تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

قره کلیسا تا دالامپر

40 رای شما هم امتیاز بدهید!

تجربه همسفران
شما می‌توانید 746 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 31 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
تورهای آینده دالاهو برای این مقصد
مــشاهــده هــمه تــورها

قره‌کلیسا کجاست؟

 نام استان آذربایجان غربی یادتان باشد. این استان همان جایی است که برای دیدن قره کلیسلا تا دالامپر باید به آن بروید. سفر به این منطقه از طریق جاده تبریز و جاده ارومیه امکان پذیر است. اولین نقطه دیدنی در این سفر کمتر از 20 کیلومتر در شمال شرقی چالدران قرار گرفته: قره‌کلیسا. اگر از این منطقه به سمت جاده بند و به طرف زیوه بروید، به دریاچه‌ای می‌رسید که مقصدی ایدئال برای گردشگرها در فصل بهار به شمار می‌رود: دریاچه دالامپر.

دالامپر در نیمه اول سال دیدنی است.

چرا قره‌کلیسا تا دالامپر خاص است؟

قره‌کلیسا  یا کلیسای تاتائوس نهمین اثر تاریخی ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده. می‌گویند این کلیسا نخستین کلیسای جامع جهان مسیحیت است و در محل دفن یکی از حواریون مسیح بنا شده است. معماری خاص و بی نظیر این کلیسا توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. قره‌کلیسا  در طول تاریخ خود فراز و نشیب‌های زیادی را از سر گذرانده و در دوره‌های مختلف پس از آسیب و ویرانی در جنگ‌ها و درگیری‌ها بارها بازسازی مرمت شده است. در فصل تابستان مراسم مسیحی مهمی ‌هم در این کلیسا برگزار می‌شود که اهمیت آن را بیشتر می‌کند. این کلیسا از نظر موقعیت جغرافیایی از هر طرف در میان کوه واقع شده و در نزدیکی آن رودخانه‌ای قرار دارد. چیزی که می‌تواند این سفر را متفاوت و خاص‌تر کند، بازدید از دریاچه دالامپر در نزدیکی این منطقه است. دریاچه دالامپر در جایی میان مرز ایران و ‌ترکیه و عراق قرار گرفته و در کنار طبیعت سبز این منطقه حال و هوایی بی نظیر و دیدنی برای گردشگری ایجاد کرده است. دریاچه دالامپر در واقع در دامنه کوهی به همین نام قرار گرفته؛ یکی از مشخصه‌های منحصر به فرد دامنه‌های دالامپر دالان‌های برفی آن است. این دالان‌ها در واقع حفره‌هایی هستند که به خاطر جریان مستمر آب برف‌ها به این صورت درآمده اند. دریاچه دالامپر هم هر سال به ویژه در فصل‌های بهار و تابستان در دامنه‌های این کوه ایجاد می‌شود. ارتفاع این دریاچه از سطح دریا بیشتر از 2 هزار متر است.

مسیر زیبای قره کلیسا تا دالامپر.

 

تماشای معماری قره کلیسا به وجدتان خواهد آورد.

در سفر به قره‌کلیسا تا دالامپر چه می‌بینیم؟

در مسیر این سفر دیدنی‌های بسیاری سر راه‌تان قرار دارد. اولین جاذبه‌ای که می‌توانید در راه، و قبل از رسیدن به قره‌کلیسا، ببینید سد بارون است. این سد در چند کیلومتری شهرستان ماکو قرار دارد. در اینجا هنر طبیعت و انسان را در کنار هم خواهید دید. منظره ترکیب دریاچه و دشت اطراف آن را نباید از دست داد. اما در نزدیکی روستای بارون کلیسایی هم قرار گرفته که یکی از دیدنی‌ترین آثار تاریخی ایران به شمار می‌رود. این کلیسای کوچک و زیبا کلیسای زور زور یا کلیسای مریم مقدس نام دارد. یادتان باشد از اهالی این منطقه سوال کنید چرا این کلیسا از محل اصلی‌اش جا به جا شده است! یکی از دیدنی‌ترین مناطق این سفر دشت چالدران است؛ همان جایی که شاه اسماعیل با سلطان سلیم عثمانی جنگید. بنای یادبود وزیر شاه اسماعیل هم در همین منطقه قرار گرفته. بعد از دیدن این ناحیه، می‌توانید مستقیم به سمت قره‌کلیسا  بروید. یادتان باشد قره‌کلیسا یکی از مهم‌ترین کلیساهای ایران است که در یکی از مرتفع‌ترین منطقه‌های استان آذربایجان غربی قرار گرفته؛ به سختی بتوانید از معماری بی‌نظیر این بنا چشم بردارید. به جز اینها، بعد از خداحافظی با این بنا می‌توانید حال و هوای تاریخی و فرهنگی سفرتان را با بازدید از مقبره و بنای یادبود شمس تبریزی کامل کنید. طرفداران طبیعت‌گردی حتما از دیدن آبشار سوله دوکل در این منطقه بسیار لذت خواهند برد. نقطه اوج زیبایی‌های طبیعی این سفر هم دریاچه بی‌نظیر دامنه‌های دالامپر خواهد بود.  

کلیسای کوچک و زیبای زورزور در دل طبیعت.

 

یادتان باشد در این سفر، بازدید از مقبره شمس تبریزی را از دست ندهید.

لحظه‌ای آرامش و گوش سپردن به نوای آبشار سوله دوکل از خاطرتان نخواهد رفت.

کِی به قره‌کلیسا تا دالامپر برویم؟

در هر فصلی از سال به این منطقه سفر کنید مناظری تماشایی و منحصر به فرد خواهید دید، اما با توجه به آب و هوای این منطقه بهترین زمان سفر به دریاچه قره‌کلیسا تا دالامپر فصل بهار و اوایل تابستان است. زمان مناسب برای بازدید از قره‌کلیسا در ماه‌های اردیبهشت تا مهر است اما به یاد داشته باشید که در ماه مرداد به دلیل مراسم مهمی ‌که در این کلیسا برگزار می‌شود افراد غیر مسیحی امکان ورود به آن را ندارند. دامنه‌های دالامپر و دریاچه آن هم در فصل بهار در زیباترین حالت خود قرار دارد.

در سفر به قره‌کلیسا تا دالامپر چه چیزهایی با خود ببریم؟

ضروری‌ترین وسیله در سفر قره‌کلیسا تا دالامپر کفش مناسب پیاده‌روی است. در این سفر هم مثل هر سفر دیگری لوازم ضروری، داروهای شخصی و کارت شناسی همراه‌تان باشد. به دلیل شرایط آب و هوایی منطقه توصیه می‌کنیم حتما بادگیر هم به همراه داشته باشید اما در کل بهتر است سبک سفر کنید. اگر پیاده‌روی برای‌تان خیلی راحت نیست باتوم با خودتان ببرید. یادتان باشد قرار است در این سفر کنار دریاچه و آبشار هم بروید، پس لباسی بپوشید که در برابر رطوبت شما را محافظت کند یا یک دست لباس اضافه داشته باشید تا، اگر لباس‌های‌تان مرطوب شد، بتوانید از آنها استفاده کنید. مناظری که در این سفر می‌بینید تماشایی و منحصر به فرد هستند؛ اگر اهل عکاسی باشید، حتما دوربین لازم‌تان می‌شود تا این دیدنی‌ها را ثبت کنید.

 

 و اما نکته‌ آخر: قره‌کلیسا تا دالامپر جزو گنجینه‌های تاریخی و طبیعی ایران هستند. از ارزش و زیبایی آنها محافظت کنیم و یادمان باشد حتما کیسه‌ زباله همراه ببریم.


 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
سوالات متداول "قره کلیسا تا دالامپر"
آیا امکان به همراه داشتن حیوانات خانگی در سفر وجود دارد؟

خیر. با توجه عرف و قوانین جامعه، در کلیه سفرهای گروهی دالاهو همراه داشتن حیوانات خانگی ممنوع است.
در سفرهای انفرادی نیز این امکان بسته به قوانین "محل اقامت" و "وسیله نقلیه" انتخابی شما دارد.

هزینه سفر را به چه روشی می توانم پرداخت نمایم؟

شما می‌توانید هزینه سفر خود را به صورت حضوری در دفتر دالاهو، واریز به حساب، انتقال وجه از طریق کارت به کارت و یا ثبت‌نام آنلاین پرداخت کنید.

اگر به اشتباه پول زیادتری به حساب دالاهو واریز نمودم، چگونه می‌توانم آن را پس بگیرم؟

با دالاهو تماس بگیرید و مشخصات فیش واریزی خود را اعلام کنید. همکاران ما در بخش حسابداری، مازاد واریزی شما را در اولین فرصت به حساب شما عودت خواهند داد.

اگر سفری را کنسل کنم، مبلغ پرداختی چگونه و در چه مدتی عودت داده می شود؟

مبلغ پرداختی شما پس از کسر هزینه‌های کنسلی، حداکثر ظرف 1 هفته به حساب شما عودت داده خواهد شد.

آیا دالاهو مسافران خود را بیمه می کند؟

بله. کلیه مسافران دالاهو بیمه مسئولیت مدنی با شرایط اعلام شده در قسمت سایر خدمات می‌گردند.

اقامت در تورهای دالاهو چگونه است؟(هتل، خانه محلی، چادر)
 • اقامت در هتل: در سفرهای گروهی، اقامت در هتل‌ها تا آنجا که امکانات هتل و شرایط سفر اجازه دهد، در اتاق‌های 2 یا 3 نفره صورت می‌گیرد. اولویت تخصیص اتاق‌های 2 نفره در سفرهای دالاهو با زوجین است.
  اگر تنها سفر می‌کنید، شما با همسفران دیگر هم ‌اتاق خواهید شد. اقامت به صورت انفرادی با توجه به شرایط هتل مقصد و با هماهنگی قبلی و پرداخت هزینه‌های مربوطه امکان‌پذیر است.
 • اقامت در خانه محلی: به علت محدودیت اتاق‌ها در خانه‌های روستایی،  استقرار و استراحت خانم ها و آقایان در اتاق های جداگانه و به صورت گروهی است. بدیهی‌ست تعداد همسفرانی که در یک اتاق مستقر شده و از فضای مشترک استفاده می‌کنند به مراتب بیشتر از هتل خواهد بود. در این نوع اقامت، معمولا امکان اختصاص اتاق خصوصی به همسفران وجود ندارد.
 • اقامت در چادر: چادر‌های دالاهو، به صورت دوپوش با ظرفیت 3 الی 4 نفر است که بر روی زیرانداز ضدآب برپا می‌گردد. کلیه امور مربوط به کمپ، از جمله تامین "چادر دوپوش"، "مکان‌یابی محل مناسب کمپینگ"، "حمل و برپایی چادرها"، "تهیه امکانات اولیه کمپ"  و ... بر عهده دالاهو می‌باشد. اختصاص چادرها حتی‌المقدور با توجه به روابط همسفران صورت می‌گیرد.
  در ضمن شما می‌توانید با هماهنگی قبلی با دالاهو، چادر شخصی به همراه بیاورید.
حمل بار شخصی مسافران در برنامه های چند روزه چگونه است؟

تقریبا در تمام سفرهای چندروزه دالاهو که پیاده‌روی و کوهپیمایی دارند، همسفران فقط "کوله یک روزه" خود را که نیازهای یک روزشان را برطرف می‌کند حمل خواهند کرد. حمل مابقی لوازم به وسیله اتوبوس، وانت، چهارپا و ... به محل اقامت شبانه، توسط دالاهو انجام می‌گیرد.

آیا دالاهو کیسه خواب به مسافرین می‌دهد؟ من کیسه خواب ندارم. چه کار کنم؟

خیر. کیسه خواب وسیله شخصی‌ست و دالاهو امکان ارائه آن به مسافرین را ندارد. در صورتی که "کیسه خواب"‌ از وسایل ضروری یک سفر باشد، شما باید شخصا نسبت به خرید یا قرض از دوستان و آشنایانتان اقدام فرمایید. لازم به ذکر است قیمت یک کیسه خواب معمولی، از 80هزار تومان شروع می‌شود.

من می‌خواهم به تنهایی در برنامه‌ی شما شرکت نمایم، آیا از برنامه لذت خواهم برد؟

"هدف‌های نزدیک" و "نقاط فکری مشترک" از ویژگی‌های سفرهای گروهی هستند. با توجه به این مساله و وجود گروه‌های سنی مختلف در سفرهای دالاهو، شما به راحتی با دیگران ارتباط برقرار خواهید کرد و حتی شانس یافتن دوستان خوب و همیشگی را خواهید داشت.
در ضمن بر این باوریم که کسانی که تنها سفر می‌کنند باید به اندازه دیگران از امکانات و مزایای سفر برخوردار باشند.

حمل و نقل در سفرهای شما چگونه است؟

دالاهو تا آنجایی که امکان دارد سعی می‌کند از بهترین و جدیدترین وسایل نقلیه استفاده نماید. البته نوع وسیله نقلیه ارتباط مستقیم با تعداد همسفران، نوع مسیر (آسفالت، خاکی، کوهستانی و ...) و فصل سفر دارد.

غذا و پذیرایی در تورهای دالاهو چگونه است؟

برای ارائه وعده‌های غذایی که به عهده دالاهو است، تلاش می‌کنیم در هر منطقه‌ای با توجه به امکانات منطقه، سالم‌ترین و با کیفیت‌ترین وعده‌های غذایی را برای همسفران تدارک ببینیم. این وعده‌ها ممکن است در رستوران، خانه‌های محلی و یا طبیعت سرو شوند. اگر "رژیم غذایی خاص" یا "حساسیت غذایی" دارید حتما دالاهو را در جریان بگذارید تا در صورت امکان دالاهو برای شما غذای مورد نظرتان را مهیا کنید.
در بعضی مناطق ایران به دلیل کمبود کیفیت غذاهای ارائه شده دالاهو به مسافرین خود پیشنهاد میکند که غذا همراه بیاورند.

قطعی شدن اجرای تور کی معلوم می‌شود؟

این موضوع ارتباط مستقیم به فصل دارد. ولی معمولا تورهای یکروزه 24 ساعت قبل و تورهای چند روزه 72 ساعت قبل مشخص می‌شوند.

لیدر تور ما کیه؟

لیدرهای مجرب دالاهو دارای کارت تورلیدری بوده و در دوره‌های آموزشی دالاهو نیز شرکت کرده‌اند. که با توجه به شرایط تور تا 1 روز قبل از سفر، تورلیدر مشخص شده و مشخصات وی برای شما اس‌ام‌اس یا ایمیل خواهد شد. تورلیدر سفر شما حتما قبل یک روز قبل از سفر با شما از طریق اس ام اس و یا تماس تلفنی ارتباط برقرار خواهد کرد. لذا نیازی به پیگیری شما همسفران از دفتر نمی‌باشد.

سن مسافران چند سال است؟

گروه سنی همسفران دالاهو بسیار گسترده است اما بیشترین تعداد همسفران دالاهو بین 25 تا 39 سال سن دارند.

تعداد مسافران تور چند نفر است؟

تعداد همسفران معمولا بین 15 تا 35 نفر است که با توجه به شرایط و امکانات سفر ممکن است کاهش یا افزایش داشته باشد.

هر تور چقدر پیاده‌روی دارد؟

مدت زمان پیاده‌روی یا کوه‌پیمایی و میزان سختی شرایط سفر، در صفحه مرتبط با هر تور، با عنوان "درجه سختی" در ستون سمت چپ ذکر شده است. با کلیک روی این گزینه می‌توانید شرایط سفر را مطالعه فرمایید.

آیا کودکان و افراد مسن می توانند در تورها شرکت داشته باشند ؟

پاسخ به این سوال نمی تواند جنبه عمومی داشته باشد. شرکت در تورها، به خصوص "سفرهای چند روزه طبیعت گردی" نیاز مند آمادگی جسمانی و روحیه مطلوب است. در بسیاری از موارد کودکان و یا سالمندانی بوده‌اند که به خوبی و بدون هیچ مشکلی در این برنامه‌ها شرکت داشته‌اند اما توانایی این افراد فراتر از هم ردیفان سنی خود بوده است.
شما می‌توانید بعد از مطالعه "درجه سختی" هر تور در صفحه مرتبط با آن تور و با توجه به همخوانی توانمندی‌های خود یا همسفرانتان با آن تور نسبت به انتخاب تور اقدام نمایید. اما به طور معمول، سفرهایی با درجه سختی 1 و 2 برای کودکان و سالمندان مناسب است.

میان وعده درسفرها چگونه است؟

این مورد با توجه به شرایط سفر، فصل سفر، مکان سفر و ... متفاوت است. ممکن است تورلیدر شما برای پذیرایی آش یا سوپ، میوه، آبمیوه، بستنی، تنقلات و ... در نظر بگیرد.
در اکثر سفرها تیم دالاهو فلاسک آب جوش همراه دارند و در اولین فرصت آب معدنی نیز تهیه می‌نمایند.

چرا با دالاهو سفر کنیم؟ برتری دالاهو نسبت به دیگر شرکت‌ها چیست؟

نمی‌توانیم بگوییم ما از دیگران برتریم اما ویژگی‌هایی که به آنها مفتخریم عبارتند از:

 • شیوه متفاوت: ما به شیوه‌ای متفاوت سفر می‌کنیم.
 • قیمت‌های متناسب با خدمات: معتقدیم قیمت‌های متناسبی با توجه به خدمات ارائه شده داریم.
 • تنوع سفر: سفرهای بسیار متنوعی داریم و گمان می‌کنیم سلایق همه سفردوستان را برآورده کرده‌ایم.
 • بهترین مسیرها: ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا کلیه مسیرهای انتخابی برای سفر، بهترین و جذاب‌ترین مسیرهای ممکن باشند.
 • تورلیدرهای مجرب: همه تورلیدرهای دالاهو، آموزش‌دیده و دارای کارت "راهنمای تور" از "سازمان میراث فرهنگی و گردشگری" هستند. همچنین دالاهو برنامه‌های منظم و مدون آموزشی درون سازمانی برای تورلیدرهای خود دارد.
 • تجربه بالا: دالاهو تا به امروز(مردادماه 1396) قریب به 16هزار روز در سفر بوده‌ایم و در این سفرها افتخار همراهی بیش از 110هزار نفر را در این سفرها داشته است.
در صورت نارضایتی از هر یک از واحدهای فروش و اجرایی تور، شکایت یا انتقاد خود را به چه صورت به اطلاع مدیرعامل دالاهو برسانم؟

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت دالاهو، روی لینک "شکایت" در بالای صفحه کلیک کنید و شکایت خود را مطرح نمایید. کلیه پیام‌ها مستقیما توسط مدیریت بررسی می‌شوند. همچنین میتوانید با شماره‌های دالاهو تماس گرفته و با واحد امور مشتریان مشکل خود را مطرح نمایید.

در صورتیکه پیشنهاد و یا ایده ای داشته باشم و بخواهم آن را به اطلاع مدیریت دالاهو برسانم چه باید کنم؟

شما می‌توانید از طریق فرم "تماس با ما" در وبسایت دالاهو، اقدام به ارسال پیشنهادات خود نمایید و یا با واحد امور مشتریان دالاهو تماس گرفته و پیشنهاد خود را اعلام کنید.

وسایل سفرم را از کجا می‌توانم تهیه کنم؟

مراکز متعددی در سطح شهر برای عرضه لوازم سفر وجود دارند اما بورس اصلی فروش لوازم سفر و طبیعت‌گردی خیابان ولیعصر، حد فاصل میدان منیریه تا خیابان امام خمینی(چهارراه سپه) است.
در ضمن، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید لوازم سفر، مطالب منتشر شده در پرتال خبری دالاهو را مطالعه بفرمایید.

اگر سوالی دارم که در لیست فوق وجود ندارد چگونه می‌توانم سوالم را مطرح نمایم؟

شما می‌توانید با دفتر دالاهو تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید. همکاران دالاهو با کمال میل منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند: 41663000

آیا می‌توان همراه با تور با وسلیۀ نقلیۀ شخصی و یا به تنهایی سفر کرد؟

خیر،ما خواهان حضور شما در وسیلۀ نقلیه خودمان هستیم تا بتوانیم خدمات بهتری ارائه دهیم؛ اما اگر تمایل دارید این سفر را شخصی انجام دهید برای داشتن اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

لباس مناسب طبیعت گردی چه لباسی است؟

لباس مناسب طبیعت‌گردی لباسی است که برای پیاده‌روی و کوه‌پیمایی ایجاد مزاحمت نکند و طبیعت‌گرد در آن احساس راحتی داشته باشد، مقاومت خوبی نسبت به آّب، باد، خاک و ساییدگی داشته باشد؛ رنگی متناسب با طبیعتی که در آن قرار می‌گیریم داشته باشد.

آیا می‌توانیم محل نشستن خود در وسیلۀ نقلیه را از قبل مشخص کنیم؟

خیر، با توجه به گروهی بودن سفر و مقتضیات اینگونه سفرها، این امکان وجود ندارد.

آیا لزوما برای سفر باید کولۀ حرفه ای داشت؟

برای سفرهای یک روزه لزوما نیاز به کولۀ حرفه‌ای نیست، اما کوله‌ای که موجب سخت شدن پیاده‌روی شود پیشنهاد نمی‌شود.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
سعید-ف
1402/03/01 14:47
سلام آقای کاظم عزیز. سال گذشته با شمارفتیم فوقالعاده بیاد ماندنی است این سفر. اکنون برای مh مقدور نیست وگرنه. این سفر به. تکرارش. بسیار می ارزد ممنون از دالاهو و خصوصاً کاظم عزیزومحترم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/03/02 15:47
دوست عزیز
سلام

افتخار ماست که ما را برای تماشای دیدنی‌های ایران انتخاب کردین و از اینکه سفر خوبی داشتین بسیار خوشحالیم.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1401/06/24 16:02
با اقای شریعتی رفتیم فوق العاده بود
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/06/27 10:59
دوست عزیز
سلام

خوشحالیم که تجربه خوبی داشتین، امیدواریم باز هم در سفرهای بعدی در کنار شما باشیم.

با تشکر از پیام شما

manafsarkar345@gmail.com
1401/03/13 10:25
دالانپر هستش یعنی مکان پرواز عقاب ها
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/03/31 10:03
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

سفرهای قره کلیسا تا دالامپر رو دیدی؟

1

قره کلیسا تا دالامپر

12 اردیبهشت 1403
مشاهده سفر