تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

میدان تکسیم (تقسیم) استانبول کجاست؟

میدانی که بسیاری از توریست‌ها و گردشگران با آن عکس یادگاری دارند، واقعا چرا اینقدر دوست داشتنی و خاطره‌انگیز است؟ میدان تکسیم کجاست و چطور می‌توانیم آن را از نزدیک ببینیم؟ تاریخچه این میدان چیست؟ محله های اطراف میدان تکسیم کدامند؟

میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم با تلفظ ترکی و یا "تقسیم" به زبان خودمان، یکی از مهمترین نقاط شهر استانبول و البته شناخته شده‌ترین نقطه این شهر است. تکسیم در محله "بی‌اُغلو"ست.  چند سال پیش شکل و شمایلش نسبت به امروز متفاوت بود. دولت طرحی برای بازسازی این میدان در نظرگرفت. از آنجایی که میدان تکسیم برای ترک‌ها پر از خاطره است و تجمعات بسیاری همیشه در این میدان اتفاق افتاده است، بسیاری در مقابل تغییر این میدان دست به اعتراض زدند. جنبش اعتراضی گِزی شکل گرفت و مردم در پارکی به همین نام در کنار میدان تکسیم تجمع و اعتصاب کردند. روزها طول کشید تا اینکه دولت تغییراتی در طرح ایجاد کرد اما در نهایت تکسیم تغییر شکل پیدا کرد. 

میدان تکسیم استانبول حال و هوای خوبی دارد.

راز مجسمه میدان تکسیم چیست؟

وسط میدان مجسمه‌ای است که به بنای یادبود جمهوریت شهرت دارد. این مجسمه به دست یک هنرمند ایتالیایی معروف با نام کانونیکا ساخته شده است. سالی که این بنای یادبود ساخته شد 1928 است. در همین زمان هم در میدان تکسیم نصب شد. در بین ایرانی‌ها موضوعی به اشتباه جا افتاده. اکثرا تصور می‌کنیم در نمای شمالیِ یادبود که تندیس آتاتورک در مرکز به همراه چند مرد نظامی وجود دارد، مربوط به سفر رضا شاه و فرزندش محمدرضا از ایران به ترکیه  است. در حالی که کاملا این موضوع اشتباه است! سفر رضا شاه به ترکیه در سال 1933 اتفاق افتاد که حدود 5 سال بعد از ساخت این بنای یادبود است. افرادِ حاضر در این تندیس: سمت راستِ آتاتورک "عِصمت اینانو" و سمت چپش ارتشبد "فوزی چَکمَک"، دو تن از یاران باوفای آتاتورک در جریان استقلال و جمهوریت ترکیه هستند. در پشت سر آنها هم دو سردار مهم بولشویک شوروی سابق قرار گرفته‌اند و در نهایت پشت سر آنها مردمی هستند که نماد آسیای صغیر و آناتولی هستند. 

مجسمه‌ای که به بنای یادبود جمهوریت شهرت دارد.

اطراف میدان تکسیم چه چیزهایی خواهیم دید؟

اطراف میدان تکسیم تقریبا همه چیز هست! از مغازه‌های فروش پوشاک در جاده استقلال گرفته تا ایستگاه مترویی که برای گردشگران بسیار مسیر مناسبی است. از رستوران‌های این میدان هم نمی‌توان به راحتی گذشت. بهترین مانتی‌فروشی‌ها (غذای سنتی ترک‌ها) و دیگر رستوران‌های فست‌فود و دونرکبابی‌ها اطراف آن هستند.

دکه‌های روزنامه فروشی برای تهیه استانبول کارت (کارت رفت و آمد با مترو) یا خرید بطری آب گزینه‌های خوبی هستند. از دستفروش‌هایی که در زمستان "کِستانه" یا بلوط کباب شده می‌فروشند حتما خرید کنید. در اکثر مواقعِ سال این دستفروش‌ها سیمیت دارند که معمولا نرخ آن حدود 1 تا 2 لیر است. سیمیت نان سنتی ترک‌هاست که اغلب وقتی صبح زود بدون خوردن صبحانه از خانه بیرون می‌زنند حتما سر راهشان تا محل کار یا دانشگاه، آن را تهیه می‌کنند.

پیش‌تر در مورد پارک گزی برای‌تان گفتیم که در اطراف همین میدان است. می‌توانید پس از گشت و گذار در میدان تکسیم و جاده استقلال در پارک گزی استراحت کنید.

این میدان محل تجمع است و بسیاری از گردهمایی‌ها به خصوص گردهمایی‌های شبانه از کنسرت موسیقی گروه‌های راک مبتدی گرفته تا تجمعات اعتراضی در تکسیم اتفاق می‌افتد. این میدان برای ترک‌ها پر است از خاطره. 

 

تور ترکیه1396/07/14 | کد مطلب: 118

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
نوشین
1397/08/19 08:07
همه چیز گفتید جز علت نامگذاری میدان که در قدیم محل تقسیم آب برای محله های اطراف بوده
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1397/08/19 15:20
با سلام و تشکر از شما.
بله. موضوعی که فرمودید به نظر صحیح می‌رسه:
https://en.wikipedia.org/wiki/Taksim_Square#History
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.