تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
راهنمای خرید سوغات؛

نکاتی برای خرید سوغاتی در سفر

همه‌ی ما حین مسافرت دلمان می‌خواهد هدیه‌ای هرچند کوچک به رسم یادبود برای دوستان و خانواده‌امان بیاوریم. 

هیچ وقت سوغاتی ارزان قیمت نخرید البته به این معنا نیست که هرچه سوغاتی شما گران‌تر باشد اهمیت و ارزشش بیشتر است بیشتر باید روی کیفیت کالایی که می‌خرید توجه کنید. معمولا در سفر ترجیح میدهید یک هدیه‌ی کوچک تهیه کنید پس توجه کنید که معمولاً کالاهایی خیلی ارزان بی‌کیفیت هستند مخصوصاً محصولات چوبی یا شکسته می‌شوند یا دور انداخته می‌شوند. 

قبل از اینکه خریدتان را انجام دهید اطمینان حاصل کنید که چیزی را که میخواهید بخرید، مورد استفاده شما یا آنهایی که میخواهید هدیه بدهید باشد. مثلا مجسمه‌های تزیینی بسیار خوب هستند اما در نظر بگیرید که آپارتمان‌های امروزی بسیار کوچک‌اند و احتمالا جایی برای این سوغاتی‌ها وجود ندارد پس تا حد امکان وسایل تزیینی کوچک تهیه کنید. حتی اگر لباس می‌خرید از خودتان بپرسید آیا این لباس را می‌پوشید؟ صرفاً به دلیل اینکه سوغاتی بخرید پول‌تان را هدر ندهید. 

معمولاً در سفر به اندازه‌ی کافی بار و وسایل دارید پس سعی کنید سوغاتی نخرید که مجبور باشید پول اضافی برای حمل آن پرداخت کنید، مخصوصا اگر مسافرت خارج از کشور میروید یا اگر با خودرو خودتان سفر میکنید، با وجود ساک و وسایل سفر احتمالاً جایی برای بارهای اضافی ندارید. ترجیحا‌ سوغاتی‌های شیشه‌ای و شکستنی نخرید، زیرا حمل و نقل اینجور وسایل مشکل است. برای خریدن سوغاتی‌هایی که خوردنی هستند به تاریخ مصرف و کیفیت آن توجه کنید.  

برای خرید سوغاتی که میخواهید به دوستان‌تان هدیه دهید، دقت کنید که مطابق سلیقه‌ی آنان باشد اگر سلیقه‌شان را نمیدانید اصراری به خرید سوغاتی نکنید. همیشه برای خرید سوغاتی به مغازه‌هایی که مخصوص توریست‌ها است بروید در این فروشگاه‌ها کالاها مقرون به صرفه‌تر خواهند بود و انواعی از محصولات کشاورزی، خوراکی، هنری و صنایع دستی موجود است حتی ممکن است غذاهای محلی و سوغاتی‌های محلی هم در این فروشگاه ها موجود باشد. 

برای فرزندانتان همیشه در ابتدا سوغاتی و هدیه بگیرید زیرا آنها معمولا عجله دارند تا آنچه که مد نظرشان هست را بخرند به آنها مقداری که لازم است پول بدهید و بگویید این بودجه‌ی سوغاتی‌شان است و باید با همین مقدار برای خودشان خرید کنند اگر هنوز آنقدر بزرگ نشده‌اند که پول تو جیبی بگیرند خودتان برای آنها سوغاتی بگیرید که مناسب سن و علاقه‌شان باشد. با این کار به فرزندانمان حتی در سفر هم مدیریت مالی را یاد می‌دهید و آنها ارزش و قدر پولی را که از شما میگیرند، بیشتر خواهند دانست.

منبع: باشگاه خبرنگاران 1393/08/25 | کد مطلب: 2140
برچسب‌ها: نکات سفر
آزاده سروستانی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.