تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
امروز 62 هزار تومان تخفیف!

بارش شهابی

35 رای شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل
بارش شهابی

بارش شهابی چیست؟

زمین طی گردش خود به دور خورشید گاهی از میان توده‌ ذرات می‌گذرد. این ذرات که به نام شهاب‌واره شناخته شده‌اند گاهی بقایای مرگ یک ستاره دنباله‌دار و گاهی بقایای سیارک‌ها هستند. شهاب‌واره‌ها در برخورد به جو زمین می‌سوزند و ما در واقع اثر سوختن آن‌ها را می‌بینیم. در موارد خیلی خیلی نادری ممکن است ذرات بزرگی از این ذرات از جو زمین عبور کند و به سطح زمین برسند که ما آن‌ها را به عنوان شهاب سنگ می‌شناسیم؛ شهاب سنگ‌ها در مورزه نگهداری می‌شوند. موزه کاخ نیاوران و گنبد مینا در پارک آب و آتش تهران نمونه‌هایی از آن‌ها را دارد. اما این مورد خیلی نادر است و در واقع قرار نیست ما در سفرهای رصدمان شاهد بارش شهاب سنگ‌ها باشیم و آنچه خواهیم دید اثر سوختن شهاب‌واره‌ها در جو زمین است که از آن به عنوان بارش شهابی یاد می‌شود.

تماشای پدیده بارش شهابی اعجاب‌انگیز است.

چرا بارش شهابی خاص است؟

روزهای مختلف سال، از سطح زمین می‌توان در آسمان صاف شب و بدون آلودگی نوری شهاب‌ها را دید اما در سال چند روز این بارش شهابی به اوج خود می‌رسد؛ در ماه مرداد بارش شهابی برساوشی و در ماه آذر بارش شهابی جوزایی از معروف‌ترین آن‌هاست. در علم نجوم تعداد شهاب‌ها در ساعت با پارامتر ZHR شناخته می‌شود و بارش‌ شهابی برساوشی و جوزایی  ZHR بالایی دارد.

بارش شهابی برساوشی:

بارش شهابی برساوشی در واقع حاصل سوختن ذرات باقی‌مانده ستاره دنباله‌داری به‌نام سویفت- تاتل در برخورد با جو زمین است. وقتی به مسیر این شهاب‌ها نگاه کنید متوجه خواهید شد که همه آن‌ها به منطقه مشترکی در آسمان می‌رسند که اصطلاحا به آن کانون بارش می‌گویند. به دلیل اینکه کانون این بارش، صورت فلکی برساوش است نام آن نیز به بارش شهابی برساوشی شهرت یافته است. این پدیده که از ۲۷ تیر تا سوم شهریور ادامه دارد، در نیمه‌شب ۲۱ و ۲۲ مرداد به اوج خود می‌رسد و با حضور در مناطق مناسب می‌توانید حدود ۶۰ تا ۷۰ شهاب را در هر ساعت مشاهده کنید.

بارش شهابی برساوشی در واقع حاصل سوختن ذرات باقی‌مانده ستاره دنباله‌داری به‌نام سویفت- تاتل در برخورد با جو زمین است.

بارش شهابی جوزایی:

بر خلاف اغلب بارش‌های شهابی که منشا‌ آن‌ها از بقایای ستاره‌های دنباله‌دار است منشا بارش شهابی جوزایی از یک سیارک است که به نظر برخی اخترشناسان نوعی جرم به نام دنباله‌دار خاموش است. چگونگی تولید شهاب‌ها توسط سیارک‌ها تاکنون کشف نشده است. به نظر می‌رسد که کانون این بارش شهابی به صورت فلکی جوزا می‌رسد و علت نام‌گذاری آن نیز همین است. بارش شهابی جوزایی در حدود  ۱۶ آذر آغاز می‌شود و در روز ۲۳ ماه آذر به اوج می‌رسد و ۲۷  آذر ماه پایان می‌یابد. ZHR این بارش حدود 100 است یعنی اگر در منطقه مناسب رصد باشید شانس تماشای 100 شهاب در هر ساعت را دارید.

شهاب‌های دلربا و تکه‌ای از بازوی کهکشان راه شیری در یک قاب.

در تورهای رصد بارش شهابی چه می‌بینیم؟

یکی از ویژگی‌های جذاب تورهای رصد بارش شهابی دالاهو این است که در طول روز می‎توانید از جاذبه‌های روی زمین لذت ببرید و با فرارسیدن شب میان آسمان اعجاب‌انگیز شب غرق شوید. یکی از بهترین مکان‌ها برای رصد آسمان شب، مناطق کویری است؛ که هم افق دیدتان باز است و هم از آلودگی‌های نوری دور هستید. یکی از این کویرها، کویر رضا آباد است. رضا آباد در نزدیکی پارک ملی خارتوران قرار دارد. در نزدیکی کویر رضا آباد دو روستای زیبای رضا آباد و قلعه بالا نیز وجود دارد. در طول روز می‌توانید در میان کوچه پس‌کوچه‌های دلربای این روستاها قدم بزنید، از صنایع دستی زیبای‌شان خرید کنید و با فرهنگ مردم دوست‌داشتنی‌شان آشنا شوید. شب‌هنگام در شرایطی که آسمان صاف و بدون غبار باشد بدون چشم مسلح می‌توانید علاوه بر شهاب‌های دلربا، گوشه‌ای از بازوی کهکشان راه شیری و صورت‌های فلکی جذابی را نیز در آسمان تماشا کنید.

روستای رضا آباد؛ پنجره‌هایی رو به کویر.

کوچه پس‌ کوچه‌های دلربای قلعه بالا.

تماشای بارش شهابی برساوشی در کویر رضاآباد در تور مرداد ماه دالاهو.

کی به تماشای بارش شهابی برویم؟

همانطور که گفتیم در دو ماه مرداد و آذر اوج بارش شهابی برساوشی و جوزایی را داریم. در این دو ماه اگر به مناطقی سفر کنید که آسمان صاف، بدون ابر و غبار باشد و از آلودگی نوری دور باشید می‌توانید شهاب‌های زیادی را تماشا کنید. در بقیه روزهای سال نیز اگر در همچنین مناطقی باشید، در نیمه‌های شب اگر چشم به آسمان بدوزید باز هم امکانش وجود دارد که شهابی از گوشه چشم‌تان بگذرد.

برای رصد بارش شهابی چه چیزهایی با خودمان ببریم؟

اگر برای بارش شهابی برساوشی عازم مناطق کویری هستید فقط یک لایه لباس گرم برای شب کافی است. اما اگر برای تماشای بارش شهابی جوزایی عازم مناطق کویری هستید حتما چند لایه لباس گرم همراه خود داشته باشید زیرا شب‌های پاییزی کویر بسیار سرد است. در شب‌های رصد گاهی آنقدر غرق آسمان می‌شوید که احساس گرسنگی نمی‌کنید برای همین بهتر است مقداری مغز و خوراکی‌های کوچک همراه خود داشته باشید تا هر چند ساعت یکبار آن‌ها را مصرف کنید و ساعت‌های طولانی معده‌تان خالی نماند و با افت فشار مواجه شوید. در هر فصلی که به مناطق کویری سفر می‌کنید بهتر است در پیاده‌روی‌های شب هنگام کفش‌های ساق‌دار به پا کنید تا از گزش احتمالی موجودات آن حوالی در امان باشید. همراه داشتن یک زیرانداز نرم نیز باعث می‌شود راحت روی زمین دراز بکشید و تماشای هیچ شهابی را از دست ندهید. برای تماشای بهتر عمق آسمان بهتر است از هرگونه آلودگی نوری حتی نور سفید چراغ قوه نیز به دور باشید برای رفع این مشکل اگر چراغ قوه با نور قرمز ندارید می‌توانید تکه‌ای طلق قرمز را جلوی چراغ گوشی یا چراغ قوه خود بچسبانید تا نور آن قرمز بتابد. نور قرمز به دلیل طول موجش، اثر کمتری در چشمان‌تان می‌گذرد. اگر دوربین دو چشمی دارید حتما همراه خود ببرید تا بتوانید بیشتر از همیشه آسمان جادویی شب را کشف کنید و میان آن غرق شوید. برای عکاسی از آسمان شب نیاز به سه پایه خواهید داشت اگر دوربین و سه پایه دارید در این سفر آن را همراه خود ببرید؛ با داشتن کمی دانش عکاسی و آزمون و خطا می‌توانید تکه‌ای از آسمان را در کادر چشمان‌تان برای همیشه ثبت کنید.

 تجربه مسافران
شما می‌توانید 294 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 12 بار اجرا شده‌است.
مشاهده سوابق میزان رضایت از تورهای مشابه بارش شهابی میزان رضایت از تمام تورهای دالاهو
سوالات متداول "بارش شهابی"
جهت مشاهده سوالات متداول همسفران و پاسخ‌های مربوط به تور «بارش شهابی» اینجا را کلیک نمایید.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
رضا اشرفی
1398/09/24 00:34
من در شهر خودم اردبیل خیلی. وقت ها موفق به دیدن شهابها میشوم بدلیل فقر مالی حتی یک دور بین کوچک هم ندارم ولی قلبا عاشق نجوم هستم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/09/24 09:44
دوست عزیز
سلام

براتون آرزوی موفقیت می کنیم

با تشکر از پیام شما

سپیده سلمانیان
1398/05/01 10:43
دوست عزیز، با وجود ماه به اون پرنوری نه شاید بتونید عکاسی بکنید (که اونم قطعا کیفیت نداره)، ولی نه میتونین به جز ماه چیزی با تلسکوپ ببینید و نه به جز چند آذر گوی احتمالی چیزی از شهابها دیده میشه. بنده 15 سال که نجوم رصدی کار میکنم، دیگه منو که نمیتونین گول بزنین
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوای دالاهو
1398/05/05 09:16
دوست عزیز، سلام
در تاریخ اول (برساوشی)، ماه تا ساعت 4 در آسمان است و با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه ماه از ساعت 2 پشت کوه پنهان می‌شود و تا طلوع آفتاب شرایط مناسبی برای تماشای بارش شهابی وجود دارد. در تاریخ سوم (کوادرانتی) نیز ماه تا ساعت 00:00 در آسمان بوده و همه شرایط برای تماشای بارش شهابی فراهم است.
با تشکر از پیام شما
سپیده سلمانیان
1398/05/01 09:15
شمایی که به قول خودتون تجربه 9 تا تور بارش شهابی داشتین لااقل به خودتون زحمت میدادین و چک میکردین ببینین شرایط ماه به شما اجازه رصد بارش شهابی میده یا نه. شب 11 ام ماه هست و تا 3 صبح ماه رو تو آسمون داریم. اینقد عوام فریبی نکنید. تازه 590 تومن هم میخوان واسه بارشی که دیده نمیشه پول بگیرن کلاه بردارا
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/05/01 09:27
سپیده عزیز، سلام.
دوست عزیز، ما تا ساعت 3 بامداد برنامه های دیگه‌ای در زمینه آموزش عکاسی و رصد تلسکوپ داریم و تازه وجود ماه فقط باعث میشه شهاب‌های کم نور دیده نشن و به این معنی نیست که کلا بارش شهابی قابل مشاهده نیست.
ممنون ار توجه شما
نادر
1398/03/29 18:13
سلامالان دوسال میشه که علاقه زیادی به نجوم پیدا کردم واکثر شبها تقریبا دوساعت به آسمان نگاه میکنم برای دیدن شهابها که موفق به دیدنشون میشم و یکی از آرزوهای بزرگم تو زندگی داشتن یک تلسکوپ هست ارادتمند نادر ا تبریز
پاسخ دهید...
محمد
1398/03/20 12:07
ایا در بابلسر هم میشه بارش بر ساوشی
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوای دالاهو
1398/03/21 16:33
دوست عزیز، سلام
بهترین مکان برای بازدید بارش شهابی، مناطق کویری هستند.
با تشکر از پیام شما
بهار
1398/10/08 16:47
نمیدونم ولی به احتمال زیاد بله