تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

تپه‌ نمکی طغرود تا حوض‌سلطان

دریاچه نمکین
34 رای شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل
تپه‌ نمکی طغرود تا حوض‌سلطان
دریاچه نمکین

دریاچه نمک حوض سلطان  کجاست؟

از تهران به سمت جاده قم حرکت کنید.  پس از طی ۷۰ کیلومتر از تهران و پیش از رسیدن به قم، سمت چپ جاده، دریاچه با تلالو سفیدی خود به شما خوش آمد می‌گوید. کمی جلوتر زیرگذری وجود دارد که از طریق آن می‌توانید به سمت چپ جاده بروید. 

دریاچه نمک حوض سلطان.

چرا حوض سلطان خاص است؟

در فصول بارش این دریاچه با سطح صیقلی خود تبدیل به بزرگترین آینه طبیعی در ایران می‌شود و زیبایی خود را به سطح اعلا می‌رساند.

حوض سلطان در یک روز بارانی که تبدیل به آینه طبیعی زیبایی می‌شود.

نگران نباشید اگر خبری از بارش‌ها و آب نباشد و شما باز هم به حوض‌ سلطان بروید سطح نمکین این دریاچه پر از زیبایی است. لایه‌های نمکین این دریاچه در واقع بر روی سطحی از خاک رُسی با طیف رنگ قرمز قهوه‌ای قرار دارد که با کمی کنار زدن نمک‌های خیس می‌توانید آن‌ها را لمس کنید.

حوض سلطان در یک روز آفتابی که زیبایی منحصر به فردی دارد.

قدم زدن بر روی چندضلعی‌هایی دریاچه نمک حوض سلطان تجربه متفاوتی خواهد بود.

دریاچه نمک طغرود

حالا که راهی این مسیر شدید پیشنهاد می‌کنیم بازدید از تنها گنبد نمکی متقارن جهان  را نیز از دست ندهید! برای رسیدن به این منطقه می‌توانید مسیر را به سوی قم ادامه دهید و از کمربندی قم وارد جاده جعفریه شوید. بعد از دور برگردان وارد جاده خاکی شوید. در انتهای این جاده به تپه نمکی طغرود می‌رسید. سن گنبد نمکی طغرود در تاریخ زمین‌شناسی به 60 میلیون سال قبل بر می‌گردد. این گنبد ظاهر شگفت‌انگیز خود را مدیون بلورهای نمک‌‌هایی است  که به صورت تیغه‌هایی نمکین سر از زمین برآوردند. سطح این گنبد نمکین با لایه‌هایی از موادی قرمز رنگ مانند رس قرمز پوشیده شده است؛ به طوری که قدم زدن در این منطقه و تماشای بافت این گنبد حسی مانند قدم زدن در سیاره‌ای دیگر را در ذهن‌تان تداعی می‌کند.  

قدم زدن در میان بلورهای نمک گنبد نمکی طغرود حسی مانند قدم زدن در سیاره‌ای دیگر را در ذهن‌تان تداعی می‌کند

آن‌چه باعث منحصر به فرد شدن این پدیده گردیده دریاچه کوچکی  است که در دل خود جای داده است. 

دریاچه‌ای جادویی در آغوش گنبد نمکین.

کی به دریاچه حوض سلطان و دریاچه نمک طغرود برویم؟

بهترین زمان برای سفر به این منطقه اوایل بهار و اوایل پاییز است. زیرا در تابستان گرمای آفتاب کلافه‌تان خواهد کرد و خطر گرمازدگی تهدیدتان می‌کند. در روزهای سرد زمستانی هم وزش بادهای تند شاید مانع لذت کافی بردن از این طبیعت زیبا شود. نکته‌ای که در پیش رفتن سطح دریاچه نمک حوض سلطان باید حواس‌تان به آن باشد سطح باتلاقی آن است که در اواسط دریاچه به آن بر می‌خورید. یشنهاد می‌کنیم از تنهایی سفر کردن به این منطقه پرهیز کنید و حتما با افرادی آشنا به آن منطقه سفر کنید. اگر مایل هستید با تور به این منطقه سفر کنید دالاهو در فصول مناسب سال این تور را برگزار می‌کند و شما می‌توانید با یک تور به دو منطقه نمکی وزیبا سفر کنید! 

در سفر به حوض سلطان و دریاچه نمک طغرود چه چیزهایی با خود ببریم؟

به دلیل سطح نمک‌هایی که اطرافتان را احاطه کرده‌اند و هوای آن را تنفس می‌کنید شاید کمی بیشتر از همیشه احساس تشنگی کنید. پس همراه بردن آب فراموش نشود. از آن‌جایی که قرار است در دریاچه قدم بزنید حتما کفش مناسب و یا صندل طبیعتگردی به پا کنید. این را هم به خاطر داشته باشید که لایه‌های نمکین میهمان لباس‌ها و کفش‌های‌تان خواهند شد پس پیش از انتخاب آن‌ها این نکته را لحاظ نمایید. می‌توانید یک زیرانداز همراه خود بردارید تا درصورتی که باران نمی‌بارید بتوانید دقایقی را در سطح دریاچه دراز بکشید و پر از انرژی این زمین نمکین شوید.

 

عکاسی در حوض سلطان عکس‌های بی‌نظیری را برای‌تان رقم خواهد زد.

به دلیل اینکه در این منطقه نمی‌توانید در سایه درخت یا صخره‌ای پناه بگیرید در روزهای گرم، عینک و کلاه آفتاب‌گیر و در روزهای بارانی پانچو یا بارانی فراموش نشود. اگر اهل عکاسی هستید دوربین خود را به هیچ وجه از قلم نندازید. سفر کوتاه اما جذابی پیش‌رو‌ی‌تان است.

 تجربه مسافران
شما می‌توانید 167 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 24 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
سوالات متداول "تپه‌ نمکی طغرود تا حوض‌سلطان"
جهت مشاهده سوالات متداول همسفران و پاسخ‌های مربوط به تور «تپه‌ نمکی طغرود تا حوض‌سلطان» اینجا را کلیک نمایید.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ناشناس
1401/02/03 12:40
وای ما تا نصفه رفتیم اینقدر اونجا مگس بود و جاده ناهنواری داشت که ترسیدیم واینکه تابلو وجود ندارد شخصی نیست که راهنمایی کند نوشته ای نیست کلا شهرداری هیچ کاری برای اونجا نکرده .حداقل ۴ تا تابلو و توضیح اونجا میزدیما که تا احر نرفتیم و برگشتیم تا نزدیک خونه مون مگس ها از ماشین خارج نمیشدن واقعا چرا؟
پاسخ دهید...