه وجود سم در آن (نظرات خرافی در مورد وجود سیانور یا ترکیباتی از آن) بمیرد. باید گفت که هیچ‌یک از این اخبار پایه علمی ندارند.

مارمولک‌های خانگی جزء گروه سوسمارها از خزندگان می‌باشند. این مارمولک‌ها بدنی نرم و لطیف دارند که در خانه‌های مسکونی در نقاط مختلف ایران پراکنده شده‌اند. با توجه به نوع آب و هوا نوع مارمولک خانگی نیز تفاوت می‌کند اما به‌طور کلی یک گونه مارمولک خانگی کوچک بنام Cyrtopodion scabrum در اکثر اماکن مسکونی ایران زندگی می‌کند.

بر اساس باورهای عامه مارمولک‌های خانگی سمی هستند و سم سیانور دارند. معمولا بر اساس شایعات دم این مارمولک‌ها حاوی سیانور است که خانواده ای ۷ یا ۸ یا در برخی مواقع ۱۰ نفره را کشته است. بر اساس شایعات مارمولک در غذا افتاده و باعث مرگ خانواده شده است.

وجود سم در حیوانات نوعی وسیله دفاعی بوده و این زمانی است که حرکت در آن حیوان آرام بوده و جانور بخواهد به واسطه این سم از جان خود دفاع کند. مانند برخی مارها. اگر به حرکت در این جانوران توجه کنید خواهید دید که آنها موجوداتی آرام هستند ولی موجودات غیرسمی مانند مارهای غیرسمی اکثرا در زمان احساس خطر بلافاصله و با سرعت زیاد فرار می‌کنند. مارمولک‌ها نیز در زمان احساس خطر روش‌های متفاوتی را اعمال می‌کنند که عبارت‌اند از:

۱- فرار: برخی مارمولک‌ها بلافاصله پس از احساس خطر به سرعت فرار می‌کنند مانند اسکینک‌ها. این مارمولک‌ها خیلی از لانه خود دور نمی‌شوند.

۲- دفاع: برخی مارمولک‌ها مانند سوسمارهای خاردم از دم خاردار خود برای دفاع از جانشان و دور کردن حیوان مهاجم استفاده می‌کنند به‌نحوی که بلافاصله داخل سوراخ خود فرار کرده و با حرکت دادن دم تیغ دارشان و ایجاد ضربات محکم، جانور شکارچی و یا حتی انسان را از خود دور می‌کنند و برخی مارمولک‌ها مانند بزمجه ها علاوه بر وارد کردن ضربات قوی توسط دم، گازهای محکمی نیز می‌گیرند.

۳- خودبری دم: مکانیسم دیگری که در اکثر مارمولک‌ها دیده می‌شود قطع شدن دم به صورت ارادی است. دم برخی از مارمولک‌ها در زمان ایجاد تماس توسط دشمن به‌طور ارادی طی عمل انقباض ماهیچه‌های دم کنده می‌شود. دم کنده شده به‌علت باقی ماندن خاصیت عصبی- عضلانی به‌طور موقت شروع به جنبیدن کرده و حواس جانور شکارچی را به خود جلب می‌کند. در این حین خود حیوان فرصت فرار می‌یابد.

مردم بر این عقیده‌اند که مارمولک‌ها دم خود را به این علت جا می‌ذارند تا موجود شکارچی آن را خورده و به واسطه وجود سم در آن (نظرات خرافی در مورد وجود سیانور یا ترکیباتی از آن) بمیرد. گاهی شاهد درج خبرهایی هستیم که بیانگر افتادن یک مارمولک در دیگ غذا یا قوری چای و مردن عده‌ای آدم بوده‌ایم. باید گفت که هیچ‌یک از این اخبار پایه علمی ندارند.

طبق مطالعات انجام شده توسط محققان خزنده شناس دانشگاه برکلی کالیفرنیا، آقایان پروفسور اندرسون و پروفسور پاپنفوس، و ویژه‌نامه چاپ شده توسط مجله رپتایلز مورخ آگوست سال ۲۰۰۲ این قضیه به اثبات رسیده است که هیچ مارمولکی دارای سم نیست و علت قطع شدن دم در آنها گمراه کردن جانور شکارچی است.

شایعه مذکور نه تنها در ایران بلکه در سرتاسر جهان وجود دارد (De Silva ۲۰۰۵). متاسفانه سمی بودن مارمولک ها آنچنان برای مردم جوامع مختلف جا افتاده است که هرچه سعی بر رد این موضوع از طریق افراد علمی می‌شود متاسفانه فایده‌ای ندارد. امید است که با خواندن این موضوع هموطنان محترم دید بدی را که نسبت به مارمولک‌های خانگی دارند از بین ببرند، از کشتن این گونه مفید جانوری جلوگیری کنند و سعی در حفاظت مارمولک‌های خانگی نمایند.

بیشتر بدانیم:

انواع مارمولک‌ها
مارمولک‌‌ها در دنیا از اندازه ۲ سانتی‌متر (گکوهای پلنگی) تا حدود ۵/۳ متر (اژدهای کومودو) دیده می‌شوند و نباید مارمولک‌هایی مانند اژدهای کومودو را که دارای اندازه درشتی هستند با تمساح و کروکودیل اشتباه گرفت.

سوسمارها به مانند سایر خزندگان موجوداتی خونسرد هستند. این بدان معنی است که دمای بدن آنها تابع درجه حرارت محیط بوده و با هر تغییری در درجه حرارت محیط اطراف تغییر می‌کند. لذا در درجه حرارت‌های پایین به‌ویژه در پاییز و زمستان به خواب زمستانی و در روزهای گرم تابستان به خواب تابستانی فرو می‌روند. تقریبا می‌توان گفت سوسمارها در همه جای ایران پراکندگی دارند. از بیابان‌های پست با زمین‌های داغ گرفته تا مناطق مرطوب و جنگلی شمال، سواحل دریای خزر و خلیج فارس و دریای عمان، ارتفاعات کوه‌های البرز و زاگرس و مناطق مسکونی.
بیشتر سوسمارها حشره خوارند و بسته به اندازه و جثه‌شان از بندپایان و گاهی جوندگان تغذیه می‌کنند. بعضی از مارمولک‌هایی که روی دیوار خانه‌ها دیده می‌شوند به قصد شکار بندپایانی از قبیل عنکبوت‌ها، رتیل‌ها و حشراتی که دور نور لامپ ها جمع شده‌اند به آنجا می‌آیند.


ارزش اکولوژیک مارمولک‌ها
از آنجایی که مارمولک‌ها از بندپایان تغذیه می‌کنند، بنابراین یکی از فاکتورهای طبیعی کنترل کننده جمعیت بندپایان به‌حساب می‌آیند. در نتیجه از لحاظ اکولوژیکی در هرم انرژی دارای ارزش بالایی هستند. انسان با از بین بردن مارمولک‌ها از چرخه طبیعت به واقع یکی از فاکتورهای اصلی را حذف خواهد کرد. امروزه متخصصان علوم کشاورزی و محیط زیست به این نتیجه رسیده‌اند که دیگر از سموم آفت کش برای مبارزه با حشرات آفت استفاده نکنند زیرا این سموم آثار مخربی را بر محیط زیست وارد کرده و هر چند سال یک بار باید نوع سم به کار رفته را به علت ایجاد مصونیت در آفات تعویض کرد و سم‌های قوی‌تری را به کار برد. این امر خود به مراتب آثار وارد بر محیط زیست را بیشتر خواهد کرد. از این رو بشر به فکر پرورش و استفاده از انواع مختلفی از بندپایان، مارمولک‌ها و پرندگانی مانند جغد به قصد مبارزه با آفات مزارع افتاده است. این روش مبارزه که امروزه در بسیاری از کشورها رواج پیدا کرده تحت عنوان مبارزه بیولوژیک نام گرفته است. همان طور که ذکر شد، مارمولک‌‌ها با کنترل جمعیت حشرات، بشر را در جهت برداشت محصول بیشتر و سالم‌تر از زمین یاری می‌کنند.


خدمت به انسان
طی مطالعات به‌عمل آمده توسط مهندسین ژنتیک و متخصصین بیوتکنولوژی بر روی ژن‌ها و ساختار دم مارمولک‌ها احتمال این می‌رود که بتوان این خاصیت را (رشد مجدد یک عضو مانند دم در مارمولک‌ها) در مورد انسان هم اعمال کرد، بدین نحو که فردی که عضوی از بدنش مانند دست یا پا بر اثر یک سانحه قطع شده است بتواند دوباره آن را به‌دست آورد. همان‌طور که ذکر شد، مارمولک‌ها یا سوسمارها از نظر اکولوژیکی دارای ارزش بالایی بوده و به‌دلیل از بین رفتن آنها و برخی موجودات دیگر که از بندپایان تغذیه می‌کنند (مانند خفاش) شاهد وجود جمعیت زیادی از حشرات اعم از سوسک‌ها و پشه‌ها در جوامع شهری هستیم. همچنین دیده می‌شود که جمعیتی بزرگ از ملخ‌ها که آفت گیاهان زراعی هستند به مزارع حمله کرده و محصولات را از بین می برند. اگر جمعیت موجودات حشره خوار مانند مارمولک‌ها حفظ شود و هر شخصی به هر علتی از جمله خرافات و ذهنیات غلط اقدام به کشتن این موجودات مفید نکند، شاید دیگر جامعه بشری شاهد چنین پدیده‌هایی نباشد و هر یک از افراد در محیط شهری به واسطه از بین رفتن یا کاهش جمعیت حشرات آلوده از بهداشت و سلامت فردی بیشتری برخوردار شود.1392/01/20 | کد مطلب: 748
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
شراره
1397/07/29 23:41
من هیچ وقت مارمولکی را نمیکشم چون حیوان هست مثل یک گربه و با حشرات فرق میکنه. بعضیها فکر میکنن مارمولک جزو حشرات هست. امیدوارم شاهد روزی باشیم که انقدر سطح فرهنگ مردم بالا رفته باشه که هیچ حیوانی ار از مارمولک گرفته تا سگهای مهربون و .. نه آزاربدیم و نه بکشیم بلکه بهشون برسیم و‌ انسانیت رایاد بگیریم
پاسخ دهید...
Kourosh anshan
1397/06/22 01:30
من ناموسا خیلی میترسم امشب یک نبرد خونین باهاش داشتم ولی بعد از این که یه دمپایی ول دادم رو سرش صدای جیغی از خودش در آورد من که خیلی دلم سوخت، تازه این مقاله رو هم که خوندم دیگه ماتم گرفتم شاید براش مراسم عزاداری بگیرم
پاسخ دهید...
محدثه
1397/06/15 13:02
من که به شدت ازمارمولکهامتنفرم وقتی میبینمشون چندشم میشه ازشون خیلی بی ریخت هستن
پاسخ دهید...
محمود
1397/09/27 16:30
خدایی دلت میاد به مارمولک های خونگی که شبیه اسکار هستن بگی زشت اافاقن خیلی نازن با اون چشای قلمبیده خوشرنگشون واقعن نازن
هانیه
1397/06/14 06:02
برای من مهم نیست که سمی هست یانه ولی به دوستانی خیلی راحت ب محیط زیست آسیب میرسونن پیشنهادمیکنم یه تحقیقی راجب هستی بان هاکنن وبدونن که جانوران هم حق حیات دارند
پاسخ دهید...
مهشید
1397/06/16 17:03
راجع به.....نهراجبدر زبان فارسی کلمه ای بعنوان راجب نداریم. لطفا دقت کنید
ناشناس
1397/05/27 10:01
من مقداری برنج داشتم که کرم گرفته بود و تو پله ها پهن کرده بودم که هوا بخوره صبح رفتم سر بزنم یه مارمولک زیر سینی بود و خیلی نگران شدم ََه برنجهاسمی نشده باشه یعنی جای نگرانی نیست؟
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1397/05/27 20:02
خیال‌تان از بابت سم راحت باشد اما به‌هرحال هر موجود زنده‌ای، ممکن است الودگی‌های دیگری به همراه داشته باشد. پیش از استفاده، حتما با دقت شستشو دهید.
David
1397/04/25 01:01
جاتون خالی یه ساعت پیش یکی از همین مارمولک ها افتاد رو صورتم، انقد خودمو کیسه کشیدم ولی بازم از خومدم بدم میاد، سرچ کردم ببینم واقعا سمی هست یا نه الان که مطالبتون رو خوندم خیالم راحت شد، کاش نمیکشتمش
پاسخ دهید...
مریم
1397/04/21 11:40
من فوبیا مارمولک دارم خیلی حالم بده وقتی میبینمش به شدت میترسم و ساعتا گریه کردم مکیدونم چکار کنم از خودم بدم اومده دیگه
پاسخ دهید...
مریم
1397/04/08 10:39
من یه دخترم و به شخصه عاشق مارمولکم.فوق العاده از دیدن چهره ی معصوم مارمولکها لذت میبرم.خیلی نازن.مثل اسکار میمونن
پاسخ دهید...
علیرضا بربری
1397/07/02 13:12
دقیقا منم دوستشون دارم وایییییی منم داشتم تو شیشه رو میزم امروز ازادش کردم.
ناشناس
1397/03/29 17:14
خیلی خوب بود
پاسخ دهید...
ناشناس
1397/03/17 13:25
واقعا عالی است واموزنده است عالیییییییی
پاسخ دهید...
سعید
1397/03/16 11:27
با سلام،پس این مطلب که وجود یک مارمولک در مواد غذایی باعث مرگ اعضای یک خانواده شده صحت نداره؟
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1397/03/21 20:49
خیر. صحت ندارد.
رقیه
1396/07/15 01:05
ماهم مثه همه تو خونمون مارمولک داریم وقتایی ک میومدن داخل اتاق و پذیرایی و حتی اشپزخونه همه منو صدا میزنن منم اصلا اجازه نمیدم کسی بکشتشون خودم با دست میگرمشون و میذارمشون بیرون از خونه تا اینک دوستم گفت ک سمی ان ومنم همش تو این فکر بودم چرا تا حالا نمردم خخخخخ خیلی ممنون از مطلبتون خیالم راحت شد
پاسخ دهید...
ليلي
1396/07/09 05:23
از مارمولك متنفرم واقعا برام چندش آوره الان يه كليپ ديدم كه فردي إيراني مارمولك زنده رو گذاشت لاي نُون و براحتي خورد وقتي اين كليپو ديدم بحدي بالاآوردم كه رنگم پريد حتي شام هم نتونستم بخورم از بس چندشم شده بود
پاسخ دهید...
شروين پورنعيمى
1396/08/20 01:15
اون بنده خدا ديگه خيلي وحشى بوده خدا شفاش بده و از گناهش بگذره چون كه جان دارد و جان شيرين خوش است ...
علیرضا
1396/06/21 21:20
از وقتی که فهمیدم سمی نیستند نشستم باهاشون دردودل میکنم یکیشون هم سه بار دمشو از دست داده واقعا دلم براش سوخت مرسی بابت مطلب مفیدتون
پاسخ دهید...
رضا
1396/06/14 07:40
سلام ماچند روزپیش شیره انگورگرفتیم امافهمیدیم که مارمولک درون شیره ها افتاده مقدارشیره ماهم ۲۰۰کیلوگرم بوده به نظرشماآیامااین شیره هاروبخوریم یانه
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1396/06/14 08:26
با سلام
مارمولک دارای سم نیست اما ممکن است مثل هر جاندار دیگری، آلودگی‌های پوستی داشته باشد.
تهمینه
1396/07/02 21:20
نه دیگه نریزید دور گفتن سمی نیست بعد قدیما که این وسایل بسته بندی و این ظرفای دردار نبوده مگه مارمولك نمیرفته تو خوراکیا ؟ نمیریختن بره که
ناشناس
1396/07/13 08:09
به نظرمن به ريسكش نمي ارزه
Sky
1396/05/31 14:04
سلام من بچه مارمولک پیدا کردم و میخوام ازش نگهداری کنم اما نمیدونم چی باید بنم بخوره ... میشه راهنمایی کنین لدفن.
پاسخ دهید...
نرگسی
1396/05/30 21:34
سلام..خیالم راحت شد که سمی نیستن ...اخه ما پر خونمون مارمولکه فک کنم ده تایی هستن که تازه تخم گذاری هم میکنن و متاسفانه قراره بیشتر بشن خخخخخخ
پاسخ دهید...
ناشناس
1396/07/03 16:51
داداش شما پرورششون بده آینده ی روشنی در انتظارته خدا رو چه دیدی شاید اومدن ازت خریداریشون کردن واسه مزارعشون و به عنوان پرورش دهنده ی نمونه انتخاب شدی
سحر رستمی
1396/05/30 15:00
خیلی جالب بود .ممنون از اطلاع رسانیتون
پاسخ دهید...
میلی
1396/05/24 04:25
نمیدونم چرا اصلا تا آدم مارمولک میبینه دستش میره رو دمپایی . وقتی هم میزنش احساس چندش میکنه . ولی من تازه فهمیدم مارمولک عجب شکارچیه باحالیه . دیگه نمیکشمش . مرسی
پاسخ دهید...
ناشناس
1396/07/03 16:53
شما بعنوان دوستدار محیط زیست انتخاب شدی مرسی از حرکت جسورانت
حمید
1396/03/23 22:00
من توی حیاط خونه مون مرغ و جوجه دارم که شبا یکسره دنبال مارمولک میگردن و واسشون غذای لذیذیه و تا حالا هم از خوردنش نمردن،در ضمن مارمولکها در کاهش جمعیت حشرات موذی سهم عمده ای دارند و توی روایات هم داریم که زمانی که حضرت ابراهیم را توی آتش انداختن مارمولکها برای خاموش کردن آتش تلاش میکردن ولی مار و عقرب و رتیل توی آتش هیزم میریختن برای همین از کشتن مارمولک که جاندار مفیدی هست نهی شده ایم
پاسخ دهید...
ناشناس
1396/06/12 23:41
ممنونم از راهنمایی تون خیلی جزاب بود
تهمینه
1396/07/02 21:18
چه جالب بود
ناشناس
1396/07/03 16:54
میشه منبع حکایتتو ذکر کنی.با عرض تشکر
Asma
1396/03/19 20:56
عالی
پاسخ دهید...
طاهره
1396/03/02 00:29
وای توروخدا اینارونگید من توزندگیم وحشتی که همیشه دارم ازتابسون پیدایش همین مارمولک چندشه.این موجودبرام یه کابوسه .ازترس اون نگاهش گاهی نمیتونم تکون بخورم ازاون بدن زشتش که کلا حالت تهو میگیرم.باورکنیددست خودم نیست واقعاازش بدم میاد خیلیییییییییی
راستی من الان یدونه رتیل روتوشیشه زندانی کردم.بنظرتون باهاش چیکارکنم؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ دهید...
جعفر نیازی
1396/02/22 19:57
سلام، خسته نباشید، از مطالب مفید بود استفاده بردیم. با تشکر
پاسخ دهید...
mary
1395/12/21 03:25
سلام
ممنون بابت مطلب علمی و مفیدتون
متشکرم از دوستان بابت تجربیاتشون
ولی دمه اون دوستمون گرم که مارمولک رو از تو شیر درآوردن و شیر رو حیف نکردن و میل نمودن :))
پاسخ دهید...
مجید
1395/08/30 17:47
ممنون خیلی مفید بود ولی بحث داشتیم سر این موضوع
پاسخ دهید...
ناشناس
1395/07/27 11:45
ممنون از مطالب علمی و آگاه کننده
پاسخ دهید...
مهدی
1395/07/27 00:00
اگه فردا کسی به خاطر این خبر مارمولک رو نکشت ولی با خوردنش مرد شما مسوولیت رو قبول میکنین؟اگه اره من نمیکشم مارمولکو
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1395/07/27 10:24
دوست عزیز، موضوع این مقاله درخصوص شایعه «وجود سیانور در دم مارمولک» است که قویاً رد کرده و مسئولیت آن را نیز می‌پذیریم.
آلیس انصاری
1395/08/28 13:32
اره مسولم
مهمد انصاری
1395/07/15 19:48
ممنون بابت متن قشنگتون
پاسخ دهید...
علی لطفی
1395/07/13 12:02
باسلام مرسی از مطلب اموزنده ای ک گذاشتین اتفاقا تونستم بااین مطلب دوست خودمو بفهمونم ک دم مارمولک سمی نیس چون دوساعت سر این مطلب بحث داشتیم...باتشکر
پاسخ دهید...
اسماعیل بیرانوند
1395/07/01 07:01
سلام دوستان عزیز وقتی راجب این موضوع تحقیق شده چرا بعضی با گمراه کردن باعث ازبین بردن این خزنده بی ازاررادارند نکنید این کارو
پاسخ دهید...
پروین والی زاده
1396/06/20 20:30
سلام چطور من مارمولک رو از بین ببرم . آخه تنها تو خونه هستم میترسم برم طرفش ..... لطفا راهنمائیم کنید . متشکرم
ناشناس
1396/07/02 21:21
خیلی ترسناکه من حتی این مطالبو خوندم از ترس سرم گیج رفت و بدنم لرزید
ساسان دقايقي
1395/06/28 13:57
سلام.بسيار آموختم؛سپاس از همه شما كه دوستدار محيط زيست هستيد.دوستتان دارم.
پاسخ دهید...
مهدی آذریزدی
1395/06/27 15:04
دهان انواع مارمولک وسوسمار پر از باکتری خطرناک تر از سم هست ....بشدت احتیاط کنید.
تحریریه محترم دالاهو شما هم احتیاط کنید.هر مقاله علمی را با بررسی جوانب نشر کنید.
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1395/06/28 13:16
دوست عزیز، سلام
این مقاله، صرفاً درخصوص شایعات بی‌اساس «سمی بودن دم مارمولک» نگاشته شده و درخصوص وجود و یا عدم وجود باکتری و میکروب در دهان این موجودات حرفی زده نشده است.
وحید
1395/06/25 18:17
کوچیک بودم یه طناب میبستم دم مارمولکا بهدهمه میگفتم ایین ۲۰۶ منه
پاسخ دهید...
ناشناس
1395/06/05 16:44
سلام مقداری شیر روی اجاق گاز در حال جوش دادن بود که یه مارمولک خانگی در سطل شیر در حال جوش افتاد مارمولک را از شیر خارج کردیم و شیر را استفاده کردیم .باعث مسمومیت شدید در حد مرگ شد شما هم امتحان کنید مارمولک را در آب بجوشانید و بعد از سرد شدن میل کنید اگر قصد خود کشی دارید
پاسخ دهید...
میلاد
1395/06/24 11:56
دمه شما گرم که دیدین مارمولک افتاده توش باز اون شیرم خوردین.مارمولک مگه فقط باید سمی باشه تا نخوریش دوست عزیز؟؟؟؟؟؟؟
tanii
1395/08/28 13:36
دم شما ولرم چندشتون نشد ک شیر رو خوردین
تو فک کن یه غریبه
1396/08/11 08:59
خوب مگه مجبور بودید که بخورید بد مسموم بشید
netdivar.ir
1395/05/30 04:07
سلام. اینکه چقدر این مطلب صحت داره رو نمیدونم. ولی شنیدم که از بوی سیر و پیاز و همچنین بوی تخم پرندگان فرار میکنند و جایی که یه کدوم از اینها باشه نمیان. جاهایی هم که پرنده زیاد باشه میترسن و فرار میکنن.
پاسخ دهید...
ناشناس
1395/05/06 09:30
سلام خيلي عالي بود دستتون درد نكنه
پاسخ دهید...
ناشناس
1395/04/30 11:51
عالی بود متشکرم
پاسخ دهید...
صادق هدایت
1395/04/16 20:13
زنده باد مارمولک
پاسخ دهید...
حسین
1395/04/15 04:47
کاش رسانه ایش کنید این موضوع رو به خدا دلم براشون می سوزه.طفلیا کاری نمیکنن مزاحمتی ندارن کنار نور لامپای خونه می شینن به امید شکار یه حشره موزی بد ترکیب چندش آور.یه مارمولکو از نزدیک صورتشو دیدین واقعا با نمکن.خواهشا نکشینشون نکنین این کارو.مرسی
پاسخ دهید...
ناشناس
1395/04/01 22:53
مارمولک ها خیلی ناز و جیگرن و بدن نرم و چشمای نازی دارن.اینقد دوسشون دارم که هر روز ماجراهای اسکار مارمولک رو میبینم خخخ.اینهایی که از مارمولک بدشون میاد حتما کارتون اسکار رو ببینن
پاسخ دهید...
فرشته
1395/03/22 17:25
واااااااای توروخدا انقدر نگین نازه دوست داشتنیه
و از این حرفا
من الان که دارم اینارو میخونم از ترس نفسم درنمیاد
چه برسه از نزدیک ببینم
وای من به شدت وحشت دارم از تمامی حشرات
پاسخ دهید...
ناشناس
1395/04/14 11:44
مگه مارمولک حشره س؟
حمید دهقان
1395/02/31 20:11
بنده از مارمولک خوشم نمیاد ولی از این به بعد سعی میکنم کمتر برای ازبین بردنشون تلاش کنم....
پاسخ دهید...
رفیق
1395/02/22 00:49
یه موقع دماشونا میخوردم که بمیرم، جات خالی بعد از دوست شدن با این موجودات بامزه و باهوش، به دلیل رفیق دار شدن الان باهاشون حال میکنم و کلی رفیق شفیق بدلیل ترسوندن از دست دادم. جون تو اگه قحطی بشه همینارو با دلچسبی میخورم. بماند که ننم یه خورده عصبی شده...
پاسخ دهید...
ناشناس
1395/02/19 03:16
حدیث داریم که کشتن حیوانات موذی مستحبه. یعنی هر حیوانی که به آدم آسیب برسونه یا باعث وحشت آدم بشه، و این ربطی به مفید یا غیر مفید بودنش نداره. بهتر است گزاره هایی که با دین تعارض جدی دارند را منتشر نکنید. مارمولک هم حیوانی موذیست و کشتنش مستحب است.
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1395/02/19 08:20
دوست عزیز، سلام
پیشنهاد می‌کنم شما هم احادیث و دین رو تفسیر به رای نکنید. مارمولک نه تنها حیوان موذی نیست که مفید هم هست و در کنترل بدنپایان نقش موثری دارد.
علی
1396/06/20 00:11
و دین و احادیث جعلی و مورد دلخواه برخی مراجع باز هم سبب عملیات غیر انسانی و وحشیانه انسانهای سست عنصر و سست مغز و خودخواه ...گویا تاریخ قصد تغییر مسیر ندارد....چقدر بیرحم است این تاریخ....
کالوس
1397/02/21 16:07
ماحق نداریم در طبیعت دخل وتصرف کنیم سگ را بکشیم چرا که نجسه مارمولک و....اگر سوسک مارمولک نباشند اثار بعدی دارد در چرخه محیط زیست
فرناز
1395/02/12 21:18
مارمولک ها موجودات بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند. هروقت میریم به دل طبیعت ، من دنبال اونا میرم و خیلی آروم میگیرمشون. و ازشون عکس میندازم . سرشون خیلی شبیه ماره و چشم های درشت و زیبایی دارند. من چند گونه ی مختلف اون هارو گرفتم. و بعد آزاد کردم. من فکر می کنم مارمولک های صحرایی با مارمولک های خانگی توی یک گونه نباشن . آخه بیشتر شبیه سوسمار یا بزمچه هستن . بدنشون پولک های رنگی داره و برخلاف گکو ها که همون مارمولک های کرمی رنگ هستن ، پلک دارن .همچنین من مشاهده کردم که مثل مار زبونشون رو بیرون میارن .و قرنیه ی چشمشون عمودی نیست بلکه گرد و زیباست .همون طور که خودتون هم اشاره کردید ، در کنترل جمعیت حشرات تاثیر زیادی دارند. ما می تونیم برای از بین بردن پشه سوسک و دیگر حشرات مزاحم، این خزندگان کوچک رو به خونه بیاریم و در حیاط خانه آزاد کنیم. مارمولک ها می تونن منبع غذا برای پرنده ها و جوجه تیغی ها باشن و از این نظر هم مهم هستن . کشتن این موجودات کار غیر منطقی و غلطی هست. اگه ازشون می ترسین از یکی که نمی ترسه بخواین تا اون هارو بگیره و در طبیعت آزاد کنه. این طوری هم آفریده ی خداوند رو از بین نبردید و هم موجب کنترل جمعیت حشرات موذی شدید. در نظر انسان های با ایمان هیچ موجودی حتی سوسک زشت نیست.
پاسخ دهید...
ناشناس
1395/02/11 12:36
اگه سمی نیست پس چرا پرندگان از دم مارمولک استفاده نمیکنند۰یه روز رفتم لونه شاهین پیدا کردم داخل لونه بیش از پانصد دم مار مولک بود اگه سمی نبود شاهین دمشون جدا نمیکرد
پاسخ دهید...
ناشناس
1396/08/16 22:05
اگر مطلب را کامل خونده بودین میدیدن که میگه مارمولک تو لحظه خطر خودش دومشو میندازه نه اینکه شاهین تنوع غذایی داشته باشه یا بهخاطر سمش نخورده باشه
سیاوش سهامی
1395/01/18 23:14
همه عزیزانیکه شک دارن جمع بشن من سوپ دم مارمولک با کمال میل میخورم تا این جاندارو اذیت نکنید کمی بخودمون بیایم پاینده باشید.سیاوش
پاسخ دهید...
مهدی
1394/12/09 20:28
سلام خسته نباشید با مطالعه مطالب فوق نظرم نسبت به چلپاسه ها عوض شد. زیرا دیشب با ورود یک مورد از اینها به محیط استراحت کلی تلاش کردیم که نابودش کنیم.
پاسخ دهید...
شاهی جون
1394/12/05 20:07
چه پیامای باحالی گذاشتید ملت همیشه در صحنه
پاسخ دهید...
سلطان
1394/08/02 01:56
باسلام. من دانشجوهستم وپدرم چوپان گوسفنده منم تابستونا پیشش کمک میکنم وگوسفندا روکه به چرا میبرم کلی مارمولک هست توصحرا من بادودستم میگیرمشون وبازیشون میکنم وبعدهم میام باهمون دستام غذامیخورم واقعاتحقیقاتم جواب داده ومن تاحالاکه نمردم.شماهم امتحان کنیدتاحقیقت روبفهمید.وخواهشادیگه مارمولک هارونکشین چون هرساله به جمعیت پشه هاافزوده میشه.
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1394/08/03 09:49
با عرض سلام و درود
اگرچه حرف شما صحیح است و این روشن سازی شما قابل تقدیر؛ اما تقاضا داریم تا حدامکان کمترین ارتباط را با مارمولک ها داشته باشید زیرا پوست ایت جانور بسیار حساس است و ممکن است باعث آسیب به آنها شود.
با تشکر
بهار
1394/07/16 16:01
من عاشق مارمولکم
پاسخ دهید...
فایناز
1394/06/23 18:32
ی بار تو خونه بچش   بود شوهرم با اسپری آتیش زدش بدبختو بعد با دمپای لهش کرد. منم ی بار دیدم تو آشپزخانه در حیاط خلوتو باز کردم خودش رف بیرون !!آخی انگار فمید دوس ندارم بمیره.چن روز بعد در گازو باز کردم ی دونه اون تو بود شبیه همون ک خودش رفته بود بچه بود ، جیم شد سریع، تو گازم چند تا بچه سوسک بود ک دیدم ترتیبشونو داده اما ی شب ساعت 3 نصفه شب ی سوسک گنده چندش دیدم نزدیک گاز ک دیگه مجبور شدم سم پاشی کنم ک سوسکه چپه شد مرد اما فعلن جنازه مارمولک ندیدم امیدوارم فرار کرده باشه چون اون کوچیک بود سوسکه اندازه قایق موتوری بود نتونست بخورش ،من فک کنم استثنام ک نمیترسم چون عاشق ایگوآنام ک از دسته مارمولکه و دوسدارم داشته باشمش اما شوهرم متنفره .مامانم میگه کشتن مارمولک دست آدمو بی نمک میکنه! دیدن ریخت سوسک برام زجرآوره واقعن.
ی سوال دارم راسته ک بو بدن بعضی افراد ی حشره رو ب خودش جذب میکنه؟ آخه جاهای ک بودم اصن ملخ نداشته اما نمیدونم از کجا میومدن میپریدن رو صورتم حتا تو برج طبقه بالا بودم!؟
پاسخ دهید...
مرتضی سیادتی
1394/06/22 21:32
با سلام مارمولکهای خانگی حیوانات مفیدی هستندمثلا مدتی بود که سوسکهای منزلمون زیاد شده بود تا اینکه سروکله مارمولک پیدا شد وبه مقدار قابل توجهی سوسکها کم شدند .من به بچه ها گفتم مبادا اونارو اذیت کنن بلکه باید مواظبشون هم باشن.
پاسخ دهید...
عباس
1394/06/14 15:49
آخه یکی نیست بگه کجای مارمولک خانگی مفیده.آقایی که این مقاله رو نوشتی.اگه خیلی مارمولک دوس داری و میخوای حفاظت کنی ازشون من چند تا از حیاط خونمون میگیرم میارم واست بعد میفهمی چقد مفیدن و باید ازشون مواظبت کردن.خیلی مفیدن جون خودت.وقتی از شلوارت برن بالا میفهمی
پاسخ دهید...
احسان کریم شالی
1394/06/11 13:23
سلام من هم با این نظر موافقم
پاسخ دهید...
مهرداد متهور
1394/05/27 23:28
" ین مارمولک‌ها بدنی نرم و لطیف دارند "

پنج گونه ای که من دست زدم پشتشون خشن بود و زیر شکمشون نرم.

پاسخ دهید...
سپیده
1394/05/14 04:33
مدت ها بود که صدای عجیبی تو اتاقم میشنیدم صدایی مثل ساییده شدن لولای در قدیمی تا اینکه بعد یک هفته مارمولک کوچیکیو تو اتاقم دیدم حدودا ده سانت
از سوسک مرده استفاده کردم که به دام بیاندازمش وقتی که در حال خوردن سوسک بود متوجه شدم اون صدا صدای بلعیدن سوسک توسط این سوسمار کوچولوه میدونم خیلی مفیده اما از اینکه موقع خواب رو بدنم راه بره و لمسش کنم وحشت دارم با این مزاحم خونگی چه کنم؟؟؟؟؟ نتونستم بگیرمش چون سرعتش خیلی خیلی بالاست حتی از دیدم خارج میشه
پاسخ دهید...
علی
1394/05/13 12:35
من چند وقت پیش یه مرغ زنده خریدم و اونو توی حیاط خلوت خونمون گذاشتم و براش آب و دانه ریختم ، یه روز صبح اومدم توی حیاط خلوت دیدم مرغ مرده ، بدنشو کالبد شکافی کردم دیدم توی معدش دم مارمولک وجود داره .
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1394/05/13 22:46
به شما اطمینان میدیم که دلیل مرگ مرغ شما مارمولک نبوده!
asal nasiri
1394/05/10 13:04
مارمولک ها از چی بدشون میاد؟وای یدونشون تو بالکن ماس الن ی هفتس منمیبینمش ازترس فشارم میفته.چیکارش کنم بمیره؟انقدم زود فرار میکنه نمیتونم ببینم کجا میره چیکار کنم نیاد خونه؟دمش واقعا سمیه؟؟؟توروخداج بدید :'(
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1394/05/12 12:52
دوست عزیز، اگر این مطلب رو مطالعه می‌فرمودید، متوجه میشدید که دم مارمولک سمی هست یا خیر.
فرانك
1394/05/03 06:00
مارمولك خيلى خوشگل و نازه و دوستداشتنيه. البته همه ى موجودات زيبا و دوست داشتنى هستن و واقعا وجودشون مفيد و ارامبخشه. ، البته به جز انسان كثيف
پاسخ دهید...
فيريك
1394/05/09 06:40
فرانک توم مثل مارمولک میمونی هم نازی هم دوستداشتنی. اصلا تو خود مارمولکی. خخخخخخخخ
مجتبی چراغی
1394/04/31 03:01
ممنون از اطلاعاتتون که در خدمت عموم قرار دادین.
پاسخ دهید...
اباصالح گروهی ساردو
1394/04/31 16:13
حیف شد می خواستم خودکشی کنم لطفا لایک کنید
مریم
1394/04/26 12:02
سلام تازه داشتم فک میکردم که دم مارمولک گزینه مناسبی برای خودکشی هست ولی متاسفانه نیس
پاسخ دهید...
نعمت اسدبيگي
1394/03/28 15:21
اگه تو سطل برنج بره اون برنج رو بريزم دور
يا تميزه
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1394/03/30 11:34
با سلام
اگر منظورتون سمی بودنه! خیر، سمی نیست و می تونید از برنج استفاده کنید.
اما اگر منظورتون آلودگیه، فکر می کنم با شستشور برنج، آلودگی هم رفع بشه.
داود
1394/03/15 19:37
ازبچگی آرزوداشتم یه قفس توری داشتم و پرورش مارمولک راه مینداختم.صادراتش روهم بعداز یه مدت انجام میدادم.منم دارم به این موجوددوس داشتنی ومحیط زیست خیانت میکنم و اونا رومنقرض میکنم.خونمون پرشده ازانواع حشرات 2تاهزارپای بزرگ روقالیچه وپتوپیداکردم.مارمولکا دوستتون دارم ولی همسرم روبیشتردوس دارم که ازشمامیترسه
پاسخ دهید...
داود
1394/03/15 19:36
ازبچگی آرزوداشتم یه قفس توری داشتم و پرورش مارمولک راه مینداختم.صادراتش روهم بعداز یه مدت انجام میدادم.منم دارم به این موجوددوس داشتنی ومحیط زیست خیانت میکنم و اونا رومنقرض میکنم.خونمون پرشده ازانواع حشرات 2تاهزارپای بزرگ روقالیچه وپتوپیداکردم.مارمولکا دوستتون دارم ولی همسرم روبیشتردوس دارم که ازشمامیترسه
پاسخ دهید...
محمد دشتبان
1394/03/14 11:33
با تشکر ازروشنگری نصبت به موضوع مقاله .
پاسخ دهید...
فاطمه
1394/03/11 09:35
باز هم نباید یقین داشت که سمی نیست.چون توی شمال ۲بار این اتفاق افتاده.دم مارمولک توی سبزی افتاده..مارمولک در فسنجون افتاده و مهمونها خوردن و همه مردن..
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1394/03/14 21:16
سلام به شما دوست عزیز
اتفاقا باید یقین داشت که دم مارمولک سمی نیست!
من نمی‌دونم چه اتفاقی در شمال افتاده یا شما بر اساس چه منبعی این حرف رو دارید می‌زنید، اما به یقین، مشکل از مارمولک بدبخت نبوده.
بهنام
1394/03/30 09:59
واقعا"!!!!!
علیرضا تک
1394/01/20 16:16
جالب بود ولی برای دختر ها بیشتر به درد میخوره .....
پاسخ دهید...
سکوت
1394/01/20 15:09
تا کوچولو و ظریفن قشنگن بزرگ شن ترسناکن مثه بچه آدم.
پاسخ دهید...
ترسو!
1393/12/09 17:43
اگه بگید مارمولکها عامل ضد سرطان و...... هستند بازهم من از اون قیافه ی زشت مارمولکیشون میترسم. خدا کنه تو خونه تکونی بهم سر نزنند. چون قبلا این کارو کردند!
پاسخ دهید...
وحيد
1393/11/27 20:48
سپاسگزارم مقاله جالب و بي نظيري بود
پاسخ دهید...
امیرسام
1393/11/02 21:23
من فقط یه جمله بگم و تمام....خطرناک ترین موجود دنیا همین آدمه.... تو از آدم به این بزرگی و خطرناکی نمیترسی اونوقت از ی موجود کوشولو مث مارمولک میترسی؟؟؟؟؟
پاسخ دهید...
مهدی
1393/10/06 18:43
دمت گرم برو2 عاشقدم
پاسخ دهید...
پرنیان قاتحی نسبت
1393/09/08 16:23
اگه میشه درباره ی بیماری هاش هم بگید .خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
پاسخ دهید...
محمد فرزاد
1393/08/16 14:36
باسلام به همگی عزیزان؛بنده در وبلاگ اختصاصی مجتمع مسکونی خودمون مطالب مفید و برگزیده ای از موضوعات مختلفی از جمله راههای مقابله با انواع حشرات خانگی از جمله سوسک،پشه وغیره قرار دادم که لینک مطالب رو برای بازدید قرار میدم.البته مطالب کاربردی فراوانی از جمله مسائل حقوقی آپارتمان نشینی،آشنایی با عملکرد و مخاطرات آسانسور،استفاده از منبع نور مناسب،تغذیه،پیشگیری از بیماریها،آشنایی با خطرات ظروف یکبارمصرف،مضرات سیگار و قلیان و بسیاری مطالب مفید دیگر در وبلاگ وجود داره که امیدوارم برای عزیزان مفید باشه. تشکر
http://farahang2.mihanblog.com/post/130 ، http://farahang2.mihanblog.com/post/129
پاسخ دهید...
رضا
1393/08/10 00:21
حیف شد میخاستم ی نفر بکشم.
پاسخ دهید...
امید صفا
1393/08/06 13:16
سلام.بالاخره جهت آزمایش واثبات این نظریه که مارمولک حاوی سیاه نور نمیباشه باید به صورت عملی رو یه جاندار آدم آزمایش کنه اگه طرف نمردش که شما راست میگین اگر هم مرد که در کل شما مقصرین چون درکل گفتین سمی نیست وسیاه نوری این وسط وجود نداره!!!!!!!!!!!!پس همین امروز من یه مارمولک پیدا میکنم به خورد یه نفر میدم تا معلوم بشه
پاسخ دهید...
پری
1393/08/02 22:42
سلام اخه مارمولک ترس داره هم خوشگله هم تمیزه نه مثل سوسک که تو فاضلابه با اون دست و پا شاخک های زشتش، من که عاشقه این موجودم نه تنها نمیکشمش بلکه خیلی هم خوشحال میشم اگه تو خونمون بیاد ، تازه حتما باید بهش دست بزنم از بزرگشم نمیترسم اخه بد بخت کاری به کار ما نداره
پاسخ دهید...
گالی
1393/07/19 03:12
سلام من با وجود این که شک داشتم مارمولک ها سمی هستن یا نه مدتی سه سال هست که به شدت عاشق این جانوران کوچولو شدم وزرای اونا هرشب سوسک ومگس میکشم ومیزارم داخل حیات واون میان ومیخورن من مدتهاست که با این موجودات دوستم تو فصل گرما میان وتو فصل سرما تو سوراخ میمونی به نظر من باید به صورت عملی این موضوع رو به مردم نشون بدین مثلا یک غذا رو با مارمولک پخموجودات ته کسی اون رو بخوره   ودر تلویزیون ورسانها مردم ببین تا بهشون ثابت شه وآسوده تر در مورد کشتن وترس از این
پاسخ دهید...
نرگس مختاری
1393/07/15 14:42
واقعا ؟؟؟؟ من باورم نمیشه آخه تمام دنیا می‌دونن که مارمولک سمیه
پاسخ دهید...
دالاهونیوز
1393/07/15 16:10
این تمام دنیا که می‌فرمایید! همین باورهای غلط من و شماست.
ناشناس
1393/07/14 15:34
سلام.خیالتون راحت .مارمولک ها ی خانگی مفید و اصلا سمی نیستن.حشره خوارت و حشرات موزی رو میخورم. به نظر من مارمولک دیدن بهتر از دیدن سوسک های چندش آوره
پاسخ دهید...
ساجده
1393/07/13 16:32
سلام...امروز رفتم نونوایی نون خریدم...وقتی اوردمش دیدم ی مارمولک توش پخته شده بود...
همه بدنم میلرزه...
اگه میخوردمش مرده بودم؟؟؟؟
اون مارمولک کامل جسدش توی نون هستش الان گذاشتمش توی ی نایلون
پاسخ دهید...
دالاهو نیوز
1393/07/14 13:03
سلام دوست عزیز.
آیا این مطلب رو به طور کامل مطالعه کردید و باز هم این سوال رو مطرح می‌کنید؟!!
سید یونس پوریعقوبی
1393/07/12 10:56
من داشتم می رفتم حیاط خلوت پامو تو دمپایی کردم فکر کردم پام رو یک تکه چوبه ولی اومدم زیر پامو نگاه بندازم یکدفه جیغم رفت روهوا پامو رو یک مارمولک گذاشته بودم ولی لهش نکرده بودم فورن رفتم حمام و کف پامو شش بار با صابون شستم واقعا چندشم شد.
پاسخ دهید...
پریشان
1393/07/09 23:41
کسی میدونه چقدر طول میکشه تا دوباره دمش کامل شه؟
پاسخ دهید...
محمد امین
1393/07/04 00:14
به نظر من مارمولک یکی از جانوران زیبای طبیعت است. چون من اونها رو اگه بیان تو خونه با دست می گیرم و بیرون رهاشون می کنم. کاملا بی ضرر و بی دفاع هستند پیشنهاد می کنم شما هم همین کارو بکنید.
پاسخ دهید...
مجید
1393/06/29 15:47
سلام
هر جوری فکر میکنم راه نداره یا جایه منه تو خونه یا مارمولک حرفم که حالیش نمیشه بگی برو بیرون که نمیره منم میکشم البته اگه کسی ناراحت میشه آدرس بدم بیاد هر چی هست ببره برا خودش حشرات خونتونو بخوره من با حشره بهتر کنار میام
پاسخ دهید...
MAJID
1393/06/28 11:54
خدا خیرتون بده
دمتون گرم
مطالبتون بسیار بسیار ارزنده و عالی بود
پاسخ دهید...
بهمن
1393/06/22 13:55
بسیار عالی می باشد
پاسخ دهید...
یه پسپولیسی
1393/06/03 12:36
خیلی خطرناکه.من میکشمش خیلی رااحت
پاسخ دهید...
ناشناس
1393/05/28 15:12
الان یکی زیر مبل رفته بیرون نمیاد
پاسخ دهید...
امیرسام
1393/11/02 21:19
باهاش منطقی صحبت کن ازش بخاه بیاد و دلایل کاراشو توضیح بده
ناشناس
1393/05/28 15:00
چندش اوره
پاسخ دهید...
ronika
1393/05/20 23:05
همین حالا یکیشون از اتاقم بیرون کردم امیدوارم برنگرده چون این بار دیگه شاید...
پاسخ دهید...
ronika
1393/05/20 20:05
ممنون خیالم راحت شد.
پاسخ دهید...
گیسو
1393/05/14 02:45
چگونه مارمولک را ریشه کن کنیم
پاسخ دهید...
علي
1393/05/06 12:30
دم هيچ مارمولکي سمي نيست
پاسخ دهید...
سارا
1393/05/05 11:40
سلام خيلي ممنون جالب و مفيد بود مخصوصا براي من كه براي زندگي به تازگي به جنوب نقل مكان كردم و اينجا مارمولك زياد دارد و من از سمي بودن انها مي ترسيدم راستي مارمولكهاي جنوب هم غير سميند ديگر؟
پاسخ دهید...
باربد
1393/05/04 14:17
ممنون از مقاله خوب تون. از نظر پسر من، كه 8 ساله است، مارمولك ها خيلي ناز و خوشگل اند و مارمولك ها را خيلي دوست دارد.
پاسخ دهید...
مينو بانو
1393/04/31 23:35
بنظر من خيلي موجودات باهوش و فرزي هستن. هر موجودي كه حشرات مخصوصا عنكبوت و سوسك رو بخوره واقعا مفيده. ممنون از مقاله خوبتون. من از بچگس ميترسيدم كه دم مارمولك سيانور داره. خيالم راحت شد
پاسخ دهید...
آرمان
1393/04/14 04:45
آخه مارمولک کجاش ترس داره در مقابل حشرات و خزندگان دیگه الاهه ی زیبایی هم هست/ من با همه موجودی تو این دنیا کنار میام به جز سوسک های حمام / یعنی وقتی که میبینمشون از خونه میزنم بیرون/ خدا وکیلی به نظر خودتون مارمولک زشت تره یا سوسک؟؟؟؟
پاسخ دهید...
سید یونس پوریعقوبی
1393/07/12 11:03
به نظر من سوسک زشت تره ولی مارمولکم چندش آوره همین چند شب پیش یه سوسک حمام از زیر رادیاتور رد شد هنوز که هنوزه پامو زیر شوفاژ نمیزارم اصلا پامو روی رد مارمولک و سوسک نمیزارم
شاذی
1393/04/11 14:10
من دیشب یه مارمولک کشتم دمش کند خودشم له شد خونشم در اومد صبح زود جسدش بود ولی ظهر دیگه نبودش !!!!!
احتمال داره زنده شده باشه؟؟؟
پاسخ دهید...
ناشناس
1393/05/28 15:02
بی رحم
مارال
1393/02/31 08:56
وایییییییییییییییییییییییییی منم خیلیییییییییی میترسم از مارمولک یعنی بره توو لباسم سکته رو میزنم درجا. خدایااااااااا هیچوقت مارمولک به بدن من نخوره ازت خواهس میکنممممممممم :((((((((
پاسخ دهید...
فاطمه
1393/02/29 16:41
سلام
ممنون از راهنمایی هاتون خیلی عالی بود.دیوار های خونه ما پره از مارمولک هر وقت میدیدم ماتم
میگرفتم چطوری بکشمشون منم فک میکردم سمی هستن
پاسخ دهید...
فاطمه
1393/02/29 16:41
سلام
ممنون از راهنمایی هاتون خیلی عالی بود.دیوار های خونه ما پره از مارمولک هر وقت میدیدم ماتم
میگرفتم چطوری بکشمشون منم فک میکردم سمی هستن
پاسخ دهید...
آریا
1393/02/29 03:18
سلام،ممنون ازمقاله ی خوب تون.
درودبر حافظین محیط زیست.
پاسخ دهید...
ناشناس
1393/02/20 12:06
دیگه شبا وقتی میخوابم دهنمو باز میکنم!!!!!
پاسخ دهید...
علی
1393/02/12 14:04
منم یکی دیدم میخوام بگیرم و به دامان طبیعت بازگردانم
پاسخ دهید...
داود
1393/01/30 18:05
بابا من هی فکر میکنم داره میره تو پاچم
یشب ی بچه ها تو زیرزمینمون داشت چرت میزد یهو رفت تو لباسش
طفلی جلو هممون لخت مادرزاد شد
لباسشا ک تکوند ی مارمولک گنده پرید بیرون
رنگش شده بود عین گچ
اونوقت تو میگی خوبه
پاسخ دهید...
مارال
1393/02/31 09:03
:))))))))))))) آخی بیچاره من بودم مرده بودم الان از ترس دیگه پسرا ک انقد بترسن از ما دخترا توقعی نیست
ناشناس
1393/01/29 12:52
خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید چطور میتوانم یک مارمولک کوچک که آ مده داخل آپارتمانم را بیرون کنم . در عین اینکه شدیدآ از تماس با آن میترسم.قبلآ از راهنمایی شما متشکرم
پاسخ دهید...
ناشناس
1393/06/07 12:55
مجید
1393/06/29 15:39
یک اسپری حشره کش بردار یک فندک روشن جلوش بگیر و اسپری کن آتیش اول پاهای مارمولک رو از کار میندازه و نمیتونه فرار کنه بعد یا با همون آتیش یا با دمپایی ترتیبشو بده این روش منه
ریحانه
1393/11/04 22:53
وقتی رو زمین یا رو دیوار دیدیش یه ظرف پلاستیکی شفاف بذار روش، بعد یه مقوا از زیر ظرف رد کن تا بتونی ظرف رو جابه جا کنی و ببریش بیرون.
ناصر
1397/10/04 19:06
زنگ بزن آتش نشانی بیان بیرونش کنن
سحر 93
1393/01/11 03:13
سلام
یکی از فامیلامون وقتی خواب بوده مارمولک میوفته روگردنش با احساس سوزش از خواب بلند میشه و مارمولک رو پرت میکنه.
جای یه مارمولک روی گردنش میمونه و مثل اینکه سوخته باشه پوست مینداخته الان هم چند سالی از اون ماجرا میگذره وهنوز جای مارمولک رو گردنش هست.
این چطور ممکنه وقتی شما میگید خطری نداره؟
من به خاطر همین از این موجودد میترسم بااینکه خیلی بانمکه!

پاسخ دهید...
بهاره
1393/01/05 21:27
من باورم نمیشه برای امحتحان می خوام یک دنب مارمولک را بندازم تو غذایی گربه ام ونتیجه را بینینم تا باور کنم
پاسخ دهید...
همسایه بغلی
1392/12/25 11:28
6تا مارمولک گرفته بودم خواستم دونه ای رو 100 تومن بفروشم جای سیلنور...
حیف شد.
پاسخ دهید...
ناشناس
1392/12/08 12:26
من دیروز یکیشون رو دیدم ولی خدا وکیلی روم نشد بکشمش.
پاسخ دهید...
مسلم
1392/12/07 17:41
حیف تو اپارتومان اجازه نگهداری حیوانات رو نمیدن والا یه دونه میخریدم نگهداری میکردم تازه این از سگ همسایمون تمیز تره
پاسخ دهید...
مسلم
1392/12/07 00:08
بابا تمساح هم امد با جارو بزن بکشش   اگه تونستی
پاسخ دهید...
مسلم
1392/12/04 13:57
من عزا دارم یکی با دمپایی زده سر بچه هام اونو کشته بهش بگید دارم میام انتقام مارمولک جونمو بگیرم من بابا بزگ مارمولک هستم اسم من رو بهش بگید اون منو میشناسه من   کورو کودیل هستم   اهای نفس کش امدم
پاسخ دهید...
ناشناس
1392/11/29 13:15
لطفا بنویسید بجز فراری دادن انها چه راهی وجود دارد که جلوی کشته شدنشان را توسط افراد خوانواده و اشنایان بگیریم الان چند سال است که من دارم تلاش می کنم نسلشان را حفظ و از کشته شدن انها جلو گیری کنم
پاسخ دهید...
سهیلا معارف وند
1392/11/16 19:56
از مقالتون خیلی ممنون
واقعا این درسته که مارمولک حشرات رو میخوره چون یه زمانی تو اتاق ما یک مارمولک بود وتا زمانی که اون مارمولک تو اتاق بود از مورچه و عنکبوت خبری نبود...
پاسخ دهید...
رامین
1392/11/02 23:28
مر30 عزیزم از این مطالب آموزنده،فقط میخاستم بدونم میشه اون و خورد؟ آخه تو یه برنامه خارجی دیدم یارو همه نوع جانور مخصوصا مارمولک مبخورد،
پاسخ دهید...
ronika
1393/05/21 17:30
خارجی ها عادت کردند نباید زیاد جدیشون گرفت
مسعود ف
1392/10/24 21:56
چرا مردم ازمارمولک میترسن؟مارمولک حیوانی بسیار خوب و دوسداشتنی است
پاسخ دهید...
mariyam
1392/09/23 15:38
منم خیلی میترسیدم خیالم راحت شد
پاسخ دهید...
ناشناس
1394/04/06 13:04
مرسی جالب بود
وحيد
1392/09/13 15:56
منم تو دستگاه حفاري 65 يه مارمولك دوستمه
پاسخ دهید...
ریحانه سادات
1392/07/24 18:57
مقاله جالب بود ولی فکر نمی کنم بتونه نظر خیلیا مثل من رو عوض کنه : مارمولک کثیف و زشت و بدترکیبه و بهیچ دردی هم نمی خوره . دم همه اونایی گرم که خونه هاشونو از لوث وجود این جونورای موذی پاک می کنن .
پاسخ دهید...
آریا
1392/07/21 00:57
سلام:
آقا من همین الان یه بچه مارمولک توی اتاقم پیدا کردم و قصد دارم که بزرگش کنم :D
پاسخ دهید...
;)
1392/07/20 13:12
vali man hanooz mitarsam nemidoonam chera bishtar be khatere ghiafash na domesh;)
پاسخ دهید...
ناشناس
1393/05/20 21:39
باز این یه حرفیه
علي
1392/07/19 12:11
واي خيلي جالب بود.من ديگه از مارمولك نميترسم دستتون دردنكنه.
پاسخ دهید...
:)
1392/07/19 08:14
من تاحالا ده بیستا دم مارمولک کندم.اگه دیدمشون دوباره می کنم چون از دمشون می ترسم.
پاسخ دهید...
ronika
1393/05/20 20:15
دم اون مگه میکشتت
مت
1392/07/19 00:56
مارمولک ها سمی ان
پاسخ دهید...
مخشود
1392/07/17 12:40
در محل زندگی ما تعداد زیادی مارمیلیک وجود دارد. من خوشحالیم از اینکه مارمولک ها در حیات ما رژه میروند ولی همسرم به شدت از این جانور بی آزار می ترسد. البته مارمولک های منزلمان اسم هم دارند که سردسته آنها تیمور نام دارد. تیمور حدود 20 سانت قد دارد و خیلی خوشحال است که با ما زندگی میکند.
پاسخ دهید...
هادی
1392/07/13 15:24
با سلام من همین الان یه دونه کوچولوی نازنازیشو کشتم آخه خانومم جوری جیغ کشید فک کردم کروکودیل اومده خونمون منم با دست جوری مارمولک بدبختو چک زدم که رفت چسبید به تاریخ جغرافیا کافر دلم کوره کرد...
پاسخ دهید...
مخشود
1392/07/17 12:43
کافر واش چاری زم بسه وات کاری ناشت، چارش داشتی
مر سدس همتی
1394/02/11 16:57
خیلی با حالی جیگر
عرشیا ترکمن
1392/07/12 21:29
سلام.من که دوست دارم یک مارمولک خونگی داشته باشم و ازش نگه داری کنم. اصلا هم ترس نداره
پاسخ دهید...
مهتا
1392/07/09 09:15
سلام جالب بود.من یه سوال هم داشتم مارمولک از کجا وارد خونه های ما میشه آیا از فاضلاب هم میشه که بیان یا نه؟
پاسخ دهید...
علي
1392/08/14 12:03
تا اونجا که من اطلاع دارم! محل زندگی مارمولک‌ها، فاضلاب نیست و ورد اونها به خونه، از هواکش‌ها، درب و پنجره باز و... هستش.
پروین
1392/07/01 00:43
نه که آدما خیلی حالیشونه کجا باغ و مزارعه و نباید مزاحم جونورا شد و محل زندگی اونا رو ویران نکرد؛ با این وصف آیا حق داریم حیوانات رو محکوم کنیم؟!
دوست من هروقت آدما مرزهارو رعایت کردن من تضمین میدم حیوانات هم رعایت کنن و بی اجازه وارد منازل ایشون نشن!
پاسخ دهید...
علی
1392/06/31 19:32
من که از این جونور می ترسم و خوشم نمیاد. نمی شد این جونور ت باغ و مزارع زندگی می کرد نه که تو خونه ها؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ دهید...
تامی
1392/06/30 18:54
ممنون خیلی مفیده کاشکی صداو سیما برنامه های بذاره که همه اگاه بشن
پاسخ دهید...
نفسم محمد
1392/06/30 12:48
واقعا که چرا نظرمنو نذاشتید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ دهید...
نفسم محمد
1392/06/29 18:51
بااین وجود من ازمارمولک متنفرم وازش وحشت دارم......شاید باور نکنید ولی وقتی میبینم از ترس تمام وجودم میلرزه وگریه میکنم...به امید این که هیچ مارمولکی دیگه خونه ما نیاد انشاا...شماهم دعا کنید....................
پاسخ دهید...
ghaza
1392/06/27 12:21
یه مارمولک اومده تو خونمون و خیلی سریعه اصلا نمیشه گرفتش. 2 روز بود غصه داشتم که بره تو غذا چه غلطی بکنم.الان خیالم راحت باشه ینی؟:))))
پاسخ دهید...
امیرسام
1393/11/02 21:10
اگه اوندقی که شما میگی تیز و فرزه دیگه انقد حواسش هست که تو غذا نره که..بابا اینا موجودات فهیمی هستن دست کم نگیرینشون
ریحان
1392/06/19 00:06
سلام من دریاکنارم بیرون ویلا چند تا مارمولک دیدم از ترس خوابم نمیبره دست خودم نیست خیلی ازشون میترسم
پاسخ دهید...
امیرسام
1393/11/02 21:09
در اینجور مواقع سعی کن استرس نداشته باشی اولین کاری که میکنی به چیزای خوب فکر کن بعدش کم کم جیم شو بعدشمسعی کن دیگه دریا کنار نری اگه هم خیلی میترسی سعی کن اصلا ویلا نری
پروین
1392/06/15 02:14
زین پس هیچ مارمولکی را نخواهم کشت :-)
پاسخ دهید...
ناشناس
1392/06/13 16:40
دمت گرم داداش...متاسفانه یه بچه مارمولک رو غیر عمدی له کردم.......... البته فکر کنم زندس.......شما هم دعا کنید...
پاسخ دهید...
zal
1392/06/11 18:02
سلام من جايي زندگي كردم كه پراز مارمولك بود نخلستانهاي جنوب اما همه زنده هستيم اما خانمم از هيچ كس نمي ترسه جزء ازمارمولك من را مجبور ميكنه كه بكشمشون وبخاطر اين كار از خدا طلب بخشش ميكنم كه اين حيوانات مفيد را بكشم خدا منو ببخشه
پاسخ دهید...
لایک
1393/06/31 15:16
فرشته
1392/06/10 01:59
سلام!واقعن دستتون درد نکنه !سوال برادرم بود...
ولی من بازم از مارمولک میترسم
پاسخ دهید...
یاس
1392/06/06 23:46
ممنون جالب بود
پاسخ دهید...
سجاد
1392/06/05 22:09
واقعا دستتون درد نکنه خیالم راحت شد
خونمون پره مارمولک شده بود
دیگه شبا راحت میخوابم
پاسخ دهید...
غنجعلی
1393/03/30 19:47
بی معرفت دعوتمون کن تا کبابشون کنیم اخه
دور هم خیلی می چسبه
مر سدس
1394/02/11 17:08
واقعا                I LOVE YOU
حمداللو
1392/05/02 23:31
مرسی عالی بود
من متاسفانه همشونو میکشم آخه خانمم خیییییلی ازشون میترسه در حد جیغ!
پاسخ دهید...
ناشناس
1392/11/29 13:21
به این فکر کن که این مارمولک می تواند جلوی جیق هایی که خانمتان از ترس سوسک و موش و دیگر جانوران می کشد را بگیرد چون با زنده ماندنش انها را از بین خواهد برد و می توانید وانمود کنید که فرار کرده و نمی توانید بکشیدش یا این که بگویید خودتان هم می ترسید
حامد
1393/06/17 22:03
دوست عزیز،آقا/خانوم ناشناس مارمولک سوسک و مورچه رو میتونه بخوره،ولی عزیز دل برادر موش آخه؟؟؟!!!مارمولک موش میخوره؟؟؟!!!نه من فقط همینو میخوام بدونم...اون مارمولکی که موش بخوره وجدانن من که ازش میترسم شمارو نمیدونم
هادی ام
1394/05/24 12:27
فیلم جومونگ رو دیدی اخیرا
سحر
1392/05/02 16:16
من اگه مارمولک ببینم کای به سمی بودنش ندارم با اون اظطرابی که دارم جیغ میزنم و اونو میکشم واز ترس انتقام فک وفامیلاش چند روزی استرس دارم
پاسخ دهید...
آریا
1392/07/21 01:01
آخر ننه و باباش میان میخورنت:D
ریحانه
1392/11/19 11:31
آخه سحر چجوری دلت میاد بکشیش گناه داره آخه، چجوری میکشیش مگه؟با پیف پاف؟ دمپایی؟دستمال کاغذی؟
پارسا
1393/03/26 00:01
تو که دیگه آخرشی:)))))))))))))
حسی
1393/07/07 18:11
وای.بلا نبرت
امیرسام
1393/11/02 21:07
قدیما یه نفر یه مارمولک رو کشته بود چهارسال بعدش نوه ی پسریش اومد ازون آدم انتقام گرفت الانم کسی ازش خبری نداره...برو خودتو ناپدید کن سحر
مبین
1397/02/01 14:55
حق داری نابودشون کنم خودم امروز به سم کامل رو یکیش خالی کردم تا مرد غلط کرد اومدن تو خونمون چندشن نرمن کشتنشون هم ترسناک اونایی ک دوستشون دارن بیان ببرنشون مارمولکای چندشو
مسعود
1392/04/31 22:39
با سلام وتشکر از مطلب بسیار اموزندتون بیزحمت ایروهم بگید که ایا دست زدن به مارمولک یا خود مارمولک بیماری زاست منظور ان است که الوده به میکروب هست یا خیر نمیدونم چرا اما من و خیلیهای دیگر با دیدن مارمولک حتی دیگر میلی به غذا خوردن نداریم یا با دیدنش حالت تهوع به من دست میدهد
پاسخ دهید...
مسعود
1392/04/31 05:26
لطفالطفالطفا درمورد تمیز بودن یا الوده بودن مارمولک هم بگویید.بدبختانه من حس بدی در مورد این موجود دارم حس میکنم کثیف ترین موجوده درحدی که اگر از جلوی من رد بشه 2 روز غذا نمیخورم حالم بهم میخوره
پاسخ دهید...
ناشناس
1392/11/29 13:18
از سوسک و که باعث اسم می شود بترس و کمک کن مارمولک ها شر سوسک ها را بکنند
شاهد
1394/07/05 14:09
آموزشهایی انسان راباانواع حشرات وحتی تمام هستی همفازمی کند درطب مکمل فرادرمانی درطی اشنایی با فراکل نگری نرم افزارهایی دردرون اصلاح میشود ودرعمل شاهدمیشویم که آنها هیچ خطری برای ماندارندومیتوانیم راههای عملی زندگی درست باانهارابیاموزیم
نسترن
1392/04/26 14:29
من به مارمولک ها علاقه ی زیادی دارم و هیچ وقت هم این رو باور نکردم که مارمولک ها سم دارند . چون اگر سم داشتند من تا الان مرده بودم.
پاسخ دهید...
الهام ناظری
1392/04/24 00:02
خیلی مفید بود ممنون
پاسخ دهید...
مريم
1392/04/23 00:59
خيلي برام جالب بود خيالم راحت شد ولي هنوز از مامولك مترسم
پاسخ دهید...
ناشناس
1392/12/28 22:34
حسین
1392/04/14 11:25
خیالمو راحت کردید! ممنون.
پاسخ دهید...
ب
1392/04/13 14:45
حیف شد می خواستم با دم مارمولک یه نفر بکشم :(
پاسخ دهید...
امین
1392/04/09 23:05
خیلی مقاله قشنگی بود. ممنون
پاسخ دهید...
تینا
1392/04/01 20:11
خیلی ممنون از مقاله خیلی جالب بود
پاسخ دهید...
Ahmad
1396/05/13 02:15
در هر حال مقاله خوبی بود ممنون
ناشناس
1397/07/07 07:14
به هر حال خیلی احتیاط کنید نمیدونم مارمولک سیاه نور داره یا چیز دیگری چند روز پیش سه خواهروبرادر درکرمان بخاطر همین مارمولک جان خود را از دست دادند