تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی:

حداقل یک دهه برای ثبت جهانی دماوند نیاز است

کارگروه کوهستان از خطری خبر داد که دماوند را تهدید می‌کند و آن فعالیت معادنی است که ادامه کارشان، مانع از ثبت جهانی کوه دماوند در فهرست میراث طبیعی یونسکو می‌شود.

این در حالی است که کوه دماوند دارای 20 گونه «اَندُمیک» است و تنها یک اثر طبیعی نیست بلکه ازنظر زمین‌شناسی نیز بسیار اهمیت دارد. در این میان دماوند قابلیت ثبت جهانی را داراست که به دلیل مسائل موجود تاکنون امکان‌پذیر نبوده‌است.

دبیر کمیته ملی طبیعت‌گردی تأکید داشت؛ با تعطیلی معادن فعال در ارتفاع بالای 2200 متری، به‌زودی پرونده ثبت جهانی دماوند بررسی و برای تکمیل به معاونت میراث فرهنگی ارسال خواهد شد.

این‌گونه بود که آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه دستور داد، رییس‌کل دادگستری استان مازندران از فعالیت و بهره‌برداری غیرمجاز از تمامی معادن واقع در ارتفاع بالای 2200 متری قله دماوند جلوگیری کند.
بااین‌وجود باگذشت بیش از 5 ماه از دستور قوه قضاییه، قله دماوند همچنان برای جهانی‌شدن با مشکلاتی روبه‌ٰروست.

«رضا زارعی» رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در مورد آنچه برای ثبت ملی و جهانی قلعه دماوند پیش‌آمده به خبرنگار CHN گفت: «ابتدا سازمان حفاظت از محیط‌زیست ارتفاع قله دماوند را 4500 متر اعلام کرد؛ که در چنین ارتفاعی هیچ پوشش گیاهی زنده‌ای وجود ندارد. سپس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری موضوع ثبت ملی این قله را مطرح کرد این در حالی است که برای ثبت ملی، رعایت یک سری شرایط و ضوابط خاص مانند عدم ساخت‌وساز، عدم جاده کشی و هر چیزی دیگری که به این قله آسیب برساند الزامی است.»

www.dalahoo.com

زارعی ادامه داد: «خوشبختانه با اطلاع‌رسانی خوبی که از طریق رسانه‌ها صورت گرفت و با همت کارگروه طبیعت‌گردی سازمان میراث فرهنگی، صنایع و گردشگری تخریب‌های صورت گرفته در قله دماوند به کم‌ترین اندازه خود رسید. بااین‌وجود همچنان راه طولانی برای ثبت جهانی دماوند وجود دارد.

ریس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با اشاره به نقش مخرب فعالیت معادن در اطراف قلعه دماوند این قله را نه‌تنها به‌عنوان یک اثر طبیعی مهم دانست بلکه به‌عنوان محل مهمی برای کسب درآمد مردم منطقه خواند و افزود: «در حال حاضر معادن زیادی در اطراف مازندران فعالیت می‌کنند که محل کسب درآمد مردم این منطقه است. هرچند فعالیت این معادن برای محیط‌زیست مخرب است اما اگر بخواهیم عجولانه این معادن را تعطیل کنیم با چالش دیگری روبه‌رو خواهیم شد. ازاین‌رو بهتر است ابتدا راه‌کار تازه‌ای برای کسب درآمد مردم این منطقه در نظرگیریم سپس به فکر تعطیلی این معادن باشیم.» 

زارعی با بیان اینکه در آخر هر هفته حدود 1500 نفر به‌سوی این قله می‌روند، این موضوع را یکی دیگر از عوامل تخریب دانست و گفت: «بهتر است مسیرهای تازه‌ای برای عبور کوهنوردان ایجاد کنیم. چراکه دماوند ظرفیت پذیرش یک‌دهم چنین جمعیتی را دارد. درواقع حضور این تعداد گردشگر یا کوهنورد نیز به دماوند آسیب می‌ٰرساند.»

www.dalahoo.com

او با تأکید بر آنکه باید سازوکاری درست برای حضور گردشگران در دماوند طراحی شود تصریح کرد: «در این منطقه با نرخ‌گذاری‌های بی‌ضابطه روبه‌رو هستیم چراکه بیش از 5 دهه امور به‌صورت آزادانه از سوی مردم بومی منطقه انجام می‌شد اما اکنون با ضابطه‌مند کردن حضور گردشگران و ثبت جهانی دماوند باید همه امور ضابطه‌مند شود. دولت می‌تواند به‌عنوان ناظر با یک برنامه‌ریزی درست و حساب‌شده وارد عمل شود و از ورود حجم زیاد گردشگران به این قله به‌عنوان یک مکان حفاظت‌شده جلوگیری کند.»

زارعی با نام بردن از جبهه‌های اصلی و فرعی دماوند برای کوهنوردی گفت:‌ «در تلاش هستیم تا با معرفی و شناساندن مسیرهای جدید حجم گردشگران را در بخش‌های شمالی و شمال شرقی دماوند سوق دهیم تا از آسیب‌های بیشتر جلوگیری شود.»

منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی1393/11/01 | کد مطلب: 2346
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
حامد احمدی

کارشناس ادبیات، کارشناس ارشد گردشگری، علاقمند به سفر و طبیعت  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.