تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

ترکمن صحرا

38 رای شما هم امتیاز بدهید!

تجربه همسفران
شما می‌توانید 4,017 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 170 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
تورهای آینده دالاهو برای این مقصد
مــشاهــده هــمه تــورها

تورهای داخلی

ترکمن صحرا کجاست؟

در شمال شرقی ایران عزیزمان منطقه زیبایی وجود دارد که به ترکمن صحرا مشهور است. ترکمن صحرا شامل مناطق بزرگی از استان‌های گلستان و خراسان شمالی است و شهرهایی مثل گنبد کاووس، بندر ترکمن، کلاله، آق قلا و... در این منطقه قرار دارند. ترکمن صحرا در نقشه ایران از سمت غرب به دریای خزر  و از شمال به جمهوری ترکمنستان می‌رسد. سمت شرق این منطقه را خراسان و بجنورد و دره‌گز در آغوش گرفته و از جنوب با کوهپایه‌های جنگلی البرز‌ شمالی پایان می‌یابد. برای شروع سفری جذاب و کشف زیبایی‌‌های این منطقه می‌توانید راهی استان گلستان و شهر گنبد کاووس شوید.

هزاردره‌های ترکمن صحرا مانند رقص موج‌های دریا می‌مانند.

چرا ترکمن صحرا خاص است؟

به دلیل موقعیت جغرافیایی این منطقه، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی منحصر‌ به‌ فردی در آن وجود دارد. از بلندترین برج آجری جهان تا هزار دره‌ها، گورستان سنگی مرموز و اسب‌های اصیل ترکمن هر کدام به تنهایی می‌تواند دلیلی برای سفر به ترکمن صحرا باشد. در کنار این جاذبه‌ها، فرهنگ غنی و موسیقی مردم ترکمن نیز میراثی گران‌بها برای ترکمن‌ صحراست. در ترکمن صحرا می‌توان میان آوای دوتار و طرح و رنگ لباس زنان غرق شد.

در ترکمن صحرا چه می‌بینیم؟

مقبره خالد نبی و گورستان سنگی

از میان پیچ و خم جاده‌ای زیبا که عبور کنید به کوهی به نام «گوگجه داغ» می‌رسید. مقبره‌ای پر از روایت بر فراز این کوه جای گرفته. وقتی اینجا می‌رسید، بی‌اغراق، حس می‌کنید میان تابلو نقاشی ایستاده‌اید. حس می‌کنید هر قدمی که برمی‌دارید بر روی بوم‌ نقاشی اتفاق می‌افتد. میزان زیبایی طبیعت به قدری است که می‌خواهید تمام تپه ماهورها و دره‌ها را بالا و پایین بروید، گل‌های زرد را ببویید و هر تکه‌سنگی را که دیدید در آغوش بکشید. این‌جا تکه‌ای از ترکمن‌صحرا است؛ طبیعت اطراف زیارتگاه خالدنبی، جایی که یک طرف‌تان تپه‌ماهورهای سبزرنگ و طرف دیگر هزاردره‌ها چشمان‌تان را جادو می‌کنند.

تپه‌ماهورهای ترکمن صحرا.

هزاردره چیست؟

هزاردره‌ها (بدلند) یک پدیده زمین‌شناسی‌اند که در مناطقی از سنگ‌های سست یا رسوبات ریز (عمدتا رس) تشکیل شده‌اند. در این منطقه‌ها عمدتا پوشش گیاهی وجود ندارد و علت نام بدلند همین موضوع است. از طرفی فرسایش‌های آبی و تراکم زیاد آبراهه‌ها باعث ایجاد ناهمواری‌های زیادی شده که به آن در فارسی هزاردره بگویند.

هزاردره‌های ترکمن صحرا، پدیده زیبایی در طبیعت.

خالد نبی چه کسی بود؟

بر اساس روایت‌ها، «خالدبن‌سنان»، که در بین ترکمن‌ها به «خالدنبی» مشهور است، یکی از چهار پیامبری است که در حد فاصل دوره‌ حضرت عیسی و پیامبر اسلام زندگی می‌کرده است. خالد نبی متولد سرزمین عدن در یمن بوده و زمان ساسانیان به ایران می‌آید. درباره علت مهاجرت او دو نظریه وجود دارد: برخی می‌گویند برای تبلیغ دین مسیحیت و برخی می‌گویند برای فرار از دست دشمنان خود به این منطقه آمده است. خالد نبی از شخصیت‌های محبوب و مورد احترام ترکمن‌هاست. در کنار زیارتگاه او تعدادی اتاق و زائرسرا برای اقامت و استراحت زائرین، و همچنین یک مسجد، ساخته شده است.

گورستانی مرموز

در نزدیکی مقبره خالدنبی تعدادی تندیس‌ سنگی وجود دارد و آن مکان را شبیه به گورستان کرده است. افسانه‌های زیادی برای این تندیس‌های سنگی روایت می‌شود. برخی آن‌ها را پیکره سنگ شده دشمنان خالد نبی می‌دانند، که گرفتار خشم خداوند شده و به شکل سنگ در آمده‌اند. برخی روایت‌ها هم می‌گویند خالد بن سنان از دست قوم خورشید به قله کوه گوگجه داغ پناه می‌آورد و با یارانش به خواست خداوند به شکل سنگ در می‌آیند تا اسیر دشمنان نشوند. نظریه دیگری هم می‌گوید که این تندیس‌ها سنگ قبر ساکنین آن مکان بوده‌ است. در این نظریه برخی تندیس‌های بزرگ را به مردانی که کلاه بر سر و شال بر کمر دارند تشبیه کرده‌اند و سنگ‌های کوچک را به شکل زنان می‌دانند. برخی این سنگ‌ها را به صلیب تشبیه کرده‌اند و گروهی دیگر این تندیس‌های بزرگ و کوچک را شبیه اندام‌های زن و مرد می‌دانند. آنچه راجع به این منطقه حائز اهمیت است قدمت تاریخی‌اش است که به هزار سال پیش برمی‌گردد و اکنون به عنوان یک اثر ملی نیز به ثبت رسیده است. متاسفانه طی سال‌های اخیر صدمات زیادی به این تندیس‌های تاریخی وارد شده است. پیش از آن‌که به طور کل نابود شوند بازدید از این یادگار تاریخی مرموز را از دست ندهید.

گورستان مرموز خالدنبی که در نزدیکی مقبره خالدنبی است.

سرزمین اسب‎های اصیل

یکی از دلایل شهرت‌ ترکمن‌ صحرا اسب‌هایش است؛ اسب‌هایی با نژاد ترکمن خالص که در منطقه ترکمن صحرا زندکی کرده و پرورش می‌یابند. اسب‌های ترکمن از گذشته به سرعت، استقامت و شجاعت معروف بودند. در سپاه داریوش هخامنشی اسب ترکمن وجود داشته و قسمتی از پیروزی‌های لشکریان داریوش مدیون تلاش‌های این اسب‌های گران‌بها بوده است. شاردن در سفرنامه خود می‌گوید: اسب ایران بهترین و زیباترین اسب مشرق زمین بوده و از نظر قد، بلندتر از اسب‌های سواری انگلیسی است. در سفر ترکمن صحرا به یکی از مراکز پرورش اسب بروید و با این موجود دوست‌داشتنی ملاقات کنید.

ملاقات با اسب‌های اصیل ترکمن.

بازدید از مراکز پرورش اسب ترکمن.

چراغ درخشان شهر

منار، مناره و یا میل در لغت به معنای کانون یا محل نور و روشنایی و جای نار (آتش) است. در گذشته به آن چراغ‌دان و چراغ‌پایه نیز می‌گفتند. مناره یا میل راهنما را گاهی در کنار جاده‌ها برای شناسایی راه مسافران می‌ساختند تا کاروان‌ها با دیدن نور آنها در تاریکی راه را تشخیص دهند. گاهی هم در شهرها به منظور نشان دادن مکان اصلی بافت شهری می‌ساختند تا از دور نمایان باشد. میل گنبد کاووس (قابوس) حدود 1000 سال پیش به دستور قابوس، حاکم گرگان، در این شهر ساخته شد. برج یا گنبد قابوس حدود 70 متر ارتفاع (ارتفاعی به اندازه یک ساختمان 23 طبقه امروزی) دارد. میل گنبد کاووس یکی از بلندترین بناهای آجری جهان است. نام شهر گنبد کاووس نیز از این بنا گرفته شده است و در گذشته گنبد قابوس بوده. این میراث ملی به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده است.

میل گنبد کاووس نمادی برای شهر.

آبشاری در آغوش مخملین

یکی از آبشارهای خزه‌ای شگفت‌انگیز ایران، آبشار کبودوال در استان گلستان است. تماشای آب‌هایی که راه خود را از میان خزه‌های مخملی باز می‌کنند صحنه آرامش‎‌بخشی است که با پخش شدن موسیقی متن صدای آب و آواز پرندگان جنگل تکمیل می‌شود. دسترسی به این آبشار بسیار آسان است و از طریق مسیری سنگ‌فرش شده به آن می‌رسید و در کنار آن امکانات رفاهی مثل سرویس بهداشتی، نمازخانه، آلاچیق، چادر و سکوی استراحت وجود دارد.

آبشار کبودوال، آبشاری در آغوش مخملین خزه‌ها.

چه زمانی به ترکمن صحرا برویم؟

بیشترین زیبایی طبیعت ترکمن صحرا در دو ماه اول فصل بهار است. اما اواخر تابستان تا اوایل پاییز و اواخر زمستان به دلیل آب و هوای مساعد نیز می‌توان به این منطقه سفر کرد و از تماشای جاذبه‌های آن لذت برد.

در سفر به ترکمن صحرا چه چیزهایی با خود ببریم؟

از آن‌جایی که سفر ترکمن صحرا سفری چندروزه است هر آنچه که در چند روز ممکن است به آن نیاز پیدا کنید بردارید. اگر در اوایل بهار، پاییز یا زمستان به این منطقه سفر کردید حتما لباس گرم با خود بردارید. اگر در این فصول قصد رفتن به خالدنبی را داشتید به دلیل ارتفاع آن منطقه با خود بادگیر و کلاه آفتاب‌گیر بردارید. مانند هر سفر طبیعت‌گردی دیگری حتما کفش مناسب پیاده‌روی همراه خود داشته باشید. مثل یک طبیعت‌گرد و انسانی مسئول یادمان باشد که برای زباله‌ها تعدای کیسه در گوشه کوچک کوله‌مان جای دهیم. ماندگاری زیبایی‌های طبیعت، در گرو رفتار امروز ماست.  

 

نسخه انگلیسی تور ترکمن صحرا: (Turkmen Sahra (Golestan Province


 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
سوالات متداول "ترکمن صحرا"
آیا امکان به همراه داشتن حیوانات خانگی در سفر وجود دارد؟

خیر. با توجه عرف و قوانین جامعه، در کلیه سفرهای گروهی دالاهو همراه داشتن حیوانات خانگی ممنوع است.
در سفرهای انفرادی نیز این امکان بسته به قوانین "محل اقامت" و "وسیله نقلیه" انتخابی شما دارد.

هزینه سفر را به چه روشی می توانم پرداخت نمایم؟

شما می‌توانید هزینه سفر خود را به صورت حضوری در دفتر دالاهو، واریز به حساب، انتقال وجه از طریق کارت به کارت و یا ثبت‌نام آنلاین پرداخت کنید.

اگر به اشتباه پول زیادتری به حساب دالاهو واریز نمودم، چگونه می‌توانم آن را پس بگیرم؟

با دالاهو تماس بگیرید و مشخصات فیش واریزی خود را اعلام کنید. همکاران ما در بخش حسابداری، مازاد واریزی شما را در اولین فرصت به حساب شما عودت خواهند داد.

اگر سفری را کنسل کنم، مبلغ پرداختی چگونه و در چه مدتی عودت داده می شود؟

مبلغ پرداختی شما پس از کسر هزینه‌های کنسلی، حداکثر ظرف 1 هفته به حساب شما عودت داده خواهد شد.

آیا دالاهو مسافران خود را بیمه می کند؟

بله. کلیه مسافران دالاهو بیمه مسئولیت مدنی با شرایط اعلام شده در قسمت سایر خدمات می‌گردند.

اقامت در تورهای دالاهو چگونه است؟(هتل، خانه محلی، چادر)
 • اقامت در هتل: در سفرهای گروهی، اقامت در هتل‌ها تا آنجا که امکانات هتل و شرایط سفر اجازه دهد، در اتاق‌های 2 یا 3 نفره صورت می‌گیرد. اولویت تخصیص اتاق‌های 2 نفره در سفرهای دالاهو با زوجین است.
  اگر تنها سفر می‌کنید، شما با همسفران دیگر هم ‌اتاق خواهید شد. اقامت به صورت انفرادی با توجه به شرایط هتل مقصد و با هماهنگی قبلی و پرداخت هزینه‌های مربوطه امکان‌پذیر است.
 • اقامت در خانه محلی: به علت محدودیت اتاق‌ها در خانه‌های روستایی،  استقرار و استراحت خانم ها و آقایان در اتاق های جداگانه و به صورت گروهی است. بدیهی‌ست تعداد همسفرانی که در یک اتاق مستقر شده و از فضای مشترک استفاده می‌کنند به مراتب بیشتر از هتل خواهد بود. در این نوع اقامت، معمولا امکان اختصاص اتاق خصوصی به همسفران وجود ندارد.
 • اقامت در چادر: چادر‌های دالاهو، به صورت دوپوش با ظرفیت 3 الی 4 نفر است که بر روی زیرانداز ضدآب برپا می‌گردد. کلیه امور مربوط به کمپ، از جمله تامین "چادر دوپوش"، "مکان‌یابی محل مناسب کمپینگ"، "حمل و برپایی چادرها"، "تهیه امکانات اولیه کمپ"  و ... بر عهده دالاهو می‌باشد. اختصاص چادرها حتی‌المقدور با توجه به روابط همسفران صورت می‌گیرد.
  در ضمن شما می‌توانید با هماهنگی قبلی با دالاهو، چادر شخصی به همراه بیاورید.
حمل بار شخصی مسافران در برنامه های چند روزه چگونه است؟

تقریبا در تمام سفرهای چندروزه دالاهو که پیاده‌روی و کوهپیمایی دارند، همسفران فقط "کوله یک روزه" خود را که نیازهای یک روزشان را برطرف می‌کند حمل خواهند کرد. حمل مابقی لوازم به وسیله اتوبوس، وانت، چهارپا و ... به محل اقامت شبانه، توسط دالاهو انجام می‌گیرد.

آیا دالاهو کیسه خواب به مسافرین می‌دهد؟ من کیسه خواب ندارم. چه کار کنم؟

خیر. کیسه خواب وسیله شخصی‌ست و دالاهو امکان ارائه آن به مسافرین را ندارد. در صورتی که "کیسه خواب"‌ از وسایل ضروری یک سفر باشد، شما باید شخصا نسبت به خرید یا قرض از دوستان و آشنایانتان اقدام فرمایید. لازم به ذکر است قیمت یک کیسه خواب معمولی، از 80هزار تومان شروع می‌شود.

من می‌خواهم به تنهایی در برنامه‌ی شما شرکت نمایم، آیا از برنامه لذت خواهم برد؟

"هدف‌های نزدیک" و "نقاط فکری مشترک" از ویژگی‌های سفرهای گروهی هستند. با توجه به این مساله و وجود گروه‌های سنی مختلف در سفرهای دالاهو، شما به راحتی با دیگران ارتباط برقرار خواهید کرد و حتی شانس یافتن دوستان خوب و همیشگی را خواهید داشت.
در ضمن بر این باوریم که کسانی که تنها سفر می‌کنند باید به اندازه دیگران از امکانات و مزایای سفر برخوردار باشند.

حمل و نقل در سفرهای شما چگونه است؟

دالاهو تا آنجایی که امکان دارد سعی می‌کند از بهترین و جدیدترین وسایل نقلیه استفاده نماید. البته نوع وسیله نقلیه ارتباط مستقیم با تعداد همسفران، نوع مسیر (آسفالت، خاکی، کوهستانی و ...) و فصل سفر دارد.

غذا و پذیرایی در تورهای دالاهو چگونه است؟

برای ارائه وعده‌های غذایی که به عهده دالاهو است، تلاش می‌کنیم در هر منطقه‌ای با توجه به امکانات منطقه، سالم‌ترین و با کیفیت‌ترین وعده‌های غذایی را برای همسفران تدارک ببینیم. این وعده‌ها ممکن است در رستوران، خانه‌های محلی و یا طبیعت سرو شوند. اگر "رژیم غذایی خاص" یا "حساسیت غذایی" دارید حتما دالاهو را در جریان بگذارید تا در صورت امکان دالاهو برای شما غذای مورد نظرتان را مهیا کنید.
در بعضی مناطق ایران به دلیل کمبود کیفیت غذاهای ارائه شده دالاهو به مسافرین خود پیشنهاد میکند که غذا همراه بیاورند.

قطعی شدن اجرای تور کی معلوم می‌شود؟

این موضوع ارتباط مستقیم به فصل دارد. ولی معمولا تورهای یکروزه 24 ساعت قبل و تورهای چند روزه 72 ساعت قبل مشخص می‌شوند.

لیدر تور ما کیه؟

لیدرهای مجرب دالاهو دارای کارت تورلیدری بوده و در دوره‌های آموزشی دالاهو نیز شرکت کرده‌اند. که با توجه به شرایط تور تا 1 روز قبل از سفر، تورلیدر مشخص شده و مشخصات وی برای شما اس‌ام‌اس یا ایمیل خواهد شد. تورلیدر سفر شما حتما قبل یک روز قبل از سفر با شما از طریق اس ام اس و یا تماس تلفنی ارتباط برقرار خواهد کرد. لذا نیازی به پیگیری شما همسفران از دفتر نمی‌باشد.

سن مسافران چند سال است؟

گروه سنی همسفران دالاهو بسیار گسترده است اما بیشترین تعداد همسفران دالاهو بین 25 تا 39 سال سن دارند.

تعداد مسافران تور چند نفر است؟

تعداد همسفران معمولا بین 15 تا 35 نفر است که با توجه به شرایط و امکانات سفر ممکن است کاهش یا افزایش داشته باشد.

هر تور چقدر پیاده‌روی دارد؟

مدت زمان پیاده‌روی یا کوه‌پیمایی و میزان سختی شرایط سفر، در صفحه مرتبط با هر تور، با عنوان "درجه سختی" در ستون سمت چپ ذکر شده است. با کلیک روی این گزینه می‌توانید شرایط سفر را مطالعه فرمایید.

آیا کودکان و افراد مسن می توانند در تورها شرکت داشته باشند ؟

پاسخ به این سوال نمی تواند جنبه عمومی داشته باشد. شرکت در تورها، به خصوص "سفرهای چند روزه طبیعت گردی" نیاز مند آمادگی جسمانی و روحیه مطلوب است. در بسیاری از موارد کودکان و یا سالمندانی بوده‌اند که به خوبی و بدون هیچ مشکلی در این برنامه‌ها شرکت داشته‌اند اما توانایی این افراد فراتر از هم ردیفان سنی خود بوده است.
شما می‌توانید بعد از مطالعه "درجه سختی" هر تور در صفحه مرتبط با آن تور و با توجه به همخوانی توانمندی‌های خود یا همسفرانتان با آن تور نسبت به انتخاب تور اقدام نمایید. اما به طور معمول، سفرهایی با درجه سختی 1 و 2 برای کودکان و سالمندان مناسب است.

میان وعده درسفرها چگونه است؟

این مورد با توجه به شرایط سفر، فصل سفر، مکان سفر و ... متفاوت است. ممکن است تورلیدر شما برای پذیرایی آش یا سوپ، میوه، آبمیوه، بستنی، تنقلات و ... در نظر بگیرد.
در اکثر سفرها تیم دالاهو فلاسک آب جوش همراه دارند و در اولین فرصت آب معدنی نیز تهیه می‌نمایند.

چرا با دالاهو سفر کنیم؟ برتری دالاهو نسبت به دیگر شرکت‌ها چیست؟

نمی‌توانیم بگوییم ما از دیگران برتریم اما ویژگی‌هایی که به آنها مفتخریم عبارتند از:

 • شیوه متفاوت: ما به شیوه‌ای متفاوت سفر می‌کنیم.
 • قیمت‌های متناسب با خدمات: معتقدیم قیمت‌های متناسبی با توجه به خدمات ارائه شده داریم.
 • تنوع سفر: سفرهای بسیار متنوعی داریم و گمان می‌کنیم سلایق همه سفردوستان را برآورده کرده‌ایم.
 • بهترین مسیرها: ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا کلیه مسیرهای انتخابی برای سفر، بهترین و جذاب‌ترین مسیرهای ممکن باشند.
 • تورلیدرهای مجرب: همه تورلیدرهای دالاهو، آموزش‌دیده و دارای کارت "راهنمای تور" از "سازمان میراث فرهنگی و گردشگری" هستند. همچنین دالاهو برنامه‌های منظم و مدون آموزشی درون سازمانی برای تورلیدرهای خود دارد.
 • تجربه بالا: دالاهو تا به امروز(مردادماه 1396) قریب به 16هزار روز در سفر بوده‌ایم و در این سفرها افتخار همراهی بیش از 110هزار نفر را در این سفرها داشته است.
در صورت نارضایتی از هر یک از واحدهای فروش و اجرایی تور، شکایت یا انتقاد خود را به چه صورت به اطلاع مدیرعامل دالاهو برسانم؟

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت دالاهو، روی لینک "شکایت" در بالای صفحه کلیک کنید و شکایت خود را مطرح نمایید. کلیه پیام‌ها مستقیما توسط مدیریت بررسی می‌شوند. همچنین میتوانید با شماره‌های دالاهو تماس گرفته و با واحد امور مشتریان مشکل خود را مطرح نمایید.

در صورتیکه پیشنهاد و یا ایده ای داشته باشم و بخواهم آن را به اطلاع مدیریت دالاهو برسانم چه باید کنم؟

شما می‌توانید از طریق فرم "تماس با ما" در وبسایت دالاهو، اقدام به ارسال پیشنهادات خود نمایید و یا با واحد امور مشتریان دالاهو تماس گرفته و پیشنهاد خود را اعلام کنید.

وسایل سفرم را از کجا می‌توانم تهیه کنم؟

مراکز متعددی در سطح شهر برای عرضه لوازم سفر وجود دارند اما بورس اصلی فروش لوازم سفر و طبیعت‌گردی خیابان ولیعصر، حد فاصل میدان منیریه تا خیابان امام خمینی(چهارراه سپه) است.
در ضمن، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید لوازم سفر، مطالب منتشر شده در پرتال خبری دالاهو را مطالعه بفرمایید.

اگر سوالی دارم که در لیست فوق وجود ندارد چگونه می‌توانم سوالم را مطرح نمایم؟

شما می‌توانید با دفتر دالاهو تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید. همکاران دالاهو با کمال میل منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند: 41663000

آیا می‌توان همراه با تور با وسلیۀ نقلیۀ شخصی و یا به تنهایی سفر کرد؟

خیر،ما خواهان حضور شما در وسیلۀ نقلیه خودمان هستیم تا بتوانیم خدمات بهتری ارائه دهیم؛ اما اگر تمایل دارید این سفر را شخصی انجام دهید برای داشتن اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

لباس مناسب طبیعت گردی چه لباسی است؟

لباس مناسب طبیعت‌گردی لباسی است که برای پیاده‌روی و کوه‌پیمایی ایجاد مزاحمت نکند و طبیعت‌گرد در آن احساس راحتی داشته باشد، مقاومت خوبی نسبت به آّب، باد، خاک و ساییدگی داشته باشد؛ رنگی متناسب با طبیعتی که در آن قرار می‌گیریم داشته باشد.

آیا می‌توانیم محل نشستن خود در وسیلۀ نقلیه را از قبل مشخص کنیم؟

خیر، با توجه به گروهی بودن سفر و مقتضیات اینگونه سفرها، این امکان وجود ندارد.

آیا لزوما برای سفر باید کولۀ حرفه ای داشت؟

برای سفرهای یک روزه لزوما نیاز به کولۀ حرفه‌ای نیست، اما کوله‌ای که موجب سخت شدن پیاده‌روی شود پیشنهاد نمی‌شود.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
ناشناس
1402/02/10 21:28
فوق العاده بود…بسيار لذت بردم…
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/02/23 16:15
دوست عزیز
سلام

خوشحالیم که نظر و تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1402/02/03 22:59
خوب نیست. حیف هزینه کردن واسه رفتن به اینجا
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/02/06 14:52
دوست عزیز
سلام

ترکمن صحرا یکی از زیباترین و جذاب‌ترین مناطق گردشگری ایران است که هر ساله پذیرای تعداد بسیاری گردشگر است. این موضوع می تواند با توجه به سلیقه افراد متفاوت باشد.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1402/12/08 08:47
میشه علت رو بفرمایید چون من میخوام شرکت کنم
ناشناس
1402/01/25 18:12
دوراز انتظار بود
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/01/31 10:39
دوست عزیز
سلام

کاش می گفتین در چه زمینه‌ای دور از انتظار بود چون تور‌های ترکمن صحرا به خوبی و طبق برنامه اعلام شده همگی اجرا شدند.

با تشکر از پیام شما