تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

غار زینه‌گان، ایلام

غار طبیعی «زینه‌گان» غاری شگفت‌انگیز در دل دشت منطقه گرمسیری بخش صالح آباد، از توابع شهرستان گرمسیری مهران، است. این غار همه ساله، به ویژه در فصل تابستان، مهمانان زیادی را جذب این منطقه می‌کند.

اگر چه غار طبیعی «زینه‌گان» برای بیشتر مردم کشور ناشناخته مانده، اما زیبایی منحصر به فرد و شکل‌گیری‌اش در دل منطقه‌ای گرمسیری از قابلیت‌های فراوانی برای جلب طبیعت‌گردان داخلی و خارجی برخوردار است.

www.dalahoo.com

غار شگفت‌انگیز زینه‌گان در ۵ کیلومترى جنوب شرقى شهر صالح‌ آباد و در فاصله ۵۲ کیلومترى شهر ایلام قرار دارد. این غار روباز، با طولی بیش از یک کیلومتر، آب فراوان، دهلیزهاى آبگیر، قندیل‌هاى متعدد و آبچک‌هاى طبیعى و بسیار جالب دارد.
هواى داخل غار بسیار سرد و مطبوع است. در حالى که منطقه صالح‌ آباد در تابستان حدود بیش از ۴۰ درجه گرما دارد، اختلاف هواى بیرون غار با درون آن تقریباً ۵۰ درجه است و به همین دلیل آن را غار بهشت نیز مى‌نامند. سرخس‌ها، جلبک‌ها، گل‌ها و گیاهان خودروى داخل غار، رنگ سنگ‌ها، پیچ و خم داخل غار، لب‌هاى به هم دوخته قسمت‌هایى از سقف غار همه و همه حکایت از شگفتى‌‌هاى طبیعت دارد. این غار یکى از جاذبه‌هاى مهم توریستى استان ایلام است.

www.dalahoo.com

از آبچک های طبیعی این غار باران طبیعی می‌بارد و بازدیدکنندگان زا به مهمانی خنکی دعوت می‌کند.

استان ایلام در منطقه‎ای کوهستانی در حاشیه جنوب غربی رشته کوه‎های زاگرس قرار گرفته است. بیشتر مساحت این استان را مناطق کوهستانی، تپه کوهستانی و یا تپه ماهور تشکیل می‌دهد که به شیب‌های تندی در دشت‌های کم‌ارتفاع منـتهی می‌شوند.

www.dalahoo.com

دره‌های شگفت، رودها و آبشارهای طرب‌انگیز، غارهای بی‌نظیر، کوه‌های سر به فلک کشیده، اقلیم‌های متنوع آب و هوایی، همجواری دیدنی کوه و دشت، سادگی هزار رنگ طبیعت وحشی، صداقت فرهنگ و هنر و چشم‌اندازهای بدیع استان، ایلام را به شاهکار خلقت ایران تبدیل کرده و به خاطر همین زیبایی طبیعتش است که به «عروس زاگرس» مشهور شده است.1393/01/24 | کد مطلب: 1711
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:
تورهای مرتبط با این موضوع کدام هستند؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.