تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

دره شمخال تا آبشار قره‌ سو

47 رای شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل

تورهای داخلی

دره شمخال تا آبشار قره‌سو کجاست؟

دره شمخال در نزدیکی شهر مرزی باجگیران در کناره شمال شرقی ایران و در نزدیکی کشور ترکمنستان قرار گرفته است. برای رفتن به دره باید به سمت روستای شمخال در نزدیکی باجگیران حرکت کنید. این روستا در دهستان دولتخانه قرار دارد. طول دره شمخال از نقطه شروع در روستای شمخال تا انتهای دره در روستای درونگر حدود 42 کیلومتر است. ارتفاع دیواره دو طرف دره در بلندترین نقاط تا 200 متر هم برآورد شده است. آبشار دوازده پله قره‌سو نیز در حدود 10 کیلومتری جنوب غرب شهرستان کلات نادری قرار دارد. این دو منطقه را می‌توانید در یک سفر با هم ببینید.

دره شمخال در نزدیکی شهر مرزی باجگیران در کناره شمال شرقی ایران و در نزدیکی کشور ترکمنستان قرار گرفته است.   

چرا دره شمخال تا آبشار قره‌سو خاص است؟

چشمه‌های ابتدای دره شمخال در امتدادشان رودخانه‌ای را می‌سازند که شالیزارهای درونگر را سیراب می‌کند. دره شمخال، با دیواره‌های بلند و عرض کم، طبیعتی بی‌نظیر دارد. چشمه سارهای متعدد، آبشارهای زیبا، درختان سر به فلک کشیده، جریان آب زلال، دیواره‌های عظیم و پر صلابت صخره‌ای تنها بخشی از جذابیت‌های این دره است. دالان‌ها، حمام‌ها و غارگونه‌های این منطقه بسیارند و وصف ناپذیر. خنکای دره، نوای گوشنواز آب و نسیم دل‌انگیز، روح را می‌نوازد، درون را آرام و چشم‌ها را خیره می‌کند. این شکوه، زیبائی و صلابت، فسون‌گری طبیعت با روح است. باید خود را رها کرد، توهمی در کار نیست، خود حقیقت است. شمخال نام یک نوع تفنگ قدیمی و دست‌ساز و قوی به زبان کردی کرمانجی بوده است. اما قره‌سو چه معنایی دارد؟ قره‌سو به معنی آب سیاه است. وجه تسمیه آن به این دلیل است که در کف رودخانه قره‌سو سنگ‌های سیاه رنگی است که وقتی آب از روی آنها عبور می‌کند رنگ آن تیره دیده می‌شود. در این منطقه، هر چه از رودخانه به سمت آبشارها بالاتر بروید، رودخانه باریک‌تر می‌شود و صخره‌های زیبا و کوه‌هایی با شکل و شمایل خاص و تصاویر بسیار جالب و غیر معمول از شکست‌ها و گسل‌ها می‌بینید. در مسیر عبورتان گاهی باید پا به آب بزنید و از رودخانه عبور کنید و حین بالا رفتن از نردبان‌ها گاهی هم با خیس شدن از آب آبشار حسابی خنک می‌شوید. با رسیدن به آخرین آبشار بالا رفتن سخت می‌شود و باید بیشتر مواظب باشید. وقتی به بلندای آبشارهای رسیدید حالا مبهوت مناظر اطرف‌تان خواهید شد.

دره شمخال در روزهای گرم تابستان بسیار لذت بخش است.

 محصور در میان تنگه‌ای پر از زیبایی‌های طبیعی.

در دره شمخال تا آبشار قره‌سو چه می‌بینیم؟

دره شمخال از درون پارک ملی تندوره به پیش می‌رود و بعد از حدود 12 کیلومتر دو آب سرد شمخال و کمی گرم‌تر دره دیگری با نام دره دُر بادام به هم می‌رسند. از اینجا به بعد، دره کمی باز می‌شود و رود دورنگر شکل می‌گیرد. رود درونگر با حجم آب زیاد به سمت روستای محمدتقی بیگ و شهرستان درگز سرازیر می‌شود. وقتی دره تمام می‌شود، ناگهان دشتی وسیع را پیش چشم‌تان خواهید دید. آب رودی که از آن گذشتید، باغ‌های میوه، یونجه‌زارها و شالیزارهای این ناحیه را سیراب می‌کند. پس از طی حدود 15 کیلومتر به مکانی به نام حمام می‌رسید. اینجا تورفتگی عظیمی در دل دره به وجود آمده و رد آب در بالای آن دیده می‌شود. چشمه‌ای پرآب، گوارا و خوش‌طعم در حمام اول دره شمخال می‌جوشد.

گذر از دره شمخال و رودهای پر آب آن.


در فاصله‌ای کمتر از 10 کیلومتر از حمام اول، حمام دوم قرار گرفته است. حمام دوم آبشاری زیبا دارد. این منطقه پوشش گیاهی متنوعی دارد. گیاهانی مانند گردو، انجیر، بید، سپیدار و غیره را در اینجا خواهید دید. اما زیبایی‌های این سفر تازه شروع شده. پس از دیدن این زیبایی‌ها و کمی استراحت، خودتان را برای دیدن آبشار قره‌سو آماده کنید. در آبشار قره‌سو، طبیعتی با آب و هوای مطبوع و کوهستانی همراه با آبشارهای بلند و دره‌های تنگ در انتظار شماست. آبشارها و چشمه‌های خنک زیادی که در اینجا وجود دارند همراه با چین خوردگی‌های عجیب کوه‌ها قره‌سو را بسیار هیجان‌انگیز کرده‌اند.

مسیر دره شمخال پر از شگفتی است.

 به غیر از آبشارهای قره‌سو، چشمه‌ها و طبیعت اینجا چیز دیگری که فکر رفتن به این منطقه را در ذهن می‌اندازد نردبان‌های فلزی هستند که در مسیر کوهستانی دره قره سو روی دیوارهای سنگی نصب شده‌اند. با قدم گذاشتن روی آنها می‌توانید از آبشارهای بالاتر دیدن کنید. برخی از این پلکان‌ها به صورت نود درجه گذاشته‌اند که عبورتان را بسیار پر هیجان می‌کند و حسابی با آدرنالین خونتان بازی می‌کند.

 

تجربه هیجان انگیز بالارفتن از آبشار قره‌سو. 

کی به دره شمخال تا آبشار قره‌سو برویم؟

 طبیعت ایران در هر فصلی از سال زیبا و دیدنی است. بهار با هوای معتدل و پاییز با برگ‌های رنگارنگش همیشه منظره‌ای به یادماندنی در سفر برای شما ثبت می‌کنند. اما برای دیدن مناطق متفاوت باید زمان‌های متفاوت را انتخاب کرد. اواخر بهار و اوایل تابستان مناسب‌ترین فصل گذر از دره شمخال و زمان بسیار خوبی برای دیدن آبشار قره‌سو است. 

در سفر به دره شمخال تا آبشار قره‎سو چه چیزهایی با خود ببریم؟

 برای سفر به این منطقه باید کفش مناسب پیاده‌روی بپوشید. لباس راحت و گرم برای شب داشته باشید چون شب‌های این منطقه خنک است. عینک آفتابی و کلاه‌ آفتاب‌گیر را فراموش نکنید چون روزهای آن آفتابی است. از آنجایی که ممکن است لباس‌های‌تان در طول مسیر و در کنار آبشار مرطوب شوند، یک دست لباس اضافه هم به همراه داشته باشید. لوازم و داروهای ضروری و مدارک شناسایی‌ را به وسایل کوله یکروزه‌تان اضافه کنید. 
و اما نکته آخر، یادمان باشد دره شمخال تا آبشار قره‌سو جزو مناطق بکر و طبیعت ارزشمند ایران هستند، مراقب زیبایی‌های این منطقه باشیم و حتما کیسه زباله به همراه داشته باشیم.

 تجربه همسفران
شما می‌توانید 190 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 11 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
سوالات متداول "دره شمخال تا آبشار قره‌ سو"
جهت مشاهده سوالات متداول همسفران و پاسخ‌های مربوط به تور «دره شمخال تا آبشار قره‌ سو» اینجا را کلیک نمایید.بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
حمید رضا
1395/02/13 15:26
داخل دره باغ آقای برخورداری هست که ننوشنین
پاسخ دهید...
ناشناس
1397/01/04 13:14
سلام برای ما هم که چند بار به این بهشت رفتیم مایه تاسفه وتعجبه که محیط زیست چطوری به ایشون مجوز داده!؟
مهدی
1393/06/09 18:26
ما که دو روز پیش اونج بودیم چه حالی داد
پاسخ دهید...
اردشیر نخعی
1393/03/12 12:09
سلام به ایران بزرگ سلام به خاک زرخیزش سلام به مردمان نازنینش سپاس بیکران به تمام نعمتهای خدادادیش از کناره خلیج همیشه فارس بوشهر هم اکنون دوشنبه 3/13ساعت 12/5گرما 47درجه پاینده باشید همه قوچانیهای عزیز
پاسخ دهید...