تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

ماسوله

32 رای شما هم امتیاز بدهید!

تجربه همسفران
شما می‌توانید 6,949 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 273 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
تورهای آینده دالاهو برای این مقصد
مــشاهــده هــمه تــورها

تور داخلی

تور ماسوله سفر به کجاست؟

تور ماسوله شما را به دنیای کارت‌پستالی این روستای کوچک در گیلان می‌برد. روستایی که از معدود مناطق بدون وسیله نقلیه موتوری در دنیا است و با کوچه‌باغ‌های باریک و پله‌پله خود شما را به درون یک رؤیای زیبا در دل طبیعت می‌برد.
این تور داخلی سفر شما را به اعماق زمان نیز ممکن می‌کند؛ زیرا ماسوله قدمتی در حدود ۸۰۰ تا 1000 سال دارد. ماسوله در این منطقه به روستای ماسوله امروزی و «کهنه ماسوله» یا «ماسوله قدیم» تقسیم می‌شود که ماسوله قدیم با فاصله‌ای از روستای فعلی ماسوله قرار گرفته است. بر اساس یافته‌های باستان شناسی ماسوله قدیم در قرن پنجم تا هشتم هجری از مراکز مهم ایران در زمینه فلزکاری به شمار می‌رفته و همین مسئله از قدمت تاریخی این شهر بیشتر می‌گوید.
آن‌طور که روایت می‌شود مهاجرت افراد از کهنه ماسوله به ماسوله امروزی بر اثر زلزله‌ای بزرگ و یا بیماری طاعون در سال ۹۴۳ هجری قمری رقم خورده و در واقع زندگی در روستای امروزی از قرن هشتم هجری آغاز شده است.
ماسوله بستر وقایع تاریخی خاصی نیز بوده که از آن جمله می‌توان به دوران حکومت «فتحعلی‌شاه قاجار» اشاره کرد. این شهر در آن زمان تحت اختیار ارتش بود و در آن برای توپخانه ایران گلوله ساخته می‌شد. همچنین ماسوله در تاریخ «جنبش جنگل» در برابر تهاجم روسیه و بریتانیا نیز نقش مهمی داشت و مردم آن به قوای جنگل در این جنگ کمک می‌کردند.
معماری ماسوله در کنار تاریخ آن حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. این معماری متعلق به دوران زندیه است که به فراخور آب‌وهوا، شیب زمین و برای دفاع راحت‌تر در برابر غارتگران به شکل زنجیروار ساخته شده است.
خانه‌های ماسوله که از جمله زیبایی‌های این روستا هستند به دلیل معماری پلکانی خود باعث شهرت این روستا شده‌اند. این خانه‌ها از دو قسمت زمستانی و تابستانی تشکیل می‌شوند. قسمت تابستان‌نشین یا اتاق «پیشخان» در بخش جلوی خانه قرار گرفته است. این بخش به پنجره‌های ارسی با شیشه‌های زیبا و رنگارنگ مزین شده تا نگاه مسافران گذران تور ماسوله را به رنگارنگ شیشه‌ها و شمعدانی‌های جلوی آن خیره سازد.
روستای ماسوله به عنوان میراث‌فرهنگی و طبیعی شناخته شده و به همین دلیل اجازه ساخت‌وساز و توسعه در این شهر وجود ندارد. همین مسئله باعث شده تا این شهر بافت تاریخی خود را بتواند برای همیشه حفظ کند و یکی از جاذبه‌های همیشگی گیلان برای مسافران تور داخلی باشد.

مسیر تور ماسوله

مسافران تور داخلی ماسوله برای رسیدن به این روستای پلکانی راهی فومن در استان گیلان خواهند شد. از فومن امکان رفتن به روستای ماسوله و مکان‌های تاریخی دیگری همچون «قلعه‌رودخان» امکان‌پذیر است. فاصله فومن تا رشت ۳۰ کیلومتر است. اگر مسافری بخواهد با هواپیما یا قطار به این منطقه سفر کند باید خود را به رشت برساند و از آنجا راهی فومن شده و همراه دیگر مسافران تور داخلی ماسوله شود.

بهترین فصل سفر با تور ماسوله کی است؟

ماسوله را می‌توان در تمام فصل‌های سال دید و از زیبایی‌اش بهره برد. در بهار و تابستان هوای این منطقه بسیار مطلوب و خنک است و تور داخلی ماسوله بیشتر در این زمان برگزار می‌شود. در پاییز هوای منطقه رو به خنکی می‌رود؛ اما طبیعت هفت‌رنگ آن زیبایی خاصی دارد. در زمستان هوای این منطقه سرد و برفی است و شاید این مسئله کمی سفر را سخت کند.

جاهای دیدنی ماسوله کجاست؟

اولین جای دیدنی روستای ماسوله در واقع خود روستا است. این روستا با خانه‌های پلکانی و بازار تپنده خود می‌تواند اولین جایی باشد که مسافران تور داخلی باید به سراغش بروند. در کنار این روستای تاریخی قلعه‌رودخان از دیگر جاذبه‌های این منطقه است. این قلعه که یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های آجری ایران به شمار می‌رود در دل ارتفاعات جنگلی فومن قرار گرفته و زیبایی خاصی دارد. به دلیل اینکه این قلعه برای مدتی میزبان «میرزا کوچک‌خان جنگلی» بوده دیدن آن برای بسیاری از مسافران تور داخلی جذاب است. در ماسوله آبشار «کوشم» با ارتفاع ۳۰ متر یکی دیگر از دیدنی‌های این منطقه است که افراد علاقه‌مند به کوهنوردی می‌توانند به دیدنش بروند.
رودخانه و آبشار ماسوله رودخان از دیگر دیدنی‌های این منطقه هستند. رودخانه ماسوله از مرکز شهر ماسوله می‌گذرد و آبشار ماسوله با ارتفاع بیش از ۲۰ متر در ابتدای جاده «ماجلان» زیبایی خود را به رخ مسافران تور داخلی می‌کشد. در این منطقه آبشارهای دیگری همچون آبشار «خُرَّم بو»، آبشار «تریشوم» یا «تروشوم» و آبشار «لارچشمه» قابل دیدن هستند. در نهایت باید از «پارک جنگلی ماسوله» که یکی از جاذبه‌های بکر این منطقه به شمار می‌رود نام برد که این منطقه را دیدنی‌تر می‌کند.

غذاهای محلی تور ماسوله چیست؟

در این تور داخلی باید به سراغ غذاهای محلی فومن و ماسوله رفت. از غذاهای معروف این منطقه می‌توان به «کویی تره» اشاره کرد که در پخت آن از کدوحلوایی و سیر خرد شده استفاده می‌کنند. «فویج» یا ماهی شکم‌پر غذای دیگری در این منطقه است که طعم لذیذ ماهی را به شکل تازه‌ای به شما ارائه می‌کند. «کوکوی اشپل» از دیگر غذاهای این منطقه است که در تهیه آن از تخم داخل شکم ماهی ماده استفاده می‌شود. «متنجان» نام غذای مجلسی مردم این منطقه است که در واقع همان فسنجان مناطق دیگر است و خوردن آن حسابی می‌چسبد. دست شما برای غذا خوردن در تور ماسوله بسیار باز است و گزینه‌های پیش رویتان تمامی ندارند.

چه وسایلی برای تور ماسوله برداریم؟

اولین وسیله‌ای که شما باید به همراه داشته باشید یک کفش مناسب است تا بتوانید به راحتی در این منطقه پیاده‌روی کنید. به همراه داشتن یک کوله‌پشتی کوچک برای اینکه بتوانید داروهای ضروری، وسایل شخصی، یک دست لباس گرم، قمقمه آب و کمی خوراکی را در آن قرار دهید توصیه می‌شود. کلاه نقاب‌دار، عینک‌آفتابی و کرم ضدآفتاب را نیز برای محافظت در برابر آفتاب از یاد نبرید. اگر می‌خواهید عکس‌های زیبایی را در میان خانه‌های پلکانی ماسوله بگیرید حتماً یک لباس رنگارنگ زیبا نیز به همراه داشته باشید تا عکس‌هایتان رنگ و بوی دیگری پیدا کند.

سفر با تور ماسوله برای چه کسانی مناسب است؟

تور داخلی ماسوله سفری جذاب برای دیدن روستایی تاریخی با معماری متفاوت، خوردن غذاهای جدید، چشیدن چاشنی‌های جذاب و دیدن طبیعتی بکر و دوست‌داشتنی است. این تور برای آنهایی که عاشق طبیعت و فرهنگ هستند، دوست دارند پر از حس آرامش باشند و در شبی را در سکوت و حس‌های عالی بخوابند، عالی خواهد بود.

ماسوله را حداقل در چند روز بگردیم؟

تور ماسوله آژانس گردشگری دالاهو یک تور دو روزه است و در این دو روز مسافران فرصت کافی خواهند داشت تا بتوانند از جاذبه‌های ماسوله و اطراف آن به خوبی دیدن کنند. گاهی این تور به‌صورت یکروزه نیز برگزار می‌شود تا بدون نیاز به گرفتن مرخصی، بتوانید تا ماسوله بروید و از دیدن آن لذت ببرید.

در سفر با تور ماسوله کجا بمانیم؟

مسافران تور داخلی ماسوله آژانس گردشگری دالاهو در این سفر در یک هتل سه ستاره اقامت خواهند داشت. این هتل با توجه به استانداردهای آژانس دالاهو انتخاب شده و به همین دلیل اقامت مناسبی را برای افراد فراهم می‌کند. افراد دیگری که به ماسوله سفر می‌کنند می‌توانند در هتل، اقامتگاه‌های بوم‌گردی یا خانه‌های محلی بمانند تا فرهنگ ماسوله را از نزدیک ببینند و تجربه کنند.

قبل از تور ماسوله بدانید

بهتر است مسافران تور داخلی پیش از سفر به ماسوله نکات زیر را در نظر داشته باشند:
• در ایام تعطیلات جاده ماسوله با ترافیک سنگینی روبرو است؛ بنابراین این نکته را در هنگام سفر در نظر داشته باشید و صبر و حوصله را فراموش نکنید.
• آب‌وهوای ماسوله حدود ۵ تا ۶ درجه سردتر از مناطق اطراف است؛ بنابراین زمانی که به این منطقه سفر می‌کنید لباس مناسب به همراه داشته باشید.
• در فصل‌های بهار، پاییز و زمستان این منطقه با بارش باران مواجه است؛ پس حتماً پیش از سفر آب‌وهوا را چک کنید.
• سعی کنید از آثار دست‌ساز مردم محلی ماسوله خریداری کنید تا به این ترتیب به اقتصاد مردم این منطقه کمک شود، ضمنا ماسوله «به‌لیمو‌» هم دارد که برای طعم دادن به چای عالی هستند.

صنایع‌دستی و سوغات ماسوله

در سفر به ماسوله و در بازار آن صنایع‌دستی بسیاری را می‌توانید ببینید که ساخت دست مردم این منطقه هستند. از جمله این صنایع‌دستی «چموش» (کفش‌های قدیمی)، جوراب‌های پشمی، کلاه‌پشمی، شال‌ها و عروسک‌های رنگارنگ بافتنی هستند که می‌توانید برای خرید سوغاتی از میان آنها انتخاب کنید. ماسوله خوشمزه‌های بسیاری نیز دارد که می‌توانید از آنها به سوغات بیاورید. از جمله این خوراکی‌های خوشمزه، لواشک، میوه‌های خشک، رب انار، سبزی‌های محلی و گلپر هستند که طعم و مزه خاص شمال را به شما یا عزیزانتان هدیه می‌دهند.

 

نسخه انگلیسی تور ماسوله: Masuleh


 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
سوالات متداول "ماسوله"
هزینه سفر را به چه روشی می توانم پرداخت نمایم؟

شما می‌توانید هزینه سفر خود را به صورت حضوری در دفتر دالاهو، واریز به حساب، انتقال وجه از طریق کارت به کارت و یا ثبت‌نام آنلاین پرداخت کنید.

اگر به اشتباه پول زیادتری به حساب دالاهو واریز نمودم، چگونه می‌توانم آن را پس بگیرم؟

با دالاهو تماس بگیرید و مشخصات فیش واریزی خود را اعلام کنید. همکاران ما در بخش حسابداری، مازاد واریزی شما را در اولین فرصت به حساب شما عودت خواهند داد.

اگر سفری را کنسل کنم، مبلغ پرداختی چگونه و در چه مدتی عودت داده می شود؟

مبلغ پرداختی شما پس از کسر هزینه‌های کنسلی، حداکثر ظرف 1 هفته به حساب شما عودت داده خواهد شد.

آیا دالاهو مسافران خود را بیمه می کند؟

بله. کلیه مسافران دالاهو بیمه مسئولیت مدنی با شرایط اعلام شده در قسمت سایر خدمات می‌گردند.

ساعت بازگشت به تهران در تورهای یک روزه، چه زمانی‌ست؟

معمولا بین ساعت 9 تا 11شب میباشد، البته ساعت برگشت به ترافیک جاده نیز بستگی دارد.

چرا با دالاهو سفر کنیم؟ برتری دالاهو نسبت به دیگر شرکت‌ها چیست؟

نمی‌توانیم بگوییم ما از دیگران برتریم اما ویژگی‌هایی که به آنها مفتخریم عبارتند از:

 • شیوه متفاوت: ما به شیوه‌ای متفاوت سفر می‌کنیم.
 • قیمت‌های متناسب با خدمات: معتقدیم قیمت‌های متناسبی با توجه به خدمات ارائه شده داریم.
 • تنوع سفر: سفرهای بسیار متنوعی داریم و گمان می‌کنیم سلایق همه سفردوستان را برآورده کرده‌ایم.
 • بهترین مسیرها: ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا کلیه مسیرهای انتخابی برای سفر، بهترین و جذاب‌ترین مسیرهای ممکن باشند.
 • تورلیدرهای مجرب: همه تورلیدرهای دالاهو، آموزش‌دیده و دارای کارت "راهنمای تور" از "سازمان میراث فرهنگی و گردشگری" هستند. همچنین دالاهو برنامه‌های منظم و مدون آموزشی درون سازمانی برای تورلیدرهای خود دارد.
 • تجربه بالا: دالاهو تا به امروز(مردادماه 1396) قریب به 16هزار روز در سفر بوده‌ایم و در این سفرها افتخار همراهی بیش از 110هزار نفر را در این سفرها داشته است.
در صورت نارضایتی از هر یک از واحدهای فروش و اجرایی تور، شکایت یا انتقاد خود را به چه صورت به اطلاع مدیرعامل دالاهو برسانم؟

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت دالاهو، روی لینک "شکایت" در بالای صفحه کلیک کنید و شکایت خود را مطرح نمایید. کلیه پیام‌ها مستقیما توسط مدیریت بررسی می‌شوند. همچنین میتوانید با شماره‌های دالاهو تماس گرفته و با واحد امور مشتریان مشکل خود را مطرح نمایید.

در صورتیکه پیشنهاد و یا ایده ای داشته باشم و بخواهم آن را به اطلاع مدیریت دالاهو برسانم چه باید کنم؟

شما می‌توانید از طریق فرم "تماس با ما" در وبسایت دالاهو، اقدام به ارسال پیشنهادات خود نمایید و یا با واحد امور مشتریان دالاهو تماس گرفته و پیشنهاد خود را اعلام کنید.

وسایل سفرم را از کجا می‌توانم تهیه کنم؟

مراکز متعددی در سطح شهر برای عرضه لوازم سفر وجود دارند اما بورس اصلی فروش لوازم سفر و طبیعت‌گردی خیابان ولیعصر، حد فاصل میدان منیریه تا خیابان امام خمینی(چهارراه سپه) است.
در ضمن، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید لوازم سفر، مطالب منتشر شده در پرتال خبری دالاهو را مطالعه بفرمایید.

اگر سوالی دارم که در لیست فوق وجود ندارد چگونه می‌توانم سوالم را مطرح نمایم؟

شما می‌توانید با دفتر دالاهو تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید. همکاران دالاهو با کمال میل منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند: 41663000

آیا می‌توان همراه با تور با وسلیۀ نقلیۀ شخصی و یا به تنهایی سفر کرد؟

خیر،ما خواهان حضور شما در وسیلۀ نقلیه خودمان هستیم تا بتوانیم خدمات بهتری ارائه دهیم؛ اما اگر تمایل دارید این سفر را شخصی انجام دهید برای داشتن اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

لباس مناسب طبیعت گردی چه لباسی است؟

لباس مناسب طبیعت‌گردی لباسی است که برای پیاده‌روی و کوه‌پیمایی ایجاد مزاحمت نکند و طبیعت‌گرد در آن احساس راحتی داشته باشد، مقاومت خوبی نسبت به آّب، باد، خاک و ساییدگی داشته باشد؛ رنگی متناسب با طبیعتی که در آن قرار می‌گیریم داشته باشد.

آیا می‌توانیم محل نشستن خود در وسیلۀ نقلیه را از قبل مشخص کنیم؟

خیر، با توجه به گروهی بودن سفر و مقتضیات اینگونه سفرها، این امکان وجود ندارد.

آیا لزوما برای سفر باید کولۀ حرفه ای داشت؟

برای سفرهای یک روزه لزوما نیاز به کولۀ حرفه‌ای نیست، اما کوله‌ای که موجب سخت شدن پیاده‌روی شود پیشنهاد نمی‌شود.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل