تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

آبشار پونه‌زار تا گلپایگان

به زلالی احساس
31 رای شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل
آبشار پونه‌زار تا گلپایگان
به زلالی احساس

آبشار پونه‌زار تا دره بید سوخته کجاست؟

آبشار پونه‌زار در غرب استان اصفهان و در نزدیکی فریدون‌شهر قرار دارد. برای رفتن به این منطقه باید از تهران به سمت سلفچگان حرکت کنید و سپس مسیرتان را به سمت داران ادامه بدهید. این آبشار بعد از روستای پشت کوه واقع شده است. در این مسیر، پس از عبور از فریدون‌شهر به یک سه راهی می‌رسید که سمت راست آن به طرف پونه‌زار می‌رود. بعد از دیدن تابلوی آبشار باید وسیله نقلیه را پارک کنید و بقیه راه را پیاده ادامه بدهید. به فاصله حدود 30 دقیقه پیاده‌روی در این مسیر، در نزدیکی روستای دربند، به این آبشار می‌رسید. اگر از این منطقه به سمت دره‌بید و گلپایگان حرکت کنید، به دامنه‌های گلستان‌کوه خوانسار و دشت لاله‌های واژگون می‌رسید. فصل بهار تنها فرصتی است که می‌توان لاله‌های این ناحیه را دید.

اگر در این فصل به این منطقه سفر کردید، حتما دیدن دامنه‌های گلستان‌کوه را هم در برنامه سفرتان قرار دهید.

 

چرا آبشار پونه‌زار تا دره بید سوخته خاص است؟

آبشار پونه‌زار یکی از معدود مناطق ایران است که در با دیدنش تصور می‌کنید در مقابل یک تابلوی نقاشی ایستاده‌اید! دیواره‌های صخره‌ها و کوه‌های اطراف این آبشار پوشیده از خزه است و آبشار از دل ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس مرکزی سرازیر می‌شود. آب این آبشار از آب شدن برف‌ها و یخچال‌های قله‌ها سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به دره‌های عمیق کوهستان‌های غرب اصفهان می‌ریزد. آب این آبشار با گرم شدن هوای منطقه کم می‌شود و به همین دلیل فرصت دیدن آن در سال بسیار کوتاه است. گل‌های دشت لاله‌های واژگون هم فقط در زمان خاصی از سال می‌رویند. فصل بهار زمانی است که می‌توان این گل‌ها را در منطقه دره‌بید تماشا کرد. بعد از این دوره، زمان رویش گل‌ها به پایان می‌رسد و برای دیدن آنها باید یک سال صبر کرد! اما دالاهو تور آبشار پونه‌زار تا گلپایگان را برگزار می‌کند.  

آبشار پونه‌زار یکی از معدود مناطق ایران است که در با دیدنش تصور می‌کنید در مقابل یک تابلوی نقاشی ایستاده‌اید!

در آبشار پونه‌زار تا دره بید سوخته چه می‌بینیم؟

مسیر آبشار پونه‌زار جاده‌ای کوهستانی و زیباست. پیاده‌روی در شیب ملایم و در مسیر چشمه‌های کوچک و بزرگ شما را برای دیدن یکی از زیباترین آبشارهای منطقه آماده می‌کند. بعد از چند دقیقه پیاده‌روی صحنه زیبای آبشار خروشان جلوی چشم‌های‌تان نمایان می‌شود. البته همان‌طور که گفتیم اگر می‌خواهید این آبشار را در زیباترین زمانش ببینید، فصل بهار به این منطقه بروید. اگر در این فصل به این منطقه سفر کردید، حتما دیدن دامنه‌های گلستان‌کوه را هم در برنامه سفرتان قرار دهید. این منطقه در ناحیه دره ‌بید سوخته قرار گرفته و یکی از مناطق منحصر به فردی است که می‌توان گل‌های لاله واژگون را در آن تماشا کرد. می‌گویند به جز لاله واژگون و گل شقایق گیاهان دیگری مانند کنگر، تره، موسیر و شوید هم در این منطقه فراوان است.

فصل بهار تنها فرصتی است که می‌توان آبشار پرآب و دشت پر از گل را دید.

کِی به آبشار پونه‌زار تا دره بید سوخته برویم؟

هر زمان که به آبشار پونه‌زار و دره بید سوخته و گلپایگان سفر کنید زیبایی‌هایی برای دیدن وجود دارد. اما بهترین زمان برای سفر به این منطقه فصل بهار است. در این فصل آبشار بسیار پرآب است ولی با گرم شدن منطقه آب آن کم می‌شود. به علاوه، فصل بهار زمان رویش لاله‌های واژگون در دشت منطقه گلپایگان است. این دشت از اوایل بهار، و به ویژه در ماه اردیبهشت، غرق در گل می‌شود. اما با نزدیک شدن فصل تابستان تعداد گل‌ها کاهش پیدا می‌کند. این منطقه در فصل پاییز و زمستان هم حال و هوای خاص خود را دارد، اما به دلیل سرد بودن هوا امکان تفریح در آبشار وجود ندارد و فصل رویش گل‌ها هم گذشته است.  

 

بهترین زمان برای سفر به این منطقه فصل بهار است.

در سفر به آبشار پونه‌زار تا دره بید سوخته چه چیزهایی با خود ببریم؟

با توجه به اینکه در مسیر رفتن به آبشار پونه‌زار باید پیاده‌روی کنید، مهم‌ترین چیزی که نیاز دارید کفش مناسب است. قانون هر سفری به همراه داشتن یک دست لباس گرم است. برای سفر به این منطقه هم بهتر است لباس گرم به همراه داشته باشید هر چند هوای آن در فصل بهار معتدل و بسیار دلچسب است. از آنجایی که به منطقه‌ای با چشمه و آبشار سفر می‌کنید، پس بهتر است یک دست لباس اضافه هم به همراه داشته باشید. یادتان باشد لاله‌های واژگون فقط در زمان خاصی از سال در این دشت می‌رویند. پس برای ثبت مناظر زیبای این دشت دوربین عکاسی فراموش نشود.
و اما نکته‌ آخر: این مناطق جزو گنجینه‌های طبیعی ایران هستند. پس مثل یک طبیعت‌گرد حرفه‌ای از آنها مراقبت کنیم، و یادمان باشد حتما کیسه‌ زباله همراه‌ داشته باشیم.

 تجربه مسافران
شما می‌توانید 92 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 6 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
سوالات متداول "آبشار پونه‌زار تا گلپایگان"
جهت مشاهده سوالات متداول همسفران و پاسخ‌های مربوط به تور «آبشار پونه‌زار تا گلپایگان» اینجا را کلیک نمایید.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ناشناس
1399/04/23 07:52
با سلامتا آنجایی که اینجانب اطلاع دارم دشت لاله های واژگون متعلق به خوانسار است در گلستان کوه نه گلپایگان، که اصلا اشاره به آن نکردید.
پاسخ دهید...
كاوياني
1397/01/30 15:27
سلام و درود، اين منطقه لاله هاي واژگون مربوط به گلستان كوه خوانسار است و نه گلپايگان، لطفا در اعلان مكانها در تبليغات ابتدا تحقيق كنيد سپاس
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1397/01/31 12:16
با سلام.
بله، منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی گلستان‌کوه از جاذبه‌های طبیعی شهرستان خوانسار است. متن نگاشته شده در این مطلب نیز مغایرتی با این موضوع ندارد. در متن آمده است: «اگر از این منطقه (روستای دربند) به سمت دره‌بید و گلپایگان حرکت کنید، به دامنه‌های گلستان‌کوه و دشت لاله‌های واژگون می‌رسید».
با این حال عبارت «دامنه‌های گلستان‌کوه» به «دامنه‌های گلستان‌کوه خوانسار» تغییر پیدا کرد.