تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
راهنمای خرید سوغات؛

نکاتی برای خرید سوغاتی در سفر

شاید بارها این احساس را در طول سفر با تور خارجی تجربه کرده باشید که تنها دو روز از تعطیلات شما باقی مانده و شما هنوز برای خرید سوغاتی اقدام نکرده‌اید. این تعلل شما بسیاری مواقع ناشی از این نیست که نمی‌خواهید یک سوغاتی بخرید؛ بلکه به این علت است که نمی‌دانید چه چیزی را تهیه کنید. ندانستن باعث می‌شود که در بیشتر موارد مسافران سردرگم شوند و وقت بسیاری را از دست بدهند. در نهایت نیز ممکن است چیزی که آنها به‌عنوان سوغاتی می‌خرند چیز چندان جالبی نباشد. سوغاتی خریدن اصولی دارد و با شناخت نکاتی برای خریدن سوغاتی در سفر، شما می‌توانید این کار نسبتاً پر چالش را تبدیل به کار راحتی کنید.

تور خارجی

چرا سوغاتی بخریم؟

سوغات در واقع به یک یادگاری گفته می‌شود که مسافران برای عزیزان و یا گاهی برای خود از سفر می‌آورند. شاید زیباترین معنای سوغات «ره‌آورد» باشد که به‌خوبی نشان می‌دهد هدیه خریداری شده، آورده از سفر است. آشنایی با نکاتی برای خرید سوغاتی در سفر به افراد کمک می‌کنند تا ره‌آوردی که می‌آورند روح آن مکان و فرهنگ را با خود به همراه داشته باشد و بتواند آن را به افراد منتقل کند. در ادامه چند نکته کاربردی را در خریدن سوغاتی یاد خواهید گرفت تا بتوانید به بهترین شکل سوغات سفر را خریداری کنید.

خرید سوغاتی خاطرات خوش سفر برای‌تان زنده نگه می‌دارد

سلیقه مخاطب را در نظر بگیرید

در هنگام خرید حتماً توجه کنید که سوغاتی را برای چه کسی می‌خرید. برای خرید باید حتماً به علاقه‌مندی‌ها و سلایق افراد توجه کنید، وگرنه سوغاتی شما برای همیشه به داخل یک کشو می‌رود و فرد هیچ توجهی به آن نمی‌کند.

از قوانین موجود آن کشور اطلاع داشته باشید

شاید جالب باشد که بدانید بسیاری مواقع افراد سوغاتی‌هایی می‌خرند که اجازه خروج آنها را از کشور ندارند یا نمی‌توانند به کشور خود ببرند. بسیاری از مواقع محصولاتی که با مواد طبیعی مانند چوب ساخته شده‌اند ممکن است شامل این مسئله شوند یا غذاها و نوشیدنی‌ها قوانین خاصی داشته باشند.

برخی از محصولات را نمی‌توان از کشورها خارج کرد

از فروشگاه‌های گران مخصوص فروش سوغاتی دوری کنید

برای خریدن سوغاتی بهتر است به سراغ فروشندگان محلی بروید؛ زیرا این کار به کسب‌وکار آنها کمک می‌کند. بهتر است دور بعضی فروشگاه‌های فروش سوغاتی یا برخی فروشگاه‌های هتل را خط بکشید. سوغاتی‌هایی که در این مکان‌ها ارائه می‌شوند چندان قابل‌اطمینان نیستند و حتی ممکن است در کشورهای دیگر ساخته شده باشند. به همین دلیل حتماً به سراغ بازارهای محلی در فضاهای باز بروید.

به سراغ صنایع‌دستی بروید

بهتر است برای خریدن سوغاتی، صنایع‌دستی را در نظر داشته باشید. صنایع‌دستی یک نگاه اجمالی از فرهنگ کشور مقصد به مخاطب ارائه می‌دهند. خرید صنایع‌دستی به اقتصاد محلی کمک می‌کند و باعث رشد و شکوفایی کسب‌وکار افراد می‌شود. با این کار خرید و پول شما به سمت درستی هدایت می‌شود.

صنایع دستی شهر و کشورها از بهترین انتخاب‌هاست

چیزهای قابل‌استفاده خریداری کنید

بسیار مواقع افراد برای خرید به سراغ مجسمه‌ها و کنده‌کاری‌ها می‌روند؛ اما اگر بتوانید چیزی قابل‌استفاده را برای افراد بخرید، سوغاتی شما به‌جای ایستادن در یک قفسه، می‌تواند همچنان به سفرش ادامه دهد. سوغاتی‌های مانند جواهرات، کیف‌های دست‌دوز، ظروف، کلاه و روسری از جمله چیزهایی هستند که افراد از آنها استفاده می‌کنند؛ به‌این‌ترتیب سوغاتی شما فراموش نمی‌شود.

محصولات خاص یک منطقه را انتخاب کنید

محصولات خاص یک منطقه که به‌نوعی نماد آن کشور نیز محسوب می‌شوند یکی از بهترین سوغاتی‌ها برای افراد است. به طور مثال آثار هنری بومی در «غنا»، آب‌نبات شکر قهوه‌ای در «اوکیناوا» تور ژاپن، طبل تابه فولادی در «ترینیداد»، یا روغن وانیل و «مونوی» در «پلینزی» تور فرانسه از نمونه‌های این محصولات هستند. این محصولات هم بخشی از فرهنگ و هم بخشی از صنعت آن کشور هستند و برای مخاطب نیز بسیار جذاب محسوب می‌شوند.

قبل از سفر تحقیق کنید

برای اینکه بتوانید راحت‌تر سوغاتی مناسب را خریداری کنید بهتر است قبل از سفر سوغاتی‌های آن منطقه را بشناسید. منظور ما رفتن به سراغ لیست سوغاتی‌های برتر نیست؛ زیرا معمولاً این لیست‌ها به سوغاتی‌های محبوب و تولید انبوه شده، اشاره می‌کنند. بهتر است کمی جزئی‌تر در مورد صنایع‌دستی منطقه تحقیق کنید و مطمئن شوید کدام یک از آن‌ها با فرهنگ و آداب‌ورسوم محلی گره خورده‌اند. به‌این‌ترتیب یک سوغاتی خاص را می‌توانید خریداری کنید.

در تورهای فرهنگی شرکت کنید

یکی از راه‌های بسیار عالی برای آشنایی با فرهنگ و خرید سوغاتی‌هایی مرتبط با آن، شرکت در تورهای خصوصی و کوچکی است که به شکل خاص بر سوغاتی‌های محلی تمرکز می‌کنند. در تور خارجی، آژانس ارائه‌دهنده به طور معمول این امکان را به افراد می‌دهد و آنها را به چنین گردش‌هایی می‌برد. اگر به‌تنهایی سفر می‌کنید می‌توانید از ارائه‌دهندگانی همچون Urban Adventures استفاده کنید که این تورهای خصوصی و کوچک را در بسیاری از کشورها برگزار می‌کنند.

از مردم محلی سؤال بپرسید

گاهی راحت‌ترین راه برای خرید یک سوغاتی گرفتن راهنمایی از مردم محلی است. محلی‌ها بهتر از هر کس دیگری می‌توانند به شما بگویند که سوغاتی معنادار کشورشان چیست و اینکه کدام محصول ارزش خرید دارد.

برخی مردم محلی می‌توانند برای خرید سوغاتی راهنمایی‌تان کنند

برای دادن پول بیشتر آماده باشید

زمانی که می‌خواهید یک سوغاتی باارزش و معنادار را بخرید شاید مجبور شوید کمی بیشتر هزینه کنید. به طور معمول سوغاتی‌های دست‌ساز گران‌تر از محصولات کارخانه‌ای هستند. شما باید به چشم یک سرمایه‌گذاری به این سوغات نگاه کنید و برای خرید آنها خساست به خرج ندهید.

محصولات شکننده و حساس را خریداری نکنید

بسیاری از صنایع‌دستی در کشورها جنس سرامیکی یا شیشه‌ای دارند؛ به طور مثال عروسک‌های روسی از جنس سرامیک هستند و برای خریدن شما را حسابی وسوسه می‌کنند. خریدن این سوغاتی‌ها شاید راحت باشد؛ اما باید به فکر حمل‌ونقل آنها نیز باشید. در بازگشت، در صورت عدم بسته‌بندی مناسب، این سوغات به‌راحتی می‌شکنند و نه‌تنها پول شما به باد می‌رود؛ بلکه جلوی دیگران دست‌خالی می‌شوید. اگر خواستید دست به این کار بزنید حتماً در بسته‌بندی آنها دقت زیادی خرج کنید.

انواع سوغاتی در سفر

حال که با نکاتی برای خریدن سوغاتی در سفر آشنا شدید شاید بهتر باشد با انواع سوغاتی نیز آشنا شوید. سوغاتی یا ره‌آورد به طور معمول در سه شکل زیر قابل خریداری هستند:

سوغاتی‌های ارزان‌قیمت

سوغاتی‌هایی مانند آهنرباهای یخچال، لیوان‌های سوغاتی، تیشرت‌های سوغاتی، پرچم‌ها و برچسب‌ها از جمله سوغاتی‌های ارزان‌قیمت محسوب می‌شوند.

خرید سوغاتی می‌تواند تنوع و اشکال بسیاری داشته باشد

سوغاتی‌های قابل‌استفاده

این سوغاتی‌ها را افراد می‌توانند به‌راحتی استفاده کنند و مواردی همچون لیوان، قهوه، جاکلیدی، زیر لیوانی، صابون‌ها، نمک‌های حمام، روغن‌های ضروری و لوازم آشپزخانه از آن جمله‌اند.

سوغاتی‌های خوراکی

در این گروه مواردی همچون ادویه‌جات، ترشیجات، گیاهان دارویی، چای و قهوه قرار می‌گیرند.

سخن آخر

خریدن سوغاتی به‌خصوص در تور خارجی به دلیل عدم آشنایی بافرهنگ و محصولات آن کشور می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز و وقت‌گیر باشد. آشنایی با نکات مهم در هنگام خرید سوغاتی کمک می‌کند تا افراد بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن، محصول موردنظر خود را خریداری کنند و از بابت خریدن سوغاتی دغدغه‌ای نداشته باشند. با درنظرگرفتن نکاتی که به آنها پرداختیم افراد می‌توانند بهترین خرید را داشته باشند و یک یادگاری یا ره‌آورد جذاب به دوستان و خانواده خود هدیه دهند.1402/08/21 | کد مطلب: 2140
برچسب‌ها: نکات سفر
یاسمن شکرگزار
نویسنده، علاقمند به سفر، گردشگری، کتاب و موسیقی


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.